Licensed to Univ. of Minnesota Aq. Center - Site License
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 11/15/2011 10:27 AM
                Minnesota Grand Prix - 11/11/2011 to 11/13/2011                
                                    Results                                    
 
Women 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Amanda Weir               25 SwimAtlanta            25.36      25.04   20  
  2 Jessica Hardy             24 TROJ                   25.38      25.10   17  
  3 Dara Torres               44 South Florida Aq       25.46      25.30   15.5
  3 Kara Lynn Joyce           26 Colorado Stars         25.75      25.30   15.5
  5 Christine Magnuson        26 FORD                   25.80      25.55   14  
  6 Melissa Franklin          16 Colorado Stars         25.53      25.59   13  
  7 Chantal Vanlandeghem      17 Manta                  25.85      25.78   12  
  8 Erika Erndl               33 T2 Aquatics            25.84      25.90   11  
B - Final
  9 Lia Neal                  16 Asphalt Green Un       25.86      25.44    9  
 10 Victoria Poon             27 MONT                   25.88      25.57    7  
 11 Jane Trepp                23 Unattached             25.95      25.64    6  
 12 Hannah Wilson             22 California Aquat       26.18      25.98    5  
 13 Kate Dwelley              22 STAN                   26.12      26.07    4  
 14 Anne-marie Botek          23 T2 Aquatics            26.26      26.28    3  
 15 Erin Caflisch             20 Minnesota              26.35      26.37    2  
 16 Kathryn Hoff              22 Fast Swim Team         26.39      26.66    1  
C - Final
 17 Megan Waters              21 Unattached             26.60      25.87  
 18 Carissa Gormally          24 Unattached             26.44      26.03  
 19 Chelsea Hendry            23 Unattached             26.43      26.11  
 20 Elizabeth Pelton          17 Una T2                 26.43      26.34  
 21 Annelise Jongekrijg       17 Liquid Lightning       26.48      26.59  
 22 Kristin Malone            15 Shorewood Swim C       26.67      26.78  
 23 Erika Braun               39 Unattached             26.63      26.98  
 24 Blake Zeiger              18 Minnesota              26.74      27.26  
 
Women 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Jessica Hardy             24 TROJ                              25.38  
  2 Kate Dwelley              22 STAN                              26.12  
  3 Tess Behrens              19 Minnesota                         26.20  
  4 Annelise Jongekrijg       17 Liquid Lightning                  26.48  
  5 Erika Braun               39 Unattached                        26.63  
  6 Blake Zeiger              18 Minnesota                         26.74  
  7 Becca Weiland             18 Minnesota                         26.78  
  8 Tori Simenec              19 Minnesota                         26.83  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Carmen Cianci             24 Una Star                          26.96  
 10 Melissa Nelson            21 Minnesota                         27.07  
 11 Alyson Ackman             18 Pointe-Claire Sw                  27.68  
 12 Jessie Alcaide            27 South Florida Aq                  27.70  
 13 Lindsay Morrow            17 Katy Aquatic Tea                  27.80  
 14 Hannah Kopydlowski        16 Liquid Lightning                  27.88  
 15 Erin McElfresh            16 Lansing Cats                      28.46  
 
Women 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Amanda Weir               25 SwimAtlanta                       25.36  
  2 Jessica Hardy             24 TROJ                              25.38  
  3 Dara Torres               44 South Florida Aq                  25.46  
  4 Melissa Franklin          16 Colorado Stars                    25.53  
  5 Kara Lynn Joyce           26 Colorado Stars                    25.75  
  6 Christine Magnuson        26 FORD                              25.80  
  7 Erika Erndl               33 T2 Aquatics                       25.84  
  8 Chantal Vanlandeghem      17 Manta                             25.85  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lia Neal                  16 Asphalt Green Un                  25.86  
 10 Victoria Poon             27 MONT                              25.88  
 11 Jane Trepp                23 Unattached                        25.95  
 12 Kate Dwelley              22 STAN                              26.12  
 13 Hannah Wilson             22 California Aquat                  26.18  
 14 Tess Behrens              19 Minnesota                         26.20  
 15 Anne-marie Botek          23 T2 Aquatics                       26.26  
 16 Erin Caflisch             20 Minnesota                         26.35  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Kathryn Hoff              22 Fast Swim Team                    26.39  
 18 Elizabeth Pelton          17 Una T2                            26.43  
 18 Chelsea Hendry            23 Unattached                        26.43  
 20 Carissa Gormally          24 Unattached                        26.44  
 21 Annelise Jongekrijg       17 Liquid Lightning                  26.48  
 22 Megan Waters              21 Unattached                        26.60  
 23 Erika Braun               39 Unattached                        26.63  
 24 Kristin Malone            15 Shorewood Swim C                  26.67  
-------------------------------------------------------------------------
 25 Margaret Meyer            22 FORD                              26.70  
 26 Blake Zeiger              18 Minnesota                         26.74  
-------------------------------------------------------------------------
 27 Becca Weiland             18 Minnesota                         26.78  
 28 Amanda Sims               22 California Aquat                 J26.78  
 29 Tori Simenec              19 Minnesota                         26.83  
 30 Gemma Spofforth           23 Gator Swim Club                   26.92  
 31 Cierra Runge              15 Una Nbac                          26.95  
 32 Bonnie Brandon            17 Mission Aurora C                  26.96  
 32 Carmen Cianci             24 Una Star                          26.96  
 34 Devin Ste. Marie          18 Minnesota                         26.97  
 35 Holly Harper              18 Virginia Gators                   27.02  
 36 Bridget Halligan          23 Una T2                            27.06  
 37 Melissa Nelson            21 Minnesota                         27.07  
 38 Heidi Busack              19 Minnesota                         27.08  
 39 Carter Stephens           20 Princeton Univer                  27.11  
 40 Ksenia Golovkina          22 T2 Aquatics                       27.24  
 41 Annathea Accornero        21 Unat-University                   27.30  
 42 Sarah Morgan              16 Laramie Swim Clu                  27.32  
 43 Lauren Greenberg          20 Minnesota                         27.34  
 44 Marissa Davies            21 Minnesota                         27.36  
 44 Julia Mikota              16 Badger Aquatics                   27.36  
 46 Maddie Bro                17 Central Iowa Aqu                  27.46  
 47 Celia Ouellette           16 Long Reach Swim                   27.47  
 48 Zoe Mattingly             18 Una Zsc                           27.50  
 49 Madeline Burnham          15 Lane Four Aquati                  27.65  
 50 Katrina Radke Gerry       40 Unattached                        27.68  
 50 Alyson Ackman             18 Pointe-Claire Sw                  27.68  
 52 Jessie Alcaide            27 South Florida Aq                  27.70  
 52 Courtney Cook             16 Chenango Aquatic                  27.70  
 52 Elizabeth Boyce           18 Princeton Univer                  27.70  
 55 Melissa Fulenwider        16 Badger Swim Club                  27.71  
 55 Reanna Dona               17 Fort Belvoir Swi                  27.71  
 57 Rylee Merges              17 Academy Bullets                   27.73  
 57 Nicole Mertel             18 Desert Storm Swi                  27.73  
 59 Meredith Monroe           23 Princeton Univer                  27.74  
 60 Valerie Yoshimura         14 Suburban Seahawk                  27.78  
 61 Sandra Soe                14 Santa Clara Swim                  27.80  
 61 Lindsay Morrow            17 Katy Aquatic Tea                  27.80  
 63 Paloma Dinkel             23 WhiteWater Aquat                  27.84  
 64 Monica Radecke            20 Minnesota                         27.88  
 64 Hannah Kopydlowski        16 Liquid Lightning                  27.88  
 66 Sierra Kuhn               17 Verona Aquatic C                  27.89  
 67 Trina Schaetz             39 Elmbrook Swim Cl                  27.91  
 68 Alexandra Iwanicki        18 Westmont Swim Cl                  27.93  
 69 Natalie Rohr              16 Kettering South                   27.96  
 70 Lacey Smith               17 RallySport Aquat                  27.98  
 71 Tia Vanlandeghem          15 Manta                             28.01  
 72 Sarah Hitchens            16 Suburban Seahawk                  28.03  
 73 Madison Burns             17 Parkland Aquatic                  28.04  
 74 Danielle James            19 Minnesota                         28.06  
 75 Gabrielle Stecker         15 Bettendorf-Pleas                  28.08  
 76 Siri Eva Kristiansen      18 Santa Clara Swim                  28.09  
 77 Danielle Sims             17 Asphalt Green Un                  28.15  
 78 Caroline Poleway          14 Badger Swim Club                  28.16  
 78 Mckenna Lynch             15 Central Iowa Aqu                  28.16  
 80 Laura Schwartz            17 Potomac Marlins                   28.17  
 81 Morgan Mullenix           18 Csp Tideriders                    28.19  
 81 Kristina Walsh            19 Minnesota                         28.19  
 83 Taylor Flummerfelt        17 ACAC                              28.21  
 84 Chloe Kennedy Anne Islet  13 Santa Clara Swim                  28.25  
 85 Isabel Shipman            16 Badger Swim Club                  28.29  
 86 Beatrix Panitz            15 Badger Swim Club                  28.30  
 87 Chantal Asselin           16 Manta                             28.32  
 88 Bailey Page               15 Excel Aquatics                    28.39  
 89 Etinosasere Ogbevoen      16 Csp Tideriders                    28.40  
 90 Sarah Liang               18 Princeton Univer                  28.44  
 91 Erin McElfresh            16 Lansing Cats                      28.46  
 92 Natalie Herrild           21 Minnesota                         28.49  
 93 Abigail Benkert           15 Shawmut Aquatic                   28.55  
 94 Margaret Pope             15 Excel Aquatics                    28.57  
 95 Jane MacDougall           15 Manta                             28.72  
 96 Elizabeth Rivenbark       13 Vipers of Albuqu                  28.76  
 97 Elaine Powell             16 Colorado Athleti                  28.80  
 98 Kathryn Siegel            17 Santa Clara Swim                  28.81  
 99 Heather Shaver            17 RallySport Aquat                  28.87  
100 Anna Bump                 17 Central Iowa Aqu                  29.06  
101 Amber Calderon            17 Academy Bullets                   29.40  
102 Mallory Weggemann         22 BDOG                              33.95  
 -- Jorie Caneta              15 Roadrunner Aquat                     DQ  
 -- Kierston Farley-Sepe      13 Westmont Swim Cl                     DQ  
 -- Marina Falcone            24 T2 Aquatics                         DFS  
 -- Renata Spagnolo           22 Gator Swim Club                     DFS  
 -- Christina Leander         17 Suburban Seahawk                    DFS  
 -- Sarah-lee Hevey           22 MONT                                DFS  
 -- Hannah Ross               21 Unattached                          DFS  
 -- Ariana Kukors             22 UN                                  DFS  
 -- Leone' Vorster            23 FORD                                DFS  
 -- Yanel Pinto               22 Gator Swim Club                     DFS  
 -- Annalise Colton           20 Minnesota                           DFS  
 -- Christine Jennings        24 MVN                                 DFS  
 -- Lisa Blackburn            39 Una T2                               NS  
 -- Camille Muffat            22 FRA                                  NS  
 -- Katherine Criter          17 Menomonee Falls                      NS  
 -- Samantha Senczyszyn       14 Ozaukee Aquatics                     NS  
 -- Alexandra Cleveland       15 Zionsville Swim                     SCR  
 -- Ellen Marcus              17 Badger Swim Club                    SCR  
 -- Ann Goessling             18 Csp Tideriders                      SCR  
 -- Lauren Smart              22 FORD                                SCR  
 -- Ashton Ehrecke            14 Bettendorf-Pleas                    SCR  
 -- Rachel Bootsma            17 Aquajets Swim Te                    SCR  
 
Women 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Melissa Franklin          16 Colorado Stars         55.83      54.27   20  
                  26.96       54.27 (27.31)                                        
  2 Allison Schmitt           21 North Baltimore        55.79      54.69   17  
                  26.93       54.69 (27.76)                                        
  3 Amanda Weir               25 SwimAtlanta            55.85      54.80   16  
                  26.75       54.80 (28.05)                                        
  4 Jessica Hardy             24 TROJ                   55.57      55.18   15  
                  26.53       55.18 (28.65)                                        
  5 Lia Neal                  16 Asphalt Green Un       56.02      55.36   14  
                  27.05       55.36 (28.31)                                        
  6 Kathryn Hoff              22 Fast Swim Team         55.90      55.96   13  
                  27.29       55.96 (28.67)                                        
  7 Christine Magnuson        26 FORD                   55.96      56.15   12  
                  26.84       56.15 (29.31)                                        
  8 Camille Muffat            22 FRA                    56.01      56.40   11  
                  27.64       56.40 (28.76)                                        
B - Final
  9 Victoria Poon             27 MONT                   56.11      55.37    9  
                  26.82       55.37 (28.55)                                        
 10 Hannah Wilson             22 California Aquat       56.02      56.00    7  
                  27.25       56.00 (28.75)                                        
 11 Chantal Vanlandeghem      17 Manta                  56.62      56.18    6  
                  27.12       56.18 (29.06)                                        
 12 Elizabeth Pelton          17 Una T2                 56.42      56.34    5  
                  27.48       56.34 (28.86)                                        
 13 Erin Caflisch             20 Minnesota              57.19      56.84    4  
                  26.93       56.84 (29.91)                                        
 14 Kate Dwelley              22 STAN                   56.75      56.87    3  
                  27.26       56.87 (29.61)                                        
 15 Whitney Myers             27 Fast Swim Team         57.29      57.09    2  
                  27.74       57.09 (29.35)                                        
 16 Jane Trepp                23 Unattached             56.97      57.50    1  
                  27.66       57.50 (29.84)                                        
C - Final
 17 Cierra Runge              15 Una Nbac               57.30      56.79  
                  27.60       56.79 (29.19)                                        
 18 Megan Waters              21 Unattached             57.51      57.05  
                  27.30       57.05 (29.75)                                        
 19 Tori Simenec              19 Minnesota              57.54      57.19  
                  27.65       57.19 (29.54)                                        
 20 Jessica Plant             18 Minnesota              57.75      57.41  
                  27.74       57.41 (29.67)                                        
 21 Samantha Cheverton        23 Pointe-Claire Sw       57.63      57.48  
                  27.90       57.48 (29.58)                                        
 22 Chelsea Hendry            23 Unattached             57.73      57.80  
                  27.71       57.80 (30.09)                                        
 23 Lauren Weis               20 Minnesota              57.74      58.15  
                  27.96       58.15 (30.19)                                        
 24 Gemma Spofforth           23 Gator Swim Club        57.20    1:00.66  
                  29.07     1:00.66 (31.59)                                        
 
Women 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Jessica Hardy             24 TROJ                              55.57  
                  26.84       55.57 (28.73)                                        
  2 Allison Schmitt           21 North Baltimore                   55.79  
                  27.52       55.79 (28.27)                                        
  3 Melissa Franklin          16 Colorado Stars                    55.83  
                  27.34       55.83 (28.49)                                        
  4 Amanda Weir               25 SwimAtlanta                       55.85  
                  27.53       55.85 (28.32)                                        
  5 Kathryn Hoff              22 Fast Swim Team                    55.90  
                  27.37       55.90 (28.53)                                        
  6 Christine Magnuson        26 FORD                              55.96  
  7 Camille Muffat            22 FRA                               56.01  
                  27.04       56.01 (28.97)                                        
  8 Lia Neal                  16 Asphalt Green Un                  56.02  
                  27.53       56.02 (28.49)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hannah Wilson             22 California Aquat                 J56.02  
                  27.43       56.02 (28.59)                                        
 10 Victoria Poon             27 MONT                              56.11  
                  27.52       56.11 (28.59)                                        
 11 Elizabeth Pelton          17 Una T2                            56.42  
                  27.78       56.42 (28.64)                                        
 12 Kara Lynn Joyce           26 Colorado Stars                    56.45  
                  27.70       56.45 (28.75)                                        
 13 Chantal Vanlandeghem      17 Manta                             56.62  
                  27.54       56.62 (29.08)                                        
 14 Kate Dwelley              22 STAN                              56.75  
                  27.75       56.75 (29.00)                                        
 15 Jane Trepp                23 Unattached                        56.97  
                  27.43       56.97 (29.54)                                        
 16 Erin Caflisch             20 Minnesota                         57.19  
                  27.19       57.19 (30.00)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Gemma Spofforth           23 Gator Swim Club                   57.20  
                  27.53       57.20 (29.67)                                        
 18 Whitney Myers             27 Fast Swim Team                    57.29  
                  27.86       57.29 (29.43)                                        
 19 Cierra Runge              15 Una Nbac                          57.30  
                  27.72       57.30 (29.58)                                        
 20 Tess Behrens              19 Minnesota                         57.49  
                  27.57       57.49 (29.92)                                        
 21 Megan Waters              21 Unattached                        57.51  
                  27.92       57.51 (29.59)                                        
 22 Tori Simenec              19 Minnesota                         57.54  
                  27.86       57.54 (29.68)                                        
 23 Samantha Cheverton        23 Pointe-Claire Sw                  57.63  
                  28.30       57.63 (29.33)                                        
 24 Chelsea Hendry            23 Unattached                        57.73  
                  27.46       57.73 (30.27)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Lauren Weis               20 Minnesota                         57.74  
 26 Jessica Plant             18 Minnesota                         57.75  
                  27.91       57.75 (29.84)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Marissa Davies            21 Minnesota                         57.82  
                  27.87       57.82 (29.95)                                        
 28 Rachel Bootsma            17 Aquajets Swim Te                  57.94  
 29 Annelise Jongekrijg       17 Liquid Lightning                  58.23  
                  28.12       58.23 (30.11)                                        
 30 Morgan Scroggy            23 Athens Bulldog S                  58.29  
                  28.11       58.29 (30.18)                                        
 31 Margaret Meyer            22 FORD                              58.43  
                  28.60       58.43 (29.83)                                        
 32 Blake Zeiger              18 Minnesota                         58.53  
 33 Kathleen Hersey           21 Longhorn Aquatic                  58.54  
                  28.17       58.54 (30.37)                                        
 34 Amelia Marsh              19 Minnesota                         58.55  
                  28.63       58.55 (29.92)                                        
 35 Alyson Ackman             18 Pointe-Claire Sw                  58.59  
                  28.41       58.59 (30.18)                                        
 36 Devin Ste. Marie          18 Minnesota                         58.63  
                  28.22       58.63 (30.41)                                        
 37 Carissa Gormally          24 Unattached                        58.67  
                  27.78       58.67 (30.89)                                        
 38 Gillian Ryan              16 Una Nbac                          58.69  
                  28.92       58.69 (29.77)                                        
 39 Sarah-lee Hevey           22 MONT                              58.71  
                  28.51       58.71 (30.20)                                        
 40 Bridget Halligan          23 Una T2                            58.79  
                  28.30       58.79 (30.49)                                        
 41 Amanda Sims               22 California Aquat                  58.85  
                  28.62       58.85 (30.23)                                        
 42 Zoe Mattingly             18 Una Zsc                           58.86  
                  28.67       58.86 (30.19)                                        
 43 Abby Jagdfeld             15 Waukesha Express                  58.95  
                  28.49       58.95 (30.46)                                        
 44 Yanel Pinto               22 Gator Swim Club                   59.02  
                  29.01       59.02 (30.01)                                        
 45 Cameron McHugh            15 Katy Aquatic Tea                  59.06  
                  29.00       59.06 (30.06)                                        
 46 Melissa Nelson            21 Minnesota                         59.11  
                  28.59       59.11 (30.52)                                        
 47 Anne-marie Botek          23 T2 Aquatics                       59.12  
 48 Chloe Sutton              19 MVN                               59.18  
                  28.96       59.18 (30.22)                                        
 49 Lauren Greenberg          20 Minnesota                         59.20  
                  28.59       59.20 (30.61)                                        
 49 Molly Manchon             14 Waukesha Express                  59.20  
                  28.58       59.20 (30.62)                                        
 51 Becca Weiland             18 Minnesota                         59.24  
                  28.25       59.24 (30.99)                                        
 52 Renata Spagnolo           22 Gator Swim Club                   59.25  
                  28.60       59.25 (30.65)                                        
 53 Efrat Rotsztejn           19 IRNT                              59.28  
                  28.71       59.28 (30.57)                                        
 54 Carmen Cianci             24 Una Star                          59.30  
                  28.36       59.30 (30.94)                                        
 55 Erika Braun               39 Unattached                        59.33  
                  28.15       59.33 (31.18)                                        
 56 Camryne Morris            17 North Baltimore                   59.36  
                  29.09       59.36 (30.27)                                        
 57 Valerie Yoshimura         14 Suburban Seahawk                  59.39  
                  28.91       59.39 (30.48)                                        
 58 Annathea Accornero        21 Unat-University                   59.43  
                  28.18       59.43 (31.25)                                        
 59 Bonnie Brandon            17 Mission Aurora C                  59.51  
 60 Marina Falcone            24 T2 Aquatics                       59.55  
                  29.01       59.55 (30.54)                                        
 61 Catherine Ladd            15 Santa Clara Swim                  59.56  
                  28.90       59.56 (30.66)                                        
 61 Elizabeth Boyce           18 Princeton Univer                  59.56  
                  28.57       59.56 (30.99)                                        
 63 Taylor Ritenberg          20 Unat-University                   59.62  
                  28.92       59.62 (30.70)                                        
 64 Brooke Lorentzen          16 MVN                               59.63  
                  29.44       59.63 (30.19)                                        
 65 Kristin Malone            15 Shorewood Swim C                  59.72  
 66 Ksenia Golovkina          22 T2 Aquatics                       59.75  
                  28.06       59.75 (31.69)                                        
 67 Sarah Shimomura           13 Santa Clara Swim                  59.80  
                  29.17       59.80 (30.63)                                        
 68 Carter Stephens           20 Princeton Univer                  59.86  
                  29.00       59.86 (30.86)                                        
 69 Charlotte Ruby            17 Santa Clara Swim                1:00.04  
                  29.56     1:00.04 (30.48)                                        
 70 Karie Haglund             24 T2 Aquatics                     1:00.07  
                  29.51     1:00.07 (30.56)                                        
 71 Cory Miller               22 Minnesota                       1:00.09  
                  28.98     1:00.09 (31.11)                                        
 72 Lacey Smith               17 RallySport Aquat                1:00.15  
                  28.77     1:00.15 (31.38)                                        
 73 Sandra Soe                14 Santa Clara Swim                1:00.22  
                  28.86     1:00.22 (31.36)                                        
 74 Gabrielle Stecker         15 Bettendorf-Pleas                1:00.26  
                  29.17     1:00.26 (31.09)                                        
 75 Christine Jennings        24 MVN                             1:00.30  
                  29.18     1:00.30 (31.12)                                        
 76 Katherine Drabot          14 Ozaukee Aquatics                1:00.35  
                  29.10     1:00.35 (31.25)                                        
 77 Nicole Mertel             18 Desert Storm Swi                1:00.53  
                  28.68     1:00.53 (31.85)                                        
 78 Maddie Bro                17 Central Iowa Aqu                1:00.54  
                  28.96     1:00.54 (31.58)                                        
 78 Kelly Nelson              24 Una Ssc                         1:00.54  
                  29.27     1:00.54 (31.27)                                        
 80 Monica Radecke            20 Minnesota                       1:00.57  
                  28.64     1:00.57 (31.93)                                        
 81 Mckenna Lynch             15 Central Iowa Aqu                1:00.58  
                  29.30     1:00.58 (31.28)                                        
 82 Isabel Shipman            16 Badger Swim Club                1:00.59  
                  28.89     1:00.59 (31.70)                                        
 82 Heidi Busack              19 Minnesota                       1:00.59  
                  28.74     1:00.59 (31.85)                                        
 84 Avery Mohring             15 T2 Aquatics                     1:00.65  
                  29.79     1:00.65 (30.86)                                        
 85 Sierra Kuhn               17 Verona Aquatic C                1:00.74  
 86 Chloe Kennedy Anne Islet  13 Santa Clara Swim                1:00.76  
                  29.47     1:00.76 (31.29)                                        
 87 Holly Harper              18 Virginia Gators                 1:00.77  
                  28.86     1:00.77 (31.91)                                        
 88 Courtney Cook             16 Chenango Aquatic                1:00.79  
                  29.29     1:00.79 (31.50)                                        
 89 Chloe Portela             18 Minnesota                       1:00.80  
                  29.64     1:00.80 (31.16)                                        
 90 Julia Mikota              16 Badger Aquatics                 1:00.81  
                  28.86     1:00.81 (31.95)                                        
 91 Jessie Alcaide            27 South Florida Aq                1:00.82  
                  29.18     1:00.82 (31.64)                                        
 92 Kierston Farley-Sepe      13 Westmont Swim Cl                1:00.83  
                  29.57     1:00.83 (31.26)                                        
 93 Sarah Hitchens            16 Suburban Seahawk                1:00.88  
                  29.27     1:00.88 (31.61)                                        
 94 Paloma Dinkel             23 WhiteWater Aquat                1:00.89  
                  29.46     1:00.89 (31.43)                                        
 95 Christina Leander         17 Suburban Seahawk                1:00.91  
                  29.93     1:00.91 (30.98)                                        
 96 Colleen Wixted            16 Colorado Stars                  1:00.92  
                  29.67     1:00.92 (31.25)                                        
 97 Sarah Easterling          16 Westbrook Seals                 1:00.95  
                  29.09     1:00.95 (31.86)                                        
 98 Alexandra Iwanicki        18 Westmont Swim Cl                1:01.01  
                  29.12     1:01.01 (31.89)                                        
 98 Siri Eva Kristiansen      18 Santa Clara Swim                1:01.01  
                  29.38     1:01.01 (31.63)                                        
100 Abigail Benkert           15 Shawmut Aquatic                 1:01.05  
                  29.60     1:01.05 (31.45)                                        
101 Caroline Poleway          14 Badger Swim Club                1:01.11  
                  28.97     1:01.11 (32.14)                                        
101 Hanna Huston              15 Katy Aquatic Tea                1:01.11  
                  29.59     1:01.11 (31.52)                                        
103 Taylor Flummerfelt        17 ACAC                            1:01.13  
                  29.99     1:01.13 (31.14)                                        
104 Michaela Hamrick          16 Magnolia Aquatic                1:01.16  
                  29.61     1:01.16 (31.55)                                        
105 Morgan Mullenix           18 Csp Tideriders                  1:01.17  
                  29.78     1:01.17 (31.39)                                        
105 Kaersten Meitz            16 Waukesha Express                1:01.17  
                  29.87     1:01.17 (31.30)                                        
107 Jessica Short             14 Ozaukee Aquatics                1:01.19  
                  29.36     1:01.19 (31.83)                                        
107 Reanna Dona               17 Fort Belvoir Swi                1:01.19  
                  29.41     1:01.19 (31.78)                                        
109 Nikola Fellows            15 Vipers of Albuqu                1:01.23  
                  29.66     1:01.23 (31.57)                                        
110 Erin Dunseith             17 Eagle Swim Team                 1:01.27  
                  30.13     1:01.27 (31.14)                                        
111 Laura Schwartz            17 Potomac Marlins                 1:01.28  
                  29.60     1:01.28 (31.68)                                        
112 Bailey Page               15 Excel Aquatics                  1:01.35  
                  29.65     1:01.35 (31.70)                                        
113 Natalie Herrild           21 Minnesota                       1:01.45  
                  29.35     1:01.45 (32.10)                                        
114 Kynzie Huonker            13 Badger Aquatics                 1:01.50  
                  29.60     1:01.50 (31.90)                                        
115 Heather Shaver            17 RallySport Aquat                1:01.63  
                  29.98     1:01.63 (31.65)                                        
115 Jessica Russell           15 Long Reach Swim                 1:01.63  
                  29.77     1:01.63 (31.86)                                        
117 Lindsay Morrow            17 Katy Aquatic Tea                1:01.64  
                  29.13     1:01.64 (32.51)                                        
118 Erin McElfresh            16 Lansing Cats                    1:01.67  
                  30.06     1:01.67 (31.61)                                        
119 Hannah Ross               21 Unattached                      1:01.71  
120 Haley Oosterhouse         17 Santa Clara Swim                1:01.92  
                  29.90     1:01.92 (32.02)                                        
121 Elaine Powell             16 Colorado Athleti                1:01.98  
                  29.95     1:01.98 (32.03)                                        
122 Natalie Rohr              16 Kettering South                 1:02.02  
                  28.97     1:02.02 (33.05)                                        
123 Etinosasere Ogbevoen      16 Csp Tideriders                  1:02.10  
                  30.04     1:02.10 (32.06)                                        
124 Kelsey Ochsner            15 Gillette Swim Te                1:02.15  
                  29.39     1:02.15 (32.76)                                        
125 Hannah Kopydlowski        16 Liquid Lightning                1:02.18  
                  29.24     1:02.18 (32.94)                                        
126 Beatrix Panitz            15 Badger Swim Club                1:02.46  
                  30.14     1:02.46 (32.32)                                        
127 Brittney Walters          17 Northridge Area                 1:02.54  
                  29.82     1:02.54 (32.72)                                        
128 Elizabeth Krane           17 Csp Tideriders                  1:02.59  
                  30.04     1:02.59 (32.55)                                        
129 Hannah Mitchell           15 Zionsville Swim                 1:02.60  
                  30.28     1:02.60 (32.32)                                        
130 Payton Perrotta           15 Team Santa Monic                1:02.67  
                  29.71     1:02.67 (32.96)                                        
131 Kathryn Siegel            17 Santa Clara Swim                1:02.85  
                  30.03     1:02.85 (32.82)                                        
132 Madeleine Wall            18 Csp Tideriders                  1:03.01  
                  30.34     1:03.01 (32.67)                                        
133 Logan Klinsky             16 Excel Aquatics                  1:03.06  
                  30.03     1:03.06 (33.03)                                        
134 Margaret Pope             15 Excel Aquatics                  1:03.30  
                  30.68     1:03.30 (32.62)                                        
135 Elizabeth Schauer         16 Badger Swim Club                1:03.54  
                  30.69     1:03.54 (32.85)                                        
136 Hannah Newell             15 ACAC                            1:03.79  
                  31.37     1:03.79 (32.42)                                        
137 Kayla Skenandore          17 Waukesha Express                1:04.44  
                  30.10     1:04.44 (34.34)                                        
138 Mallory Weggemann         22 BDOG                            1:15.89  
                  35.60     1:15.89 (40.29)                                        
 -- Sara Menke                17 Excel Aquatics                      DFS  
 -- Melissa Fulenwider        16 Badger Swim Club                    DFS  
 -- Erika Erndl               33 T2 Aquatics                         DFS  
 -- Kendall Dawson            14 Fast Lane Aquati                     NS  
 -- Samantha Senczyszyn       14 Ozaukee Aquatics                     NS  
 -- Isla Hutchinson-Maddox    16 Asphalt Green Un                    SCR  
 -- Kate Ziegler              23 Fast Swim Team                      SCR  
 -- Ann Goessling             18 Csp Tideriders                      SCR  
 -- Chelsea Nauta             23 Athens Bulldog S                    SCR  
 -- Ellen Marcus              17 Badger Swim Club                    SCR  
 -- Claire Thompson           22 UN                                  SCR  
 -- Sydney Stinner            18 Parkland Aquatic                    SCR  
 -- Danielle Sims             17 Asphalt Green Un                    SCR  
 -- Alexandra Malazdrewicz    16 Evergreen Swim T                    SCR  
 
Women 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Allison Schmitt           21 North Baltimore      1:58.95    1:55.82   20  
                  27.99       57.48 (29.49)     1:27.04 (29.56)     1:55.82 (28.78)
  2 Melissa Franklin          16 Colorado Stars       1:59.89    1:57.13   17  
                  28.03       57.48 (29.45)     1:27.51 (30.03)     1:57.13 (29.62)
  3 Kathryn Hoff              22 Fast Swim Team       2:00.58    1:58.89   16  
                  28.29       58.19 (29.90)     1:28.54 (30.35)     1:58.89 (30.35)
  4 Camille Muffat            22 FRA                  2:00.86    1:59.16   15  
                  28.14       58.26 (30.12)     1:29.25 (30.99)     1:59.16 (29.91)
  5 Elizabeth Pelton          17 Una T2               2:00.33    1:59.84   14  
                  28.21       58.05 (29.84)     1:28.72 (30.67)     1:59.84 (31.12)
  6 Samantha Cheverton        23 Pointe-Claire Sw     2:01.15    2:00.47   13  
                  28.49       58.88 (30.39)     1:29.72 (30.84)     2:00.47 (30.75)
  7 Hannah Whitehead          21 Minnesota            2:02.12    2:02.22   12  
                  28.22       59.24 (31.02)     1:30.61 (31.37)     2:02.22 (31.61)
  8 Morgan Scroggy            23 Athens Bulldog S     2:01.12    2:02.30   11  
                  28.47       59.59 (31.12)     1:30.58 (30.99)     2:02.30 (31.72)
B - Final
  9 Kate Ziegler              23 Fast Swim Team       2:02.89    2:01.21    9  
                  29.15     1:00.40 (31.25)     1:31.35 (30.95)     2:01.21 (29.86)
 10 Chloe Sutton              19 MVN                  2:02.47    2:01.48    7  
                  29.07       59.87 (30.80)     1:31.10 (31.23)     2:01.48 (30.38)
 11 Kiera Janzen              18 Minnesota            2:02.60    2:01.56    6  
                  28.71       59.38 (30.67)     1:30.68 (31.30)     2:01.56 (30.88)
 12 Leone' Vorster            23 FORD                 2:02.39    2:01.74    5  
                  28.71       59.68 (30.97)     1:30.85 (31.17)     2:01.74 (30.89)
 13 Kate Dwelley              22 STAN                 2:02.64    2:01.92    4  
                  29.01     1:00.08 (31.07)     1:31.21 (31.13)     2:01.92 (30.71)
 14 Lauren Weis               20 Minnesota            2:03.06    2:02.11    3  
                  28.96     1:00.05 (31.09)     1:30.90 (30.85)     2:02.11 (31.21)
 15 Jessica Plant             18 Minnesota            2:02.84    2:02.32    2  
                  28.81       59.67 (30.86)     1:30.58 (30.91)     2:02.32 (31.74)
 16 Tori Simenec              19 Minnesota            2:02.79    2:03.08    1  
                  28.73       59.62 (30.89)     1:31.10 (31.48)     2:03.08 (31.98)
C - Final
 17 Camryne Morris            17 North Baltimore      2:03.10    2:01.40  
                  29.41     1:00.14 (30.73)     1:31.33 (31.19)     2:01.40 (30.07)
 18 Laure Manaudou            28 AUB                  2:03.25    2:01.42  
                  28.41       58.94 (30.53)     1:30.55 (31.61)     2:01.42 (30.87)
 19 Kara Lynn Joyce           26 Colorado Stars       2:03.60    2:01.81  
                  28.55       59.62 (31.07)     1:30.94 (31.32)     2:01.81 (30.87)
 20 Whitney Myers             27 Fast Swim Team       2:03.39    2:02.05  
                  28.75       59.56 (30.81)     1:30.88 (31.32)     2:02.05 (31.17)
 21 Gillian Ryan              16 Una Nbac             2:03.70    2:02.46  
                  29.83     1:00.92 (31.09)     1:32.29 (31.37)     2:02.46 (30.17)
 22 Yanel Pinto               22 Gator Swim Club      2:03.42    2:03.03  
                  29.43     1:00.94 (31.51)     1:32.64 (31.70)     2:03.03 (30.39)
 23 Ashley Steenvoorden       21 Minnesota            2:04.32    2:04.31  
                  29.68     1:01.49 (31.81)     1:32.85 (31.36)     2:04.31 (31.46)
 24 Andreina Pinto            20 Gator Swim Club      2:03.35    2:05.13  
                  29.37     1:00.75 (31.38)     1:33.08 (32.33)     2:05.13 (32.05)
 
Women 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Allison Schmitt           21 North Baltimore                 1:58.95  
                  28.37       58.25 (29.88)     1:28.88 (30.63)     1:58.95 (30.07)
  2 Melissa Franklin          16 Colorado Stars                  1:59.89  
                  28.33       58.52 (30.19)     1:29.55 (31.03)     1:59.89 (30.34)
  3 Elizabeth Pelton          17 Una T2                          2:00.33  
                  28.26       58.93 (30.67)     1:29.80 (30.87)     2:00.33 (30.53)
  4 Kathryn Hoff              22 Fast Swim Team                  2:00.58  
                  28.66       58.83 (30.17)     1:29.76 (30.93)     2:00.58 (30.82)
  5 Camille Muffat            22 FRA                             2:00.86  
                  28.09       59.20 (31.11)     1:30.38 (31.18)     2:00.86 (30.48)
  6 Morgan Scroggy            23 Athens Bulldog S                2:01.12  
                  28.54       59.33 (30.79)     1:30.36 (31.03)     2:01.12 (30.76)
  7 Samantha Cheverton        23 Pointe-Claire Sw                2:01.15  
                  28.89       59.42 (30.53)     1:30.23 (30.81)     2:01.15 (30.92)
  8 Hannah Whitehead          21 Minnesota                       2:02.12  
                  28.56       59.10 (30.54)     1:30.63 (31.53)     2:02.12 (31.49)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Leone' Vorster            23 FORD                            2:02.39  
                  29.04       59.96 (30.92)     1:30.73 (30.77)     2:02.39 (31.66)
 10 Chloe Sutton              19 MVN                             2:02.47  
                  29.22     1:00.16 (30.94)     1:31.72 (31.56)     2:02.47 (30.75)
 11 Kathleen Hersey           21 Longhorn Aquatic                2:02.53  
                  29.19       59.93 (30.74)     1:31.50 (31.57)     2:02.53 (31.03)
 12 Kiera Janzen              18 Minnesota                       2:02.60  
                  28.88       59.70 (30.82)     1:31.43 (31.73)     2:02.60 (31.17)
 13 Kate Dwelley              22 STAN                            2:02.64  
                  28.97       59.98 (31.01)     1:31.34 (31.36)     2:02.64 (31.30)
 14 Tori Simenec              19 Minnesota                       2:02.79  
                  28.79       59.41 (30.62)     1:30.68 (31.27)     2:02.79 (32.11)
 15 Jessica Plant             18 Minnesota                       2:02.84  
                  28.56       58.61 (30.05)     1:30.61 (32.00)     2:02.84 (32.23)
 16 Kate Ziegler              23 Fast Swim Team                  2:02.89  
                  29.57     1:00.91 (31.34)     1:32.30 (31.39)     2:02.89 (30.59)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Lauren Weis               20 Minnesota                       2:03.06  
                  29.42     1:00.50 (31.08)     1:31.51 (31.01)     2:03.06 (31.55)
 18 Camryne Morris            17 North Baltimore                 2:03.10  
                  29.62     1:01.03 (31.41)     1:32.56 (31.53)     2:03.10 (30.54)
 19 Laure Manaudou            28 AUB                             2:03.25  
                  29.03       59.81 (30.78)     1:31.52 (31.71)     2:03.25 (31.73)
 20 Andreina Pinto            20 Gator Swim Club                 2:03.35  
                  29.51     1:00.53 (31.02)     1:31.77 (31.24)     2:03.35 (31.58)
 21 Whitney Myers             27 Fast Swim Team                  2:03.39  
                  29.25     1:00.58 (31.33)     1:32.20 (31.62)     2:03.39 (31.19)
 22 Yanel Pinto               22 Gator Swim Club                 2:03.42  
                  29.36     1:01.02 (31.66)     1:31.93 (30.91)     2:03.42 (31.49)
 23 Kara Lynn Joyce           26 Colorado Stars                  2:03.60  
                  29.01     1:00.86 (31.85)     1:32.22 (31.36)     2:03.60 (31.38)
 24 Gillian Ryan              16 Una Nbac                        2:03.70  
                  29.87     1:01.12 (31.25)     1:32.71 (31.59)     2:03.70 (30.99)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Ashley Steenvoorden       21 Minnesota                       2:04.32  
                  29.60     1:00.90 (31.30)     1:32.85 (31.95)     2:04.32 (31.47)
 26 Cameron McHugh            15 Katy Aquatic Tea                2:04.37  
                  28.96     1:00.34 (31.38)     1:32.59 (32.25)     2:04.37 (31.78)
-------------------------------------------------------------------------
 27 Marissa Davies            21 Minnesota                       2:04.56  
                  29.11     1:00.26 (31.15)     1:32.34 (32.08)     2:04.56 (32.22)
 28 Marina Falcone            24 T2 Aquatics                    J2:04.56  
                  29.57     1:01.23 (31.66)     1:33.17 (31.94)     2:04.56 (31.39)
 29 Dagny Knutson             19 UN                              2:04.84  
                  28.97     1:00.28 (31.31)     1:32.35 (32.07)     2:04.84 (32.49)
 30 Bonnie Brandon            17 Mission Aurora C                2:05.05  
                  29.15     1:00.84 (31.69)     1:33.33 (32.49)     2:05.05 (31.72)
 31 Ashley Twichell           22 MVN                             2:05.52  
                  30.51     1:02.21 (31.70)     1:34.25 (32.04)     2:05.52 (31.27)
 32 Willa Wang                16 North Baltimore                 2:05.62  
                  30.19     1:02.26 (32.07)     1:33.99 (31.73)     2:05.62 (31.63)
 33 Alyson Ackman             18 Pointe-Claire Sw                2:05.66  
                  29.22     1:00.97 (31.75)     1:33.47 (32.50)     2:05.66 (32.19)
 34 Lauren Lavigna            22 VAND                            2:05.84  
                  30.01     1:01.90 (31.89)     1:34.38 (32.48)     2:05.84 (31.46)
 35 Tess Behrens              19 Minnesota                       2:05.89  
                  28.96     1:01.03 (32.07)     1:33.94 (32.91)     2:05.89 (31.95)
 36 Cierra Runge              15 Una Nbac                        2:06.00  
                  28.91     1:00.78 (31.87)     1:33.62 (32.84)     2:06.00 (32.38)
 37 Kelly Nelson              24 Una Ssc                         2:06.04  
                  29.81     1:01.77 (31.96)     1:34.16 (32.39)     2:06.04 (31.88)
 38 Chantal Vanlandeghem      17 Manta                           2:06.10  
                  29.05     1:01.06 (32.01)     1:33.96 (32.90)     2:06.10 (32.14)
 39 Lia Neal                  16 Asphalt Green Un                2:06.14  
                  28.79     1:00.25 (31.46)     1:33.31 (33.06)     2:06.14 (32.83)
 40 Christine Magnuson        26 FORD                            2:06.18  
                  29.02     1:00.93 (31.91)     1:34.59 (33.66)     2:06.18 (31.59)
 41 Stephanie Proud           23 Gator Swim Club                 2:06.27  
                  29.68     1:01.25 (31.57)     1:33.47 (32.22)     2:06.27 (32.80)
 42 Rachel Bootsma            17 Aquajets Swim Te                2:06.32  
                                                    1:34.45 ( )     2:06.32 (31.87)
 43 Rebecca Mann              13 Clearwater Aquat                2:06.44  
                  28.99     1:01.55 (32.56)     1:34.24 (32.69)     2:06.44 (32.20)
 44 Katelyn Sowinski          16 Una Est                         2:06.46  
                  30.07     1:02.09 (32.02)     1:34.71 (32.62)     2:06.46 (31.75)
 45 Erin Caflisch             20 Minnesota                       2:06.51  
                  29.01     1:00.92 (31.91)     1:33.54 (32.62)     2:06.51 (32.97)
 46 Amelia Marsh              19 Minnesota                       2:06.52  
                                                    1:34.34 ( )     2:06.52 (32.18)
 47 Margaret Meyer            22 FORD                            2:06.64  
                  29.38     1:00.89 (31.51)     1:33.65 (32.76)     2:06.64 (32.99)
 48 Renata Spagnolo           22 Gator Swim Club                 2:07.28  
                                1:01.63 ( )     1:34.42 (32.79)     2:07.28 (32.86)
 49 Sandra Soe                14 Santa Clara Swim                2:07.33  
                  29.70     1:01.94 (32.24)     1:35.02 (33.08)     2:07.33 (32.31)
 50 Brooke Lorentzen          16 MVN                             2:07.41  
                                                    1:35.08 ( )     2:07.41 (32.33)
 51 Abigail Benkert           15 Shawmut Aquatic                 2:07.45  
                  29.36     1:01.71 (32.35)     1:34.68 (32.97)     2:07.45 (32.77)
 52 Catherine Ladd            15 Santa Clara Swim                2:07.85  
                  29.74     1:02.13 (32.39)     1:35.49 (33.36)     2:07.85 (32.36)
 53 Carmen Cianci             24 Una Star                        2:07.97  
                  29.88     1:02.03 (32.15)     1:35.44 (33.41)     2:07.97 (32.53)
 54 Charlotte Ruby            17 Santa Clara Swim                2:08.01  
                  29.85     1:02.38 (32.53)     1:35.60 (33.22)     2:08.01 (32.41)
 55 Christine Jennings        24 MVN                             2:08.04  
                  30.79     1:03.26 (32.47)     1:36.13 (32.87)     2:08.04 (31.91)
 56 Katie Anton               18 Minnesota                       2:08.22  
                  30.28     1:02.96 (32.68)     1:35.85 (32.89)     2:08.22 (32.37)
 57 Alexandra Malazdrewicz    16 Evergreen Swim T                2:08.37  
                  30.06     1:02.66 (32.60)     1:35.71 (33.05)     2:08.37 (32.66)
 58 Annathea Accornero        21 Unat-University                 2:08.54  
                  29.22     1:00.52 (31.30)     1:34.31 (33.79)     2:08.54 (34.23)
 59 Blake Zeiger              18 Minnesota                       2:08.56  
                  28.98     1:01.38 (32.40)     1:34.74 (33.36)     2:08.56 (33.82)
 60 Efrat Rotsztejn           19 IRNT                            2:08.78  
                  29.22     1:01.27 (32.05)     1:34.96 (33.69)     2:08.78 (33.82)
 61 Lacey Smith               17 RallySport Aquat                2:08.85  
                  30.56     1:02.87 (32.31)     1:35.35 (32.48)     2:08.85 (33.50)
 62 Isabel Shipman            16 Badger Swim Club                2:08.93  
                  29.04     1:01.78 (32.74)     1:35.43 (33.65)     2:08.93 (33.50)
 63 Hannah Ross               21 Unattached                      2:08.98  
                  30.11     1:02.32 (32.21)     1:36.03 (33.71)     2:08.98 (32.95)
 64 Hailey Szews              19 Minnesota                       2:09.09  
                                1:03.44 ( )     1:36.74 (33.30)     2:09.09 (32.35)
 65 Avery Mohring             15 T2 Aquatics                     2:09.17  
                  30.51     1:03.44 (32.93)     1:36.39 (32.95)     2:09.17 (32.78)
 66 Sarah Shimomura           13 Santa Clara Swim                2:09.24  
                  29.50     1:01.40 (31.90)     1:35.33 (33.93)     2:09.24 (33.91)
 67 Gabrielle Stecker         15 Bettendorf-Pleas                2:09.28  
                  29.23     1:01.33 (32.10)     1:35.21 (33.88)     2:09.28 (34.07)
 68 Claire Loht               19 Princeton Univer                2:09.30  
                  30.31     1:02.38 (32.07)     1:35.55 (33.17)     2:09.30 (33.75)
 69 Karyl Clarete             16 Manta                           2:09.44  
                  30.44     1:03.64 (33.20)     1:36.79 (33.15)     2:09.44 (32.65)
 70 Loren Brandon             20 Minnesota                       2:09.54  
                  30.97     1:04.03 (33.06)     1:36.72 (32.69)     2:09.54 (32.82)
 71 Kendall Dawson            14 Fast Lane Aquati                2:09.71  
                  29.51     1:02.32 (32.81)     1:35.87 (33.55)     2:09.71 (33.84)
 72 Dorothy Halmy             13 Waukesha Express                2:09.72  
                  30.52     1:03.91 (33.39)     1:36.87 (32.96)     2:09.72 (32.85)
 73 Christie Clarke           18 Minnesota                       2:09.80  
                  30.32     1:02.68 (32.36)     1:36.35 (33.67)     2:09.80 (33.45)
 74 Sierra Kuhn               17 Verona Aquatic C                2:09.90  
                  29.32     1:02.19 (32.87)     1:36.16 (33.97)     2:09.90 (33.74)
 75 Elizabeth Lyon            18 Zionsville Swim                 2:10.02  
                  30.55     1:03.80 (33.25)     1:37.04 (33.24)     2:10.02 (32.98)
 76 Zoe Mattingly             18 Una Zsc                         2:10.03  
                  30.54     1:03.50 (32.96)     1:37.05 (33.55)     2:10.03 (32.98)
 77 Erin Dunseith             17 Eagle Swim Team                 2:10.10  
                  30.60     1:03.26 (32.66)     1:36.76 (33.50)     2:10.10 (33.34)
 78 Isla Hutchinson-Maddox    16 Asphalt Green Un                2:10.15  
                  30.18     1:03.47 (33.29)     1:36.88 (33.41)     2:10.15 (33.27)
 79 Sara Menke                17 Excel Aquatics                  2:10.19  
                  30.20     1:03.25 (33.05)     1:36.98 (33.73)     2:10.19 (33.21)
 80 Damaris Iriondo           18 Princeton Univer                2:10.21  
                  30.41     1:03.37 (32.96)     1:36.56 (33.19)     2:10.21 (33.65)
 81 Kierston Farley-Sepe      13 Westmont Swim Cl                2:10.35  
                  29.80     1:03.09 (33.29)     1:37.39 (34.30)     2:10.35 (32.96)
 82 Jessie Garrison           16 Arkansas Dolphin                2:10.36  
                  31.35     1:04.58 (33.23)     1:38.10 (33.52)     2:10.36 (32.26)
 83 Kynzie Huonker            13 Badger Aquatics                 2:10.52  
                  30.44     1:04.07 (33.63)     1:37.82 (33.75)     2:10.52 (32.70)
 84 Heather Shaver            17 RallySport Aquat                2:10.68  
                  31.08     1:03.87 (32.79)     1:36.76 (32.89)     2:10.68 (33.92)
 85 Breanne Siwicki           16 Manta                           2:11.11  
                  31.01     1:04.22 (33.21)     1:38.11 (33.89)     2:11.11 (33.00)
 86 Jessie Barra              18 Desert Storm Swi                2:11.21  
                  30.51     1:03.03 (32.52)     1:37.14 (34.11)     2:11.21 (34.07)
 86 Mckenna Lynch             15 Central Iowa Aqu                2:11.21  
                  30.56     1:03.30 (32.74)     1:37.61 (34.31)     2:11.21 (33.60)
 88 Nikola Fellows            15 Vipers of Albuqu                2:11.23  
                  30.67     1:04.37 (33.70)     1:38.31 (33.94)     2:11.23 (32.92)
 89 Brooke Zeiger             15 Bluefish Swim Cl                2:11.26  
                  29.64     1:03.37 (33.73)     1:37.78 (34.41)     2:11.26 (33.48)
 90 Colleen Wixted            16 Colorado Stars                  2:11.34  
                  30.69     1:03.55 (32.86)     1:37.82 (34.27)     2:11.34 (33.52)
 90 Michelle Berry            17 Una Scsc                        2:11.34  
                  30.75     1:04.09 (33.34)     1:38.26 (34.17)     2:11.34 (33.08)
 92 Sarah Finlay              14 Csp Tideriders                  2:11.36  
                  30.57     1:03.54 (32.97)     1:37.51 (33.97)     2:11.36 (33.85)
 93 Gemma Spofforth           23 Gator Swim Club                 2:11.42  
                  29.31     1:02.62 (33.31)     1:37.51 (34.89)     2:11.42 (33.91)
 94 Katherine Drabot          14 Ozaukee Aquatics                2:11.53  
                  30.58     1:03.87 (33.29)     1:38.04 (34.17)     2:11.53 (33.49)
 94 Caroline Poleway          14 Badger Swim Club                2:11.53  
                  29.76     1:02.80 (33.04)     1:37.22 (34.42)     2:11.53 (34.31)
 96 Brittney Walters          17 Northridge Area                 2:11.57  
                  31.01     1:04.62 (33.61)     1:38.39 (33.77)     2:11.57 (33.18)
 97 Chantal Asselin           16 Manta                           2:11.88  
                  30.66     1:03.25 (32.59)     1:37.62 (34.37)     2:11.88 (34.26)
 98 Holly Harper              18 Virginia Gators                 2:11.91  
                  31.24     1:04.54 (33.30)     1:38.21 (33.67)     2:11.91 (33.70)
 99 Hanna Huston              15 Katy Aquatic Tea                2:11.94  
                  31.02     1:04.18 (33.16)     1:38.52 (34.34)     2:11.94 (33.42)
100 Sydney Stinner            18 Parkland Aquatic                2:11.99  
                                                    1:38.15 ( )     2:11.99 (33.84)
101 Courtney Cook             16 Chenango Aquatic                2:12.12  
                  30.27     1:03.74 (33.47)     1:38.18 (34.44)     2:12.12 (33.94)
102 Haley Oosterhouse         17 Santa Clara Swim                2:12.19  
                  30.60     1:03.95 (33.35)     1:38.20 (34.25)     2:12.19 (33.99)
103 Melissa Fulenwider        16 Badger Swim Club                2:12.27  
                  29.85     1:02.30 (32.45)     1:37.42 (35.12)     2:12.27 (34.85)
104 Abigail Thomson           15 Parkland Aquatic                2:12.30  
                  31.16     1:05.06 (33.90)     1:39.28 (34.22)     2:12.30 (33.02)
105 Valerie Yoshimura         14 Suburban Seahawk                2:12.34  
                  30.19     1:03.42 (33.23)     1:37.33 (33.91)     2:12.34 (35.01)
106 Megan Pierce              16 Shawmut Aquatic                 2:12.44  
                  30.66     1:04.36 (33.70)     1:38.76 (34.40)     2:12.44 (33.68)
106 Nicole Mertel             18 Desert Storm Swi                2:12.44  
                  30.12     1:03.45 (33.33)     1:38.22 (34.77)     2:12.44 (34.22)
108 Kennedy Meier             17 Manta                           2:12.57  
                  31.22     1:04.90 (33.68)     1:39.05 (34.15)     2:12.57 (33.52)
109 Margaret Pope             15 Excel Aquatics                  2:12.81  
                  31.05     1:05.21 (34.16)     1:39.51 (34.30)     2:12.81 (33.30)
110 Danielle Sims             17 Asphalt Green Un                2:12.90  
                  30.28     1:04.54 (34.26)     1:38.64 (34.10)     2:12.90 (34.26)
111 Michaela Hamrick          16 Magnolia Aquatic                2:12.92  
                  30.92     1:04.45 (33.53)     1:38.97 (34.52)     2:12.92 (33.95)
112 Courtney Ciardiello       18 Princeton Univer                2:12.97  
                  31.35     1:04.97 (33.62)     1:38.84 (33.87)     2:12.97 (34.13)
113 Payton Perrotta           15 Team Santa Monic                2:12.98  
                  30.35     1:03.55 (33.20)     1:38.15 (34.60)     2:12.98 (34.83)
114 Hannah Kastigar           16 Aberdeen Swim Cl                2:12.99  
                  31.23     1:05.87 (34.64)     1:40.10 (34.23)     2:12.99 (32.89)
115 Monica Radecke            20 Minnesota                       2:13.30  
                  30.45     1:04.35 (33.90)     1:39.07 (34.72)     2:13.30 (34.23)
116 Morgan Mullenix           18 Csp Tideriders                  2:13.59  
                  30.06     1:03.65 (33.59)     1:38.50 (34.85)     2:13.59 (35.09)
117 Christina Leander         17 Suburban Seahawk                2:13.75  
                  31.38     1:05.43 (34.05)     1:40.23 (34.80)     2:13.75 (33.52)
118 Maddie Bro                17 Central Iowa Aqu                2:13.87  
                  30.35     1:03.92 (33.57)     1:39.15 (35.23)     2:13.87 (34.72)
119 Liliana Casso             16 Team Santa Monic                2:14.00  
                  31.92     1:05.61 (33.69)     1:39.55 (33.94)     2:14.00 (34.45)
120 Elaine Powell             16 Colorado Athleti                2:14.02  
                  30.93     1:04.73 (33.80)     1:39.39 (34.66)     2:14.02 (34.63)
121 Jessica Russell           15 Long Reach Swim                 2:14.13  
                  30.68     1:04.44 (33.76)     1:39.04 (34.60)     2:14.13 (35.09)
122 Madeleine Wall            18 Csp Tideriders                  2:14.16  
                  31.01     1:04.76 (33.75)     1:40.22 (35.46)     2:14.16 (33.94)
123 Allison Arnold            16 Mission Aurora C                2:14.74  
                  30.80     1:04.47 (33.67)     1:39.37 (34.90)     2:14.74 (35.37)
124 Beatrix Panitz            15 Badger Swim Club                2:14.84  
                  30.90     1:05.03 (34.13)     1:39.87 (34.84)     2:14.84 (34.97)
125 Elizabeth Krane           17 Csp Tideriders                  2:15.50  
                  30.99     1:04.66 (33.67)     1:40.07 (35.41)     2:15.50 (35.43)
126 Lindsay Morrow            17 Katy Aquatic Tea                2:19.34  
                  31.22     1:06.09 (34.87)     1:42.57 (36.48)     2:19.34 (36.77)
127 Mallory Weggemann         22 BDOG                            2:36.12  
                  34.66     1:14.76 (40.10)     1:56.62 (41.86)     2:36.12 (39.50)
 -- Lissa Tommerdahl          21 Minnesota                            NS  
 -- Ann Goessling             18 Csp Tideriders                      SCR  
 -- Annelise Jongekrijg       17 Liquid Lightning                    SCR  
 -- Chelsea Nauta             23 Athens Bulldog S                    SCR  
 -- Ellen Marcus              17 Badger Swim Club                    SCR  
 -- Claire Thompson           22 UN                                  SCR  
 -- Hayden Maclean            20 Una Hawa                            SCR  
 -- Rachel Kessler            17 Badger Swim Club                    SCR  
 
Women 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Allison Schmitt           21 North Baltimore      4:15.70    4:07.78   20  
                  29.05       59.93 (30.88)     1:30.98 (31.05)     2:02.55 (31.57)
        2:33.91 (31.36)     3:05.61 (31.70)     3:37.20 (31.59)     4:07.78 (30.58)
  2 Chloe Sutton              19 MVN                  4:13.84    4:08.18   17  
                  29.48     1:00.54 (31.06)     1:32.44 (31.90)     2:03.78 (31.34)
        2:35.23 (31.45)     3:06.52 (31.29)     3:38.04 (31.52)     4:08.18 (30.14)
  3 Camille Muffat            22 FRA                  4:14.48    4:08.28   16  
                  28.74     1:00.33 (31.59)     1:32.23 (31.90)     2:04.57 (32.34)
        2:36.19 (31.62)     3:07.95 (31.76)     3:38.69 (30.74)     4:08.28 (29.59)
  4 Ashley Steenvoorden       21 Minnesota            4:15.20    4:13.28   15  
                  30.10     1:02.07 (31.97)     1:34.17 (32.10)     2:06.15 (31.98)
        2:38.36 (32.21)     3:10.79 (32.43)     3:42.31 (31.52)     4:13.28 (30.97)
  5 Elizabeth Pelton          17 Una T2               4:15.86    4:13.87   14  
                  28.72     1:00.73 (32.01)     1:33.50 (32.77)     2:06.66 (33.16)
        2:39.11 (32.45)     3:11.23 (32.12)     3:43.00 (31.77)     4:13.87 (30.87)
  6 Camryne Morris            17 North Baltimore      4:15.15    4:14.33   13  
                  29.73     1:01.33 (31.60)     1:33.65 (32.32)     2:05.90 (32.25)
        2:38.41 (32.51)     3:11.13 (32.72)     3:43.63 (32.50)     4:14.33 (30.70)
  7 Kate Ziegler              23 Fast Swim Team       4:16.29    4:14.45   12  
                  29.61     1:01.30 (31.69)     1:33.37 (32.07)     2:05.85 (32.48)
        2:38.39 (32.54)     3:11.08 (32.69)     3:43.76 (32.68)     4:14.45 (30.69)
  8 Gillian Ryan              16 Una Nbac             4:14.65    4:14.52   11  
                  30.43     1:02.18 (31.75)     1:34.78 (32.60)     2:07.04 (32.26)
        2:39.49 (32.45)     3:11.84 (32.35)     3:43.81 (31.97)     4:14.52 (30.71)
B - Final
  9 Samantha Cheverton        23 Pointe-Claire Sw     4:16.30    4:13.20    9  
                  29.53     1:01.40 (31.87)     1:33.85 (32.45)     2:06.07 (32.22)
        2:38.25 (32.18)     3:10.29 (32.04)     3:42.27 (31.98)     4:13.20 (30.93)
 10 Morgan Scroggy            23 Athens Bulldog S     4:17.62    4:13.38    7  
                  29.68     1:01.56 (31.88)     1:34.30 (32.74)     2:06.29 (31.99)
        2:38.61 (32.32)     3:10.71 (32.10)     3:42.48 (31.77)     4:13.38 (30.90)
 11 Andreina Pinto            20 Gator Swim Club      4:17.75    4:14.58    6  
                  29.66     1:01.54 (31.88)     1:33.60 (32.06)     2:06.03 (32.43)
        2:38.27 (32.24)     3:10.73 (32.46)     3:42.79 (32.06)     4:14.58 (31.79)
 12 Ashley Twichell           22 MVN                  4:18.08    4:15.45    5  
                  29.88     1:01.80 (31.92)     1:33.69 (31.89)     2:06.34 (32.65)
        2:38.31 (31.97)     3:11.10 (32.79)     3:43.38 (32.28)     4:15.45 (32.07)
 13 Kiera Janzen              18 Minnesota            4:17.19    4:16.67    4  
                  29.58     1:01.53 (31.95)     1:33.93 (32.40)     2:06.31 (32.38)
        2:39.03 (32.72)     3:11.73 (32.70)     3:44.57 (32.84)     4:16.67 (32.10)
 14 Yanel Pinto               22 Gator Swim Club      4:18.86    4:17.43    3  
                  30.21     1:02.59 (32.38)     1:35.21 (32.62)     2:07.90 (32.69)
        2:40.92 (33.02)     3:13.61 (32.69)     3:46.65 (33.04)     4:17.43 (30.78)
 15 Rebecca Mann              13 Clearwater Aquat     4:18.07    4:17.75    2  
                  30.05     1:02.13 (32.08)     1:34.85 (32.72)     2:07.68 (32.83)
        2:40.56 (32.88)     3:13.42 (32.86)     3:46.28 (32.86)     4:17.75 (31.47)
 16 Erika Erndl               33 T2 Aquatics          4:18.98    4:18.57    1  
                  29.48     1:02.38 (32.90)     1:35.32 (32.94)     2:08.74 (33.42)
        2:41.71 (32.97)     3:14.31 (32.60)     3:46.89 (32.58)     4:18.57 (31.68)
C - Final
 17 Leone' Vorster            23 FORD                 4:21.36    4:18.00  
                  29.82     1:02.57 (32.75)     1:35.38 (32.81)     2:08.75 (33.37)
        2:41.87 (33.12)     3:14.55 (32.68)     3:46.82 (32.27)     4:18.00 (31.18)
 18 Kristen Steenvoorden      21 Minnesota            4:20.88    4:18.32  
                  30.70     1:03.17 (32.47)     1:36.16 (32.99)     2:08.65 (32.49)
        2:41.49 (32.84)     3:14.03 (32.54)     3:46.58 (32.55)     4:18.32 (31.74)
 19 Dagny Knutson             19 UN                   4:23.87    4:18.51  
                  29.72     1:02.12 (32.40)     1:34.80 (32.68)     2:07.50 (32.70)
        2:40.27 (32.77)     3:13.25 (32.98)     3:46.16 (32.91)     4:18.51 (32.35)
 20 Brooke Lorentzen          16 MVN                  4:23.52    4:20.34  
                  30.46     1:03.42 (32.96)     1:36.59 (33.17)     2:09.66 (33.07)
        2:42.76 (33.10)     3:15.79 (33.03)     3:48.55 (32.76)     4:20.34 (31.79)
 21 Renata Spagnolo           22 Gator Swim Club      4:22.18    4:20.82  
                  29.74     1:01.94 (32.20)     1:35.13 (33.19)     2:07.97 (32.84)
        2:41.11 (33.14)     3:14.22 (33.11)     3:47.91 (33.69)     4:20.82 (32.91)
 22 Kathleen Hersey           21 Longhorn Aquatic     4:23.44    4:22.06  
                  30.07     1:02.95 (32.88)     1:35.72 (32.77)     2:08.96 (33.24)
        2:41.90 (32.94)     3:15.50 (33.60)     3:48.79 (33.29)     4:22.06 (33.27)
 23 Marina Falcone            24 T2 Aquatics          4:22.29    4:22.75  
                  29.65     1:02.48 (32.83)     1:35.62 (33.14)     2:09.29 (33.67)
        2:42.76 (33.47)     3:16.26 (33.50)     3:49.44 (33.18)     4:22.75 (33.31)
 24 Lauren Weis               20 Minnesota            4:22.96    4:23.16  
                  30.59     1:03.49 (32.90)     1:36.47 (32.98)     2:09.51 (33.04)
        2:42.53 (33.02)     3:16.14 (33.61)     3:49.83 (33.69)     4:23.16 (33.33)
 
Women 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Chloe Sutton              19 MVN                             4:13.84  
                  30.55     1:02.68 (32.13)     1:35.12 (32.44)     2:07.33 (32.21)
        2:39.48 (32.15)     3:11.33 (31.85)     3:43.29 (31.96)     4:13.84 (30.55)
  2 Camille Muffat            22 FRA                             4:14.48  
                  30.04     1:02.27 (32.23)     1:35.41 (33.14)     2:07.49 (32.08)
        2:39.54 (32.05)     3:11.44 (31.90)     3:43.42 (31.98)     4:14.48 (31.06)
  3 Gillian Ryan              16 Una Nbac                        4:14.65  
                  31.06     1:03.68 (32.62)     1:36.45 (32.77)     2:08.75 (32.30)
        2:41.06 (32.31)     3:12.85 (31.79)     3:44.35 (31.50)     4:14.65 (30.30)
  4 Camryne Morris            17 North Baltimore                 4:15.15  
                  30.43     1:02.86 (32.43)     1:35.90 (33.04)     2:08.34 (32.44)
        2:40.61 (32.27)     3:12.84 (32.23)     3:44.90 (32.06)     4:15.15 (30.25)
  5 Ashley Steenvoorden       21 Minnesota                       4:15.20  
                  30.06     1:02.18 (32.12)     1:34.62 (32.44)     2:07.24 (32.62)
        2:39.51 (32.27)     3:12.10 (32.59)     3:44.27 (32.17)     4:15.20 (30.93)
  6 Allison Schmitt           21 North Baltimore                 4:15.70  
                  30.23     1:02.22 (31.99)     1:35.03 (32.81)     2:07.87 (32.84)
        2:40.40 (32.53)     3:12.61 (32.21)     3:44.23 (31.62)     4:15.70 (31.47)
  7 Elizabeth Pelton          17 Una T2                          4:15.86  
                  29.21     1:01.72 (32.51)     1:34.44 (32.72)     2:07.73 (33.29)
        2:40.26 (32.53)     3:13.08 (32.82)     3:45.29 (32.21)     4:15.86 (30.57)
  8 Kate Ziegler              23 Fast Swim Team                  4:16.29  
                  30.20     1:01.87 (31.67)     1:34.43 (32.56)     2:06.78 (32.35)
        2:39.55 (32.77)     3:12.30 (32.75)     3:45.12 (32.82)     4:16.29 (31.17)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Samantha Cheverton        23 Pointe-Claire Sw                4:16.30  
                  30.58     1:02.84 (32.26)     1:35.73 (32.89)     2:08.04 (32.31)
        2:40.47 (32.43)     3:12.35 (31.88)     3:44.74 (32.39)     4:16.30 (31.56)
 10 Kiera Janzen              18 Minnesota                       4:17.19  
                  29.93     1:02.23 (32.30)     1:34.36 (32.13)     2:07.05 (32.69)
        2:39.51 (32.46)     3:12.65 (33.14)     3:45.13 (32.48)     4:17.19 (32.06)
 11 Morgan Scroggy            23 Athens Bulldog S                4:17.62  
                  30.24     1:02.99 (32.75)     1:36.08 (33.09)     2:08.83 (32.75)
        2:41.64 (32.81)     3:14.29 (32.65)     3:46.30 (32.01)     4:17.62 (31.32)
 12 Andreina Pinto            20 Gator Swim Club                 4:17.75  
                  30.92     1:03.61 (32.69)     1:36.50 (32.89)     2:09.21 (32.71)
        2:41.78 (32.57)     3:14.11 (32.33)     3:46.10 (31.99)     4:17.75 (31.65)
 13 Rebecca Mann              13 Clearwater Aquat                4:18.07  
                  30.15     1:02.76 (32.61)     1:35.48 (32.72)     2:08.45 (32.97)
        2:41.59 (33.14)     3:14.30 (32.71)     3:46.79 (32.49)     4:18.07 (31.28)
 14 Ashley Twichell           22 MVN                             4:18.08  
                  30.90     1:03.36 (32.46)     1:36.04 (32.68)     2:08.65 (32.61)
        2:41.20 (32.55)     3:13.68 (32.48)     3:46.35 (32.67)     4:18.08 (31.73)
 15 Yanel Pinto               22 Gator Swim Club                 4:18.86  
                  30.78     1:04.23 (33.45)     1:36.77 (32.54)     2:09.79 (33.02)
        2:42.22 (32.43)     3:15.11 (32.89)     3:47.27 (32.16)     4:18.86 (31.59)
 16 Erika Erndl               33 T2 Aquatics                     4:18.98  
                  29.96     1:03.04 (33.08)     1:36.50 (33.46)     2:09.48 (32.98)
        2:42.37 (32.89)     3:15.17 (32.80)     3:47.81 (32.64)     4:18.98 (31.17)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Kristen Steenvoorden      21 Minnesota                       4:20.88  
                  30.74     1:03.20 (32.46)     1:36.25 (33.05)     2:09.53 (33.28)
        2:42.22 (32.69)     3:15.20 (32.98)     3:48.07 (32.87)     4:20.88 (32.81)
 18 Kate Dwelley              22 STAN                            4:21.27  
                  30.78     1:03.44 (32.66)     1:36.68 (33.24)     2:09.45 (32.77)
        2:42.72 (33.27)     3:15.98 (33.26)     3:48.93 (32.95)     4:21.27 (32.34)
 19 Leone' Vorster            23 FORD                            4:21.36  
                  29.87     1:03.03 (33.16)     1:36.17 (33.14)     2:09.47 (33.30)
        2:42.07 (32.60)     3:15.89 (33.82)     3:48.65 (32.76)     4:21.36 (32.71)
 20 Renata Spagnolo           22 Gator Swim Club                 4:22.18  
                  29.61     1:02.14 (32.53)     1:34.89 (32.75)     2:08.42 (33.53)
        2:41.57 (33.15)     3:15.12 (33.55)     3:48.63 (33.51)     4:22.18 (33.55)
 21 Marina Falcone            24 T2 Aquatics                     4:22.29  
                  30.06     1:02.54 (32.48)     1:35.83 (33.29)     2:09.19 (33.36)
        2:42.89 (33.70)     3:16.34 (33.45)     3:49.81 (33.47)     4:22.29 (32.48)
 22 Lauren Weis               20 Minnesota                       4:22.96  
                  30.52     1:03.45 (32.93)     1:36.27 (32.82)     2:09.20 (32.93)
        2:42.32 (33.12)     3:15.90 (33.58)     3:49.73 (33.83)     4:22.96 (33.23)
 23 Kathleen Hersey           21 Longhorn Aquatic                4:23.44  
                  30.82     1:03.55 (32.73)     1:36.79 (33.24)     2:10.25 (33.46)
        2:43.66 (33.41)     3:16.98 (33.32)     3:50.91 (33.93)     4:23.44 (32.53)
 24 Brooke Lorentzen          16 MVN                             4:23.52  
                  30.88     1:04.03 (33.15)     1:37.61 (33.58)     2:11.08 (33.47)
        2:44.60 (33.52)     3:17.87 (33.27)     3:51.21 (33.34)     4:23.52 (32.31)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Dagny Knutson             19 UN                              4:23.87  
                  31.61     1:04.52 (32.91)     1:38.16 (33.64)     2:11.20 (33.04)
        2:45.07 (33.87)     3:18.18 (33.11)     3:51.75 (33.57)     4:23.87 (32.12)
 26 Hannah Whitehead          21 Minnesota                       4:24.01  
                  29.65     1:02.06 (32.41)     1:35.15 (33.09)     2:08.87 (33.72)
        2:42.17 (33.30)     3:16.20 (34.03)     3:50.52 (34.32)     4:24.01 (33.49)
-------------------------------------------------------------------------
 27 Lissa Tommerdahl          21 Minnesota                       4:24.28  
                  31.29     1:04.18 (32.89)     1:37.67 (33.49)     2:11.07 (33.40)
        2:44.86 (33.79)     3:18.56 (33.70)     3:52.17 (33.61)     4:24.28 (32.11)
 28 Cierra Runge              15 Una Nbac                        4:24.56  
                  30.39     1:03.86 (33.47)     1:38.03 (34.17)     2:11.49 (33.46)
        2:45.55 (34.06)     3:18.98 (33.43)     3:52.73 (33.75)     4:24.56 (31.83)
 29 Alyson Ackman             18 Pointe-Claire Sw                4:24.57  
                  30.31     1:04.02 (33.71)     1:37.59 (33.57)     2:11.86 (34.27)
        2:45.28 (33.42)     3:18.79 (33.51)     3:52.35 (33.56)     4:24.57 (32.22)
 30 Kelly Nelson              24 Una Ssc                         4:24.84  
                  31.15     1:05.31 (34.16)     1:39.29 (33.98)     2:13.58 (34.29)
        2:46.86 (33.28)     3:20.41 (33.55)     3:52.78 (32.37)     4:24.84 (32.06)
 31 Bonnie Brandon            17 Mission Aurora C                4:25.57  
                  30.51     1:03.81 (33.30)     1:37.34 (33.53)     2:11.40 (34.06)
        2:45.04 (33.64)     3:18.94 (33.90)     3:52.50 (33.56)     4:25.57 (33.07)
 32 Cameron McHugh            15 Katy Aquatic Tea                4:25.91  
                  30.37     1:03.24 (32.87)     1:36.95 (33.71)     2:10.99 (34.04)
        2:44.65 (33.66)     3:18.79 (34.14)     3:52.60 (33.81)     4:25.91 (33.31)
 33 Stephanie Proud           23 Gator Swim Club                 4:26.22  
                  30.88     1:04.55 (33.67)     1:38.19 (33.64)     2:12.04 (33.85)
        2:45.39 (33.35)     3:19.49 (34.10)     3:52.93 (33.44)     4:26.22 (33.29)
 34 Christine Jennings        24 MVN                             4:26.25  
                  30.94     1:04.27 (33.33)     1:37.78 (33.51)     2:11.45 (33.67)
        2:45.39 (33.94)     3:19.35 (33.96)     3:53.29 (33.94)     4:26.25 (32.96)
 34 Karie Haglund             24 T2 Aquatics                     4:26.25  
                  31.38     1:05.40 (34.02)     1:39.05 (33.65)     2:13.42 (34.37)
        2:46.85 (33.43)     3:20.71 (33.86)     3:53.62 (32.91)     4:26.25 (32.63)
 36 Loren Brandon             20 Minnesota                       4:27.38  
                  31.64     1:04.75 (33.11)     1:38.92 (34.17)     2:12.84 (33.92)
        2:46.74 (33.90)     3:20.57 (33.83)     3:54.63 (34.06)     4:27.38 (32.75)
 37 Amelia Marsh              19 Minnesota                       4:27.46  
                  31.11     1:04.73 (33.62)     1:38.86 (34.13)     2:12.93 (34.07)
        2:46.78 (33.85)     3:20.31 (33.53)     3:54.10 (33.79)     4:27.46 (33.36)
 38 Hailey Szews              19 Minnesota                       4:28.16  
                  30.87     1:04.71 (33.84)     1:38.58 (33.87)     2:12.98 (34.40)
        2:46.80 (33.82)     3:21.04 (34.24)     3:54.87 (33.83)     4:28.16 (33.29)
 39 Dorothy Halmy             13 Waukesha Express                4:28.27  
                  31.26     1:05.01 (33.75)     1:39.28 (34.27)     2:13.32 (34.04)
        2:46.94 (33.62)     3:21.08 (34.14)     3:55.33 (34.25)     4:28.27 (32.94)
 40 Christie Clarke           18 Minnesota                       4:28.71  
                  30.89     1:04.25 (33.36)     1:37.97 (33.72)     2:12.07 (34.10)
        2:46.27 (34.20)     3:20.69 (34.42)     3:55.02 (34.33)     4:28.71 (33.69)
 41 Avery Mohring             15 T2 Aquatics                     4:28.96  
                  31.65     1:04.99 (33.34)     1:39.30 (34.31)     2:13.82 (34.52)
        2:47.58 (33.76)     3:21.98 (34.40)     3:55.97 (33.99)     4:28.96 (32.99)
 42 Claire Loht               19 Princeton Univer                4:30.32  
                  31.41     1:04.84 (33.43)     1:39.17 (34.33)     2:13.15 (33.98)
        2:47.48 (34.33)     3:21.59 (34.11)     3:56.46 (34.87)     4:30.32 (33.86)
 43 Damaris Iriondo           18 Princeton Univer                4:30.48  
                  31.43     1:05.36 (33.93)     1:39.34 (33.98)     2:13.41 (34.07)
        2:47.41 (34.00)     3:21.69 (34.28)     3:56.08 (34.39)     4:30.48 (34.40)
 44 Alexandra Malazdrewicz    16 Evergreen Swim T                4:30.50  
                  31.95     1:05.87 (33.92)     1:39.91 (34.04)     2:14.51 (34.60)
        2:48.90 (34.39)     3:23.50 (34.60)     3:57.72 (34.22)     4:30.50 (32.78)
 45 Charlotte Ruby            17 Santa Clara Swim                4:31.48  
                  31.17     1:05.36 (34.19)     1:39.32 (33.96)     2:13.85 (34.53)
        2:48.79 (34.94)     3:23.44 (34.65)     3:58.12 (34.68)     4:31.48 (33.36)
 46 Katelyn Sowinski          16 Una Est                         4:31.57  
                  31.24     1:05.48 (34.24)     1:39.43 (33.95)     2:13.97 (34.54)
        2:48.43 (34.46)     3:23.07 (34.64)     3:57.54 (34.47)     4:31.57 (34.03)
 47 Isla Hutchinson-Maddox    16 Asphalt Green Un                4:31.68  
                  31.86     1:05.70 (33.84)     1:40.54 (34.84)     2:14.89 (34.35)
        2:49.83 (34.94)     3:24.10 (34.27)     3:58.56 (34.46)     4:31.68 (33.12)
 48 Gabrielle Stecker         15 Bettendorf-Pleas                4:32.16  
                  30.99     1:04.35 (33.36)     1:38.43 (34.08)     2:12.86 (34.43)
        2:46.90 (34.04)     3:21.77 (34.87)     3:57.22 (35.45)     4:32.16 (34.94)
 49 Liliana Casso             16 Team Santa Monic                4:32.18  
                  31.41     1:04.78 (33.37)     1:38.78 (34.00)     2:13.24 (34.46)
        2:47.91 (34.67)     3:22.79 (34.88)     3:57.77 (34.98)     4:32.18 (34.41)
 50 Mckenna Lynch             15 Central Iowa Aqu                4:32.60  
                  30.89     1:05.28 (34.39)     1:40.21 (34.93)     2:15.13 (34.92)
        2:49.81 (34.68)     3:25.32 (35.51)     3:59.36 (34.04)     4:32.60 (33.24)
 51 Erin Dunseith             17 Eagle Swim Team                 4:32.64  
                  32.71     1:07.71 (35.00)     1:42.69 (34.98)     2:17.93 (35.24)
        2:51.89 (33.96)     3:25.95 (34.06)     3:59.86 (33.91)     4:32.64 (32.78)
 52 Hanna Huston              15 Katy Aquatic Tea                4:33.71  
                  31.66     1:06.18 (34.52)     1:40.88 (34.70)     2:15.60 (34.72)
        2:50.76 (35.16)     3:25.41 (34.65)     4:00.00 (34.59)     4:33.71 (33.71)
 53 Nikola Fellows            15 Vipers of Albuqu                4:33.78  
                  31.22     1:05.24 (34.02)     1:40.22 (34.98)     2:14.81 (34.59)
        2:49.87 (35.06)     3:24.98 (35.11)     4:00.10 (35.12)     4:33.78 (33.68)
 54 Efrat Rotsztejn           19 IRNT                            4:34.13  
                  31.70     1:06.74 (35.04)     1:41.48 (34.74)     2:16.85 (35.37)
        2:51.38 (34.53)     3:26.69 (35.31)     4:00.87 (34.18)     4:34.13 (33.26)
 55 Elizabeth Lyon            18 Zionsville Swim                 4:34.19  
                  31.91     1:06.18 (34.27)     1:41.22 (35.04)     2:15.92 (34.70)
        2:50.72 (34.80)     3:25.55 (34.83)     4:00.24 (34.69)     4:34.19 (33.95)
 56 Abigail Benkert           15 Shawmut Aquatic                 4:34.20  
                  30.67     1:04.77 (34.10)     1:39.30 (34.53)     2:14.67 (35.37)
        2:49.18 (34.51)     3:24.93 (35.75)     3:59.82 (34.89)     4:34.20 (34.38)
 57 Breanne Siwicki           16 Manta                           4:34.26  
                  31.62     1:05.71 (34.09)     1:40.44 (34.73)     2:15.39 (34.95)
        2:50.35 (34.96)     3:25.58 (35.23)     4:00.61 (35.03)     4:34.26 (33.65)
 58 Megan Viohl               16 Una Est                         4:34.45  
                  31.59     1:05.86 (34.27)     1:40.84 (34.98)     2:15.95 (35.11)
        2:50.96 (35.01)     3:26.11 (35.15)     4:01.40 (35.29)     4:34.45 (33.05)
 59 Kendall Dawson            14 Fast Lane Aquati                4:34.65  
                  31.62     1:06.14 (34.52)     1:40.61 (34.47)     2:15.53 (34.92)
        2:50.30 (34.77)     3:25.74 (35.44)     4:00.39 (34.65)     4:34.65 (34.26)
 60 Katherine Drabot          14 Ozaukee Aquatics                4:34.68  
                  31.31     1:05.76 (34.45)     1:40.63 (34.87)     2:15.67 (35.04)
        2:50.66 (34.99)     3:25.96 (35.30)     4:00.65 (34.69)     4:34.68 (34.03)
 61 Michelle Berry            17 Una Scsc                        4:36.07  
                  32.33     1:06.86 (34.53)     1:42.11 (35.25)     2:16.92 (34.81)
        2:51.89 (34.97)     3:26.75 (34.86)     4:02.04 (35.29)     4:36.07 (34.03)
 62 Jessie Barra              18 Desert Storm Swi                4:36.84  
                  31.19     1:05.27 (34.08)     1:40.35 (35.08)     2:15.59 (35.24)
        2:50.97 (35.38)     3:26.34 (35.37)     4:02.05 (35.71)     4:36.84 (34.79)
 63 Brooke Zeiger             15 Bluefish Swim Cl                4:36.85  
                  31.00     1:05.40 (34.40)     1:40.47 (35.07)     2:15.50 (35.03)
        2:51.06 (35.56)     3:26.29 (35.23)     4:02.07 (35.78)     4:36.85 (34.78)
 64 Sarah Shimomura           13 Santa Clara Swim                4:37.11  
                  30.49     1:04.87 (34.38)     1:40.23 (35.36)     2:15.64 (35.41)
        2:50.70 (35.06)     3:26.82 (36.12)     4:02.47 (35.65)     4:37.11 (34.64)
 65 Sara Menke                17 Excel Aquatics                  4:37.12  
                  31.16     1:05.21 (34.05)     1:40.67 (35.46)     2:16.06 (35.39)
        2:51.68 (35.62)     3:26.98 (35.30)     4:02.57 (35.59)     4:37.12 (34.55)
 66 Isabel Shipman            16 Badger Swim Club                4:37.88  
                  31.22     1:06.62 (35.40)     1:42.24 (35.62)     2:18.02 (35.78)
        2:53.30 (35.28)     3:28.83 (35.53)     4:03.67 (34.84)     4:37.88 (34.21)
 67 Clare Chamberlain         19 Minnesota                       4:38.29  
                  32.30     1:07.06 (34.76)     1:42.12 (35.06)     2:16.88 (34.76)
        2:51.52 (34.64)     3:26.52 (35.00)     4:02.59 (36.07)     4:38.29 (35.70)
 68 Haley Oosterhouse         17 Santa Clara Swim                4:38.70  
                  31.78     1:07.46 (35.68)     1:42.57 (35.11)     2:18.43 (35.86)
        2:52.80 (34.37)     3:28.22 (35.42)     4:03.91 (35.69)     4:38.70 (34.79)
 69 Chantal Asselin           16 Manta                           4:41.81  
                  32.57     1:08.41 (35.84)     1:44.09 (35.68)     2:19.88 (35.79)
        2:55.73 (35.85)     3:30.86 (35.13)     4:06.46 (35.60)     4:41.81 (35.35)
 70 Payton Perrotta           15 Team Santa Monic                4:41.97  
                  32.01     1:06.56 (34.55)     1:41.95 (35.39)     2:17.38 (35.43)
        2:53.02 (35.64)     3:29.58 (36.56)     4:06.21 (36.63)     4:41.97 (35.76)
 71 Allison Arnold            16 Mission Aurora C                4:42.15  
                  32.64     1:08.25 (35.61)     1:43.90 (35.65)     2:19.42 (35.52)
        2:55.27 (35.85)     3:30.83 (35.56)     4:07.06 (36.23)     4:42.15 (35.09)
 72 Abigail Thomson           15 Parkland Aquatic                4:44.95  
                  33.11     1:08.83 (35.72)     1:44.76 (35.93)     2:21.33 (36.57)
        2:57.12 (35.79)     3:33.51 (36.39)     4:09.47 (35.96)     4:44.95 (35.48)
 73 Hannah Mitchell           15 Zionsville Swim                 4:49.33  
                  33.75     1:10.19 (36.44)     1:47.29 (37.10)     2:23.89 (36.60)
        3:00.50 (36.61)     3:37.28 (36.78)     4:14.03 (36.75)     4:49.33 (35.30)
 74 Mallory Weggemann         22 BDOG                            5:35.98  
                  35.97     1:18.37 (42.40)     2:01.59 (43.22)     2:44.29 (42.70)
        3:28.34 (44.05)     4:11.19 (42.85)     4:54.17 (42.98)     5:35.98 (41.81)
 -- Jessie Garrison           16 Arkansas Dolphin                    DFS  
 -- Jessica Plant             18 Minnesota                           DFS  
 -- Lia Neal                  16 Asphalt Green Un                    DFS  
 -- Tamara Gorman             15 Rapid City Racer                    SCR  
 -- Sydney Stinner            18 Parkland Aquatic                    SCR  
 -- Chelsea Nauta             23 Athens Bulldog S                    SCR  
 -- Claire Thompson           22 UN                                  SCR  
 
Women 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Camille Muffat            22 FRA                            8:31.23   20  
                  29.96     1:02.37 (32.41)     1:35.05 (32.68)     2:07.86 (32.81)
        2:40.44 (32.58)     3:12.81 (32.37)     3:45.34 (32.53)     4:17.83 (32.49)
        4:50.16 (32.33)     5:22.24 (32.08)     5:54.35 (32.11)     6:26.50 (32.15)
        6:58.74 (32.24)     7:30.84 (32.10)     8:01.41 (30.57)     8:31.23 (29.82)
  2 Chloe Sutton              19 MVN                            8:31.85   17  
                  30.21     1:02.22 (32.01)     1:34.71 (32.49)     2:07.27 (32.56)
        2:39.70 (32.43)     3:12.06 (32.36)     3:44.52 (32.46)     4:16.81 (32.29)
        4:49.19 (32.38)     5:21.35 (32.16)     5:53.69 (32.34)     6:25.86 (32.17)
        6:58.44 (32.58)     7:30.69 (32.25)     8:02.11 (31.42)     8:31.85 (29.74)
  3 Allison Schmitt           21 North Baltimore                8:35.12   16  
                  29.81     1:01.64 (31.83)     1:34.43 (32.79)     2:07.03 (32.60)
        2:40.28 (33.25)     3:13.14 (32.86)     3:46.02 (32.88)     4:18.50 (32.48)
        4:51.06 (32.56)     5:23.26 (32.20)     5:55.87 (32.61)     6:27.97 (32.10)
        7:00.50 (32.53)     7:32.64 (32.14)     8:04.97 (32.33)     8:35.12 (30.15)
  4 Ashley Twichell           22 MVN                            8:35.61   15  
                  30.18     1:02.32 (32.14)     1:34.40 (32.08)     2:07.20 (32.80)
        2:39.33 (32.13)     3:12.18 (32.85)     3:44.39 (32.21)     4:17.16 (32.77)
        4:49.07 (31.91)     5:21.64 (32.57)     5:53.80 (32.16)     6:26.46 (32.66)
        6:58.72 (32.26)     7:31.48 (32.76)     8:03.60 (32.12)     8:35.61 (32.01)
  5 Ashley Steenvoorden       21 Minnesota                      8:36.95   14  
                  30.49     1:03.15 (32.66)     1:35.76 (32.61)     2:08.52 (32.76)
        2:41.18 (32.66)     3:13.97 (32.79)     3:46.56 (32.59)     4:19.22 (32.66)
        4:51.70 (32.48)     5:24.11 (32.41)     5:56.64 (32.53)     6:28.86 (32.22)
        7:01.51 (32.65)     7:33.88 (32.37)     8:05.71 (31.83)     8:36.95 (31.24)
  6 Gillian Ryan              16 Una Nbac                       8:40.74   13  
                  30.96     1:03.45 (32.49)     1:31.10 (27.65)     2:09.18 (38.08)
        2:36.75 (27.57)     3:14.87 (38.12)     3:43.04 (28.17)     4:20.16 (37.12)
        4:53.18 (33.02)     5:25.68 (32.50)     5:58.63 (32.95)     6:31.14 (32.51)
        7:04.08 (32.94)     7:36.49 (32.41)     8:09.20 (32.71)     8:40.74 (31.54)
  7 Camryne Morris            17 North Baltimore                8:42.79   12  
                  31.06     1:04.05 (32.99)     1:36.95 (32.90)     2:09.96 (33.01)
        2:42.80 (32.84)     3:15.84 (33.04)     3:48.54 (32.70)     4:21.35 (32.81)
        4:53.92 (32.57)     5:26.79 (32.87)     5:59.45 (32.66)     6:32.65 (33.20)
        7:05.67 (33.02)     7:38.65 (32.98)     8:11.32 (32.67)     8:42.79 (31.47)
  8 Rebecca Mann              13 Clearwater Aquat               8:43.65   11  
                  29.61     1:02.04 (32.43)     1:33.95 (31.91)     2:07.69 (33.74)
        2:40.57 (32.88)     3:13.64 (33.07)     3:46.56 (32.92)     4:19.77 (33.21)
        4:52.42 (32.65)     5:26.39 (33.97)     5:59.41 (33.02)     6:32.55 (33.14)
        7:05.74 (33.19)     7:38.95 (33.21)     8:11.02 (32.07)     8:43.65 (32.63)
  9 Andreina Pinto            20 Gator Swim Club                8:44.74    9  
                  30.66     1:03.11 (32.45)     1:35.88 (32.77)     2:08.61 (32.73)
        2:41.54 (32.93)     3:14.20 (32.66)     3:47.08 (32.88)     4:20.03 (32.95)
        4:53.12 (33.09)     5:26.18 (33.06)     5:59.41 (33.23)     6:32.72 (33.31)
        7:05.90 (33.18)     7:38.94 (33.04)     8:12.22 (33.28)     8:44.74 (32.52)
 10 Kiera Janzen              18 Minnesota                      8:46.75    7  
                  30.24     1:03.09 (32.85)     1:35.87 (32.78)     2:08.45 (32.58)
        2:41.44 (32.99)     3:14.43 (32.99)     3:47.12 (32.69)     4:20.72 (33.60)
        4:54.07 (33.35)     5:27.90 (33.83)     6:01.55 (33.65)     6:35.10 (33.55)
        7:08.73 (33.63)     7:42.14 (33.41)     8:15.24 (33.10)     8:46.75 (31.51)
 11 Kristen Steenvoorden      21 Minnesota                      8:53.68    6  
                  31.15     1:04.53 (33.38)     1:37.81 (33.28)     2:11.59 (33.78)
        2:44.88 (33.29)     3:18.53 (33.65)     3:52.06 (33.53)     4:25.84 (33.78)
        4:59.27 (33.43)     5:33.09 (33.82)     6:06.79 (33.70)     6:40.71 (33.92)
        7:14.46 (33.75)     7:48.17 (33.71)     8:21.02 (32.85)     8:53.68 (32.66)
 12 Brooke Lorentzen          16 MVN                            8:54.54    5  
                  31.25     1:04.72 (33.47)     1:38.51 (33.79)     2:12.34 (33.83)
        2:46.13 (33.79)     3:19.91 (33.78)     3:53.82 (33.91)     4:27.78 (33.96)
        5:01.42 (33.64)     5:35.28 (33.86)     6:08.91 (33.63)     6:42.54 (33.63)
        7:16.16 (33.62)     7:49.44 (33.28)     8:22.54 (33.10)     8:54.54 (32.00)
 13 Dagny Knutson             19 UN                             8:55.69    4  
                  31.67     1:05.37 (33.70)     1:39.41 (34.04)     2:13.07 (33.66)
        2:46.72 (33.65)     3:20.35 (33.63)     3:53.95 (33.60)     4:27.51 (33.56)
        5:01.43 (33.92)     5:35.24 (33.81)     6:09.54 (34.30)     6:43.36 (33.82)
        7:16.92 (33.56)     7:50.28 (33.36)     8:23.43 (33.15)     8:55.69 (32.26)
 14 Yanel Pinto               22 Gator Swim Club                8:55.70    3  
                  31.11     1:04.68 (33.57)     1:38.50 (33.82)     2:12.24 (33.74)
        2:45.92 (33.68)     3:19.45 (33.53)     3:53.22 (33.77)     4:26.79 (33.57)
        5:00.60 (33.81)     5:34.10 (33.50)     6:08.20 (34.10)     6:42.13 (33.93)
        7:16.38 (34.25)     7:50.04 (33.66)     8:23.87 (33.83)     8:55.70 (31.83)
 15 Hannah Whitehead          21 Minnesota                      8:56.94    2  
                  30.75     1:04.39 (33.64)     1:37.97 (33.58)     2:11.99 (34.02)
        2:45.96 (33.97)     3:20.17 (34.21)     3:54.07 (33.90)     4:28.19 (34.12)
        5:02.06 (33.87)     5:35.70 (33.64)     6:08.99 (33.29)     6:42.91 (33.92)
        7:16.82 (33.91)     7:50.74 (33.92)     8:24.26 (33.52)     8:56.94 (32.68)
 16 Lissa Tommerdahl          21 Minnesota                      8:59.88    1  
                  31.57     1:04.87 (33.30)     1:38.95 (34.08)     2:12.72 (33.77)
        2:47.11 (34.39)     3:20.76 (33.65)     3:54.67 (33.91)     4:28.36 (33.69)
        5:02.73 (34.37)     5:36.59 (33.86)     6:11.06 (34.47)     6:44.99 (33.93)
        7:19.51 (34.52)     7:53.42 (33.91)     8:27.65 (34.23)     8:59.88 (32.23)
 17 Christine Jennings        24 MVN                            9:00.54  
                  32.30     1:06.73 (34.43)     1:40.96 (34.23)     2:15.15 (34.19)
        2:49.20 (34.05)     3:23.72 (34.52)     3:58.01 (34.29)     4:32.18 (34.17)
        5:06.13 (33.95)     5:40.29 (34.16)     6:14.15 (33.86)     6:48.03 (33.88)
        7:21.76 (33.73)     7:55.34 (33.58)     8:28.63 (33.29)     9:00.54 (31.91)
 18 Loren Brandon             20 Minnesota                      9:01.05  
                  31.87     1:05.13 (33.26)     1:39.30 (34.17)     2:12.82 (33.52)
        2:47.22 (34.40)     3:21.07 (33.85)     3:55.29 (34.22)     4:29.15 (33.86)
        5:03.40 (34.25)     5:37.18 (33.78)     6:11.53 (34.35)     6:45.37 (33.84)
        7:19.73 (34.36)     7:53.59 (33.86)     8:28.01 (34.42)     9:01.05 (33.04)
 19 Cameron McHugh            15 Katy Aquatic Tea               9:05.14  
                  32.23     1:06.45 (34.22)     1:40.37 (33.92)     2:14.73 (34.36)
        2:48.48 (33.75)     3:22.84 (34.36)     3:56.71 (33.87)     4:31.16 (34.45)
        5:05.21 (34.05)     5:39.94 (34.73)     6:14.31 (34.37)     6:48.96 (34.65)
        7:23.06 (34.10)     7:57.70 (34.64)     8:31.52 (33.82)     9:05.14 (33.62)
 20 Marina Falcone            24 T2 Aquatics                    9:05.32  
                  31.25     1:05.31 (34.06)     1:39.75 (34.44)     2:14.40 (34.65)
        2:49.07 (34.67)     3:23.74 (34.67)     3:58.38 (34.64)     4:32.96 (34.58)
        5:07.39 (34.43)     5:41.79 (34.40)     6:16.16 (34.37)     6:50.74 (34.58)
        7:25.08 (34.34)     7:59.13 (34.05)     8:32.89 (33.76)     9:05.32 (32.43)
 21 Isla Hutchinson-Maddox    16 Asphalt Green Un               9:06.20  
                  31.92     1:06.30 (34.38)     1:40.75 (34.45)     2:15.10 (34.35)
        2:49.22 (34.12)     3:23.84 (34.62)     3:58.04 (34.20)     4:32.52 (34.48)
        5:06.79 (34.27)     5:41.28 (34.49)     6:15.66 (34.38)     6:50.39 (34.73)
        7:24.54 (34.15)     7:59.01 (34.47)     8:32.82 (33.81)     9:06.20 (33.38)
 22 Christie Clarke           18 Minnesota                      9:07.13  
                  32.23     1:06.15 (33.92)     1:40.70 (34.55)     2:14.61 (33.91)
        2:48.70 (34.09)     3:22.40 (33.70)     3:56.64 (34.24)     4:30.69 (34.05)
        5:05.51 (34.82)     5:40.08 (34.57)     6:15.28 (35.20)     6:49.97 (34.69)
        7:24.81 (34.84)     7:59.47 (34.66)     8:33.83 (34.36)     9:07.13 (33.30)
 23 Kaersten Meitz            16 Waukesha Express               9:08.97  
                  31.41     1:05.55 (34.14)     1:40.19 (34.64)     2:14.74 (34.55)
        2:49.43 (34.69)     3:23.93 (34.50)     3:58.61 (34.68)     4:33.59 (34.98)
        5:03.93 (30.34)     5:42.99 (39.06)     6:17.80 (34.81)     6:52.50 (34.70)
        7:27.22 (34.72)     8:01.61 (34.39)     8:36.26 (34.65)     9:08.97 (32.71)
 24 Damaris Iriondo           18 Princeton Univer               9:11.30  
                  31.59     1:05.98 (34.39)     1:39.96 (33.98)     2:14.66 (34.70)
        2:49.05 (34.39)     3:23.87 (34.82)     3:58.35 (34.48)     4:33.06 (34.71)
        5:07.69 (34.63)     5:42.62 (34.93)     6:17.58 (34.96)     6:52.64 (35.06)
        7:27.59 (34.95)     8:02.94 (35.35)     8:37.09 (34.15)     9:11.30 (34.21)
 25 Charlotte Ruby            17 Santa Clara Swim               9:14.25  
                  31.66     1:06.09 (34.43)     1:40.69 (34.60)     2:15.46 (34.77)
        2:50.58 (35.12)     3:25.58 (35.00)     4:00.71 (35.13)     4:36.68 (35.97)
        5:11.24 (34.56)     5:46.62 (35.38)     6:21.33 (34.71)     6:56.91 (35.58)
        7:31.50 (34.59)     8:06.86 (35.36)     8:41.45 (34.59)     9:14.25 (32.80)
 26 Alyson Ackman             18 Pointe-Claire Sw               9:14.84  
                  31.14     1:04.86 (33.72)     1:39.62 (34.76)     2:13.94 (34.32)
        2:48.67 (34.73)     3:23.20 (34.53)     3:58.07 (34.87)     4:32.83 (34.76)
        5:07.98 (35.15)     5:42.71 (34.73)     6:18.11 (35.40)     6:53.29 (35.18)
        7:29.06 (35.77)     8:04.70 (35.64)     8:40.33 (35.63)     9:14.84 (34.51)
 27 Dorothy Halmy             13 Waukesha Express               9:17.62  
                  31.82     1:07.23 (35.41)     1:42.09 (34.86)     2:16.98 (34.89)
        2:51.41 (34.43)     3:26.42 (35.01)     4:01.50 (35.08)     4:36.75 (35.25)
        5:05.56 (28.81)     5:46.63 (41.07)     6:21.87 (35.24)     6:57.11 (35.24)
        7:32.20 (35.09)     8:07.83 (35.63)     8:43.54 (35.71)     9:17.62 (34.08)
 28 Nikola Fellows            15 Vipers of Albuqu               9:17.78  
                  31.79     1:06.45 (34.66)     1:41.44 (34.99)     2:16.88 (35.44)
        2:51.99 (35.11)     3:27.29 (35.30)     4:02.76 (35.47)     4:38.27 (35.51)
        5:12.36 (34.09)     5:47.18 (34.82)     6:19.51 (32.33)     6:58.44 (38.93)
        7:33.98 (35.54)     8:09.07 (35.09)     8:43.97 (34.90)     9:17.78 (33.81)
 29 Hanna Huston              15 Katy Aquatic Tea               9:18.09  
                  32.11     1:07.11 (35.00)     1:42.11 (35.00)     2:17.64 (35.53)
        2:52.59 (34.95)     3:28.15 (35.56)     4:03.43 (35.28)     4:38.94 (35.51)
        5:14.19 (35.25)     5:49.82 (35.63)     6:25.30 (35.48)     7:00.88 (35.58)
        7:35.68 (34.80)     8:10.56 (34.88)     8:44.56 (34.00)     9:18.09 (33.53)
 30 Lilly Vivado              13 Bluefish Swim Cl               9:18.13  
                  32.03     1:06.88 (34.85)     1:42.23 (35.35)     2:17.35 (35.12)
        2:52.26 (34.91)     3:27.64 (35.38)     4:02.82 (35.18)     4:38.09 (35.27)
        5:13.15 (35.06)     5:48.08 (34.93)     6:23.15 (35.07)     6:58.49 (35.34)
        7:33.60 (35.11)     8:08.78 (35.18)     8:43.67 (34.89)     9:18.13 (34.46)
 31 Abigail Benkert           15 Shawmut Aquatic                9:19.91  
                  32.21     1:06.99 (34.78)     1:42.30 (35.31)     2:17.30 (35.00)
        2:52.91 (35.61)     3:27.94 (35.03)     4:03.78 (35.84)     4:39.32 (35.54)
        5:15.13 (35.81)     5:50.66 (35.53)     6:25.80 (35.14)     7:01.04 (35.24)
        7:36.27 (35.23)     8:11.46 (35.19)     8:46.16 (34.70)     9:19.91 (33.75)
 32 Mckenna Lynch             15 Central Iowa Aqu               9:22.59  
                  30.27     1:04.17 (33.90)     1:34.93 (30.76)     2:14.91 (39.98)
        2:50.69 (35.78)     3:26.37 (35.68)     3:53.17 (26.80)     4:37.78 (44.61)
        5:09.96 (32.18)     5:48.98 (39.02)     6:24.88 (35.90)     7:00.34 (35.46)
        7:36.00 (35.66)     8:10.70 (34.70)     8:46.98 (36.28)     9:22.59 (35.61)
 33 Liliana Casso             16 Team Santa Monic               9:23.74  
                  33.64     1:08.75 (35.11)     1:43.81 (35.06)     2:18.13 (34.32)
        2:52.69 (34.56)     3:27.60 (34.91)     4:02.66 (35.06)     4:38.01 (35.35)
        5:13.76 (35.75)     5:49.31 (35.55)     6:24.99 (35.68)     7:01.06 (36.07)
        7:36.47 (35.41)     8:12.42 (35.95)     8:48.45 (36.03)     9:23.74 (35.29)
 34 Claire Loht               19 Princeton Univer               9:25.00  
                  32.67     1:07.70 (35.03)     1:43.25 (35.55)     2:18.97 (35.72)
        2:54.79 (35.82)     3:30.15 (35.36)     4:05.66 (35.51)     4:40.87 (35.21)
        5:15.88 (35.01)     5:51.69 (35.81)     6:27.12 (35.43)     7:02.63 (35.51)
        7:28.79 (26.16)     8:14.24 (45.45)     8:49.81 (35.57)     9:25.00 (35.19)
 35 Efrat Rotsztejn           19 IRNT                           9:25.38  
                  31.44     1:06.66 (35.22)     1:42.44 (35.78)     2:18.38 (35.94)
        2:53.95 (35.57)     3:29.93 (35.98)     4:05.90 (35.97)     4:42.09 (36.19)
        5:17.90 (35.81)     5:54.07 (36.17)     6:30.23 (36.16)     7:06.61 (36.38)
        7:42.43 (35.82)     8:18.62 (36.19)     8:53.19 (34.57)     9:25.38 (32.19)
 36 Sarah Shimomura           13 Santa Clara Swim               9:27.13  
                  31.63     1:06.68 (35.05)     1:42.68 (36.00)     2:18.37 (35.69)
        2:54.32 (35.95)     3:30.14 (35.82)     4:06.63 (36.49)     4:42.27 (35.64)
        5:18.58 (36.31)     5:53.81 (35.23)     6:29.80 (35.99)     7:05.31 (35.51)
        7:41.17 (35.86)     8:17.03 (35.86)     8:52.73 (35.70)     9:27.13 (34.40)
 37 Allison Arnold            16 Mission Aurora C               9:27.93  
                  32.44     1:07.52 (35.08)     1:43.14 (35.62)     2:18.36 (35.22)
        2:53.85 (35.49)     3:29.06 (35.21)     4:05.00 (35.94)     4:40.28 (35.28)
        5:16.59 (36.31)     5:52.26 (35.67)     6:28.30 (36.04)     7:04.44 (36.14)
        7:40.98 (36.54)     8:16.81 (35.83)     8:53.37 (36.56)     9:27.93 (34.56)
 38 Elizabeth Lyon            18 Zionsville Swim                9:28.90  
                  32.30     1:07.53 (35.23)     1:43.31 (35.78)     2:19.05 (35.74)
        2:54.77 (35.72)     3:31.00 (36.23)     4:06.97 (35.97)     4:43.09 (36.12)
        5:18.93 (35.84)     5:54.64 (35.71)     6:30.30 (35.66)     7:06.45 (36.15)
        7:42.39 (35.94)     8:18.20 (35.81)     8:54.38 (36.18)     9:28.90 (34.52)
 39 Savannah Rose             15 Colorado Athleti               9:30.51  
                  32.70     1:08.03 (35.33)     1:43.36 (35.33)     2:18.96 (35.60)
        2:54.56 (35.60)     3:30.88 (36.32)     4:06.80 (35.92)     4:43.40 (36.60)
        5:19.48 (36.08)     5:55.66 (36.18)     6:31.80 (36.14)     7:08.08 (36.28)
        7:44.16 (36.08)     8:20.28 (36.12)     8:56.05 (35.77)     9:30.51 (34.46)
 40 Natalie Johnson           16 Ozaukee Aquatics               9:31.25  
                  31.85     1:06.84 (34.99)     1:42.12 (35.28)     2:17.83 (35.71)
        2:53.25 (35.42)     3:29.39 (36.14)     4:05.63 (36.24)     4:42.01 (36.38)
        5:18.06 (36.05)     5:54.59 (36.53)     6:30.97 (36.38)     7:07.45 (36.48)
        7:43.56 (36.11)     8:20.16 (36.60)     8:56.25 (36.09)     9:31.25 (35.00)
 41 Taylor Maurer             17 Csp Tideriders                 9:32.27  
                  32.06     1:06.72 (34.66)     1:42.16 (35.44)     2:17.99 (35.83)
        2:54.65 (36.66)     3:30.92 (36.27)     4:06.94 (36.02)     4:43.38 (36.44)
        5:19.65 (36.27)     5:56.01 (36.36)     6:32.45 (36.44)     7:08.65 (36.20)
        7:45.05 (36.40)     8:21.48 (36.43)     8:57.41 (35.93)     9:32.27 (34.86)
 42 Sarah Finlay              14 Csp Tideriders                 9:32.91  
                  33.31     1:08.63 (35.32)     1:44.57 (35.94)     2:19.76 (35.19)
        2:55.54 (35.78)     3:31.10 (35.56)     4:07.15 (36.05)     4:43.02 (35.87)
        5:19.27 (36.25)     5:55.41 (36.14)     6:32.25 (36.84)     7:08.78 (36.53)
        7:45.48 (36.70)     8:21.57 (36.09)     8:58.00 (36.43)     9:32.91 (34.91)
 43 Sara Menke                17 Excel Aquatics                 9:33.21  
                  32.40     1:08.37 (35.97)     1:44.40 (36.03)     2:20.16 (35.76)
        2:56.89 (36.73)     3:32.56 (35.67)     4:08.79 (36.23)     4:44.97 (36.18)
        5:21.41 (36.44)     5:57.78 (36.37)     6:34.14 (36.36)     7:10.42 (36.28)
        7:46.51 (36.09)     8:22.29 (35.78)     8:58.31 (36.02)     9:33.21 (34.90)
 44 Caitlin Daday             16 Parkland Aquatic               9:34.64  
                  32.19     1:08.11 (35.92)     1:43.80 (35.69)     2:19.70 (35.90)
        2:56.03 (36.33)     3:32.55 (36.52)     4:08.38 (35.83)     4:44.65 (36.27)
        5:20.68 (36.03)     5:57.09 (36.41)     6:32.94 (35.85)     7:09.45 (36.51)
        7:45.40 (35.95)     8:22.27 (36.87)     8:58.85 (36.58)     9:34.64 (35.79)
 45 Isabel Shipman            16 Badger Swim Club               9:35.90  
                  31.50     1:06.99 (35.49)     1:42.82 (35.83)     2:19.12 (36.30)
        2:54.94 (35.82)     3:31.15 (36.21)     4:07.00 (35.85)     4:43.53 (36.53)
        5:19.85 (36.32)     5:56.30 (36.45)     6:31.05 (34.75)     7:09.54 (38.49)
        7:46.87 (37.33)     8:23.56 (36.69)     8:59.87 (36.31)     9:35.90 (36.03)
 46 Haley Oosterhouse         17 Santa Clara Swim               9:37.96  
                  32.19     1:08.06 (35.87)     1:44.16 (36.10)     2:20.50 (36.34)
        2:56.88 (36.38)     3:33.35 (36.47)     4:09.90 (36.55)     4:46.85 (36.95)
        5:23.46 (36.61)     6:00.17 (36.71)     6:37.26 (37.09)     7:13.86 (36.60)
        7:50.99 (37.13)     8:27.16 (36.17)     9:03.40 (36.24)     9:37.96 (34.56)
 47 Abigail Thomson           15 Parkland Aquatic               9:38.22  
                  32.37     1:08.17 (35.80)     1:43.28 (35.11)     2:19.60 (36.32)
        2:55.97 (36.37)     3:32.56 (36.59)     4:09.48 (36.92)     4:46.00 (36.52)
        5:22.86 (36.86)     5:59.82 (36.96)     6:37.08 (37.26)     7:13.98 (36.90)
        7:50.56 (36.58)     8:26.87 (36.31)     9:03.17 (36.30)     9:38.22 (35.05)
 48 Heather Shaver            17 RallySport Aquat               9:41.65  
                  32.39     1:07.55 (35.16)     1:43.33 (35.78)     2:19.62 (36.29)
        2:56.19 (36.57)     3:32.87 (36.68)     4:04.67 (31.80)     4:46.58 (41.91)
        5:23.73 (37.15)     6:00.59 (36.86)     6:30.48 (29.89)     7:14.85 (44.37)
        7:52.16 (37.31)     8:29.79 (37.63)     9:06.67 (36.88)     9:41.65 (34.98)
 49 Elizabeth Zeiger          13 Bluefish Swim Cl               9:41.68  
                  33.45     1:09.23 (35.78)     1:45.85 (36.62)     2:22.44 (36.59)
        2:51.50 (29.06)     3:35.75 (44.25)     4:12.45 (36.70)     4:48.76 (36.31)
        5:25.71 (36.95)     6:02.30 (36.59)     6:39.16 (36.86)     7:16.28 (37.12)
        7:53.19 (36.91)     8:29.75 (36.56)     9:06.06 (36.31)     9:41.68 (35.62)
 50 Daniela Suarez            16 Asphalt Green Un               9:45.82  
                  31.98     1:07.14 (35.16)     1:43.12 (35.98)     2:19.07 (35.95)
        2:41.18 (22.11)     3:33.24 (52.06)     4:07.81 (34.57)     4:47.66 (39.85)
        5:24.93 (37.27)     6:02.55 (37.62)     6:40.15 (37.60)     7:17.59 (37.44)
        7:50.97 (33.38)     8:32.95 (41.98)     9:10.01 (37.06)     9:45.82 (35.81)
 51 Jacquelyn Hughes          16 Iowa Flyers Swim               9:51.20  
                  29.37     1:08.66 (39.29)     1:43.95 (35.29)     2:21.67 (37.72)
        2:58.38 (36.71)     3:35.32 (36.94)     4:12.67 (37.35)     4:50.35 (37.68)
        5:27.74 (37.39)     6:06.04 (38.30)     6:38.64 (32.60)     7:22.52 (43.88)
        7:55.63 (33.11)     8:37.81 (42.18)     9:15.14 (37.33)     9:51.20 (36.06)
 52 Chantal Asselin           16 Manta                          9:51.25  
                  32.91     1:08.95 (36.04)     1:45.85 (36.90)     2:22.28 (36.43)
        2:59.42 (37.14)     3:36.12 (36.70)     4:13.63 (37.51)     4:50.62 (36.99)
        5:28.16 (37.54)     6:05.18 (37.02)     6:43.17 (37.99)     7:21.05 (37.88)
        7:59.20 (38.15)     8:36.86 (37.66)     9:14.93 (38.07)     9:51.25 (36.32)
 53 Bridget Johanson          15 Badger Swim Club              10:00.21  
                  32.57     1:08.46 (35.89)     1:40.63 (32.17)     2:22.02 (41.39)
        3:00.00 (37.98)     3:37.37 (37.37)     4:15.75 (38.38)     4:53.63 (37.88)
        5:32.11 (38.48)     6:09.96 (37.85)     6:48.76 (38.80)     7:27.16 (38.40)
        8:05.68 (38.52)     8:43.73 (38.05)     9:20.62 (36.89)    10:00.21 (39.59)
 54 Michaela Hurley           16 Seacoast Swimmin              10:11.63  
                  32.51     1:08.53 (36.02)     1:46.26 (37.73)     2:23.76 (37.50)
        3:02.27 (38.51)     3:40.39 (38.12)     4:19.67 (39.28)     4:58.90 (39.23)
        5:37.85 (38.95)     6:16.76 (38.91)     6:55.88 (39.12)     7:34.95 (39.07)
        8:14.86 (39.91)     8:53.77 (38.91)     9:33.02 (39.25)    10:11.63 (38.61)
 -- Kendall Dawson            14 Fast Lane Aquati                    DQ  
 -- Ashley Lancey             16 Plymouth Swim Te                   DFS  
 -- Brooke Zeiger             15 Bluefish Swim Cl                    NS  
 -- Kayla Lilly               16 Shawmut Aquatic                    SCR  
 -- Megan Viohl               16 Una Est                            SCR  
 -- Taylor Brew               17 Parkland Aquatic                   SCR  
 -- Erin Dunseith             17 Eagle Swim Team                    SCR  
 -- Katelyn Sowinski          16 Una Est                            SCR  
 -- Tamara Gorman             15 Rapid City Racer                   SCR  
 -- Danielle Jefferies        14 South Maui Shark                   SCR  
 -- Kate Ziegler              23 Fast Swim Team                     SCR  
 -- Claire Thompson           22 UN                                 SCR  
 -- Sydney Stinner            18 Parkland Aquatic                   SCR  
 -- Rachel Kessler            17 Badger Swim Club                   SCR  
 
Women 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Melissa Franklin          16 Colorado Stars       1:00.92      59.69   20  
                  29.52       59.69 (30.17)                                        
  2 Margaret Meyer            22 FORD                 1:01.34    1:01.24   17  
                  29.71     1:01.24 (31.53)                                        
  3 Rachel Bootsma            17 Aquajets Swim Te     1:01.77    1:01.27   16  
                  30.10     1:01.27 (31.17)                                        
  4 Tess Behrens              19 Minnesota            1:02.11    1:01.74   15  
                  29.93     1:01.74 (31.81)                                        
  5 Ariana Kukors             22 UN                   1:02.49    1:02.15   14  
                  30.71     1:02.15 (31.44)                                        
  6 Hannah Ross               21 Unattached           1:03.35    1:02.95   13  
                  30.51     1:02.95 (32.44)                                        
  7 Whitney Myers             27 Fast Swim Team       1:03.43    1:03.52   12  
                  30.94     1:03.52 (32.58)                                        
  8 Gemma Spofforth           23 Gator Swim Club      1:03.65    1:03.83   11  
                  31.44     1:03.83 (32.39)                                        
B - Final
  9 Lauren Lavigna            22 VAND                 1:03.70    1:02.94    9  
                  30.87     1:02.94 (32.07)                                        
 10 Chantal Vanlandeghem      17 Manta                1:03.74    1:03.65    7  
                  31.20     1:03.65 (32.45)                                        
 11 Stephanie Proud           23 Gator Swim Club      1:03.97    1:03.91    6  
                  31.68     1:03.91 (32.23)                                        
 12 Bonnie Brandon            17 Mission Aurora C     1:04.18    1:04.09    5  
                  31.03     1:04.09 (33.06)                                        
 13 Holly Harper              18 Virginia Gators      1:04.13    1:04.37    4  
                  31.13     1:04.37 (33.24)                                        
 14 Meredith Monroe           23 Princeton Univer     1:04.24    1:04.43    3  
                  31.98     1:04.43 (32.45)                                        
 15 Christina Leander         17 Suburban Seahawk     1:04.14    1:04.50    2  
                  31.52     1:04.50 (32.98)                                        
 16 Amanda Sims               22 California Aquat     1:04.39    1:04.58    1  
                  31.30     1:04.58 (33.28)                                        
C - Final
 17 Yulduz Kuchkarova         17 Una Rst              1:04.42    1:03.32  
                  30.72     1:03.32 (32.60)                                        
 18 Laure Manaudou            28 AUB                  1:05.18    1:03.42  
                  30.78     1:03.42 (32.64)                                        
 19 Sierra Kuhn               17 Verona Aquatic C     1:04.94    1:04.12  
                  31.42     1:04.12 (32.70)                                        
 20 Elizabeth Boyce           18 Princeton Univer     1:05.19    1:04.20  
                  31.29     1:04.20 (32.91)                                        
 21 Jessica Plant             18 Minnesota            1:04.47    1:04.55  
                  31.36     1:04.55 (33.19)                                        
 22 Katie Anton               18 Minnesota            1:05.39    1:04.67  
                  31.69     1:04.67 (32.98)                                        
 23 Eileen Diener             16 DSV                  1:05.24    1:05.05  
                  31.27     1:05.05 (33.78)                                        
 24 Sarah Hitchens            16 Suburban Seahawk     1:05.81    1:05.65  
                  32.20     1:05.65 (33.45)                                        
 
Women 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Melissa Franklin          16 Colorado Stars                  1:00.92  
                  30.23     1:00.92 (30.69)                                        
  2 Margaret Meyer            22 FORD                            1:01.34  
                  30.01     1:01.34 (31.33)                                        
  3 Rachel Bootsma            17 Aquajets Swim Te                1:01.77  
                  30.30     1:01.77 (31.47)                                        
  4 Tess Behrens              19 Minnesota                       1:02.11  
                  30.11     1:02.11 (32.00)                                        
  5 Ariana Kukors             22 UN                              1:02.49  
                  30.80     1:02.49 (31.69)                                        
  6 Hannah Ross               21 Unattached                      1:03.35  
                  30.89     1:03.35 (32.46)                                        
  7 Whitney Myers             27 Fast Swim Team                  1:03.43  
                  31.03     1:03.43 (32.40)                                        
  8 Gemma Spofforth           23 Gator Swim Club                 1:03.65  
                  31.52     1:03.65 (32.13)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lauren Lavigna            22 VAND                            1:03.70  
                  31.37     1:03.70 (32.33)                                        
 10 Chantal Vanlandeghem      17 Manta                           1:03.74  
                  31.27     1:03.74 (32.47)                                        
 11 Stephanie Proud           23 Gator Swim Club                 1:03.97  
                  31.67     1:03.97 (32.30)                                        
 12 Holly Harper              18 Virginia Gators                 1:04.13  
                  31.13     1:04.13 (33.00)                                        
 13 Christina Leander         17 Suburban Seahawk                1:04.14  
                  31.40     1:04.14 (32.74)                                        
 14 Bonnie Brandon            17 Mission Aurora C                1:04.18  
                  31.38     1:04.18 (32.80)                                        
 15 Meredith Monroe           23 Princeton Univer                1:04.24  
                  31.57     1:04.24 (32.67)                                        
 16 Amanda Sims               22 California Aquat                1:04.39  
                  31.61     1:04.39 (32.78)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Yulduz Kuchkarova         17 Una Rst                         1:04.42  
                  31.47     1:04.42 (32.95)                                        
 18 Jessica Plant             18 Minnesota                       1:04.47  
                  31.02     1:04.47 (33.45)                                        
 19 Chelsea Hendry            23 Unattached                      1:04.72  
                  31.41     1:04.72 (33.31)                                        
 20 Morgan Scroggy            23 Athens Bulldog S                1:04.89  
                  31.96     1:04.89 (32.93)                                        
 21 Sierra Kuhn               17 Verona Aquatic C                1:04.94  
                  31.93     1:04.94 (33.01)                                        
 22 Laure Manaudou            28 AUB                             1:05.18  
                  31.60     1:05.18 (33.58)                                        
 23 Elizabeth Boyce           18 Princeton Univer                1:05.19  
                  32.19     1:05.19 (33.00)                                        
 24 Eileen Diener             16 DSV                             1:05.24  
                  31.70     1:05.24 (33.54)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Katie Anton               18 Minnesota                       1:05.39  
                  31.89     1:05.39 (33.50)                                        
 26 Sarah Hitchens            16 Suburban Seahawk                1:05.81  
                  33.03     1:05.81 (32.78)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Hannah Wilson             22 California Aquat                1:06.03  
                  32.75     1:06.03 (33.28)                                        
 28 Jacie Beagle              17 Rapid City Racer                1:06.14  
                  31.66     1:06.14 (34.48)                                        
 29 Cameron McHugh            15 Katy Aquatic Tea                1:06.24  
                  31.93     1:06.24 (34.31)                                        
 30 Hannah Legg               17 UN-SW                           1:06.30  
                  32.16     1:06.30 (34.14)                                        
 31 Brooke Zeiger             15 Bluefish Swim Cl                1:06.48  
                  32.95     1:06.48 (33.53)                                        
 32 Colleen O'Neil            16 Weymouth Club Wa                1:06.59  
                  32.52     1:06.59 (34.07)                                        
 33 Alexandra Malazdrewicz    16 Evergreen Swim T                1:06.68  
                  32.53     1:06.68 (34.15)                                        
 34 Heidi Katter              14 Aquajets Swim Te                1:06.69  
                  32.00     1:06.69 (34.69)                                        
 35 Nicole Mertel             18 Desert Storm Swi                1:06.85  
                  32.46     1:06.85 (34.39)                                        
 36 Kelsey Ochsner            15 Gillette Swim Te                1:06.92  
                  32.50     1:06.92 (34.42)                                        
 37 Zoe Mattingly             18 Una Zsc                         1:06.94  
                  32.77     1:06.94 (34.17)                                        
 38 Annelise Jongekrijg       17 Liquid Lightning                1:07.04  
                  32.72     1:07.04 (34.32)                                        
 39 Carmen Cianci             24 Una Star                        1:07.16  
                  32.82     1:07.16 (34.34)                                        
 40 Danielle Sims             17 Asphalt Green Un                1:07.22  
                  32.66     1:07.22 (34.56)                                        
 41 Chloe Kennedy Anne Islet  13 Santa Clara Swim                1:07.32  
                  32.60     1:07.32 (34.72)                                        
 42 Becca Weiland             18 Minnesota                       1:07.46  
                  32.74     1:07.46 (34.72)                                        
 43 Caroline Korst            16 Frisco Aquatics                 1:07.49  
                  32.81     1:07.49 (34.68)                                        
 44 Elizabeth Schauer         16 Badger Swim Club                1:07.65  
                  33.33     1:07.65 (34.32)                                        
 45 Chloe Portela             18 Minnesota                       1:07.67  
                  32.73     1:07.67 (34.94)                                        
 46 Catherine Ladd            15 Santa Clara Swim                1:07.77  
                  33.06     1:07.77 (34.71)                                        
 47 Julia Mikota              16 Badger Aquatics                 1:07.92  
                  32.22     1:07.92 (35.70)                                        
 48 Stephanie Clarke          17 Potomac Marlins                 1:07.96  
                  32.87     1:07.96 (35.09)                                        
 49 Destiny Nelson            14 Frisco Aquatics                 1:08.05  
                  33.33     1:08.05 (34.72)                                        
 50 Delaney Lanker            16 Una Star                        1:08.14  
                  33.13     1:08.14 (35.01)                                        
 51 Megan Viohl               16 Una Est                         1:08.25  
                  33.75     1:08.25 (34.50)                                        
 52 Kennedy Meier             17 Manta                           1:08.28  
                  33.67     1:08.28 (34.61)                                        
 52 Melissa Nelson            21 Minnesota                       1:08.28  
                  34.15     1:08.28 (34.13)                                        
 54 Sarah Morgan              16 Laramie Swim Clu                1:08.30  
                  32.60     1:08.30 (35.70)                                        
 55 Kathryn Siegel            17 Santa Clara Swim                1:08.35  
                  32.94     1:08.35 (35.41)                                        
 56 Cory Miller               22 Minnesota                       1:08.36  
                  32.76     1:08.36 (35.60)                                        
 57 Maddie Bro                17 Central Iowa Aqu                1:08.43  
                  33.28     1:08.43 (35.15)                                        
 57 Lindsay Morrow            15 Evergreen Swim T                1:08.43  
                  32.83     1:08.43 (35.60)                                        
 59 Cassie Hendricks          15 Brookings Swim C                1:08.46  
                  33.29     1:08.46 (35.17)                                        
 60 Shyla Swan                15 Desert Storm Swi                1:08.47  
                  33.27     1:08.47 (35.20)                                        
 61 Sandra Soe                14 Santa Clara Swim                1:08.59  
                  33.07     1:08.59 (35.52)                                        
 62 Sarah Finlay              14 Csp Tideriders                  1:08.66  
                  33.68     1:08.66 (34.98)                                        
 63 Jessica Russell           15 Long Reach Swim                 1:08.70  
                  33.23     1:08.70 (35.47)                                        
 64 Emily Rhodes              15 Suburban Seahawk                1:08.77  
                  33.82     1:08.77 (34.95)                                        
 64 Katharine Ross            16 Central Iowa Aqu                1:08.77  
                  34.00     1:08.77 (34.77)                                        
 66 Annie Gosselin            13 Academy Bullets                 1:08.89  
                  33.10     1:08.89 (35.79)                                        
 67 Margaret Pope             15 Excel Aquatics                  1:08.94  
                  32.88     1:08.94 (36.06)                                        
 68 Reanna Dona               17 Fort Belvoir Swi                1:08.99  
                  33.13     1:08.99 (35.86)                                        
 69 Sarah Easterling          16 Westbrook Seals                 1:09.02  
                  33.36     1:09.02 (35.66)                                        
 70 Geordie Enoch             15 Eagle Swim Team                 1:09.16  
                  33.58     1:09.16 (35.58)                                        
 71 Kristin Malone            15 Shorewood Swim C                1:09.47  
                  34.72     1:09.47 (34.75)                                        
 72 Sierra Higinbotham        17 Potomac Marlins                 1:09.48  
                  34.23     1:09.48 (35.25)                                        
 73 Erin Dunseith             17 Eagle Swim Team                 1:09.50  
                  34.01     1:09.50 (35.49)                                        
 74 Courtney Ciardiello       18 Princeton Univer                1:09.66  
                  33.93     1:09.66 (35.73)                                        
 75 Janelle McDonald          18 Weymouth Club Wa                1:09.76  
                  34.25     1:09.76 (35.51)                                        
 76 Natalie Rohr              16 Kettering South                 1:09.78  
                  32.97     1:09.78 (36.81)                                        
 77 Tereysa Lehnertz          15 Iowa Flyers Swim                1:09.82  
                  33.15     1:09.82 (36.67)                                        
 78 Natalie Obando            15 Potomac Marlins                 1:09.87  
                  34.76     1:09.87 (35.11)                                        
 79 Mallory Olson             15 Verona Aquatic C                1:09.92  
                  34.02     1:09.92 (35.90)                                        
 80 Alicia Beam               13 Waukesha Express                1:09.94  
                  33.89     1:09.94 (36.05)                                        
 81 Karyl Clarete             16 Manta                           1:10.02  
                  33.77     1:10.02 (36.25)                                        
 82 Natalie Keshemberg        13 Ozaukee Aquatics                1:10.17  
                  33.78     1:10.17 (36.39)                                        
 83 Monica Poleway            17 Badger Swim Club                1:10.19  
                  33.88     1:10.19 (36.31)                                        
 84 Sarah Bartholomae         15 Shawmut Aquatic                 1:10.30  
                  34.12     1:10.30 (36.18)                                        
 85 Courtney Cook             16 Chenango Aquatic                1:10.74  
                  34.09     1:10.74 (36.65)                                        
 86 Megan Waters              21 Unattached                      1:10.86  
                  34.62     1:10.86 (36.24)                                        
 87 Elaine Powell             16 Colorado Athleti                1:10.88  
                  34.99     1:10.88 (35.89)                                        
 88 Olivia Hudson             15 UN-SW                           1:10.90  
                  34.08     1:10.90 (36.82)                                        
 89 Rachel Crino              17 Colorado Athleti                1:11.23  
                  34.58     1:11.23 (36.65)                                        
 90 Rebecca Alves             17 Lane Four Aquati                1:11.27  
                  34.33     1:11.27 (36.94)                                        
 91 Beatrix Panitz            15 Badger Swim Club                1:11.49  
                  35.36     1:11.49 (36.13)                                        
 92 Graclyn Brown             17 Wyoming Waves                   1:11.54  
                  34.00     1:11.54 (37.54)                                        
 93 Kristina Barakov          16 Shawmut Aquatic                 1:11.64  
                  35.06     1:11.64 (36.58)                                        
 94 Hannah Kopydlowski        16 Liquid Lightning                1:11.90  
                  35.24     1:11.90 (36.66)                                        
 95 Tia Vanlandeghem          15 Manta                           1:11.94  
                  35.11     1:11.94 (36.83)                                        
 96 Felicia Zamora            16 Vipers of Albuqu                1:12.66  
                  35.42     1:12.66 (37.24)                                        
 97 Jordan Sousa              15 Vipers of Albuqu                1:12.82  
                  35.04     1:12.82 (37.78)                                        
 98 Lindsay Morrow            17 Katy Aquatic Tea                1:12.83  
                  34.98     1:12.83 (37.85)                                        
 99 Sara Bentley              15 ACAC                            1:13.27  
                  35.40     1:13.27 (37.87)                                        
100 Payton Perrotta           15 Team Santa Monic                1:13.86  
                  34.95     1:13.86 (38.91)                                        
101 Elizabeth Rivenbark       13 Vipers of Albuqu                1:14.20  
                  37.30     1:14.20 (36.90)                                        
 -- Mallory Weggemann         22 BDOG                                DFS  
 -- Kierston Farley-Sepe      13 Westmont Swim Cl                     NS  
 -- Alexandra Cleveland       15 Zionsville Swim                     SCR  
 -- Tamara Gorman             15 Rapid City Racer                    SCR  
 -- Mary Carlson              17 Dayton Raiders                      SCR  
 -- Rachel Kokenyesi          16 Csp Tideriders                      SCR  
 -- Brittany Bailey           14 Badger Swim Club                    SCR  
 -- Lauren Smart              22 FORD                                SCR  
 -- Chelsea Nauta             23 Athens Bulldog S                    SCR  
 -- Christine Magnuson        26 FORD                                SCR  
 
Women 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Melissa Franklin          16 Colorado Stars       2:13.98    2:08.03   20  
                  30.72     1:02.33 (31.61)     1:35.38 (33.05)     2:08.03 (32.65)
  2 Lauren Lavigna            22 VAND                 2:16.66    2:12.85   17  
                  31.70     1:05.11 (33.41)     1:38.99 (33.88)     2:12.85 (33.86)
  3 Stephanie Proud           23 Gator Swim Club      2:14.64    2:12.87   16  
                  32.10     1:05.68 (33.58)     1:39.33 (33.65)     2:12.87 (33.54)
  4 Samantha Cheverton        23 Pointe-Claire Sw     2:17.86    2:14.11   15  
                  31.88     1:06.08 (34.20)     1:40.00 (33.92)     2:14.11 (34.11)
  5 Tess Behrens              19 Minnesota            2:18.35    2:14.53   14  
                  31.38     1:05.16 (33.78)     1:40.09 (34.93)     2:14.53 (34.44)
  6 Bonnie Brandon            17 Mission Aurora C     2:16.42    2:14.66   13  
                  32.36     1:06.14 (33.78)     1:41.14 (35.00)     2:14.66 (33.52)
  7 Katie Anton               18 Minnesota            2:17.73    2:17.43   12  
                  33.02     1:07.17 (34.15)     1:42.32 (35.15)     2:17.43 (35.11)
  8 Laure Manaudou            28 AUB                  2:18.69    2:21.64   11  
                  31.82     1:06.71 (34.89)     1:43.43 (36.72)     2:21.64 (38.21)
B - Final
  9 Meredith Monroe           23 Princeton Univer     2:20.83    2:17.16    9  
                  33.04     1:07.33 (34.29)     1:42.70 (35.37)     2:17.16 (34.46)
 10 Cameron McHugh            15 Katy Aquatic Tea     2:20.44    2:17.38    7  
                  32.52     1:06.99 (34.47)     1:42.13 (35.14)     2:17.38 (35.25)
 11 Gemma Spofforth           23 Gator Swim Club      2:20.07    2:18.35    6  
                  33.20     1:08.32 (35.12)     1:44.51 (36.19)     2:18.35 (33.84)
 12 Sierra Kuhn               17 Verona Aquatic C     2:20.30    2:18.73    5  
                  32.74     1:08.24 (35.50)     1:44.55 (36.31)     2:18.73 (34.18)
 13 Hannah Whitehead          21 Minnesota            2:21.03    2:19.03    4  
                  31.85     1:07.33 (35.48)     1:43.16 (35.83)     2:19.03 (35.87)
 14 Alexandra Malazdrewicz    16 Evergreen Swim T     2:20.70    2:19.23    3  
                  32.68     1:08.15 (35.47)     1:43.80 (35.65)     2:19.23 (35.43)
 15 Brooke Zeiger             15 Bluefish Swim Cl     2:20.37    2:20.68    2  
                  33.98     1:09.18 (35.20)     1:45.46 (36.28)     2:20.68 (35.22)
 16 Cierra Runge              15 Una Nbac             2:20.52    2:21.13    1  
                  33.50     1:08.74 (35.24)     1:45.39 (36.65)     2:21.13 (35.74)
C - Final
 17 Christina Leander         17 Suburban Seahawk     2:23.48    2:19.81  
                  32.36     1:07.78 (35.42)     1:44.67 (36.89)     2:19.81 (35.14)
 18 Hannah Legg               17 UN-SW                2:22.11    2:20.12  
                  32.68     1:08.08 (35.40)     1:44.89 (36.81)     2:20.12 (35.23)
 19 Leone' Vorster            23 FORD                 2:21.67    2:20.58  
                  33.25     1:08.38 (35.13)     1:44.81 (36.43)     2:20.58 (35.77)
 20 Dagny Knutson             19 UN                   2:22.75    2:21.11  
                  34.14     1:09.74 (35.60)     1:45.99 (36.25)     2:21.11 (35.12)
 21 Kelsey Ochsner            15 Gillette Swim Te     2:24.00    2:22.07  
                  33.56     1:09.14 (35.58)     1:45.30 (36.16)     2:22.07 (36.77)
 22 Megan Polaha              16 Parkland Aquatic     2:24.74    2:22.40  
                  33.85     1:09.99 (36.14)     1:46.31 (36.32)     2:22.40 (36.09)
 23 Sarah Finlay              14 Csp Tideriders       2:23.58    2:23.90  
                  33.84     1:09.86 (36.02)     1:47.33 (37.47)     2:23.90 (36.57)
 24 Holly Harper              18 Virginia Gators      2:24.71    2:26.40  
                  33.35     1:09.76 (36.41)     1:47.87 (38.11)     2:26.40 (38.53)
 
Women 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Melissa Franklin          16 Colorado Stars                  2:13.98  
                  31.71     1:04.98 (33.27)     1:39.81 (34.83)     2:13.98 (34.17)
  2 Stephanie Proud           23 Gator Swim Club                 2:14.64  
                  32.73     1:06.59 (33.86)     1:41.00 (34.41)     2:14.64 (33.64)
  3 Kathleen Hersey           21 Longhorn Aquatic                2:16.02  
                  32.61     1:06.51 (33.90)     1:41.64 (35.13)     2:16.02 (34.38)
  4 Bonnie Brandon            17 Mission Aurora C                2:16.42  
                  32.55     1:06.88 (34.33)     1:42.16 (35.28)     2:16.42 (34.26)
  5 Lauren Lavigna            22 VAND                            2:16.66  
                  32.91     1:07.37 (34.46)     1:42.53 (35.16)     2:16.66 (34.13)
  6 Hannah Ross               21 Unattached                      2:17.11  
                  32.58     1:07.07 (34.49)     1:42.50 (35.43)     2:17.11 (34.61)
  7 Katie Anton               18 Minnesota                       2:17.73  
                  33.37     1:08.11 (34.74)     1:43.15 (35.04)     2:17.73 (34.58)
  8 Samantha Cheverton        23 Pointe-Claire Sw                2:17.86  
                  32.94     1:07.41 (34.47)     1:42.93 (35.52)     2:17.86 (34.93)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Tess Behrens              19 Minnesota                       2:18.35  
                  32.57     1:07.84 (35.27)     1:43.56 (35.72)     2:18.35 (34.79)
 10 Laure Manaudou            28 AUB                             2:18.69  
                  32.23     1:07.18 (34.95)     1:43.63 (36.45)     2:18.69 (35.06)
 11 Gemma Spofforth           23 Gator Swim Club                 2:20.07  
                  33.85     1:09.64 (35.79)     1:45.39 (35.75)     2:20.07 (34.68)
 12 Sierra Kuhn               17 Verona Aquatic C                2:20.30  
                  33.27     1:08.75 (35.48)     1:45.00 (36.25)     2:20.30 (35.30)
 13 Brooke Zeiger             15 Bluefish Swim Cl                2:20.37  
                  34.04     1:09.39 (35.35)     1:45.54 (36.15)     2:20.37 (34.83)
 14 Cameron McHugh            15 Katy Aquatic Tea                2:20.44  
                  33.13     1:08.40 (35.27)     1:44.57 (36.17)     2:20.44 (35.87)
 15 Cierra Runge              15 Una Nbac                        2:20.52  
                  33.12     1:08.67 (35.55)     1:45.02 (36.35)     2:20.52 (35.50)
 16 Alexandra Malazdrewicz    16 Evergreen Swim T                2:20.70  
                  33.44     1:08.85 (35.41)     1:44.94 (36.09)     2:20.70 (35.76)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Meredith Monroe           23 Princeton Univer                2:20.83  
                  33.74     1:09.67 (35.93)     1:45.84 (36.17)     2:20.83 (34.99)
 18 Yulduz Kuchkarova         17 Una Rst                         2:20.91  
                  32.36     1:07.87 (35.51)     1:44.77 (36.90)     2:20.91 (36.14)
 19 Hannah Whitehead          21 Minnesota                       2:21.03  
                  32.83     1:08.72 (35.89)     1:45.34 (36.62)     2:21.03 (35.69)
 20 Leone' Vorster            23 FORD                            2:21.67  
                  32.88     1:08.67 (35.79)     1:45.40 (36.73)     2:21.67 (36.27)
 21 Hannah Legg               17 UN-SW                           2:22.11  
                  33.57     1:09.65 (36.08)     1:46.30 (36.65)     2:22.11 (35.81)
 22 Dagny Knutson             19 UN                              2:22.75  
                  34.13     1:10.01 (35.88)     1:47.00 (36.99)     2:22.75 (35.75)
 23 Christina Leander         17 Suburban Seahawk                2:23.48  
                  32.89     1:09.85 (36.96)     1:47.25 (37.40)     2:23.48 (36.23)
 24 Sarah Finlay              14 Csp Tideriders                  2:23.58  
                  34.32     1:11.12 (36.80)     1:47.29 (36.17)     2:23.58 (36.29)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Kelsey Ochsner            15 Gillette Swim Te                2:24.00  
                  34.33     1:11.28 (36.95)     1:47.92 (36.64)     2:24.00 (36.08)
 26 Holly Harper              18 Virginia Gators                 2:24.71  
                  33.93     1:10.28 (36.35)     1:47.97 (37.69)     2:24.71 (36.74)
-------------------------------------------------------------------------
 27 Megan Polaha              16 Parkland Aquatic                2:24.74  
                  34.79     1:11.43 (36.64)     1:48.83 (37.40)     2:24.74 (35.91)
 28 Annie Gosselin            13 Academy Bullets                 2:25.55  
                  33.97     1:10.57 (36.60)     1:48.53 (37.96)     2:25.55 (37.02)
 29 Lindsay Morrow            15 Evergreen Swim T                2:25.68  
                  33.96     1:11.28 (37.32)     1:48.30 (37.02)     2:25.68 (37.38)
 30 Heidi Katter              14 Aquajets Swim Te                2:25.74  
                  34.33     1:11.46 (37.13)     1:49.34 (37.88)     2:25.74 (36.40)
 31 Megan Viohl               16 Una Est                         2:25.75  
                  34.24     1:11.32 (37.08)     1:48.94 (37.62)     2:25.75 (36.81)
 31 Eileen Diener             16 DSV                             2:25.75  
                  33.83     1:10.68 (36.85)     1:48.56 (37.88)     2:25.75 (37.19)
 33 Breanne Siwicki           16 Manta                           2:25.80  
                  35.24     1:12.11 (36.87)     1:49.92 (37.81)     2:25.80 (35.88)
 34 Colleen O'Neil            16 Weymouth Club Wa                2:25.93  
                  34.28     1:10.52 (36.24)     1:47.87 (37.35)     2:25.93 (38.06)
 35 Hannah Kastigar           16 Aberdeen Swim Cl                2:26.10  
                  34.77     1:11.35 (36.58)     1:49.02 (37.67)     2:26.10 (37.08)
 36 Jessica Short             14 Ozaukee Aquatics                2:26.17  
                  33.63     1:10.38 (36.75)     1:48.57 (38.19)     2:26.17 (37.60)
 37 Jacie Beagle              17 Rapid City Racer                2:26.24  
                  34.01     1:11.26 (37.25)     1:49.29 (38.03)     2:26.24 (36.95)
 38 Danielle Sims             17 Asphalt Green Un                2:26.41  
                  33.77     1:10.57 (36.80)     1:48.61 (38.04)     2:26.41 (37.80)
 39 Cory Miller               22 Minnesota                       2:26.49  
                  33.57     1:10.24 (36.67)     1:48.18 (37.94)     2:26.49 (38.31)
 39 Karie Haglund             24 T2 Aquatics                     2:26.49  
                  36.17     1:13.53 (37.36)     1:50.57 (37.04)     2:26.49 (35.92)
 41 Kierston Farley-Sepe      13 Westmont Swim Cl                2:26.91  
                  34.01     1:12.19 (38.18)     1:50.71 (38.52)     2:26.91 (36.20)
 42 Chloe Kennedy Anne Islet  13 Santa Clara Swim                2:27.13  
                  34.18     1:11.07 (36.89)     1:49.48 (38.41)     2:27.13 (37.65)
 43 Abigail Benkert           15 Shawmut Aquatic                 2:27.28  
                  35.05     1:12.17 (37.12)     1:50.24 (38.07)     2:27.28 (37.04)
 44 Sarah Morgan              16 Laramie Swim Clu                2:27.40  
                  33.95     1:11.36 (37.41)     1:50.31 (38.95)     2:27.40 (37.09)
 45 Hailey Szews              19 Minnesota                       2:27.43  
                  34.57     1:11.53 (36.96)     1:49.41 (37.88)     2:27.43 (38.02)
 46 Caitlin Daday             16 Parkland Aquatic                2:27.54  
                  35.24     1:12.04 (36.80)     1:50.46 (38.42)     2:27.54 (37.08)
 47 Elizabeth Schauer         16 Badger Swim Club                2:27.77  
                  34.65     1:11.26 (36.61)     1:49.15 (37.89)     2:27.77 (38.62)
 48 Carmen Cianci             24 Una Star                        2:27.78  
                  34.84     1:12.24 (37.40)     1:50.17 (37.93)     2:27.78 (37.61)
 49 Katelyn Sowinski          16 Una Est                         2:27.98  
                  35.56     1:13.82 (38.26)     1:51.47 (37.65)     2:27.98 (36.51)
 50 Margaret Pope             15 Excel Aquatics                  2:28.25  
                  34.45     1:11.66 (37.21)     1:50.86 (39.20)     2:28.25 (37.39)
 51 Erin Dunseith             17 Eagle Swim Team                 2:28.32  
                  35.19     1:12.61 (37.42)     1:51.20 (38.59)     2:28.32 (37.12)
 52 Courtney Ciardiello       18 Princeton Univer                2:28.37  
                  34.32     1:11.70 (37.38)     1:49.87 (38.17)     2:28.37 (38.50)
 53 Caroline Korst            16 Frisco Aquatics                 2:28.63  
                  33.82     1:11.45 (37.63)     1:50.01 (38.56)     2:28.63 (38.62)
 54 Clare Chamberlain         19 Minnesota                       2:28.82  
                  35.48     1:12.57 (37.09)     1:50.76 (38.19)     2:28.82 (38.06)
 55 Maddie Bro                17 Central Iowa Aqu                2:28.83  
                  34.35     1:12.46 (38.11)     1:50.63 (38.17)     2:28.83 (38.20)
 56 Lilly Vivado              13 Bluefish Swim Cl                2:28.84  
                  34.91     1:12.17 (37.26)     1:50.73 (38.56)     2:28.84 (38.11)
 57 Catherine Ladd            15 Santa Clara Swim                2:28.91  
                  34.68     1:11.44 (36.76)     1:50.56 (39.12)     2:28.91 (38.35)
 58 Mallory Olson             15 Verona Aquatic C                2:28.93  
                  35.12     1:12.88 (37.76)     1:50.88 (38.00)     2:28.93 (38.05)
 59 Natalie Obando            15 Potomac Marlins                 2:28.95  
                  35.04     1:12.14 (37.10)     1:50.65 (38.51)     2:28.95 (38.30)
 60 Kennedy Meier             17 Manta                           2:29.00  
                  35.08     1:12.36 (37.28)     1:50.71 (38.35)     2:29.00 (38.29)
 61 Madison Burns             17 Parkland Aquatic                2:29.23  
                  36.82     1:14.62 (37.80)     1:52.84 (38.22)     2:29.23 (36.39)
 62 Rebecca Mann              13 Clearwater Aquat                2:29.31  
                  36.20     1:13.70 (37.50)     1:51.70 (38.00)     2:29.31 (37.61)
 63 Cassie Hendricks          15 Brookings Swim C                2:29.34  
                  34.48     1:11.99 (37.51)     1:50.36 (38.37)     2:29.34 (38.98)
 64 Kendall Dawson            14 Fast Lane Aquati                2:29.49  
                  35.49     1:12.94 (37.45)     1:51.43 (38.49)     2:29.49 (38.06)
 65 Ashley Lancey             16 Plymouth Swim Te                2:29.57  
                  35.04     1:12.69 (37.65)     1:51.34 (38.65)     2:29.57 (38.23)
 66 Karyl Clarete             16 Manta                           2:29.63  
                  35.82     1:13.77 (37.95)     1:52.06 (38.29)     2:29.63 (37.57)
 67 Shyla Swan                15 Desert Storm Swi                2:29.66  
                  35.08     1:13.26 (38.18)     1:52.15 (38.89)     2:29.66 (37.51)
 68 Jessie Garrison           16 Arkansas Dolphin                2:30.00  
                  37.07     1:14.68 (37.61)     1:52.93 (38.25)     2:30.00 (37.07)
 69 Tereysa Lehnertz          15 Iowa Flyers Swim                2:30.03  
                  35.11     1:13.32 (38.21)     1:53.04 (39.72)     2:30.03 (36.99)
 69 Sarah Bartholomae         15 Shawmut Aquatic                 2:30.03  
                  34.74     1:12.69 (37.95)     1:51.22 (38.53)     2:30.03 (38.81)
 71 Jessica Russell           15 Long Reach Swim                 2:30.13  
                  35.13     1:12.53 (37.40)     1:51.50 (38.97)     2:30.13 (38.63)
 72 Kathryn Siegel            17 Santa Clara Swim                2:30.32  
                  34.64     1:12.83 (38.19)     1:51.83 (39.00)     2:30.32 (38.49)
 73 Julia Klier               14 Weymouth Club Wa                2:30.44  
                  35.44     1:12.73 (37.29)     1:51.67 (38.94)     2:30.44 (38.77)
 74 Delaney Lanker            16 Una Star                        2:30.46  
                  34.05     1:11.92 (37.87)     1:51.19 (39.27)     2:30.46 (39.27)
 75 Natalie Keshemberg        13 Ozaukee Aquatics                2:30.52  
                  35.11     1:12.24 (37.13)     1:52.04 (39.80)     2:30.52 (38.48)
 76 Erin McElfresh            16 Lansing Cats                    2:30.85  
                  36.68     1:15.64 (38.96)     1:53.85 (38.21)     2:30.85 (37.00)
 77 Elizabeth Zeiger          13 Bluefish Swim Cl                2:30.86  
                  36.12     1:14.52 (38.40)     1:53.01 (38.49)     2:30.86 (37.85)
 78 Sierra Higinbotham        17 Potomac Marlins                 2:31.35  
                  35.25     1:12.94 (37.69)     1:52.24 (39.30)     2:31.35 (39.11)
 79 Alicia Beam               13 Waukesha Express                2:31.50  
                  35.00     1:13.56 (38.56)     1:52.88 (39.32)     2:31.50 (38.62)
 80 Haley Oosterhouse         17 Santa Clara Swim                2:31.72  
                  35.43     1:13.42 (37.99)     1:53.24 (39.82)     2:31.72 (38.48)
 81 Colleen Wixted            16 Colorado Stars                  2:31.90  
                  34.81     1:12.98 (38.17)     1:52.54 (39.56)     2:31.90 (39.36)
 82 Sandra Soe                14 Santa Clara Swim                2:32.57  
                  35.21     1:13.76 (38.55)     1:53.61 (39.85)     2:32.57 (38.96)
 83 Brooke Bruno              14 Suburban Seahawk                2:32.89  
                  35.89     1:14.40 (38.51)     1:53.61 (39.21)     2:32.89 (39.28)
 84 Graclyn Brown             17 Wyoming Waves                   2:33.15  
                  35.41     1:14.07 (38.66)     1:53.68 (39.61)     2:33.15 (39.47)
 85 Alexandra Ford            16 Magnolia Aquatic                2:33.25  
                  36.16     1:14.38 (38.22)     1:53.94 (39.56)     2:33.25 (39.31)
 86 Genevieve Hayes           16 Shorewood Swim C                2:33.38  
                  36.42     1:15.52 (39.10)     1:54.75 (39.23)     2:33.38 (38.63)
 87 Elizabeth Baertlein       15 Waukesha Express                2:33.44  
                  34.29     1:13.50 (39.21)     1:53.39 (39.89)     2:33.44 (40.05)
 88 Janelle McDonald          18 Weymouth Club Wa                2:34.00  
                  35.79     1:14.91 (39.12)     1:54.20 (39.29)     2:34.00 (39.80)
 89 Monica Poleway            17 Badger Swim Club                2:34.16  
                  34.71     1:13.06 (38.35)     1:53.19 (40.13)     2:34.16 (40.97)
 90 Elaine Powell             16 Colorado Athleti                2:34.18  
                  35.92     1:15.05 (39.13)     1:54.07 (39.02)     2:34.18 (40.11)
 91 Emily Rhodes              15 Suburban Seahawk                2:34.39  
                  36.36     1:15.83 (39.47)     1:55.73 (39.90)     2:34.39 (38.66)
 92 Geordie Enoch             15 Eagle Swim Team                 2:34.50  
                  35.54     1:14.29 (38.75)     1:54.87 (40.58)     2:34.50 (39.63)
 93 Hayden Maclean            20 Una Hawa                        2:34.59  
                  35.85     1:15.66 (39.81)     1:55.44 (39.78)     2:34.59 (39.15)
 94 Kristina Barakov          16 Shawmut Aquatic                 2:34.64  
                  35.98     1:16.16 (40.18)     1:56.00 (39.84)     2:34.64 (38.64)
 95 Felicia Zamora            16 Vipers of Albuqu                2:34.69  
                  35.75     1:13.99 (38.24)     1:54.21 (40.22)     2:34.69 (40.48)
 96 Molly Pierce              14 Shawmut Aquatic                 2:34.75  
                  35.84     1:14.43 (38.59)     1:54.48 (40.05)     2:34.75 (40.27)
 97 Olivia Hudson             15 UN-SW                           2:35.43  
                  35.99     1:14.98 (38.99)     1:55.53 (40.55)     2:35.43 (39.90)
 98 Rachel Crino              17 Colorado Athleti                2:35.72  
                  36.31     1:15.85 (39.54)     1:56.35 (40.50)     2:35.72 (39.37)
 99 Michelle Berry            17 Una Scsc                        2:35.80  
                  37.10     1:16.27 (39.17)     1:56.80 (40.53)     2:35.80 (39.00)
100 Bailey Page               15 Excel Aquatics                  2:36.24  
                  36.36     1:16.02 (39.66)     1:56.73 (40.71)     2:36.24 (39.51)
101 Jordan Sousa              15 Vipers of Albuqu                2:36.42  
                  35.94     1:15.47 (39.53)     1:56.31 (40.84)     2:36.42 (40.11)
102 Paige Scheriger           15 Excel Aquatics                  2:36.52  
                  36.93     1:16.31 (39.38)     1:56.81 (40.50)     2:36.52 (39.71)
103 Beatrix Panitz            15 Badger Swim Club                2:37.73  
                  36.71     1:17.07 (40.36)     1:57.57 (40.50)     2:37.73 (40.16)
104 Reanna Dona               17 Fort Belvoir Swi                2:38.44  
                  36.04     1:15.12 (39.08)     1:57.15 (42.03)     2:38.44 (41.29)
105 Payton Perrotta           15 Team Santa Monic                2:40.21  
                  36.35     1:16.33 (39.98)     1:57.70 (41.37)     2:40.21 (42.51)
106 Mallory Weggemann         22 BDOG                            2:58.23  
                  42.40     1:27.20 (44.80)     2:12.65 (45.45)     2:58.23 (45.58)
 -- Margaret Meyer            22 FORD                                 DQ  
                  31.50     1:05.25 (33.75)     1:40.12 (34.87)          DQ (35.23)
 -- Destiny Nelson            14 Frisco Aquatics                      DQ  
                  34.05     1:10.89 (36.84)     1:48.16 (37.27)          DQ (36.93)
 -- Willa Wang                16 North Baltimore                     DFS  
 -- Sarah Easterling          16 Westbrook Seals                     DFS  
 -- Nicole Mertel             18 Desert Storm Swi                    DFS  
 -- Ellen Stello              16 Shorewood Swim C                     NS  
 -- Mary Carlson              17 Dayton Raiders                      SCR  
 -- Rachel Kessler            17 Badger Swim Club                    SCR  
 -- Brittany Bailey           14 Badger Swim Club                    SCR  
 -- Tamara Gorman             15 Rapid City Racer                    SCR  
 -- Rachel Kokenyesi          16 Csp Tideriders                      SCR  
 -- Ann Goessling             18 Csp Tideriders                      SCR  
 -- Lauren Smart              22 FORD                                SCR  
 -- Annelise Jongekrijg       17 Liquid Lightning                    SCR  
 -- Chelsea Nauta             23 Athens Bulldog S                    SCR  
 -- Hannah Kopydlowski        16 Liquid Lightning                    SCR  
 
Women 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Jessica Hardy             24 TROJ                 1:08.97    1:06.42   20  
                  31.49     1:06.42 (34.93)                                        
  2 Rebecca Soni              24 TROJ                 1:08.57    1:07.04   17  
                  32.47     1:07.04 (34.57)                                        
  3 Jillian Tyler             23 MINN                 1:08.11    1:07.93   16  
                  32.42     1:07.93 (35.51)                                        
  4 Haley Spencer             20 Minnesota            1:09.32    1:09.61   15  
                  33.15     1:09.61 (36.46)                                        
  5 Katy Freeman              24 SBAC                 1:10.91    1:10.14   14  
                  33.73     1:10.14 (36.41)                                        
  6 Ashley McGregor           18 Pointe-Claire Sw     1:09.68    1:10.15   13  
                  33.71     1:10.15 (36.44)                                        
  7 Micah Lawrence            21 MAC                  1:10.78    1:10.82   12  
                  33.44     1:10.82 (37.38)                                        
  8 Elizabeth Smith           22 STAN                 1:11.59    1:11.55   11  
                  33.95     1:11.55 (37.60)                                        
B - Final
  9 Emma Jackson              20 Minnesota            1:12.24    1:12.09    9  
                  34.35     1:12.09 (37.74)                                        
 10 Lysistrati Halkides       19 Una Fsla             1:12.71    1:12.26    7  
                  33.60     1:12.26 (38.66)                                        
 11 Sara Nicponski            23 Athens Bulldog S     1:12.57    1:12.47    6  
                  34.57     1:12.47 (37.90)                                        
 12 Sarah-lee Hevey           22 MONT                 1:13.76    1:13.00    5  
                  34.71     1:13.00 (38.29)                                        
 13 Alicia Jensen             25 DU Hilltoppers       1:13.32    1:13.03    4  
                  34.46     1:13.03 (38.57)                                        
 14 Katie Price               23 Una Aaaa             1:13.53    1:13.48    3  
                  34.54     1:13.48 (38.94)                                        
 15 Katharine Ross            16 Central Iowa Aqu     1:13.61    1:13.82    2  
                  34.17     1:13.82 (39.65)                                        
 16 Valerie Pagett            21 Unat-University      1:13.80    1:14.66    1  
                  35.30     1:14.66 (39.36)                                        
C - Final
 17 Marie-Soleil Jean-Lachap     MONT                 1:13.95    1:12.47  
                  34.07     1:12.47 (38.40)                                        
 18 Lauren Greenberg          20 Minnesota            1:13.84    1:13.44  
                  34.48     1:13.44 (38.96)                                        
 19 Colleen O'Neil            16 Weymouth Club Wa     1:14.10    1:14.32  
                  35.06     1:14.32 (39.26)                                        
 20 Danielle James            19 Minnesota            1:14.49    1:14.54  
                  34.60     1:14.54 (39.94)                                        
 21 Taylor Ritenberg          20 Unat-University      1:14.84    1:14.89  
                  35.51     1:14.89 (39.38)                                        
 22 Siri Eva Kristiansen      18 Santa Clara Swim     1:14.34    1:14.95  
                  34.83     1:14.95 (40.12)                                        
 23 Katherine Drabot          14 Ozaukee Aquatics     1:14.30    1:14.98  
                  35.74     1:14.98 (39.24)                                        
 24 Elizabeth Weitz           20 Minnesota            1:14.11    1:15.27  
                  35.59     1:15.27 (39.68)                                        
 
Women 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Jillian Tyler             23 MINN                            1:08.11  
                  32.29     1:08.11 (35.82)                                        
  2 Rebecca Soni              24 TROJ                            1:08.57  
                  33.19     1:08.57 (35.38)                                        
  3 Jessica Hardy             24 TROJ                            1:08.97  
                  32.88     1:08.97 (36.09)                                        
  4 Haley Spencer             20 Minnesota                       1:09.32  
                  33.29     1:09.32 (36.03)                                        
  5 Ashley McGregor           18 Pointe-Claire Sw                1:09.68  
                  33.76     1:09.68 (35.92)                                        
  6 Micah Lawrence            21 MAC                             1:10.78  
                  33.75     1:10.78 (37.03)                                        
  7 Katy Freeman              24 SBAC                            1:10.91  
                  34.47     1:10.91 (36.44)                                        
  8 Elizabeth Smith           22 STAN                            1:11.59  
                  34.05     1:11.59 (37.54)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Emma Jackson              20 Minnesota                       1:12.24  
                  33.89     1:12.24 (38.35)                                        
 10 Sara Nicponski            23 Athens Bulldog S                1:12.57  
                  34.09     1:12.57 (38.48)                                        
 11 Lysistrati Halkides       19 Una Fsla                        1:12.71  
                  34.10     1:12.71 (38.61)                                        
 12 Alicia Jensen             25 DU Hilltoppers                  1:13.32  
                  35.05     1:13.32 (38.27)                                        
 13 Katie Price               23 Una Aaaa                        1:13.53  
                  34.64     1:13.53 (38.89)                                        
 14 Katharine Ross            16 Central Iowa Aqu                1:13.61  
                  34.58     1:13.61 (39.03)                                        
 15 Sarah-lee Hevey           22 MONT                            1:13.76  
                  34.75     1:13.76 (39.01)                                        
 16 Valerie Pagett            21 Unat-University                 1:13.80  
                  35.58     1:13.80 (38.22)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Lauren Greenberg          20 Minnesota                       1:13.84  
                  33.61     1:13.84 (40.23)                                        
 18 Marie-Soleil Jean-Lachap     MONT                            1:13.95  
                  34.08     1:13.95 (39.87)                                        
 19 Colleen O'Neil            16 Weymouth Club Wa                1:14.10  
                  35.40     1:14.10 (38.70)                                        
 20 Elizabeth Weitz           20 Minnesota                       1:14.11  
                  34.79     1:14.11 (39.32)                                        
 21 Katherine Drabot          14 Ozaukee Aquatics                1:14.30  
                  35.20     1:14.30 (39.10)                                        
 22 Siri Eva Kristiansen      18 Santa Clara Swim                1:14.34  
                  35.47     1:14.34 (38.87)                                        
 23 Danielle James            19 Minnesota                       1:14.49  
                  34.07     1:14.49 (40.42)                                        
 24 Whitney Myers             27 Fast Swim Team                  1:14.54  
                  35.34     1:14.54 (39.20)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Erika Erndl               33 T2 Aquatics                     1:14.81  
                  35.33     1:14.81 (39.48)                                        
 26 Taylor Ritenberg          20 Unat-University                 1:14.84  
                  35.02     1:14.84 (39.82)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Brooke Zeiger             15 Bluefish Swim Cl                1:15.02  
                  35.38     1:15.02 (39.64)                                        
 28 Carissa Gormally          24 Unattached                      1:15.03  
                  35.12     1:15.03 (39.91)                                        
 29 Kourtney Fosse            17 RallySport Aquat                1:15.07  
                  35.18     1:15.07 (39.89)                                        
 30 Paige Scheriger           15 Excel Aquatics                  1:15.17  
                  35.30     1:15.17 (39.87)                                        
 31 Kayla Lilly               16 Shawmut Aquatic                 1:15.24  
                  35.94     1:15.24 (39.30)                                        
 32 Ksenia Golovkina          22 T2 Aquatics                     1:15.40  
                  33.88     1:15.40 (41.52)                                        
 33 Lauren Stoeckle           18 Mission Aurora C                1:15.63  
                  35.52     1:15.63 (40.11)                                        
 34 Jorie Caneta              15 Roadrunner Aquat                1:16.08  
                  35.70     1:16.08 (40.38)                                        
 35 Georgia Pettibone         16 Una Abf                         1:16.14  
 36 Blake Zeiger              18 Minnesota                       1:16.15  
                  36.29     1:16.15 (39.86)                                        
 37 Destiny Nelson            14 Frisco Aquatics                 1:16.22  
                  36.37     1:16.22 (39.85)                                        
 38 Amanda Sanders            16 RallySport Aquat                1:16.40  
                  36.59     1:16.40 (39.81)                                        
 39 Geordie Enoch             15 Eagle Swim Team                 1:16.51  
                  35.45     1:16.51 (41.06)                                        
 40 Stephanie Jeppesen        23 Suburban Seahawk                1:16.68  
                  36.35     1:16.68 (40.33)                                        
 41 Alexis Preski             13 Springfield USA                 1:16.83  
                  36.46     1:16.83 (40.37)                                        
 42 Madison Burns             17 Parkland Aquatic                1:16.87  
 43 Catherine Clancy          14 Westmont Swim Cl                1:17.22  
                  36.29     1:17.22 (40.93)                                        
 44 Genevieve Worthley        16 Westbrook Seals                 1:17.26  
                  35.69     1:17.26 (41.57)                                        
 45 Nancy Smith               16 Excel Aquatics                  1:17.30  
                  36.18     1:17.30 (41.12)                                        
 46 Madison Pujadas           16 Suburban Seahawk                1:17.31  
                  36.36     1:17.31 (40.95)                                        
 47 Elizabeth Krane           17 Csp Tideriders                  1:17.95  
                  36.94     1:17.95 (41.01)                                        
 47 Madeline Marcelle         17 Team Pittsburgh                 1:17.95  
                  36.55     1:17.95 (41.40)                                        
 49 Ann Gusewelle             24 New Hope Crystal                1:17.97  
                  36.46     1:17.97 (41.51)                                        
 50 Melissa Fulenwider        16 Badger Swim Club                1:18.03  
                  35.01     1:18.03 (43.02)                                        
 51 Sarah Liang               18 Princeton Univer                1:18.07  
                  36.69     1:18.07 (41.38)                                        
 52 Lindsay Shabet            15 Katy Aquatic Tea                1:18.16  
                  36.42     1:18.16 (41.74)                                        
 53 Jacquelyn Hughes          16 Iowa Flyers Swim                1:18.20  
 54 Savannah Butler           16 Iowa Flyers Swim                1:18.21  
                  36.55     1:18.21 (41.66)                                        
 55 Eliana Crawford           16 Desert Storm Swi                1:18.25  
                  36.57     1:18.25 (41.68)                                        
 56 Lauren Teghtsoonian       14 Manta                           1:18.29  
                  36.93     1:18.29 (41.36)                                        
 57 Heidi Katter              14 Aquajets Swim Te                1:18.36  
                  36.37     1:18.36 (41.99)                                        
 58 Laura Schwartz            17 Potomac Marlins                 1:18.39  
                  37.52     1:18.39 (40.87)                                        
 59 Paloma Dinkel             23 WhiteWater Aquat                1:18.43  
                  37.14     1:18.43 (41.29)                                        
 60 Brooke Bruno              14 Suburban Seahawk                1:18.46  
                  36.05     1:18.46 (42.41)                                        
 61 Jill Georgen              16 Fox Valley Wave                 1:18.76  
                  37.94     1:18.76 (40.82)                                        
 62 Heidi Busack              19 Minnesota                       1:18.81  
                  35.69     1:18.81 (43.12)                                        
 63 Megan Polaha              16 Parkland Aquatic                1:19.16  
                  37.33     1:19.16 (41.83)                                        
 63 Ashley Lancey             16 Plymouth Swim Te                1:19.16  
                  36.90     1:19.16 (42.26)                                        
 65 Jonna Brown               17 Wyoming Waves                   1:19.22  
                  37.10     1:19.22 (42.12)                                        
 66 Jolene Norton             14 Pueblo County Sw                1:19.29  
                  36.42     1:19.29 (42.87)                                        
 67 Annalee Akin              16 Santa Clara Swim                1:19.42  
                  37.03     1:19.42 (42.39)                                        
 68 Celia Ripple              14 Ozaukee Aquatics                1:19.56  
                  36.44     1:19.56 (43.12)                                        
 69 Annie Gosselin            13 Academy Bullets                 1:19.67  
                  37.35     1:19.67 (42.32)                                        
 70 Lauren Pavel              16 Greater Omaha Aq                1:19.73  
                  36.52     1:19.73 (43.21)                                        
 71 Emma Blackwood            14 Excel Aquatics                  1:19.94  
                  37.45     1:19.94 (42.49)                                        
 72 Heather Shaver            17 RallySport Aquat                1:20.19  
                  37.81     1:20.19 (42.38)                                        
 73 Molly Graves              17 Fort Belvoir Swi                1:20.21  
                  37.12     1:20.21 (43.09)                                        
 74 Sydney Sorenson           15 ACAC                            1:20.52  
                  36.92     1:20.52 (43.60)                                        
 75 Erin McElfresh            16 Lansing Cats                    1:20.95  
                  38.92     1:20.95 (42.03)                                        
 76 Hannah Kopydlowski        16 Liquid Lightning                1:21.28  
                  37.85     1:21.28 (43.43)                                        
 77 Kaitlin Polacheck         16 Waukesha Express                1:21.40  
                  38.13     1:21.40 (43.27)                                        
 78 Felicia Zamora            16 Vipers of Albuqu                1:21.60  
                  38.32     1:21.60 (43.28)                                        
 79 Lindsay Morrow            15 Evergreen Swim T                1:21.81  
                  39.11     1:21.81 (42.70)                                        
 80 Molly Pierce              14 Shawmut Aquatic                 1:22.04  
                  39.07     1:22.04 (42.97)                                        
 81 Emily Rhodes              15 Suburban Seahawk                1:22.50  
                  38.74     1:22.50 (43.76)                                        
 82 Daniela Suarez            16 Asphalt Green Un                1:24.39  
                  40.31     1:24.39 (44.08)                                        
 83 Samantha Dziuk            13 Badger Aquatics                 1:24.63  
                  39.06     1:24.63 (45.57)                                        
 84 Beatrix Panitz            15 Badger Swim Club                1:25.26  
                  39.49     1:25.26 (45.77)                                        
 -- Lisa Blackburn            39 Una T2                              DFS  
 -- Ariana Kukors             22 UN                                  DFS  
 -- Ashton Ehrecke            14 Bettendorf-Pleas                    SCR  
 -- Madison Qualy             17 Csp Tideriders                      SCR  
 -- Taylor Brew               17 Parkland Aquatic                    SCR  
 -- Mariya Podokshik          16 Csp Tideriders                      SCR  
 -- Hadley Edwards            17 Csp Tideriders                      SCR  
 -- Ann Goessling             18 Csp Tideriders                      SCR  
 -- Marissa Lehman            16 Dayton Raiders                      SCR  
 -- Mary Carlson              17 Dayton Raiders                      SCR  
 -- Alexandra Brindisi        15 Shawmut Aquatic                     SCR  
 -- Sarah Furgatch            19 Princeton Univer                    SCR  
 
Women 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Rebecca Soni              24 TROJ                 2:31.81    2:24.77   20  
                  33.12     1:09.33 (36.21)     1:47.33 (38.00)     2:24.77 (37.44)
  2 Ashley McGregor           18 Pointe-Claire Sw     2:30.72    2:29.23   17  
                  35.11     1:12.72 (37.61)     1:51.46 (38.74)     2:29.23 (37.77)
  3 Katy Freeman              24 SBAC                 2:32.21    2:29.26   16  
                  35.24     1:13.73 (38.49)     1:50.83 (37.10)     2:29.26 (38.43)
  4 Haley Spencer             20 Minnesota            2:30.72    2:29.39   15  
                  34.71     1:12.51 (37.80)     1:51.29 (38.78)     2:29.39 (38.10)
  5 Kathryn Hoff              22 Fast Swim Team       2:32.38    2:30.05   14  
                  34.64     1:12.10 (37.46)     1:50.73 (38.63)     2:30.05 (39.32)
  6 Jillian Tyler             23 MINN                 2:33.03    2:32.17   13  
                  33.87     1:12.32 (38.45)     1:51.81 (39.49)     2:32.17 (40.36)
  7 Elizabeth Smith           22 STAN                 2:33.60    2:32.27   12  
                  34.85     1:13.74 (38.89)     1:52.37 (38.63)     2:32.27 (39.90)
  8 Micah Lawrence            21 MAC                  2:32.84    2:33.22   11  
                  34.29     1:13.19 (38.90)     1:51.99 (38.80)     2:33.22 (41.23)
B - Final
  9 Sarah-lee Hevey           22 MONT                 2:33.63    2:32.74    9  
                  34.60     1:12.66 (38.06)     1:52.42 (39.76)     2:32.74 (40.32)
 10 Katie Price               23 Una Aaaa             2:38.69    2:35.84    7  
                  35.43     1:14.47 (39.04)     1:54.77 (40.30)     2:35.84 (41.07)
 11 Valerie Pagett            21 Unat-University      2:39.60    2:38.17    6  
                  36.45     1:16.31 (39.86)     1:56.91 (40.60)     2:38.17 (41.26)
 12 Sara Nicponski            23 Athens Bulldog S     2:39.96    2:38.73    5  
                  37.20     1:17.44 (40.24)     1:58.08 (40.64)     2:38.73 (40.65)
 13 Alicia Jensen             25 DU Hilltoppers       2:38.85    2:39.58    4  
                  36.01     1:15.95 (39.94)     1:57.20 (41.25)     2:39.58 (42.38)
 14 Emma Jackson              20 Minnesota            2:39.69    2:39.73    3  
                  35.09     1:14.91 (39.82)     1:56.96 (42.05)     2:39.73 (42.77)
 15 Taylor Ritenberg          20 Unat-University      2:40.27    2:40.56    2  
                  36.16     1:16.93 (40.77)     1:58.76 (41.83)     2:40.56 (41.80)
 16 Paige Scheriger           15 Excel Aquatics       2:38.49    2:40.87    1  
                  35.60     1:14.97 (39.37)     1:57.44 (42.47)     2:40.87 (43.43)
C - Final
 17 Lysistrati Halkides       19 Una Fsla             2:41.68    2:39.94  
                  35.86     1:18.09 (42.23)     1:59.44 (41.35)     2:39.94 (40.50)
 18 Destiny Nelson            14 Frisco Aquatics      2:41.30    2:40.85  
                  36.99     1:17.88 (40.89)     1:59.68 (41.80)     2:40.85 (41.17)
 19 Georgia Pettibone         16 Una Abf              2:40.60    2:40.97  
                  36.45     1:17.29 (40.84)     1:59.50 (42.21)     2:40.97 (41.47)
 20 Katherine Drabot          14 Ozaukee Aquatics     2:41.81    2:41.79  
                  36.68     1:17.35 (40.67)     1:59.60 (42.25)     2:41.79 (42.19)
 21 Lauren Stoeckle           18 Mission Aurora C     2:40.38    2:42.29  
                  37.37     1:17.57 (40.20)     2:00.07 (42.50)     2:42.29 (42.22)
 22 Brooke Zeiger             15 Bluefish Swim Cl     2:41.07    2:43.03  
                  37.08     1:17.99 (40.91)     2:01.37 (43.38)     2:43.03 (41.66)
 23 Ksenia Golovkina          22 T2 Aquatics          2:41.10    2:43.06  
                  35.13     1:15.32 (40.19)     1:58.19 (42.87)     2:43.06 (44.87)
 24 Elizabeth Weitz           20 Minnesota            2:41.90    2:43.32  
                  37.03     1:18.56 (41.53)     2:00.24 (41.68)     2:43.32 (43.08)
 
Women 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Haley Spencer             20 Minnesota                       2:30.72  
                  35.22     1:12.86 (37.64)     1:51.94 (39.08)     2:30.72 (38.78)
  1 Ashley McGregor           18 Pointe-Claire Sw                2:30.72  
                  35.15     1:13.19 (38.04)     1:52.02 (38.83)     2:30.72 (38.70)
  3 Rebecca Soni              24 TROJ                            2:31.81  
                  35.80     1:13.83 (38.03)     1:53.81 (39.98)     2:31.81 (38.00)
  4 Katy Freeman              24 SBAC                            2:32.21  
                  35.40     1:14.19 (38.79)     1:53.14 (38.95)     2:32.21 (39.07)
  5 Kathryn Hoff              22 Fast Swim Team                  2:32.38  
                  35.55     1:13.94 (38.39)     1:53.11 (39.17)     2:32.38 (39.27)
  6 Micah Lawrence            21 MAC                             2:32.84  
                  35.07     1:13.24 (38.17)     1:53.35 (40.11)     2:32.84 (39.49)
  7 Jillian Tyler             23 MINN                            2:33.03  
                  34.97     1:13.71 (38.74)     1:53.10 (39.39)     2:33.03 (39.93)
  8 Elizabeth Smith           22 STAN                            2:33.60  
                  35.37     1:14.17 (38.80)     1:54.09 (39.92)     2:33.60 (39.51)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Sarah-lee Hevey           22 MONT                            2:33.63  
                  35.14     1:13.40 (38.26)     1:52.96 (39.56)     2:33.63 (40.67)
 10 Paige Scheriger           15 Excel Aquatics                  2:38.49  
                  35.58     1:14.75 (39.17)     1:56.06 (41.31)     2:38.49 (42.43)
 11 Katie Price               23 Una Aaaa                        2:38.69  
                  35.33     1:14.81 (39.48)     1:56.43 (41.62)     2:38.69 (42.26)
 12 Alicia Jensen             25 DU Hilltoppers                  2:38.85  
                  36.46     1:16.37 (39.91)     1:57.79 (41.42)     2:38.85 (41.06)
 13 Valerie Pagett            21 Unat-University                 2:39.60  
                  36.42     1:15.96 (39.54)     1:57.20 (41.24)     2:39.60 (42.40)
 14 Emma Jackson              20 Minnesota                       2:39.69  
                  35.76     1:15.33 (39.57)     1:57.08 (41.75)     2:39.69 (42.61)
 15 Sara Nicponski            23 Athens Bulldog S                2:39.96  
                  35.80     1:16.34 (40.54)     1:57.47 (41.13)     2:39.96 (42.49)
 16 Taylor Ritenberg          20 Unat-University                 2:40.27  
                  36.08     1:16.39 (40.31)     1:58.03 (41.64)     2:40.27 (42.24)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Lauren Stoeckle           18 Mission Aurora C                2:40.38  
                  37.03     1:17.28 (40.25)     1:58.75 (41.47)     2:40.38 (41.63)
 18 Georgia Pettibone         16 Una Abf                         2:40.60  
                  36.69     1:16.88 (40.19)     1:58.98 (42.10)     2:40.60 (41.62)
 19 Brooke Zeiger             15 Bluefish Swim Cl                2:41.07  
                  36.46     1:17.59 (41.13)     1:59.41 (41.82)     2:41.07 (41.66)
 20 Ksenia Golovkina          22 T2 Aquatics                     2:41.10  
                  34.76     1:14.42 (39.66)     1:57.13 (42.71)     2:41.10 (43.97)
 21 Destiny Nelson            14 Frisco Aquatics                 2:41.30  
                  37.46     1:18.36 (40.90)     2:00.12 (41.76)     2:41.30 (41.18)
 22 Lysistrati Halkides       19 Una Fsla                        2:41.68  
                  37.26     1:19.86 (42.60)     2:02.75 (42.89)     2:41.68 (38.93)
 23 Katherine Drabot          14 Ozaukee Aquatics                2:41.81  
                  36.25     1:16.51 (40.26)     1:59.42 (42.91)     2:41.81 (42.39)
 24 Elizabeth Weitz           20 Minnesota                       2:41.90  
                  36.84     1:17.57 (40.73)     1:59.86 (42.29)     2:41.90 (42.04)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Siri Eva Kristiansen      18 Santa Clara Swim                2:42.05  
                  36.99     1:17.38 (40.39)     1:59.21 (41.83)     2:42.05 (42.84)
 26 Kourtney Fosse            17 RallySport Aquat                2:42.18  
                  36.95     1:18.19 (41.24)     1:59.03 (40.84)     2:42.18 (43.15)
-------------------------------------------------------------------------
 27 Colleen O'Neil            16 Weymouth Club Wa                2:42.45  
                  36.68     1:17.60 (40.92)     1:59.81 (42.21)     2:42.45 (42.64)
 28 Hadley Edwards            17 Csp Tideriders                  2:43.61  
                  37.68     1:19.13 (41.45)     2:01.40 (42.27)     2:43.61 (42.21)
 29 Marie-Soleil Jean-Lachap     MONT                            2:43.68  
                  36.66     1:17.64 (40.98)   2:43.68 (1:26.04)                    
 30 Amanda Sanders            16 RallySport Aquat                2:44.31  
                  37.54     1:18.37 (40.83)     2:01.18 (42.81)     2:44.31 (43.13)
 31 Stephanie Jeppesen        23 Suburban Seahawk                2:44.42  
                  36.88     1:18.66 (41.78)     2:01.02 (42.36)     2:44.42 (43.40)
 32 Madison Burns             17 Parkland Aquatic                2:44.48  
                  37.50     1:18.95 (41.45)     2:01.94 (42.99)     2:44.48 (42.54)
 33 Katharine Ross            16 Central Iowa Aqu                2:44.77  
                  36.17     1:18.59 (42.42)     2:01.15 (42.56)     2:44.77 (43.62)
 34 Geordie Enoch             15 Eagle Swim Team                 2:44.85  
                  37.36     1:19.33 (41.97)     2:02.29 (42.96)     2:44.85 (42.56)
 35 Lauren Teghtsoonian       14 Manta                           2:45.19  
                  38.66     1:21.17 (42.51)     2:03.61 (42.44)     2:45.19 (41.58)
 36 Danielle James            19 Minnesota                       2:45.52  
                  36.66     1:18.81 (42.15)     2:01.44 (42.63)     2:45.52 (44.08)
 37 Catherine Clancy          14 Westmont Swim Cl                2:45.55  
                  36.62     1:18.07 (41.45)     2:01.09 (43.02)     2:45.55 (44.46)
 38 Eliana Crawford           16 Desert Storm Swi                2:45.97  
                  36.63     1:18.70 (42.07)     2:01.50 (42.80)     2:45.97 (44.47)
 39 Alexis Preski             13 Springfield USA                 2:46.13  
                  37.54     1:19.42 (41.88)     2:02.66 (43.24)     2:46.13 (43.47)
 40 Jessie Garrison           16 Arkansas Dolphin                2:46.15  
                  38.59     1:20.68 (42.09)     2:03.48 (42.80)     2:46.15 (42.67)
 41 Hannah Kastigar           16 Aberdeen Swim Cl                2:46.69  
                  38.69     1:20.70 (42.01)     2:04.38 (43.68)     2:46.69 (42.31)
 42 Nancy Smith               16 Excel Aquatics                  2:46.76  
                  36.76     1:18.39 (41.63)     2:02.12 (43.73)     2:46.76 (44.64)
 43 Sarah Liang               18 Princeton Univer                2:47.19  
                  37.93     1:20.31 (42.38)     2:03.96 (43.65)     2:47.19 (43.23)
 44 Rachel Munson             13 Shorewood Swim C                2:47.27  
                  36.13     1:17.71 (41.58)     2:01.42 (43.71)     2:47.27 (45.85)
 45 Lauren Greenberg          20 Minnesota                       2:47.41  
                  36.41     1:18.31 (41.90)     2:02.29 (43.98)     2:47.41 (45.12)
 46 Jolene Norton             14 Pueblo County Sw                2:47.68  
                  37.82     1:20.02 (42.20)     2:03.98 (43.96)     2:47.68 (43.70)
 47 Brooke Bruno              14 Suburban Seahawk                2:48.21  
                  37.71     1:19.24 (41.53)     2:03.01 (43.77)     2:48.21 (45.20)
 48 Savannah Butler           16 Iowa Flyers Swim                2:48.25  
                  37.77     1:20.61 (42.84)     2:03.28 (42.67)     2:48.25 (44.97)
 49 Laura Schwartz            17 Potomac Marlins                 2:48.76  
                  40.13     1:21.82 (41.69)     2:05.05 (43.23)     2:48.76 (43.71)
 49 Kayla Lilly               16 Shawmut Aquatic                 2:48.76  
                  38.56     1:21.17 (42.61)     2:05.93 (44.76)     2:48.76 (42.83)
 51 Annie Gosselin            13 Academy Bullets                 2:49.46  
                  38.29     1:20.53 (42.24)     2:04.34 (43.81)     2:49.46 (45.12)
 52 Madison Pujadas           16 Suburban Seahawk                2:50.05  
                  37.86     1:20.97 (43.11)     2:05.78 (44.81)     2:50.05 (44.27)
 53 Madeline Marcelle         17 Team Pittsburgh                 2:50.21  
                  38.12     1:21.54 (43.42)     2:06.53 (44.99)     2:50.21 (43.68)
 54 Courtney Coghill          13 Team Pittsburgh                 2:50.39  
                  39.18     1:22.79 (43.61)     2:06.19 (43.40)     2:50.39 (44.20)
 55 Melissa Fulenwider        16 Badger Swim Club                2:50.48  
                  36.65     1:18.52 (41.87)     2:04.17 (45.65)     2:50.48 (46.31)
 56 Annalee Akin              16 Santa Clara Swim                2:50.80  
                  38.81     1:21.93 (43.12)     2:06.10 (44.17)     2:50.80 (44.70)
 56 Ellen Stello              16 Shorewood Swim C                2:50.80  
                  39.28     1:22.33 (43.05)     2:06.96 (44.63)     2:50.80 (43.84)
 58 Clare Chamberlain         19 Minnesota                       2:50.94  
                  38.85     1:22.25 (43.40)     2:05.97 (43.72)     2:50.94 (44.97)
 59 Genevieve Worthley        16 Westbrook Seals                 2:51.08  
                  37.14     1:20.69 (43.55)     2:06.25 (45.56)     2:51.08 (44.83)
 60 Jacquelyn Hughes          16 Iowa Flyers Swim                2:51.10  
                  38.66     1:21.74 (43.08)     2:06.35 (44.61)     2:51.10 (44.75)
 61 Lindsay Shabet            15 Katy Aquatic Tea                2:51.13  
                  39.89     1:23.97 (44.08)     2:07.72 (43.75)     2:51.13 (43.41)
 62 Lauren Pavel              16 Greater Omaha Aq                2:51.24  
                  37.84     1:21.31 (43.47)     2:05.18 (43.87)     2:51.24 (46.06)
 63 Breanne Siwicki           16 Manta                           2:51.66  
                  39.54     1:23.23 (43.69)     2:07.55 (44.32)     2:51.66 (44.11)
 64 Megan Polaha              16 Parkland Aquatic                2:51.74  
                  39.91     1:23.82 (43.91)     2:07.67 (43.85)     2:51.74 (44.07)
 65 Michelle Berry            17 Una Scsc                        2:51.97  
                  40.23     1:24.32 (44.09)     2:08.55 (44.23)     2:51.97 (43.42)
 66 Emma Blackwood            14 Excel Aquatics                  2:52.58  
                  39.13     1:22.57 (43.44)     2:08.75 (46.18)     2:52.58 (43.83)
 67 Jill Georgen              16 Fox Valley Wave                 2:52.90  
                  38.63     1:22.41 (43.78)     2:06.93 (44.52)     2:52.90 (45.97)
 68 Elizabeth Krane           17 Csp Tideriders                  2:52.94  
                  38.06     1:22.22 (44.16)     2:06.90 (44.68)     2:52.94 (46.04)
 69 Sarah Easterling          16 Westbrook Seals                 2:52.95  
                  38.19     1:21.53 (43.34)     2:07.08 (45.55)     2:52.95 (45.87)
 70 Erin McElfresh            16 Lansing Cats                    2:52.97  
                  40.80     1:24.47 (43.67)     2:08.95 (44.48)     2:52.97 (44.02)
 71 Heather Shaver            17 RallySport Aquat                2:53.09  
                  38.99     1:22.17 (43.18)     2:07.57 (45.40)     2:53.09 (45.52)
 72 Ashley Wilson             13 Oshkosh YMCA Dol                2:53.19  
                  40.60     1:24.41 (43.81)     2:08.94 (44.53)     2:53.19 (44.25)
 73 Lindsay Morrow            15 Evergreen Swim T                2:54.51  
                  40.07     1:23.84 (43.77)     2:09.21 (45.37)     2:54.51 (45.30)
 74 Sydney Sorenson           15 ACAC                            2:56.97  
                  39.78     1:24.62 (44.84)     2:11.23 (46.61)     2:56.97 (45.74)
 75 Molly Graves              17 Fort Belvoir Swi                2:57.22  
                  39.03     1:24.87 (45.84)     2:10.72 (45.85)     2:57.22 (46.50)
 76 Daniela Suarez            16 Asphalt Green Un                3:00.84  
                  40.82     1:26.03 (45.21)     2:13.43 (47.40)     3:00.84 (47.41)
 77 Samantha Dziuk            13 Badger Aquatics                 3:03.81  
                  41.47     1:28.05 (46.58)     2:16.45 (48.40)     3:03.81 (47.36)
 78 Emily Rhodes              15 Suburban Seahawk                3:04.28  
                  41.50     1:29.00 (47.50)     2:16.71 (47.71)     3:04.28 (47.57)
 -- Ann Gusewelle             24 New Hope Crystal                    DFS  
 -- Jorie Caneta              15 Roadrunner Aquat                     NS  
 -- Lisa Blackburn            39 Una T2                               NS  
 -- Samantha Senczyszyn       14 Ozaukee Aquatics                     NS  
 -- Katherine Criter          17 Menomonee Falls                      NS  
 -- Taylor Brew               17 Parkland Aquatic                    SCR  
 -- Sarah Furgatch            19 Princeton Univer                    SCR  
 -- Danielle Jefferies        14 South Maui Shark                    SCR  
 -- Mary Carlson              17 Dayton Raiders                      SCR  
 -- Ashton Ehrecke            14 Bettendorf-Pleas                    SCR  
 -- Marissa Lehman            16 Dayton Raiders                      SCR  
 -- Mariya Podokshik          16 Csp Tideriders                      SCR  
 -- Madison Qualy             17 Csp Tideriders                      SCR  
 -- Rachel Kessler            17 Badger Swim Club                    SCR  
 -- Rebecca Mann              13 Clearwater Aquat                    SCR  
 -- Heidi Katter              14 Aquajets Swim Te                    SCR  
 -- Ann Goessling             18 Csp Tideriders                      SCR  
 
Women 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Amanda Sims               22 California Aquat     1:00.70      59.84   20  
                  28.37       59.84 (31.47)                                        
  2 Christine Magnuson        26 FORD                   59.45      59.85   17  
                  28.13       59.85 (31.72)                                        
  3 Ariana Kukors             22 UN                   1:00.71    1:00.06   16  
                  28.42     1:00.06 (31.64)                                        
  4 Hannah Wilson             22 California Aquat     1:00.95    1:00.66   15  
                  28.73     1:00.66 (31.93)                                        
  5 Elizabeth Pelton          17 Una T2               1:00.21    1:00.77   14  
                  28.26     1:00.77 (32.51)                                        
  6 Lyndsay DePaul            22 TROJ                 1:01.28    1:00.78   13  
                  28.97     1:00.78 (31.81)                                        
  7 Chelsea Hendry            23 Unattached           1:01.36    1:00.91   12  
                  28.14     1:00.91 (32.77)                                        
  8 Jane Trepp                23 Unattached           1:00.98    1:01.14   11  
                  28.30     1:01.14 (32.84)                                        
B - Final
  9 Allison Schmitt           21 North Baltimore      1:01.40    1:00.16    9  
                  29.02     1:00.16 (31.14)                                        
 10 Erika Erndl               33 T2 Aquatics          1:01.71    1:00.19    7  
                  28.62     1:00.19 (31.57)                                        
 11 Rachel Bootsma            17 Aquajets Swim Te     1:01.64    1:00.78    6  
                  28.60     1:00.78 (32.18)                                        
 12 Camille Muffat            22 FRA                  1:01.69    1:01.03    5  
                  28.86     1:01.03 (32.17)                                        
 13 Samantha Cheverton        23 Pointe-Claire Sw     1:02.76    1:02.12    4  
                  29.55     1:02.12 (32.57)                                        
 14 Whitney Myers             27 Fast Swim Team       1:01.43    1:02.20    3  
                  29.17     1:02.20 (33.03)                                        
 15 Chantal Vanlandeghem      17 Manta                1:01.75    1:02.25    2  
                  28.43     1:02.25 (33.82)                                        
 16 Morgan Scroggy            23 Athens Bulldog S     1:02.15    1:03.90    1  
                  29.93     1:03.90 (33.97)                                        
C - Final
 17 Melissa Franklin          16 Colorado Stars       1:02.84    1:01.25  
                  29.02     1:01.25 (32.23)                                        
 18 Carter Stephens           20 Princeton Univer     1:02.85    1:02.22  
                  29.28     1:02.22 (32.94)                                        
 19 Tori Simenec              19 Minnesota            1:02.86    1:02.38  
                  29.09     1:02.38 (33.29)                                        
 20 Kelly Nelson              24 Una Ssc              1:03.17    1:02.60  
                  29.26     1:02.60 (33.34)                                        
 21 Annalise Colton           20 Minnesota            1:02.88    1:02.93  
                  29.34     1:02.93 (33.59)                                        
 22 Becca Weiland             18 Minnesota            1:03.06    1:03.26  
                  29.05     1:03.26 (34.21)                                        
 23 Charlotte Ruby            17 Santa Clara Swim     1:03.37    1:03.29  
                  30.04     1:03.29 (33.25)                                        
 24 Kelsey Ochsner            15 Gillette Swim Te     1:03.46    1:03.34  
                  29.35     1:03.34 (33.99)                                        
 
Women 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Christine Magnuson        26 FORD                              59.45  
                  27.94       59.45 (31.51)                                        
  2 Elizabeth Pelton          17 Una T2                          1:00.21  
                  28.32     1:00.21 (31.89)                                        
  3 Amanda Sims               22 California Aquat                1:00.70  
                  28.63     1:00.70 (32.07)                                        
  4 Ariana Kukors             22 UN                              1:00.71  
                  28.75     1:00.71 (31.96)                                        
  5 Hannah Wilson             22 California Aquat                1:00.95  
                  29.02     1:00.95 (31.93)                                        
  6 Jane Trepp                23 Unattached                      1:00.98  
                  28.32     1:00.98 (32.66)                                        
  7 Lyndsay DePaul            22 TROJ                            1:01.28  
                  29.38     1:01.28 (31.90)                                        
  8 Chelsea Hendry            23 Unattached                      1:01.36  
                  28.20     1:01.36 (33.16)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Allison Schmitt           21 North Baltimore                 1:01.40  
                  29.38     1:01.40 (32.02)                                        
 10 Whitney Myers             27 Fast Swim Team                  1:01.43  
                  29.03     1:01.43 (32.40)                                        
 11 Rachel Bootsma            17 Aquajets Swim Te                1:01.64  
                  29.29     1:01.64 (32.35)                                        
 12 Camille Muffat            22 FRA                             1:01.69  
                  29.14     1:01.69 (32.55)                                        
 13 Erika Erndl               33 T2 Aquatics                     1:01.71  
                  29.56     1:01.71 (32.15)                                        
 14 Chantal Vanlandeghem      17 Manta                           1:01.75  
                  28.81     1:01.75 (32.94)                                        
 15 Kate Dwelley              22 STAN                            1:02.12  
                  29.17     1:02.12 (32.95)                                        
 16 Morgan Scroggy            23 Athens Bulldog S                1:02.15  
                  29.43     1:02.15 (32.72)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Samantha Cheverton        23 Pointe-Claire Sw                1:02.76  
                  30.23     1:02.76 (32.53)                                        
 18 Melissa Franklin          16 Colorado Stars                  1:02.84  
                  29.71     1:02.84 (33.13)                                        
 19 Carter Stephens           20 Princeton Univer                1:02.85  
                  30.00     1:02.85 (32.85)                                        
 20 Tori Simenec              19 Minnesota                       1:02.86  
                  29.12     1:02.86 (33.74)                                        
 21 Annalise Colton           20 Minnesota                       1:02.88  
                  29.09     1:02.88 (33.79)                                        
 22 Becca Weiland             18 Minnesota                       1:03.06  
                  28.66     1:03.06 (34.40)                                        
 23 Kelly Nelson              24 Una Ssc                         1:03.17  
                  30.08     1:03.17 (33.09)                                        
 24 Charlotte Ruby            17 Santa Clara Swim                1:03.37  
                  29.96     1:03.37 (33.41)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Kelsey Ochsner            15 Gillette Swim Te                1:03.46  
                  29.33     1:03.46 (34.13)                                        
 26 Devin Ste. Marie          18 Minnesota                       1:03.69  
                  29.68     1:03.69 (34.01)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Victoria Poon             27 MONT                            1:03.80  
                  28.75     1:03.80 (35.05)                                        
 28 Rebecca Mann              13 Clearwater Aquat                1:03.81  
                  30.65     1:03.81 (33.16)                                        
 29 Anne-marie Botek          23 T2 Aquatics                     1:03.90  
                  29.41     1:03.90 (34.49)                                        
 30 Christie Clarke           18 Minnesota                       1:03.92  
                  30.31     1:03.92 (33.61)                                        
 31 Sierra Kuhn               17 Verona Aquatic C                1:03.93  
                  30.20     1:03.93 (33.73)                                        
 32 Holly Harper              18 Virginia Gators                 1:03.99  
                  29.55     1:03.99 (34.44)                                        
 33 Camryne Morris            17 North Baltimore                 1:04.00  
                  30.66     1:04.00 (33.34)                                        
 34 Bridget Halligan          23 Una T2                          1:04.07  
                  29.83     1:04.07 (34.24)                                        
 35 Delaney Lanker            16 Una Star                        1:04.08  
                  29.89     1:04.08 (34.19)                                        
 35 Valerie Yoshimura         14 Suburban Seahawk                1:04.08  
                  30.25     1:04.08 (33.83)                                        
 37 Jessie Alcaide            27 South Florida Aq                1:04.11  
                  30.69     1:04.11 (33.42)                                        
 38 Katelyn Sowinski          16 Una Est                         1:04.21  
                  30.13     1:04.21 (34.08)                                        
 39 Courtney Ciardiello       18 Princeton Univer                1:04.27  
                  29.99     1:04.27 (34.28)                                        
 40 Hannah Legg               17 UN-SW                           1:04.38  
                  30.42     1:04.38 (33.96)                                        
 41 Megan Waters              21 Unattached                      1:04.59  
                  30.34     1:04.59 (34.25)                                        
 41 Jenna Howenstein          19 Minnesota                       1:04.59  
                  30.19     1:04.59 (34.40)                                        
 43 Chloe Portela             18 Minnesota                       1:04.66  
                  29.77     1:04.66 (34.89)                                        
 44 Jessie Garrison           16 Arkansas Dolphin                1:04.70  
                  30.70     1:04.70 (34.00)                                        
 45 Melissa Nelson            21 Minnesota                       1:04.73  
                  30.19     1:04.73 (34.54)                                        
 46 Hannah Kastigar           16 Aberdeen Swim Cl                1:04.75  
                  30.61     1:04.75 (34.14)                                        
 47 Blake Zeiger              18 Minnesota                       1:04.79  
                  30.29     1:04.79 (34.50)                                        
 48 Heidi Katter              14 Aquajets Swim Te                1:04.89  
                  30.51     1:04.89 (34.38)                                        
 49 Emily Rhodes              15 Suburban Seahawk                1:05.02  
                  30.95     1:05.02 (34.07)                                        
 50 Isla Hutchinson-Maddox    16 Asphalt Green Un                1:05.09  
                  31.04     1:05.09 (34.05)                                        
 51 Gabrielle Stecker         15 Bettendorf-Pleas                1:05.19  
                  30.46     1:05.19 (34.73)                                        
 52 Sarah Conklin             17 Shawmut Aquatic                 1:05.23  
                  29.89     1:05.23 (35.34)                                        
 53 Hannah Harper             15 Virginia Gators                 1:05.24  
                  31.50     1:05.24 (33.74)                                        
 54 Erin McElfresh            16 Lansing Cats                    1:05.38  
                  30.38     1:05.38 (35.00)                                        
 55 Jacie Beagle              17 Rapid City Racer                1:05.40  
                  30.97     1:05.40 (34.43)                                        
 56 Renata Spagnolo           22 Gator Swim Club                 1:05.41  
                  30.61     1:05.41 (34.80)                                        
 57 Ashley Ahn                19 North Suburban A                1:05.42  
                  30.69     1:05.42 (34.73)                                        
 58 Alexandra Ford            16 Magnolia Aquatic                1:05.44  
                  30.88     1:05.44 (34.56)                                        
 59 Jamie Sterbis             17 Brookings Swim C                1:05.54  
                  30.83     1:05.54 (34.71)                                        
 60 Lia Neal                  16 Asphalt Green Un                1:05.62  
                  30.70     1:05.62 (34.92)                                        
 61 Rylee Merges              17 Academy Bullets                 1:06.02  
                  30.34     1:06.02 (35.68)                                        
 62 Kierston Farley-Sepe      13 Westmont Swim Cl                1:06.05  
                  30.59     1:06.05 (35.46)                                        
 63 Carissa Gormally          24 Unattached                      1:06.08  
                  30.49     1:06.08 (35.59)                                        
 64 Chloe Kennedy Anne Islet  13 Santa Clara Swim                1:06.11  
                  31.13     1:06.11 (34.98)                                        
 65 Christina Leander         17 Suburban Seahawk                1:06.17  
                  31.18     1:06.17 (34.99)                                        
 66 Sarah Hitchens            16 Suburban Seahawk                1:06.21  
                  31.46     1:06.21 (34.75)                                        
 67 Natalie Herrild           21 Minnesota                       1:06.23  
                  30.49     1:06.23 (35.74)                                        
 68 Elizabeth Boyce           18 Princeton Univer                1:06.40  
                  31.06     1:06.40 (35.34)                                        
 69 Zoe Mattingly             18 Una Zsc                         1:06.47  
                  31.29     1:06.47 (35.18)                                        
 70 Kathryn Siegel            17 Santa Clara Swim                1:06.57  
                  30.68     1:06.57 (35.89)                                        
 71 Nicole Rozier             13 Coeur D'Alene Ar                1:06.60  
                  30.62     1:06.60 (35.98)                                        
 72 Gemma Spofforth           23 Gator Swim Club                 1:06.63  
                  30.86     1:06.63 (35.77)                                        
 73 Colleen Wixted            16 Colorado Stars                  1:06.79  
                  31.35     1:06.79 (35.44)                                        
 74 Cory Miller               22 Minnesota                       1:06.80  
                  30.49     1:06.80 (36.31)                                        
 75 Marie-Soleil Jean-Lachap     MONT                            1:06.99  
 76 Danielle Sims             17 Asphalt Green Un                1:07.07  
                  31.43     1:07.07 (35.64)                                        
 77 Courtney Cook             16 Chenango Aquatic                1:07.09  
                  31.64     1:07.09 (35.45)                                        
 78 Jessie Barra              18 Desert Storm Swi                1:07.12  
                  31.55     1:07.12 (35.57)                                        
 79 Tereysa Lehnertz          15 Iowa Flyers Swim                1:07.15  
                  30.76     1:07.15 (36.39)                                        
 80 Lily Sawyer               18 Seacoast Swimmin                1:07.22  
                  31.36     1:07.22 (35.86)                                        
 81 Natasha Posthuma          17 Greater Omaha Aq                1:07.30  
                  31.50     1:07.30 (35.80)                                        
 82 Hanna Huston              15 Katy Aquatic Tea                1:07.34  
                  31.63     1:07.34 (35.71)                                        
 83 Reanna Dona               17 Fort Belvoir Swi                1:07.46  
                  31.24     1:07.46 (36.22)                                        
 84 Kristina Walsh            19 Minnesota                       1:07.58  
                  31.68     1:07.58 (35.90)                                        
 85 Lacey Smith               17 RallySport Aquat                1:07.88  
                  31.74     1:07.88 (36.14)                                        
 86 Caroline Korst            16 Frisco Aquatics                 1:07.92  
                  31.77     1:07.92 (36.15)                                        
 87 Sarah Bartholomae         15 Shawmut Aquatic                 1:08.00  
                  31.60     1:08.00 (36.40)                                        
 88 Ashley Lancey             16 Plymouth Swim Te                1:08.06  
                  31.77     1:08.06 (36.29)                                        
 89 Hannah Cressman           15 Excel Aquatics                  1:08.32  
                  31.67     1:08.32 (36.65)                                        
 90 Elaine Powell             16 Colorado Athleti                1:08.33  
                  31.94     1:08.33 (36.39)                                        
 91 Madeline Burnham          15 Lane Four Aquati                1:08.62  
                  31.61     1:08.62 (37.01)                                        
 92 Kristina Barakov          16 Shawmut Aquatic                 1:08.69  
                  32.17     1:08.69 (36.52)                                        
 93 Mckenna Lynch             15 Central Iowa Aqu                1:08.88  
                  31.25     1:08.88 (37.63)                                        
 94 Caroline Poleway          14 Badger Swim Club                1:08.89  
                  31.77     1:08.89 (37.12)                                        
 95 Madeleine Wall            18 Csp Tideriders                  1:08.95  
                  32.43     1:08.95 (36.52)                                        
 95 Brittney Walters          17 Northridge Area                 1:08.95  
                  31.84     1:08.95 (37.11)                                        
 97 Sydney Stinner            18 Parkland Aquatic                1:08.97  
                  32.53     1:08.97 (36.44)                                        
 98 Angeli Rengayah           14 Manta                           1:08.98  
                  32.49     1:08.98 (36.49)                                        
 99 Megan Pierce              16 Shawmut Aquatic                 1:09.27  
                  32.70     1:09.27 (36.57)                                        
100 Jessica Russell           15 Long Reach Swim                 1:09.76  
                  32.54     1:09.76 (37.22)                                        
101 Natalie Keshemberg        13 Ozaukee Aquatics                1:10.04  
                  32.22     1:10.04 (37.82)                                        
 -- Stephanie Clarke          17 Potomac Marlins                      DQ  
                  31.85          DQ (35.92)                                        
 -- Colleen O'Neil            16 Weymouth Club Wa                    DFS  
 -- Kara Lynn Joyce           26 Colorado Stars                      DFS  
 -- Bonnie Brandon            17 Mission Aurora C                    DFS  
 -- Jessica Hardy             24 TROJ                                DFS  
 -- Alicia Jensen             25 DU Hilltoppers                      DFS  
 -- Mallory Weggemann         22 BDOG                                 NS  
 -- Danielle Jefferies        14 South Maui Shark                     NS  
 -- Danica Delaquis           15 Manta                               SCR  
 -- Mariann Kukielka          17 North Suburban A                    SCR  
 -- Rachel Kessler            17 Badger Swim Club                    SCR  
 -- Kathryn Hoff              22 Fast Swim Team                      SCR  
 -- Lauren Smart              22 FORD                                SCR  
 -- Alexandra Brindisi        15 Shawmut Aquatic                     SCR  
 -- Cameron McHugh            15 Katy Aquatic Tea                    SCR  
 -- Megan Griffin             17 Shawmut Aquatic                     SCR  
 
Women 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Kathleen Hersey           21 Longhorn Aquatic     2:16.47    2:09.84   20  
                  29.67     1:01.93 (32.26)     1:35.97 (34.04)     2:09.84 (33.87)
  2 Allison Schmitt           21 North Baltimore      2:15.66    2:11.26   17  
                  30.14     1:02.76 (32.62)     1:36.47 (33.71)     2:11.26 (34.79)
  3 Lyndsay DePaul            22 TROJ                 2:15.46    2:12.41   16  
                  30.17     1:03.36 (33.19)     1:38.02 (34.66)     2:12.41 (34.39)
  4 Rebecca Mann              13 Clearwater Aquat     2:16.92    2:15.20   15  
                  30.55     1:04.37 (33.82)     1:39.83 (35.46)     2:15.20 (35.37)
  5 Kelly Nelson              24 Una Ssc              2:17.59    2:17.07   14  
                  31.02     1:05.95 (34.93)     1:40.97 (35.02)     2:17.07 (36.10)
  6 Katelyn Sowinski          16 Una Est              2:18.22    2:17.77   13  
                  31.04     1:05.68 (34.64)     1:41.75 (36.07)     2:17.77 (36.02)
  7 Camryne Morris            17 North Baltimore      2:18.07    2:17.81   12  
                  31.48     1:06.64 (35.16)     1:42.37 (35.73)     2:17.81 (35.44)
  8 Karie Haglund             24 T2 Aquatics          2:19.33    2:19.20   11  
                  31.99     1:07.87 (35.88)     1:43.53 (35.66)     2:19.20 (35.67)
B - Final
  9 Andreina Pinto            20 Gator Swim Club      2:19.52    2:16.81    9  
                  31.26     1:05.19 (33.93)     1:40.83 (35.64)     2:16.81 (35.98)
 10 Kaela Anderson            19 Minnesota            2:19.49    2:17.89    7  
                  31.44     1:06.06 (34.62)     1:41.88 (35.82)     2:17.89 (36.01)
 11 Isla Hutchinson-Maddox    16 Asphalt Green Un     2:19.75    2:18.15    6  
                  31.30     1:06.24 (34.94)     1:42.47 (36.23)     2:18.15 (35.68)
 12 Christie Clarke           18 Minnesota            2:19.59    2:18.36    5  
                  31.72     1:07.15 (35.43)     1:42.90 (35.75)     2:18.36 (35.46)
 13 Charlotte Ruby            17 Santa Clara Swim     2:19.52    2:18.82    4  
                  31.89     1:07.10 (35.21)     1:43.74 (36.64)     2:18.82 (35.08)
 14 Willa Wang                16 North Baltimore      2:20.57    2:20.81    3  
                  32.57     1:09.25 (36.68)     1:45.43 (36.18)     2:20.81 (35.38)
 15 Courtney Ciardiello       18 Princeton Univer     2:20.55    2:21.31    2  
                  31.33     1:06.79 (35.46)     1:43.32 (36.53)     2:21.31 (37.99)
 16 Elizabeth Weitz           20 Minnesota            2:19.88    2:21.96    1  
                  31.80     1:07.56 (35.76)     1:44.17 (36.61)     2:21.96 (37.79)
C - Final
 17 Annalise Colton           20 Minnesota            2:20.59    2:19.07  
                  30.82     1:06.69 (35.87)     1:42.64 (35.95)     2:19.07 (36.43)
 18 Devin Ste. Marie          18 Minnesota            2:20.74    2:19.70  
                  30.99     1:06.28 (35.29)     1:43.15 (36.87)     2:19.70 (36.55)
 19 Jessie Garrison           16 Arkansas Dolphin     2:20.65    2:20.30  
                  31.50     1:06.46 (34.96)     1:42.92 (36.46)     2:20.30 (37.38)
 20 Jenna Howenstein          19 Minnesota            2:22.70    2:20.68  
                  31.32     1:06.89 (35.57)     1:43.93 (37.04)     2:20.68 (36.75)
 21 Erin McElfresh            16 Lansing Cats         2:21.96    2:21.11  
                  31.79     1:07.10 (35.31)     1:44.18 (37.08)     2:21.11 (36.93)
 22 Hannah Kastigar           16 Aberdeen Swim Cl     2:22.41    2:21.16  
                  31.36     1:07.13 (35.77)     1:43.87 (36.74)     2:21.16 (37.29)
 23 Valerie Yoshimura         14 Suburban Seahawk     2:21.88    2:21.70  
                  32.05     1:08.16 (36.11)     1:45.14 (36.98)     2:21.70 (36.56)
 24 Ashley Ahn                19 North Suburban A     2:23.39    2:21.87  
                  31.55     1:07.63 (36.08)     1:44.02 (36.39)     2:21.87 (37.85)
 
Women 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lyndsay DePaul            22 TROJ                            2:15.46  
                  30.92     1:05.19 (34.27)     1:40.73 (35.54)     2:15.46 (34.73)
  2 Allison Schmitt           21 North Baltimore                 2:15.66  
                  30.35     1:04.56 (34.21)     1:39.91 (35.35)     2:15.66 (35.75)
  3 Kathleen Hersey           21 Longhorn Aquatic                2:16.47  
                  31.04     1:04.82 (33.78)     1:40.49 (35.67)     2:16.47 (35.98)
  4 Rebecca Mann              13 Clearwater Aquat                2:16.92  
                  30.80     1:05.03 (34.23)     1:40.83 (35.80)     2:16.92 (36.09)
  5 Kelly Nelson              24 Una Ssc                         2:17.59  
                  31.35     1:06.55 (35.20)     1:42.69 (36.14)     2:17.59 (34.90)
  6 Camryne Morris            17 North Baltimore                 2:18.07  
                  32.63     1:07.98 (35.35)     1:43.58 (35.60)     2:18.07 (34.49)
  7 Katelyn Sowinski          16 Una Est                         2:18.22  
                  31.29     1:06.40 (35.11)     1:42.38 (35.98)     2:18.22 (35.84)
  8 Karie Haglund             24 T2 Aquatics                     2:19.33  
                  32.31     1:07.73 (35.42)     1:43.75 (36.02)     2:19.33 (35.58)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kaela Anderson            19 Minnesota                       2:19.49  
                  31.32     1:05.87 (34.55)     1:42.50 (36.63)     2:19.49 (36.99)
 10 Charlotte Ruby            17 Santa Clara Swim                2:19.52  
                  31.67     1:06.80 (35.13)     1:43.09 (36.29)     2:19.52 (36.43)
 10 Andreina Pinto            20 Gator Swim Club                 2:19.52  
                  31.95     1:07.46 (35.51)     1:43.39 (35.93)     2:19.52 (36.13)
 12 Christie Clarke           18 Minnesota                       2:19.59  
                  31.86     1:06.78 (34.92)     1:42.58 (35.80)     2:19.59 (37.01)
 13 Isla Hutchinson-Maddox    16 Asphalt Green Un                2:19.75  
                  31.48     1:06.59 (35.11)     1:43.60 (37.01)     2:19.75 (36.15)
 14 Elizabeth Weitz           20 Minnesota                       2:19.88  
                  31.48     1:06.20 (34.72)     1:42.46 (36.26)     2:19.88 (37.42)
 15 Courtney Ciardiello       18 Princeton Univer                2:20.55  
                  31.16     1:06.55 (35.39)     1:42.83 (36.28)     2:20.55 (37.72)
 16 Willa Wang                16 North Baltimore                 2:20.57  
                  32.01     1:07.92 (35.91)     1:44.39 (36.47)     2:20.57 (36.18)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Annalise Colton           20 Minnesota                       2:20.59  
                  32.08     1:07.92 (35.84)     1:45.06 (37.14)     2:20.59 (35.53)
 18 Jessie Garrison           16 Arkansas Dolphin                2:20.65  
                  32.29     1:07.60 (35.31)     1:43.93 (36.33)     2:20.65 (36.72)
 19 Devin Ste. Marie          18 Minnesota                       2:20.74  
                  32.14     1:07.84 (35.70)     1:44.24 (36.40)     2:20.74 (36.50)
 20 Dagny Knutson             19 UN                              2:20.97  
                  31.60     1:06.87 (35.27)     1:43.29 (36.42)     2:20.97 (37.68)
 21 Valerie Yoshimura         14 Suburban Seahawk                2:21.88  
                  31.44     1:07.11 (35.67)     1:44.25 (37.14)     2:21.88 (37.63)
 22 Erin McElfresh            16 Lansing Cats                    2:21.96  
                  31.90     1:07.24 (35.34)     1:44.00 (36.76)     2:21.96 (37.96)
 23 Hannah Kastigar           16 Aberdeen Swim Cl                2:22.41  
                  31.80     1:07.71 (35.91)     1:44.85 (37.14)     2:22.41 (37.56)
 24 Jenna Howenstein          19 Minnesota                       2:22.70  
                  31.08     1:07.65 (36.57)     1:45.00 (37.35)     2:22.70 (37.70)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Ashley Ahn                19 North Suburban A                2:23.39  
                  32.07     1:07.90 (35.83)     1:45.44 (37.54)     2:23.39 (37.95)
 26 Tori Simenec              19 Minnesota                       2:23.69  
                  32.87     1:08.50 (35.63)     1:45.69 (37.19)     2:23.69 (38.00)
-------------------------------------------------------------------------
 27 Avery Mohring             15 T2 Aquatics                     2:23.72  
                  32.72     1:08.48 (35.76)   2:23.72 (1:15.24)                    
 28 Chloe Sutton              19 MVN                             2:23.94  
                  33.62     1:10.28 (36.66)     1:47.40 (37.12)     2:23.94 (36.54)
 29 Alexandra Ford            16 Magnolia Aquatic                2:24.00  
                  32.02     1:08.53 (36.51)     1:45.61 (37.08)     2:24.00 (38.39)
 30 Carter Stephens           20 Princeton Univer                2:24.11  
                  32.29     1:08.63 (36.34)     1:46.46 (37.83)     2:24.11 (37.65)
 31 Breanne Siwicki           16 Manta                           2:24.16  
                  32.62     1:09.39 (36.77)     1:46.89 (37.50)     2:24.16 (37.27)
 32 Hannah Legg               17 UN-SW                           2:24.24  
                  31.87     1:08.52 (36.65)     1:46.47 (37.95)     2:24.24 (37.77)
 33 Hannah Harper             15 Virginia Gators                 2:24.47  
                  33.32     1:09.33 (36.01)     1:47.07 (37.74)     2:24.47 (37.40)
 34 Sierra Kuhn               17 Verona Aquatic C                2:25.09  
                  31.69     1:08.24 (36.55)     1:46.79 (38.55)     2:25.09 (38.30)
 35 Megan Polaha              16 Parkland Aquatic                2:25.18  
                  32.52     1:09.17 (36.65)     1:46.95 (37.78)     2:25.18 (38.23)
 36 Dorothy Halmy             13 Waukesha Express                2:25.38  
                  32.22     1:09.72 (37.50)     1:47.60 (37.88)     2:25.38 (37.78)
 37 Kelsey Ochsner            15 Gillette Swim Te                2:25.92  
                  31.86     1:08.63 (36.77)     1:46.88 (38.25)     2:25.92 (39.04)
 38 Megan Pierce              16 Shawmut Aquatic                 2:25.96  
                  32.75     1:09.26 (36.51)     1:47.93 (38.67)     2:25.96 (38.03)
 39 Delaney Lanker            16 Una Star                        2:27.63  
                  31.64     1:09.36 (37.72)     1:46.82 (37.46)     2:27.63 (40.81)
 40 Hanna Huston              15 Katy Aquatic Tea                2:28.91  
                  32.58     1:09.09 (36.51)     1:47.95 (38.86)     2:28.91 (40.96)
 41 Ellen Stello              16 Shorewood Swim C                2:28.99  
                  33.09     1:09.86 (36.77)     1:48.19 (38.33)     2:28.99 (40.80)
 42 Jamie Sterbis             17 Brookings Swim C                2:29.30  
                  31.76     1:07.98 (36.22)     1:48.14 (40.16)     2:29.30 (41.16)
 43 Laura Schwartz            17 Potomac Marlins                 2:29.32  
                  33.18     1:10.58 (37.40)     1:49.84 (39.26)     2:29.32 (39.48)
 44 Lily Sawyer               18 Seacoast Swimmin                2:29.41  
                  33.03     1:10.08 (37.05)     1:49.05 (38.97)     2:29.41 (40.36)
 45 Kynzie Huonker            13 Badger Aquatics                 2:30.10  
                  33.13     1:10.81 (37.68)     1:50.59 (39.78)     2:30.10 (39.51)
 46 Brittney Walters          17 Northridge Area                 2:30.18  
                  32.37     1:10.47 (38.10)     1:49.52 (39.05)     2:30.18 (40.66)
 47 Colleen Wixted            16 Colorado Stars                  2:30.37  
                  32.68     1:09.92 (37.24)     1:50.31 (40.39)     2:30.37 (40.06)
 48 Kristina Taraba           17 Med-City Aquatic                2:30.99  
                  32.41     1:09.49 (37.08)     1:49.87 (40.38)     2:30.99 (41.12)
 49 Alexis Preski             13 Springfield USA                 2:31.01  
                  33.35     1:11.03 (37.68)     1:51.15 (40.12)     2:31.01 (39.86)
 50 Ashley Lancey             16 Plymouth Swim Te                2:31.36  
                  32.18     1:09.98 (37.80)     1:50.14 (40.16)     2:31.36 (41.22)
 51 Sarah Conklin             17 Shawmut Aquatic                 2:33.21  
                  31.70     1:10.01 (38.31)     1:50.25 (40.24)     2:33.21 (42.96)
 52 Natalie Keshemberg        13 Ozaukee Aquatics                2:33.97  
                  33.91     1:12.86 (38.95)     1:53.86 (41.00)     2:33.97 (40.11)
 -- Hannah Cressman           15 Excel Aquatics                       DQ  
                  33.49     1:11.29 (37.80)     1:53.13 (41.84)          DQ (44.38)
 -- Lauren Teghtsoonian       14 Manta                                DQ  
                  32.82     1:10.89 (38.07)     1:49.61 (38.72)          DQ (38.59)
 -- Rachel Bootsma            17 Aquajets Swim Te                    DFS  
 -- Brenna Dorgan             16 Seacoast Swimmin                     NS  
 -- Rachel Kessler            17 Badger Swim Club                    SCR  
 -- Danielle Jefferies        14 South Maui Shark                    SCR  
 -- Madeleine Wall            18 Csp Tideriders                      SCR  
 -- Sydney Stinner            18 Parkland Aquatic                    SCR  
 
Women 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Kathryn Hoff              22 Fast Swim Team       2:15.22    2:12.02   20  
                  28.93     1:02.69 (33.76)     1:41.17 (38.48)     2:12.02 (30.85)
  2 Elizabeth Pelton          17 Una T2               2:15.14    2:12.23   17  
                  28.26     1:01.42 (33.16)     1:41.44 (40.02)     2:12.23 (30.79)
  3 Melissa Franklin          16 Colorado Stars       2:15.12    2:13.12   16  
                  28.96     1:01.54 (32.58)     1:42.61 (41.07)     2:13.12 (30.51)
  4 Erika Erndl               33 T2 Aquatics          2:18.70    2:16.51   15  
                  28.81     1:05.68 (36.87)     1:46.12 (40.44)     2:16.51 (30.39)
  5 Whitney Myers             27 Fast Swim Team       2:20.11    2:16.91   14  
                  29.19     1:03.65 (34.46)     1:44.43 (40.78)     2:16.91 (32.48)
  6 Haley Spencer             20 Minnesota            2:21.20    2:17.62   13  
                  29.98     1:06.10 (36.12)     1:43.77 (37.67)     2:17.62 (33.85)
  7 Morgan Scroggy            23 Athens Bulldog S     2:20.01    2:18.69   12  
                  30.10     1:05.53 (35.43)     1:47.37 (41.84)     2:18.69 (31.32)
  8 Rachel Bootsma            17 Aquajets Swim Te     2:21.06    2:19.44   11  
                  29.35     1:03.82 (34.47)     1:46.61 (42.79)     2:19.44 (32.83)
B - Final
  9 Ashley McGregor           18 Pointe-Claire Sw     2:21.44    2:19.10    9  
                  30.23     1:08.13 (37.90)     1:46.49 (38.36)     2:19.10 (32.61)
 10 Tori Simenec              19 Minnesota            2:21.94    2:19.71    7  
                  29.04     1:04.69 (35.65)     1:47.60 (42.91)     2:19.71 (32.11)
 11 Sarah-lee Hevey           22 MONT                 2:21.35    2:20.15    6  
                  30.32     1:06.25 (35.93)     1:46.67 (40.42)     2:20.15 (33.48)
 12 Elizabeth Smith           22 STAN                 2:22.35    2:20.43    5  
                  30.81     1:08.24 (37.43)     1:48.22 (39.98)     2:20.43 (32.21)
 13 Sierra Kuhn               17 Verona Aquatic C     2:21.79    2:20.55    4  
                  30.20     1:05.05 (34.85)     1:47.81 (42.76)     2:20.55 (32.74)
 14 Rebecca Soni              24 TROJ                 2:21.51    2:21.22    3  
                  31.51     1:08.94 (37.43)     1:47.17 (38.23)     2:21.22 (34.05)
 15 Bonnie Brandon            17 Mission Aurora C     2:22.90    2:22.22    2  
                  30.88     1:05.43 (34.55)     1:49.41 (43.98)     2:22.22 (32.81)
 16 Brooke Zeiger             15 Bluefish Swim Cl     2:22.12    2:24.00    1  
                  31.94     1:08.41 (36.47)     1:49.97 (41.56)     2:24.00 (34.03)
C - Final
 17 Elizabeth Weitz           20 Minnesota            2:22.94    2:21.44  
                  30.47     1:07.58 (37.11)     1:48.17 (40.59)     2:21.44 (33.27)
 18 Dagny Knutson             19 UN                   2:23.13    2:22.16  
                  30.83     1:06.01 (35.18)     1:50.40 (44.39)     2:22.16 (31.76)
 19 Kristen Steenvoorden      21 Minnesota            2:23.32    2:23.18  
                  30.60     1:07.39 (36.79)     1:51.00 (43.61)     2:23.18 (32.18)
 20 Katherine Drabot          14 Ozaukee Aquatics     2:24.08    2:23.30  
                  31.23     1:08.20 (36.97)     1:49.86 (41.66)     2:23.30 (33.44)
 21 Chloe Kennedy Anne Islet  13 Santa Clara Swim     2:24.46    2:23.81  
                  31.38     1:07.78 (36.40)     1:50.85 (43.07)     2:23.81 (32.96)
 22 Hailey Szews              19 Minnesota            2:24.93    2:24.77  
                  31.17     1:08.63 (37.46)     1:51.34 (42.71)     2:24.77 (33.43)
 23 Hayden Maclean            20 Una Hawa             2:24.35    2:25.46  
                  30.35     1:08.37 (38.02)     1:51.39 (43.02)     2:25.46 (34.07)
 24 Rebecca Mann              13 Clearwater Aquat     2:23.73    2:25.73  
                  30.62     1:10.03 (39.41)     1:54.13 (44.10)     2:25.73 (31.60)
 
Women 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Melissa Franklin          16 Colorado Stars                  2:15.12  
                  29.42     1:02.41 (32.99)     1:44.22 (41.81)     2:15.12 (30.90)
  2 Elizabeth Pelton          17 Una T2                          2:15.14  
                  28.58     1:02.51 (33.93)     1:43.90 (41.39)     2:15.14 (31.24)
  3 Kathryn Hoff              22 Fast Swim Team                  2:15.22  
                  29.24     1:04.19 (34.95)     1:43.36 (39.17)     2:15.22 (31.86)
  4 Kate Dwelley              22 STAN                            2:18.35  
                  28.94     1:05.07 (36.13)     1:45.80 (40.73)     2:18.35 (32.55)
  5 Erika Erndl               33 T2 Aquatics                     2:18.70  
                  29.12     1:06.45 (37.33)     1:47.46 (41.01)     2:18.70 (31.24)
  6 Morgan Scroggy            23 Athens Bulldog S                2:20.01  
                  31.15     1:06.27 (35.12)     1:48.52 (42.25)     2:20.01 (31.49)
  7 Whitney Myers             27 Fast Swim Team                  2:20.11  
                  30.03     1:04.70 (34.67)     1:47.32 (42.62)     2:20.11 (32.79)
  8 Rachel Bootsma            17 Aquajets Swim Te                2:21.06  
                  30.01     1:05.70 (35.69)     1:47.85 (42.15)     2:21.06 (33.21)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Haley Spencer             20 Minnesota                       2:21.20  
                  30.99     1:08.95 (37.96)     1:47.14 (38.19)     2:21.20 (34.06)
 10 Sarah-lee Hevey           22 MONT                            2:21.35  
                  30.57     1:06.35 (35.78)     1:47.61 (41.26)     2:21.35 (33.74)
 11 Ashley McGregor           18 Pointe-Claire Sw                2:21.44  
                                  16.37 ( )   1:48.66 (1:32.29)     2:21.44 (32.78)
 12 Rebecca Soni              24 TROJ                            2:21.51  
                  32.00     1:09.14 (37.14)     1:47.86 (38.72)     2:21.51 (33.65)
 13 Sierra Kuhn               17 Verona Aquatic C                2:21.79  
                  30.24     1:05.33 (35.09)     1:48.61 (43.28)     2:21.79 (33.18)
 14 Tori Simenec              19 Minnesota                       2:21.94  
                  29.50     1:05.74 (36.24)     1:50.10 (44.36)     2:21.94 (31.84)
 15 Stephanie Proud           23 Gator Swim Club                 2:22.04  
                  31.65     1:05.95 (34.30)     1:49.11 (43.16)     2:22.04 (32.93)
 16 Brooke Zeiger             15 Bluefish Swim Cl                2:22.12  
                  32.00     1:07.42 (35.42)     1:49.24 (41.82)     2:22.12 (32.88)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Elizabeth Smith           22 STAN                            2:22.35  
                  30.69     1:08.03 (37.34)     1:49.47 (41.44)     2:22.35 (32.88)
 18 Bonnie Brandon            17 Mission Aurora C                2:22.90  
                  30.90     1:05.07 (34.17)     1:49.89 (44.82)     2:22.90 (33.01)
 19 Elizabeth Weitz           20 Minnesota                       2:22.94  
                  30.86     1:08.15 (37.29)     1:48.78 (40.63)     2:22.94 (34.16)
 20 Dagny Knutson             19 UN                              2:23.13  
                  30.77     1:06.86 (36.09)     1:50.58 (43.72)     2:23.13 (32.55)
 21 Kristen Steenvoorden      21 Minnesota                       2:23.32  
                  30.91     1:07.52 (36.61)     1:50.48 (42.96)     2:23.32 (32.84)
 22 Rebecca Mann              13 Clearwater Aquat                2:23.73  
                  30.72     1:08.30 (37.58)     1:52.15 (43.85)     2:23.73 (31.58)
 23 Katherine Drabot          14 Ozaukee Aquatics                2:24.08  
                  31.51     1:09.00 (37.49)     1:50.28 (41.28)     2:24.08 (33.80)
 24 Hayden Maclean            20 Una Hawa                        2:24.35  
                  30.81     1:07.64 (36.83)     1:50.39 (42.75)     2:24.35 (33.96)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Chloe Kennedy Anne Islet  13 Santa Clara Swim                2:24.46  
                  31.27     1:07.47 (36.20)     1:51.25 (43.78)     2:24.46 (33.21)
 26 Hailey Szews              19 Minnesota                       2:24.93  
                  31.41     1:08.82 (37.41)     1:51.62 (42.80)     2:24.93 (33.31)
-------------------------------------------------------------------------
 27 Kelly Nelson              24 Una Ssc                         2:25.28  
                  30.83     1:07.70 (36.87)     1:52.40 (44.70)     2:25.28 (32.88)
 28 Lysistrati Halkides       19 Una Fsla                        2:25.40  
                  31.29     1:08.45 (37.16)     1:51.49 (43.04)     2:25.40 (33.91)
 29 Colleen O'Neil            16 Weymouth Club Wa                2:25.45  
                  31.86     1:07.53 (35.67)     1:49.39 (41.86)     2:25.45 (36.06)
 30 Destiny Nelson            14 Frisco Aquatics                 2:25.48  
                  31.75     1:08.97 (37.22)     1:51.78 (42.81)     2:25.48 (33.70)
 31 Laura Schwartz            17 Potomac Marlins                 2:25.55  
                  32.38     1:09.40 (37.02)     1:52.51 (43.11)     2:25.55 (33.04)
 32 Clare Chamberlain         19 Minnesota                       2:25.59  
                  31.62     1:07.28 (35.66)     1:51.27 (43.99)     2:25.59 (34.32)
 33 Lia Neal                  16 Asphalt Green Un                2:25.62  
                  30.18     1:09.27 (39.09)     1:52.79 (43.52)     2:25.62 (32.83)
 34 Kaela Anderson            19 Minnesota                       2:25.71  
                  31.10     1:07.38 (36.28)     1:52.08 (44.70)     2:25.71 (33.63)
 35 Chantal Vanlandeghem      17 Manta                           2:25.81  
                  29.96     1:07.28 (37.32)     1:53.20 (45.92)     2:25.81 (32.61)
 36 Christina Leander         17 Suburban Seahawk                2:26.02  
                  31.80     1:08.43 (36.63)     1:52.24 (43.81)     2:26.02 (33.78)
 37 Andreina Pinto            20 Gator Swim Club                 2:26.44  
                  30.76     1:08.03 (37.27)     1:53.20 (45.17)     2:26.44 (33.24)
 38 Valerie Yoshimura         14 Suburban Seahawk                2:26.57  
                  31.50     1:09.66 (38.16)     1:53.71 (44.05)     2:26.57 (32.86)
 39 Marie-Soleil Jean-Lachap     MONT                            2:26.79  
                  30.53     1:10.65 (40.12)     1:51.95 (41.30)     2:26.79 (34.84)
 40 Madison Burns             17 Parkland Aquatic                2:26.95  
                  31.57     1:09.77 (38.20)     1:52.99 (43.22)     2:26.95 (33.96)
 41 Megan Polaha              16 Parkland Aquatic                2:26.96  
                  31.25     1:08.72 (37.47)     1:53.06 (44.34)     2:26.96 (33.90)
 42 Jessie Garrison           16 Arkansas Dolphin                2:26.99  
                  31.16     1:09.70 (38.54)     1:52.73 (43.03)     2:26.99 (34.26)
 43 Alexandra Malazdrewicz    16 Evergreen Swim T                2:27.50  
                  31.97     1:09.24 (37.27)     1:54.39 (45.15)     2:27.50 (33.11)
 43 Avery Mohring             15 T2 Aquatics                     2:27.50  
                  31.66     1:09.74 (38.08)     1:54.59 (44.85)     2:27.50 (32.91)
 45 Hannah Kastigar           16 Aberdeen Swim Cl                2:27.52  
                  32.00     1:10.75 (38.75)     1:53.95 (43.20)     2:27.52 (33.57)
 45 Alicia Jensen             25 DU Hilltoppers                  2:27.52  
                  32.02     1:10.56 (38.54)     1:51.77 (41.21)     2:27.52 (35.75)
 47 Kierston Farley-Sepe      13 Westmont Swim Cl                2:27.55  
                  30.87     1:09.24 (38.37)     1:54.78 (45.54)     2:27.55 (32.77)
 48 Danielle James            19 Minnesota                       2:27.99  
                  31.83     1:11.97 (40.14)     1:53.33 (41.36)     2:27.99 (34.66)
 49 Hannah Legg               17 UN-SW                           2:28.14  
                  31.30     1:08.28 (36.98)     1:53.98 (45.70)     2:28.14 (34.16)
 50 Gabrielle Stecker         15 Bettendorf-Pleas                2:28.33  
                  31.03     1:08.10 (37.07)     1:54.35 (46.25)     2:28.33 (33.98)
 51 Breanne Siwicki           16 Manta                           2:28.47  
                  32.74     1:10.26 (37.52)     1:54.83 (44.57)     2:28.47 (33.64)
 52 Paloma Dinkel             23 WhiteWater Aquat                2:28.71  
                  32.43     1:10.99 (38.56)     1:54.96 (43.97)     2:28.71 (33.75)
 53 Eileen Diener             16 DSV                             2:28.90  
                  32.59     1:08.78 (36.19)     1:54.77 (45.99)     2:28.90 (34.13)
 54 Jessie Barra              18 Desert Storm Swi                2:28.94  
                  31.71     1:10.60 (38.89)     1:53.94 (43.34)     2:28.94 (35.00)
 55 Taylor Ritenberg          20 Unat-University                 2:29.17  
                  32.60     1:12.44 (39.84)     1:55.06 (42.62)     2:29.17 (34.11)
 55 Erin McElfresh            16 Lansing Cats                    2:29.17  
                  31.87     1:10.94 (39.07)     1:55.34 (44.40)     2:29.17 (33.83)
 57 Amanda Sanders            16 RallySport Aquat                2:29.23  
                  33.48     1:11.05 (37.57)     1:54.62 (43.57)     2:29.23 (34.61)
 58 Katelyn Sowinski          16 Una Est                         2:29.25  
                  30.85     1:09.67 (38.82)     1:56.70 (47.03)     2:29.25 (32.55)
 59 Lauren Stoeckle           18 Mission Aurora C                2:29.63  
                  32.66     1:12.78 (40.12)     1:55.00 (42.22)     2:29.63 (34.63)
 60 Jenna Howenstein          19 Minnesota                       2:29.66  
                  30.56     1:10.07 (39.51)     1:55.88 (45.81)     2:29.66 (33.78)
 61 Hanna Huston              15 Katy Aquatic Tea                2:29.82  
                  31.97     1:11.13 (39.16)     1:55.94 (44.81)     2:29.82 (33.88)
 62 Renata Spagnolo           22 Gator Swim Club                 2:29.86  
                  31.95     1:10.74 (38.79)     1:56.66 (45.92)     2:29.86 (33.20)
 63 Hannah Ross               21 Unattached                      2:29.88  
                  31.83     1:08.00 (36.17)     1:54.80 (46.80)     2:29.88 (35.08)
 64 Holly Harper              18 Virginia Gators                 2:29.99  
                  31.21     1:09.30 (38.09)     1:55.00 (45.70)     2:29.99 (34.99)
 64 Sarah Easterling          16 Westbrook Seals                 2:29.99  
                  31.35     1:09.02 (37.67)     1:54.58 (45.56)     2:29.99 (35.41)
 66 Stephanie Jeppesen        23 Suburban Seahawk                2:30.07  
                  33.10     1:12.01 (38.91)     1:55.31 (43.30)     2:30.07 (34.76)
 67 Bailey Page               15 Excel Aquatics                  2:30.24  
                  32.08     1:10.98 (38.90)     1:56.44 (45.46)     2:30.24 (33.80)
 68 Siri Eva Kristiansen      18 Santa Clara Swim                2:30.27  
                  32.96     1:12.44 (39.48)     1:55.26 (42.82)     2:30.27 (35.01)
 69 Ashley Lancey             16 Plymouth Swim Te                2:30.32  
                  31.60     1:10.55 (38.95)     1:56.15 (45.60)     2:30.32 (34.17)
 70 Melissa Fulenwider        16 Badger Swim Club                2:30.40  
                  32.23     1:10.63 (38.40)     1:55.03 (44.40)     2:30.40 (35.37)
 71 Heidi Katter              14 Aquajets Swim Te                2:30.48  
                  32.14     1:09.11 (36.97)     1:54.23 (45.12)     2:30.48 (36.25)
 72 Elizabeth Krane           17 Csp Tideriders                  2:30.59  
                  32.41     1:10.93 (38.52)     1:56.01 (45.08)     2:30.59 (34.58)
 73 Geordie Enoch             15 Eagle Swim Team                 2:30.65  
                  32.34     1:10.49 (38.15)     1:55.47 (44.98)     2:30.65 (35.18)
 74 Annie Gosselin            13 Academy Bullets                 2:30.70  
                  32.99     1:10.47 (37.48)     1:53.97 (43.50)     2:30.70 (36.73)
 75 Dorothy Halmy             13 Waukesha Express                2:30.75  
                  32.75     1:11.48 (38.73)     1:57.75 (46.27)     2:30.75 (33.00)
 76 Ellen Stello              16 Shorewood Swim C                2:30.97  
                  32.39     1:11.04 (38.65)     1:56.19 (45.15)     2:30.97 (34.78)
 76 Michelle Berry            17 Una Scsc                        2:30.97  
                  33.12     1:13.70 (40.58)     1:57.40 (43.70)     2:30.97 (33.57)
 78 Lindsay Morrow            15 Evergreen Swim T                2:31.26  
                  33.12     1:10.82 (37.70)     1:55.14 (44.32)     2:31.26 (36.12)
 79 Elizabeth Zeiger          13 Bluefish Swim Cl                2:32.09  
                  32.22     1:10.91 (38.69)     1:56.90 (45.99)     2:32.09 (35.19)
 80 Megan Pierce              16 Shawmut Aquatic                 2:32.52  
                  32.36     1:10.60 (38.24)     1:58.16 (47.56)     2:32.52 (34.36)
 81 Paige Scheriger           15 Excel Aquatics                  2:32.66  
                  35.04     1:14.91 (39.87)     1:57.40 (42.49)     2:32.66 (35.26)
 82 Kayla Lilly               16 Shawmut Aquatic                 2:32.69  
                  34.52     1:13.87 (39.35)     1:57.34 (43.47)     2:32.69 (35.35)
 83 Brittney Walters          17 Northridge Area                 2:33.54  
                  32.18     1:11.48 (39.30)     1:58.40 (46.92)     2:33.54 (35.14)
 84 Madeleine Wall            18 Csp Tideriders                  2:33.65  
                  32.89     1:12.52 (39.63)     1:58.44 (45.92)     2:33.65 (35.21)
 85 Kristina Walsh            19 Minnesota                       2:34.20  
                  32.28     1:12.62 (40.34)     1:58.02 (45.40)     2:34.20 (36.18)
 86 Emily Rhodes              15 Suburban Seahawk                2:34.26  
                  32.44     1:11.36 (38.92)     1:59.26 (47.90)     2:34.26 (35.00)
 87 Alexis Preski             13 Springfield USA                 2:34.45  
                  33.40     1:13.86 (40.46)     1:58.02 (44.16)     2:34.45 (36.43)
 88 Hannah Mitchell           15 Zionsville Swim                 2:35.39  
                  33.53     1:13.59 (40.06)     2:00.47 (46.88)     2:35.39 (34.92)
 89 Courtney Cook             16 Chenango Aquatic                2:35.63  
                  32.08     1:11.19 (39.11)     1:58.98 (47.79)     2:35.63 (36.65)
 90 Beatrix Panitz            15 Badger Swim Club                2:36.00  
                  33.61     1:13.27 (39.66)     2:01.44 (48.17)     2:36.00 (34.56)
 91 Sarah Liang               18 Princeton Univer                2:36.01  
                  33.70     1:14.27 (40.57)     1:58.57 (44.30)     2:36.01 (37.44)
 92 Olivia Hudson             15 UN-SW                           2:37.95  
                  33.13     1:12.68 (39.55)     2:00.84 (48.16)     2:37.95 (37.11)
 -- Katharine Ross            16 Central Iowa Aqu                    DFS  
 -- Samantha Senczyszyn       14 Ozaukee Aquatics                     NS  
 -- Rachel Kessler            17 Badger Swim Club                    SCR  
 -- Danielle Jefferies        14 South Maui Shark                    SCR  
 -- Ann Goessling             18 Csp Tideriders                      SCR  
 -- Micah Lawrence            21 MAC                                 SCR  
 -- Lisa Blackburn            39 Una T2                              SCR  
 -- Mary Carlson              17 Dayton Raiders                      SCR  
 -- Nikola Fellows            15 Vipers of Albuqu                    SCR  
 -- Sarah Furgatch            19 Princeton Univer                    SCR  
 
Women 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Kathryn Hoff              22 Fast Swim Team       4:45.21    4:40.51   20  
                  29.59     1:02.94 (33.35)     1:39.96 (37.02)     2:15.82 (35.86)
        2:55.17 (39.35)     3:34.59 (39.42)     4:08.36 (33.77)     4:40.51 (32.15)
  2 Kathleen Hersey           21 Longhorn Aquatic     4:47.85    4:46.03   17  
                  29.65     1:02.39 (32.74)     1:38.80 (36.41)     2:14.04 (35.24)
        2:56.69 (42.65)     3:39.65 (42.96)     4:13.38 (33.73)     4:46.03 (32.65)
  3 Rebecca Mann              13 Clearwater Aquat     4:50.93    4:50.17   16  
                  30.59     1:04.46 (33.87)     1:43.02 (38.56)     2:20.16 (37.14)
        3:03.94 (43.78)     3:46.69 (42.75)     4:19.18 (32.49)     4:50.17 (30.99)
  4 Stephanie Proud           23 Gator Swim Club      4:53.60    4:50.26   15  
                  31.31     1:06.51 (35.20)     1:42.47 (35.96)     2:17.83 (35.36)
        3:01.60 (43.77)     3:44.94 (43.34)     4:18.22 (33.28)     4:50.26 (32.04)
  5 Kristen Steenvoorden      21 Minnesota            4:55.70    4:56.18   14  
                  31.16     1:06.95 (35.79)     1:45.60 (38.65)     2:23.64 (38.04)
        3:06.73 (43.09)     3:50.03 (43.30)     4:23.49 (33.46)     4:56.18 (32.69)
  6 Willa Wang                16 North Baltimore      4:57.00    4:56.59   13  
                  31.68     1:07.65 (35.97)     1:46.33 (38.68)     2:23.88 (37.55)
        3:06.93 (43.05)     3:51.19 (44.26)     4:24.54 (33.35)     4:56.59 (32.05)
  7 Bonnie Brandon            17 Mission Aurora C     4:58.39    4:57.38   12  
                  31.62     1:07.74 (36.12)     1:44.65 (36.91)     2:21.15 (36.50)
        3:05.28 (44.13)     3:50.68 (45.40)     4:24.30 (33.62)     4:57.38 (33.08)
  8 Karie Haglund             24 T2 Aquatics          4:58.25    5:01.35   11  
                  31.68     1:06.92 (35.24)     1:47.54 (40.62)     2:26.47 (38.93)
        3:09.31 (42.84)     3:52.08 (42.77)     4:27.34 (35.26)     5:01.35 (34.01)
B - Final
  9 Sierra Kuhn               17 Verona Aquatic C     5:01.48    4:56.09    9  
                  30.39     1:05.86 (35.47)     1:43.45 (37.59)     2:19.62 (36.17)
        3:03.71 (44.09)     3:47.82 (44.11)     4:23.05 (35.23)     4:56.09 (33.04)
 10 Dagny Knutson             19 UN                   5:00.07    4:56.47    7  
                  31.03     1:06.08 (35.05)     1:44.53 (38.45)     2:21.70 (37.17)
        3:05.98 (44.28)     3:50.61 (44.63)     4:24.24 (33.63)     4:56.47 (32.23)
 11 Hannah Kastigar           16 Aberdeen Swim Cl     5:01.10    4:58.62    6  
                  31.46     1:06.41 (34.95)     1:45.73 (39.32)     2:24.81 (39.08)
        3:07.96 (43.15)     3:51.37 (43.41)     4:26.03 (34.66)     4:58.62 (32.59)
 12 Hailey Szews              19 Minnesota            5:01.43    4:58.63    5  
                  31.72     1:08.12 (36.40)     1:47.81 (39.69)     2:26.10 (38.29)
        3:08.77 (42.67)     3:52.33 (43.56)     4:26.21 (33.88)     4:58.63 (32.42)
 13 Elizabeth Weitz           20 Minnesota            5:02.00    5:01.34    4  
                  31.10     1:06.91 (35.81)     1:47.81 (40.90)     2:27.42 (39.61)
        3:08.91 (41.49)     3:52.26 (43.35)     4:27.16 (34.90)     5:01.34 (34.18)
 14 Andreina Pinto            20 Gator Swim Club      5:03.57    5:03.93    3  
                  31.56     1:07.36 (35.80)     1:46.55 (39.19)     2:24.82 (38.27)
        3:10.67 (45.85)     3:58.25 (47.58)     4:31.57 (33.32)     5:03.93 (32.36)
 15 Breanne Siwicki           16 Manta                5:00.75    5:04.89    2  
                  32.33     1:08.75 (36.42)     1:47.97 (39.22)     2:26.08 (38.11)
        3:10.96 (44.88)     3:55.48 (44.52)     4:30.80 (35.32)     5:04.89 (34.09)
 16 Lysistrati Halkides       19 Una Fsla             5:03.36    5:10.26    1  
                  31.58     1:07.58 (36.00)     1:48.23 (40.65)     2:28.48 (40.25)
        3:13.93 (45.45)     4:00.25 (46.32)     4:34.71 (34.46)     5:10.26 (35.55)
C - Final
 17 Sarah-lee Hevey           22 MONT                 5:04.16    4:58.61  
                  31.61     1:08.08 (36.47)     1:48.12 (40.04)     2:26.65 (38.53)
        3:07.90 (41.25)     3:49.56 (41.66)     4:25.07 (35.51)     4:58.61 (33.54)
 18 Cameron McHugh            15 Katy Aquatic Tea     5:04.95    5:01.37  
                  32.26     1:07.85 (35.59)     1:45.22 (37.37)     2:22.11 (36.89)
        3:08.85 (46.74)     3:56.28 (47.43)     4:29.18 (32.90)     5:01.37 (32.19)
 19 Alexandra Malazdrewicz    16 Evergreen Swim T     5:05.39    5:01.53  
                  32.60     1:09.05 (36.45)     1:46.97 (37.92)     2:24.35 (37.38)
        3:09.14 (44.79)     3:54.65 (45.51)     4:28.66 (34.01)     5:01.53 (32.87)
 20 Kaela Anderson            19 Minnesota            5:03.71    5:01.99  
                  31.55     1:06.49 (34.94)     1:45.71 (39.22)     2:24.07 (38.36)
        3:08.30 (44.23)     3:52.43 (44.13)     4:27.75 (35.32)     5:01.99 (34.24)
 21 Laura Schwartz            17 Potomac Marlins      5:05.44    5:02.65  
                  31.79     1:08.85 (37.06)     1:47.55 (38.70)     2:25.87 (38.32)
        3:09.57 (43.70)     3:52.84 (43.27)     4:28.03 (35.19)     5:02.65 (34.62)
 22 Clare Chamberlain         19 Minnesota            5:06.64    5:06.15  
                  31.61     1:07.56 (35.95)     1:46.12 (38.56)     2:24.81 (38.69)
        3:09.29 (44.48)     3:54.03 (44.74)     4:30.67 (36.64)     5:06.15 (35.48)
 23 Jessie Garrison           16 Arkansas Dolphin     5:05.32    5:06.68  
                  31.95     1:07.43 (35.48)     1:49.09 (41.66)     2:29.29 (40.20)
        3:12.71 (43.42)     3:56.69 (43.98)     4:32.09 (35.40)     5:06.68 (34.59)
 24 Destiny Nelson            14 Frisco Aquatics      5:04.92    5:07.84  
                  32.64     1:10.62 (37.98)     1:50.69 (40.07)     2:29.55 (38.86)
        3:13.28 (43.73)     3:57.17 (43.89)     4:33.33 (36.16)     5:07.84 (34.51)
 
Women 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kathryn Hoff              22 Fast Swim Team                  4:45.21  
                  30.31     1:03.86 (33.55)     1:41.65 (37.79)     2:17.56 (35.91)
        2:58.09 (40.53)     3:38.20 (40.11)     4:12.75 (34.55)     4:45.21 (32.46)
  2 Kathleen Hersey           21 Longhorn Aquatic                4:47.85  
                  30.12     1:03.17 (33.05)     1:39.35 (36.18)     2:14.84 (35.49)
        2:57.43 (42.59)     3:40.38 (42.95)     4:14.78 (34.40)     4:47.85 (33.07)
  3 Rebecca Mann              13 Clearwater Aquat                4:50.93  
                  30.75     1:04.55 (33.80)     1:43.70 (39.15)     2:21.30 (37.60)
        3:04.54 (43.24)     3:47.02 (42.48)     4:19.68 (32.66)     4:50.93 (31.25)
  4 Stephanie Proud           23 Gator Swim Club                 4:53.60  
                  31.73     1:07.19 (35.46)     1:43.81 (36.62)     2:19.31 (35.50)
        3:02.75 (43.44)     3:46.48 (43.73)     4:20.44 (33.96)     4:53.60 (33.16)
  5 Lyndsay DePaul            22 TROJ                            4:54.66  
                  30.92     1:05.24 (34.32)     1:44.67 (39.43)     2:22.11 (37.44)
        3:04.59 (42.48)     3:46.57 (41.98)     4:22.08 (35.51)     4:54.66 (32.58)
  6 Kristen Steenvoorden      21 Minnesota                       4:55.70  
                  31.22     1:06.84 (35.62)     1:45.39 (38.55)     2:23.22 (37.83)
        3:06.35 (43.13)     3:49.85 (43.50)     4:23.27 (33.42)     4:55.70 (32.43)
  7 Willa Wang                16 North Baltimore                 4:57.00  
                  31.59     1:07.47 (35.88)     1:47.00 (39.53)     2:24.58 (37.58)
        3:07.50 (42.92)     3:49.99 (42.49)     4:23.81 (33.82)     4:57.00 (33.19)
  8 Karie Haglund             24 T2 Aquatics                     4:58.25  
                  31.97     1:06.77 (34.80)     1:46.78 (40.01)     2:25.04 (38.26)
        3:07.92 (42.88)     3:49.64 (41.72)     4:24.88 (35.24)     4:58.25 (33.37)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Bonnie Brandon            17 Mission Aurora C                4:58.39  
                  32.13     1:08.45 (36.32)     1:45.31 (36.86)     2:21.27 (35.96)
        3:06.41 (45.14)     3:51.03 (44.62)     4:25.38 (34.35)     4:58.39 (33.01)
 10 Dagny Knutson             19 UN                              5:00.07  
                  31.87     1:06.60 (34.73)     1:46.36 (39.76)     2:24.02 (37.66)
        3:08.55 (44.53)     3:53.15 (44.60)     4:27.10 (33.95)     5:00.07 (32.97)
 11 Breanne Siwicki           16 Manta                           5:00.75  
                  32.55     1:08.74 (36.19)     1:47.23 (38.49)     2:24.47 (37.24)
        3:08.77 (44.30)     3:52.34 (43.57)     4:27.33 (34.99)     5:00.75 (33.42)
 12 Hannah Kastigar           16 Aberdeen Swim Cl                5:01.10  
                  31.73     1:07.38 (35.65)     1:47.16 (39.78)     2:26.24 (39.08)
        3:09.44 (43.20)     3:53.03 (43.59)     4:28.54 (35.51)     5:01.10 (32.56)
 13 Hailey Szews              19 Minnesota                       5:01.43  
                  31.78     1:07.83 (36.05)     1:47.36 (39.53)     2:25.62 (38.26)
        3:09.21 (43.59)     3:52.45 (43.24)     4:27.78 (35.33)     5:01.43 (33.65)
 14 Sierra Kuhn               17 Verona Aquatic C                5:01.48  
                  31.62     1:08.46 (36.84)     1:47.24 (38.78)     2:24.98 (37.74)
        3:08.57 (43.59)     3:53.31 (44.74)     4:28.10 (34.79)     5:01.48 (33.38)
 15 Elizabeth Weitz           20 Minnesota                       5:02.00  
                  31.40     1:06.80 (35.40)     1:46.92 (40.12)     2:26.37 (39.45)
        3:09.31 (42.94)     3:52.21 (42.90)     4:27.91 (35.70)     5:02.00 (34.09)
 16 Lysistrati Halkides       19 Una Fsla                        5:03.36  
                  31.66     1:06.58 (34.92)     1:46.37 (39.79)     2:25.43 (39.06)
        3:10.17 (44.74)     3:54.85 (44.68)     4:29.97 (35.12)     5:03.36 (33.39)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Andreina Pinto            20 Gator Swim Club                 5:03.57  
                  31.88     1:07.46 (35.58)     1:46.73 (39.27)     2:24.85 (38.12)
        3:11.09 (46.24)     3:58.57 (47.48)     4:31.83 (33.26)     5:03.57 (31.74)
 18 Kaela Anderson            19 Minnesota                       5:03.71  
                  31.51     1:06.88 (35.37)     1:46.55 (39.67)     2:24.80 (38.25)
        3:09.24 (44.44)     3:54.11 (44.87)     4:29.33 (35.22)     5:03.71 (34.38)
 19 Sarah-lee Hevey           22 MONT                            5:04.16  
                  31.37     1:08.96 (37.59)     1:48.12 (39.16)     2:27.07 (38.95)
        3:08.83 (41.76)     3:52.56 (43.73)     4:28.67 (36.11)     5:04.16 (35.49)
 20 Destiny Nelson            14 Frisco Aquatics                 5:04.92  
                  33.30     1:11.83 (38.53)     1:51.66 (39.83)     2:30.45 (38.79)
        3:13.18 (42.73)     3:56.12 (42.94)     4:31.39 (35.27)     5:04.92 (33.53)
 21 Cameron McHugh            15 Katy Aquatic Tea                5:04.95  
                  32.84     1:08.64 (35.80)     1:46.11 (37.47)     2:23.08 (36.97)
        3:10.85 (47.77)     3:59.05 (48.20)     4:32.54 (33.49)     5:04.95 (32.41)
 22 Jessie Garrison           16 Arkansas Dolphin                5:05.32  
                  31.94     1:08.43 (36.49)     1:49.53 (41.10)     2:29.58 (40.05)
        3:12.82 (43.24)     3:56.54 (43.72)     4:31.36 (34.82)     5:05.32 (33.96)
 23 Alexandra Malazdrewicz    16 Evergreen Swim T                5:05.39  
                  32.47     1:09.92 (37.45)     1:48.32 (38.40)     2:26.27 (37.95)
        3:10.69 (44.42)     3:56.94 (46.25)     4:31.82 (34.88)     5:05.39 (33.57)
 24 Laura Schwartz            17 Potomac Marlins                 5:05.44  
                  32.04     1:07.96 (35.92)     1:47.48 (39.52)     2:26.13 (38.65)
        3:11.08 (44.95)     3:55.34 (44.26)     4:30.94 (35.60)     5:05.44 (34.50)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Clare Chamberlain         19 Minnesota                       5:06.64  
                  32.41     1:09.72 (37.31)     1:48.32 (38.60)     2:26.99 (38.67)
        3:12.67 (45.68)     3:58.09 (45.42)     4:33.25 (35.16)     5:06.64 (33.39)
 26 Megan Polaha              16 Parkland Aquatic                5:06.71  
                  31.43     1:07.91 (36.48)     1:47.28 (39.37)     2:25.37 (38.09)
        3:10.36 (44.99)     3:56.62 (46.26)     4:32.26 (35.64)     5:06.71 (34.45)
-------------------------------------------------------------------------
 27 Brooke Zeiger             15 Bluefish Swim Cl                5:07.37  
                  31.86     1:12.47 (40.61)     1:51.31 (38.84)     2:29.09 (37.78)
        3:12.80 (43.71)     3:57.26 (44.46)     4:33.27 (36.01)     5:07.37 (34.10)
 28 Chloe Kennedy Anne Islet  13 Santa Clara Swim                5:07.42  
                  31.36     1:08.53 (37.17)     1:47.41 (38.88)     2:25.92 (38.51)
        3:10.48 (44.56)     3:56.84 (46.36)     4:33.52 (36.68)     5:07.42 (33.90)
 29 Brooke Lorentzen          16 MVN                             5:07.89  
                  33.78     1:11.19 (37.41)     1:53.13 (41.94)     2:32.74 (39.61)
        3:16.88 (44.14)     4:01.36 (44.48)     4:35.50 (34.14)     5:07.89 (32.39)
 30 Madison Burns             17 Parkland Aquatic                5:07.97  
                  31.77     1:09.10 (37.33)     1:49.92 (40.82)     2:28.84 (38.92)
        3:12.28 (43.44)     3:56.84 (44.56)     4:33.02 (36.18)     5:07.97 (34.95)
 31 Christina Leander         17 Suburban Seahawk                5:08.11  
                  32.20     1:09.02 (36.82)     1:49.00 (39.98)     2:28.03 (39.03)
        3:12.30 (44.27)     3:57.16 (44.86)     4:33.88 (36.72)     5:08.11 (34.23)
 32 Hayden Maclean            20 Una Hawa                        5:09.45  
                  31.07     1:07.79 (36.72)     1:48.61 (40.82)     2:28.56 (39.95)
        3:13.21 (44.65)     3:58.83 (45.62)     4:34.66 (35.83)     5:09.45 (34.79)
 33 Chloe Sutton              19 MVN                             5:09.61  
                  33.17     1:10.22 (37.05)     1:49.30 (39.08)     2:27.42 (38.12)
        3:17.32 (49.90)     4:06.89 (49.57)     4:38.49 (31.60)     5:09.61 (31.12)
 34 Eileen Diener             16 DSV                             5:09.94  
                  32.03     1:10.10 (38.07)     1:47.20 (37.10)     2:24.21 (37.01)
        3:10.59 (46.38)     3:58.29 (47.70)     4:34.37 (36.08)     5:09.94 (35.57)
 35 Katherine Drabot          14 Ozaukee Aquatics                5:10.20  
                  32.43     1:09.90 (37.47)     1:49.71 (39.81)     2:30.14 (40.43)
        3:13.43 (43.29)     3:58.09 (44.66)     4:34.52 (36.43)     5:10.20 (35.68)
 36 Damaris Iriondo           18 Princeton Univer                5:10.61  
                  33.43     1:10.94 (37.51)     1:50.78 (39.84)     2:29.47 (38.69)
        3:15.33 (45.86)     4:01.41 (46.08)     4:36.51 (35.10)     5:10.61 (34.10)
 37 Abigail Benkert           15 Shawmut Aquatic                 5:10.86  
                  32.23     1:09.65 (37.42)     1:49.65 (40.00)     2:28.52 (38.87)
        3:14.87 (46.35)     4:01.79 (46.92)     4:37.06 (35.27)     5:10.86 (33.80)
 38 Geordie Enoch             15 Eagle Swim Team                 5:11.13  
                  32.79     1:11.29 (38.50)     1:50.56 (39.27)     2:30.45 (39.89)
        3:14.95 (44.50)     3:59.17 (44.22)     4:36.10 (36.93)     5:11.13 (35.03)
 39 Avery Mohring             15 T2 Aquatics                     5:11.68  
                  31.85     1:07.82 (35.97)     1:48.08 (40.26)     2:27.89 (39.81)
        3:14.43 (46.54)     4:02.75 (48.32)     4:37.66 (34.91)     5:11.68 (34.02)
 40 Annie Gosselin            13 Academy Bullets                 5:11.71  
                  32.86     1:10.81 (37.95)     1:49.62 (38.81)     2:28.34 (38.72)
        3:11.41 (43.07)     3:56.37 (44.96)     4:34.00 (37.63)     5:11.71 (37.71)
 41 Hannah Legg               17 UN-SW                           5:12.13  
                  31.44     1:06.97 (35.53)     1:46.41 (39.44)     2:24.52 (38.11)
        3:11.47 (46.95)     3:59.29 (47.82)     4:36.53 (37.24)     5:12.13 (35.60)
 42 Megan Pierce              16 Shawmut Aquatic                 5:12.78  
                  32.74     1:09.78 (37.04)     1:50.68 (40.90)     2:30.56 (39.88)
        3:16.03 (45.47)     4:02.08 (46.05)     4:37.66 (35.58)     5:12.78 (35.12)
 43 Elizabeth Lyon            18 Zionsville Swim                 5:12.87  
                  33.13     1:11.05 (37.92)     1:51.69 (40.64)     2:30.99 (39.30)
        3:15.99 (45.00)     4:02.05 (46.06)     4:39.02 (36.97)     5:12.87 (33.85)
 44 Alexis Preski             13 Springfield USA                 5:12.99  
                  33.11     1:10.57 (37.46)     1:52.68 (42.11)     2:32.89 (40.21)
        3:16.38 (43.49)     4:00.04 (43.66)     4:37.04 (37.00)     5:12.99 (35.95)
 45 Hanna Huston              15 Katy Aquatic Tea                5:13.34  
                  32.66     1:09.94 (37.28)     1:51.35 (41.41)     2:31.74 (40.39)
        3:17.89 (46.15)     4:04.18 (46.29)     4:39.63 (35.45)     5:13.34 (33.71)
 46 Dorothy Halmy             13 Waukesha Express                5:13.70  
                  32.39     1:09.62 (37.23)     1:49.48 (39.86)     2:28.64 (39.16)
        3:16.91 (48.27)     4:04.99 (48.08)     4:39.79 (34.80)     5:13.70 (33.91)
 47 Lauren Teghtsoonian       14 Manta                           5:13.89  
                  33.78     1:13.57 (39.79)     1:55.75 (42.18)     2:36.43 (40.68)
        3:20.30 (43.87)     4:03.70 (43.40)     4:40.12 (36.42)     5:13.89 (33.77)
 48 Lilly Vivado              13 Bluefish Swim Cl                5:15.28  
                  32.64     1:10.18 (37.54)     1:49.78 (39.60)     2:28.46 (38.68)
        3:16.43 (47.97)     4:04.01 (47.58)     4:40.12 (36.11)     5:15.28 (35.16)
 49 Erin McElfresh            16 Lansing Cats                    5:15.51  
                  32.34     1:09.36 (37.02)     1:50.90 (41.54)     2:32.04 (41.14)
        3:17.68 (45.64)     4:05.30 (47.62)     4:40.38 (35.08)     5:15.51 (35.13)
 50 Holly Harper              18 Virginia Gators                 5:16.10  
                  32.48     1:10.28 (37.80)     1:50.59 (40.31)     2:30.08 (39.49)
        3:15.88 (45.80)     4:02.26 (46.38)     4:39.81 (37.55)     5:16.10 (36.29)
 51 Kayla Lilly               16 Shawmut Aquatic                 5:16.14  
                  34.34     1:12.76 (38.42)     1:53.55 (40.79)     2:34.16 (40.61)
        3:17.46 (43.30)     4:03.35 (45.89)     4:39.73 (36.38)     5:16.14 (36.41)
 52 Nancy Smith               16 Excel Aquatics                  5:16.65  
                  33.56     1:13.41 (39.85)     1:55.88 (42.47)     2:36.02 (40.14)
        3:19.77 (43.75)     4:03.94 (44.17)     4:41.10 (37.16)     5:16.65 (35.55)
 53 Elizabeth Krane           17 Csp Tideriders                  5:17.22  
                  32.85     1:10.57 (37.72)     1:52.18 (41.61)     2:32.68 (40.50)
        3:19.07 (46.39)     4:05.12 (46.05)     4:42.08 (36.96)     5:17.22 (35.14)
 54 Georgia Pettibone         16 Una Abf                         5:17.33  
                  32.06     1:09.02 (36.96)     1:54.92 (45.90)     2:37.68 (42.76)
        3:20.46 (42.78)     4:04.03 (43.57)     4:41.25 (37.22)     5:17.33 (36.08)
 55 Elizabeth Zeiger          13 Bluefish Swim Cl                5:17.41  
                  32.48     1:10.72 (38.24)     1:51.78 (41.06)     2:30.97 (39.19)
        3:18.34 (47.37)     4:05.06 (46.72)     4:41.79 (36.73)     5:17.41 (35.62)
 56 Taylor Maurer             17 Csp Tideriders                  5:17.54  
                  33.89     1:12.33 (38.44)     1:53.76 (41.43)     2:34.00 (40.24)
        3:19.69 (45.69)     4:05.72 (46.03)     4:42.77 (37.05)     5:17.54 (34.77)
 57 Bailey Page               15 Excel Aquatics                  5:17.87  
                  31.67     1:08.79 (37.12)     1:49.34 (40.55)     2:30.54 (41.20)
        3:16.58 (46.04)     4:04.29 (47.71)     4:41.98 (37.69)     5:17.87 (35.89)
 58 Tereysa Lehnertz          15 Iowa Flyers Swim                5:17.94  
                  33.05     1:11.42 (38.37)     1:51.13 (39.71)     2:31.41 (40.28)
        3:18.12 (46.71)     4:05.90 (47.78)     4:42.71 (36.81)     5:17.94 (35.23)
 59 Kendall Dawson            14 Fast Lane Aquati                5:18.54  
                  33.07     1:10.28 (37.21)     1:51.28 (41.00)     2:31.02 (39.74)
        3:19.35 (48.33)     4:07.41 (48.06)     4:43.86 (36.45)     5:18.54 (34.68)
 60 Michelle Berry            17 Una Scsc                        5:18.92  
                  33.45     1:11.95 (38.50)     1:55.34 (43.39)     2:37.60 (42.26)
        3:22.15 (44.55)     4:07.78 (45.63)     4:44.40 (36.62)     5:18.92 (34.52)
 61 Paige Scheriger           15 Excel Aquatics                  5:18.93  
                  34.84     1:15.36 (40.52)     1:57.25 (41.89)     2:38.69 (41.44)
        3:22.02 (43.33)     4:06.17 (44.15)     4:43.35 (37.18)     5:18.93 (35.58)
 62 Liliana Casso             16 Team Santa Monic                5:19.72  
                  33.65     1:10.96 (37.31)     1:51.66 (40.70)     2:32.15 (40.49)
        3:20.61 (48.46)     4:08.94 (48.33)     4:45.19 (36.25)     5:19.72 (34.53)
 63 Kynzie Huonker            13 Badger Aquatics                 5:20.27  
                  33.02     1:11.01 (37.99)     1:52.34 (41.33)     2:33.44 (41.10)
        3:21.14 (47.70)     4:11.31 (50.17)     4:45.85 (34.54)     5:20.27 (34.42)
 64 Ashley Lancey             16 Plymouth Swim Te                5:20.84  
                  33.15     1:12.26 (39.11)     1:54.40 (42.14)     2:34.48 (40.08)
        3:21.66 (47.18)     4:08.94 (47.28)     4:45.57 (36.63)     5:20.84 (35.27)
 65 Lindsay Morrow            15 Evergreen Swim T                5:20.86  
                  34.38     1:14.71 (40.33)     1:55.39 (40.68)     2:34.92 (39.53)
        3:20.77 (45.85)     4:07.30 (46.53)     4:44.37 (37.07)     5:20.86 (36.49)
 66 Kristina Taraba           17 Med-City Aquatic                5:21.00  
                  32.03     1:09.06 (37.03)     1:50.90 (41.84)     2:31.84 (40.94)
        3:19.64 (47.80)     4:08.23 (48.59)     4:45.21 (36.98)     5:21.00 (35.79)
 67 Erin Dunseith             17 Eagle Swim Team                 5:21.94  
                  33.78     1:15.01 (41.23)     1:56.52 (41.51)     2:37.53 (41.01)
        3:23.33 (45.80)     4:10.78 (47.45)     4:46.32 (35.54)     5:21.94 (35.62)
 68 Jacquelyn Hughes          16 Iowa Flyers Swim                5:22.88  
                  34.09     1:15.04 (40.95)     1:57.12 (42.08)     2:39.87 (42.75)
        3:23.62 (43.75)     4:09.19 (45.57)     4:46.44 (37.25)     5:22.88 (36.44)
 69 Sarah Easterling          16 Westbrook Seals                 5:23.50  
                  32.27     1:11.96 (39.69)     1:52.31 (40.35)     2:32.40 (40.09)
        3:19.27 (46.87)     4:06.56 (47.29)     4:45.53 (38.97)     5:23.50 (37.97)
 70 Stephanie Jeppesen        23 Suburban Seahawk                5:24.61  
                  35.02     1:15.55 (40.53)     1:57.71 (42.16)     2:38.51 (40.80)
        3:24.53 (46.02)     4:10.23 (45.70)     4:48.13 (37.90)     5:24.61 (36.48)
 71 Hannah Mitchell           15 Zionsville Swim                 5:25.47  
                  33.71     1:12.92 (39.21)     1:55.80 (42.88)     2:36.32 (40.52)
        3:23.39 (47.07)     4:11.13 (47.74)     4:49.48 (38.35)     5:25.47 (35.99)
 72 Molly Pierce              14 Shawmut Aquatic                 5:26.41  
                  34.10     1:13.02 (38.92)     1:55.76 (42.74)     2:36.97 (41.21)
        3:24.57 (47.60)     4:12.93 (48.36)     4:50.40 (37.47)     5:26.41 (36.01)
 73 Hailey Kunavich           17 Waukesha Express                5:30.40  
                  33.78     1:12.42 (38.64)     1:56.41 (43.99)     2:38.17 (41.76)
        3:27.17 (49.00)     4:15.88 (48.71)     4:53.67 (37.79)     5:30.40 (36.73)
 74 Daniela Suarez            16 Asphalt Green Un                5:30.62  
                  34.83     1:16.78 (41.95)     2:00.88 (44.10)     2:43.45 (42.57)
        3:30.64 (47.19)     4:17.95 (47.31)     4:55.38 (37.43)     5:30.62 (35.24)
 75 Beatrix Panitz            15 Badger Swim Club                5:32.19  
                  33.98     1:15.26 (41.28)     1:57.29 (42.03)     2:39.80 (42.51)
        3:29.51 (49.71)     4:19.16 (49.65)     4:55.78 (36.62)     5:32.19 (36.41)
 76 Mallory Weggemann         22 BDOG                            6:26.14  
                  36.86     1:21.73 (44.87)     2:08.75 (47.02)     2:54.18 (45.43)
      4:00.73 (1:06.55)   5:06.62 (1:05.89)     5:46.87 (40.25)     6:26.14 (39.27)
 -- Megan Viohl               16 Una Est                              DQ  
                  32.31     1:09.43 (37.12)     1:48.33 (38.90)     2:26.58 (38.25)
        3:13.92 (47.34)     4:00.73 (46.81)     4:36.89 (36.16)          DQ (34.70)
 -- Colleen O'Neil            16 Weymouth Club Wa                    DFS  
 -- Hannah Ross               21 Unattached                          DFS  
 -- Rebecca Soni              24 TROJ                                DFS  
 -- Heidi Katter              14 Aquajets Swim Te                    DFS  
 -- Danielle Jefferies        14 South Maui Shark                     NS  
 -- Brittany Bailey           14 Badger Swim Club                     NS  
 -- Rachel Kessler            17 Badger Swim Club                    SCR  
 -- Sarah Furgatch            19 Princeton Univer                    SCR  
 -- Nikola Fellows            15 Vipers of Albuqu                    SCR  
 -- Taylor Brew               17 Parkland Aquatic                    SCR  
 -- Alexandra Brindisi        15 Shawmut Aquatic                     SCR  
 -- Lauren Stoeckle           18 Mission Aurora C                    SCR  
 -- Mary Carlson              17 Dayton Raiders                      SCR  
 -- Charlotte Ruby            17 Santa Clara Swim                    SCR  
 
Women 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 University of Minnesota  'B'                                3:47.54   40  
     1) Tess Behrens 19                 2) Erin Caflisch 20               
     3) Blake Zeiger 18                 4) Lauren Weis 20                 
                  27.37       56.56 (56.56)     1:23.29 (26.73)     1:52.89 (56.33)
        2:20.42 (27.53)     2:50.98 (58.09)     3:18.16 (27.18)     3:47.54 (56.56)
  2 University of Minnesota  'A'                                3:47.89   34  
     1) Jessica Plant 18                2) Tori Simenec 19                
     3) Hannah Whitehead 21             4) Marissa Davies 21              
                  27.78       56.94 (56.94)     1:24.50 (27.56)     1:54.12 (57.18)
        2:21.44 (27.32)     2:50.92 (56.80)     3:18.50 (27.58)     3:47.89 (56.97)
  3 Santa Clara Swim Club  'A'                                  3:56.81   32  
     1) Catherine Ladd 15               2) Charlotte Ruby 17              
     3) Chloe Kennedy Anne Isleta 13    4) Sarah Shimomura 13             
                  28.66       59.26 (59.26)     1:27.57 (28.31)     1:58.06 (58.80)
        2:26.71 (28.65)     2:57.26 (59.20)     3:25.43 (28.17)     3:56.81 (59.55)
  4 Manta Swim Club  'A'                                        3:59.91   30  
     1) Chantal Asselin 16              2) Karyl Clarete 16               
     3) Tia Vanlandeghem 15             4) Chantal Vanlandeghem 17        
                  29.49   1:01.01 (1:01.01)                         1:22.27 (21.26)
                          3:03.26 (1:40.99)     3:59.91 (56.65)                    
  5 Santa Clara Swim Club  'B'                                  4:00.81   28  
     1) Sandra Soe 14                   2) Siri Eva Kristiansen 18        
     3) Haley Oosterhouse 17            4) Kathryn Siegel 17              
                  28.85       59.78 (59.78)     1:28.90 (29.12)   2:00.52 (1:00.74)
        2:29.33 (28.81)     3:00.35 (59.83)     3:28.91 (28.56)   4:00.81 (1:00.46)
  6 Princeton University Swim Team  'A'                         4:01.58   26  
     1) Elizabeth Boyce 18              2) Sarah Liang 18                 
     3) Claire Loht 19                  4) Carter Stephens 20             
                  28.00       58.07 (58.07)     1:28.33 (30.26)   2:02.00 (1:03.93)
        2:30.40 (28.40)     3:01.66 (59.66)     3:30.35 (28.69)     4:01.58 (59.92)
  7 Asphalt Green Unified Aquatics  'A'                         4:03.40   24  
     1) Danielle Sims 17                2) Daniela Suarez 16              
     3) Isla Hutchinson-Maddox 16       4) Lia Neal 16                    
                  29.33   1:01.59 (1:01.59)     1:32.40 (30.81)   2:06.08 (1:04.49)
        2:35.95 (29.87)   3:08.15 (1:02.07)     3:34.76 (26.61)     4:03.40 (55.25)
  8 Badger Swim Club  'A'                                       4:03.89   22  
     1) Melissa Fulenwider 16           2) Beatrix Panitz 15              
     3) Caroline Poleway 14             4) Isabel Shipman 16              
                  28.64   1:00.09 (1:00.09)     1:29.83 (29.74)   2:01.92 (1:01.83)
        2:30.98 (29.06)   3:03.04 (1:01.12)     3:32.22 (29.18)   4:03.89 (1:00.85)
  9 Excel Aquatics  'A'                                         4:03.91   18  
     1) Bailey Page 15                  2) Margaret Pope 15               
     3) Logan Klinsky 16                4) Sara Menke 17                  
                  29.22   1:00.40 (1:00.40)     1:29.48 (29.08)   2:01.17 (1:00.77)
        2:31.03 (29.86)   3:03.49 (1:02.32)     3:32.74 (29.25)   4:03.91 (1:00.42)
 10 RallySport Aquatic Club  'A'                                4:04.89   14  
     1) Lacey Smith 17                  2) Heather Shaver 17              
     3) Amanda Sanders 16               4) Kourtney Fosse 17              
                  28.67       59.57 (59.57)     1:28.27 (28.70)   2:00.49 (1:00.92)
        2:29.22 (28.73)   3:02.13 (1:01.64)     3:31.00 (28.87)   4:04.89 (1:02.76)
 11 Suburban Seahawks Club  'A'                                 4:05.25   12  
     1) Valerie Yoshimura 14            2) Christina Leander 17           
     3) Brooke Bruno 14                 4) Sarah Hitchens 16              
                  29.25       59.68 (59.68)     1:29.86 (30.18)   2:02.13 (1:02.45)
        2:31.59 (29.46)                             3:33.33 ( )         4:05.25 ( )
 12 Central Iowa Aquatics  'A'                                  4:05.40   10  
     1) Maddie Bro 17                   2) Katharine Ross 16              
     3) Anna Bump 17                    4) Mckenna Lynch 15               
                  28.92   1:00.45 (1:00.45)     1:30.19 (29.74)   2:02.76 (1:02.31)
        2:32.82 (30.06)   3:06.27 (1:03.51)     3:34.54 (28.27)     4:05.40 (59.13)
 13 Katy Aquatic Team For Youth  'A'                            4:05.62    8  
     1) Hanna Huston 15                 2) Lindsay Morrow 17              
     3) Lindsay Shabet 15               4) Cameron McHugh 15              
                  29.56   1:00.96 (1:00.96)     1:29.93 (28.97)   2:02.36 (1:01.40)
        2:33.38 (31.02)   3:07.60 (1:05.24)     3:35.38 (27.78)     4:05.62 (58.02)
 14 Csp Tideriders  'A'                                         4:07.10    6  
     1) Morgan Mullenix 18              2) Elizabeth Krane 17             
     3) Madeleine Wall 18               4) Etinosasere Ogbevoen 16        
                  29.36   1:01.16 (1:01.16)     1:30.35 (29.19)   2:03.00 (1:01.84)
        2:32.94 (29.94)   3:05.47 (1:02.47)     3:34.72 (29.25)   4:07.10 (1:01.63)
 15 Desert Storm Swimming  'A'                                  4:08.31    4  
     1) Nicole Mertel 18                2) Shyla Swan 15                  
     3) Eliana Crawford 16              4) Jessie Barra 18                
                  28.85   1:01.02 (1:01.02)     1:31.12 (30.10)   2:03.93 (1:02.91)
        2:33.54 (29.61)   3:07.07 (1:03.14)     3:36.77 (29.70)   4:08.31 (1:01.24)
 16 Parkland Aquatic Club  'A'                                  4:08.81    2  
     1) Madison Burns 17                2) Abigail Thomson 15             
     3) Megan Polaha 16                 4) Caitlin Daday 16               
                  29.68   1:01.78 (1:01.78)     1:31.66 (29.88)   2:03.77 (1:01.99)
        2:33.51 (29.74)   3:06.47 (1:02.70)     3:35.70 (29.23)   4:08.81 (1:02.34)
 17 Shawmut Aquatic Club  'A'                                   4:10.71  
     1) Abigail Benkert 15              2) Megan Pierce 16                
     3) Sarah Bartholomae 15            4) Sarah Conklin 17               
                  29.37   1:00.72 (1:00.72)     1:30.58 (29.86)   2:03.35 (1:02.63)
        2:34.00 (30.65)   3:07.27 (1:03.92)     3:37.16 (29.89)   4:10.71 (1:03.44)
 18 Manta Swim Club  'B'                                        4:11.91  
     1) Jane MacDougall 15              2) Angeli Rengayah 14             
     3) Breanne Siwicki 16              4) Kennedy Meier 17               
                  30.26   1:02.36 (1:02.36)     1:32.52 (30.16)   2:06.70 (1:04.34)
        2:37.22 (30.52)   3:09.67 (1:02.97)     3:39.31 (29.64)   4:11.91 (1:02.24)
 19 Ames Cyclone Aquatics Club  'A'                             4:13.62  
     1) Taylor Flummerfelt 17           2) Sara Bentley 15                
     3) Sydney Sorenson 15              4) Hannah Newell 15               
                  29.38   1:00.64 (1:00.64)     1:31.05 (30.41)   2:06.09 (1:05.45)
        2:36.15 (30.06)   3:10.19 (1:04.10)     3:40.65 (30.46)   4:13.62 (1:03.43)
 20 Potomac Marlins  'A'                                        4:14.88  
     1) Sierra Higinbotham 17           2) Natalie Obando 15              
     3) Stephanie Clarke 17             4) Laura Schwartz 17              
                  30.57   1:03.42 (1:03.42)     1:34.55 (31.13)   2:08.50 (1:05.08)
        2:39.06 (30.56)   3:13.32 (1:04.82)     3:42.54 (29.22)   4:14.88 (1:01.56)
 21 Vipers of Albuquerque Swim Tea  'A'                         4:16.48  
     1) Elizabeth Rivenbark 13          2) Nikola Fellows 15              
     3) Jordan Sousa 15                 4) Felicia Zamora 16              
                  30.42   1:03.44 (1:03.44)     1:33.04 (29.60)   2:04.53 (1:01.09)
        2:35.78 (31.25)   3:10.58 (1:06.05)     3:41.61 (31.03)   4:16.48 (1:05.90)
 22 Wyoming Waves  'A'                                          4:17.44  
     1) Hayley Martin 16                2) Graclyn Brown 17               
     3) Maranda Warburton-Smith 17      4) Jonna Brown 17                 
                  30.77   1:04.56 (1:04.56)     1:35.22 (30.66)   2:08.87 (1:04.31)
        2:39.41 (30.54)   3:13.89 (1:05.02)     3:44.63 (30.74)   4:17.44 (1:03.55)
 23 Iowa Flyers Swim Club  'A'                                  4:20.13  
     1) Ruby Martin 11                  2) Jacquelyn Hughes 16            
     3) Savannah Butler 16              4) Tereysa Lehnertz 15            
                  30.58                                                 2:08.66 ( )
        2:40.38 (31.72)   3:15.80 (1:07.14)     3:46.34 (30.54)   4:20.13 (1:04.33)
 -- Csp Tideriders  'B'                                             SCR  
 -- Shawmut Aquatic Club  'B'                                       SCR  
 
Women 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 University of Minnesota  'A'                                8:14.50   40  
     1) Hannah Whitehead 21             2) Jessica Plant 18               
     3) Lauren Weis 20                  4) Kiera Janzen 18                
                  28.41       58.95 (58.95)   1:31.01 (1:31.01)   2:03.02 (2:03.02)
        2:32.23 (29.21)     3:02.91 (59.89)   3:34.85 (1:31.83)   4:06.54 (2:03.52)
        4:34.86 (28.32)     5:05.76 (59.22)   5:38.00 (1:31.46)   6:10.63 (2:04.09)
        6:39.05 (28.42)     7:10.51 (59.88)   7:42.99 (1:32.36)   8:14.50 (2:03.87)
  2 University of Minnesota  'B'                                8:16.98   34  
     1) Tori Simenec 19                 2) Kristen Steenvoorden 21        
     3) Marissa Davies 21               4) Ashley Steenvoorden 21         
                  28.80       59.20 (59.20)   1:30.92 (1:30.92)   2:02.51 (2:02.51)
                            2:21.39 (18.88)     2:32.58 (30.07)   4:07.38 (2:04.87)
        4:36.17 (28.79)     5:07.25 (59.87)   5:39.67 (1:32.29)   6:11.67 (2:04.29)
                            6:36.06 (24.39)   7:45.18 (1:33.51)   8:16.98 (2:05.31)
  3 Mission Viejo Nadadores  'A'                                8:25.36   32  
     1) Christine Jennings 24           2) Ashley Twichell 22             
     3) Chloe Sutton 19                 4) Brooke Lorentzen 16            
                  30.05   1:01.90 (1:01.90)   1:35.01 (1:35.01)   2:07.10 (2:07.10)
        2:36.85 (29.75)   3:09.01 (1:01.91)   3:42.28 (1:35.18)   4:14.56 (2:07.46)
        4:43.80 (29.24)   5:15.06 (1:00.50)   5:46.97 (1:32.41)   6:18.13 (2:03.57)
                          7:20.07 (1:01.94)   7:53.12 (1:34.99)   8:25.36 (2:07.23)
  4 Santa Clara Swim Club  'A'                                  8:37.14   30  
     1) Sandra Soe 14                   2) Charlotte Ruby 17              
     3) Catherine Ladd 15               4) Sarah Shimomura 13             
                  29.67   1:02.75 (1:02.75)   1:35.81 (1:35.81)   2:08.56 (2:08.56)
        2:38.01 (29.45)   3:10.81 (1:02.25)   3:43.97 (1:35.41)   4:16.28 (2:07.72)
        4:44.78 (28.50)   5:16.99 (1:00.71)   5:50.59 (1:34.31)   6:24.32 (2:08.04)
        6:53.90 (29.58)   7:28.02 (1:03.70)   8:02.30 (1:37.98)   8:37.14 (2:12.82)
  5 Princeton University Swim Team  'A'                         8:38.44   28  
     1) Claire Loht 19                  2) Elizabeth Boyce 18             
     3) Damaris Iriondo 18              4) Courtney Ciardiello 18         
                  30.04   1:02.78 (1:02.78)   1:36.90 (1:36.90)   2:11.14 (2:11.14)
        2:40.76 (29.62)   3:15.39 (1:04.25)   3:49.51 (1:38.37)   4:22.08 (2:10.94)
        4:51.82 (29.74)   5:23.91 (1:01.83)   5:56.83 (1:34.75)   6:29.72 (2:07.64)
                          7:33.19 (1:03.47)   8:05.39 (1:35.67)   8:38.44 (2:08.72)
  6 Manta Swim Club  'A'                                        8:41.02   26  
     1) Karyl Clarete 16                2) Chantal Vanlandeghem 17        
     3) Breanne Siwicki 16              4) Chantal Asselin 16             
                  30.49   1:04.05 (1:04.05)   1:37.65 (1:37.65)   2:11.19 (2:11.19)
                            3:11.16 (59.97)   3:43.66 (1:32.47)   4:16.00 (2:04.81)
        4:46.21 (30.21)   5:19.79 (1:03.79)   5:54.24 (1:38.24)   6:28.09 (2:12.09)
        6:58.81 (30.72)                       8:07.47 (1:39.38)   8:41.02 (2:12.93)
  7 Asphalt Green Unified Aquatics  'A'                         8:41.84   24  
     1) Lia Neal 16                     2) Daniela Suarez 16              
     3) Isla Hutchinson-Maddox 16       4) Danielle Sims 17               
                  28.53       59.96 (59.96)   1:32.26 (1:32.26)   2:04.48 (2:04.48)
        2:35.62 (31.14)   3:10.38 (1:05.90)   3:45.56 (1:41.08)   4:20.29 (2:15.81)
        4:50.90 (30.61)   5:23.90 (1:03.61)   5:57.80 (1:37.51)   6:30.83 (2:10.54)
        7:00.89 (30.06)   7:34.45 (1:03.62)   8:08.60 (1:37.77)   8:41.84 (2:11.01)
  8 Santa Clara Swim Club  'B'                                  8:53.19   22  
     1) Chloe Kennedy Anne Isleta 13    2) Haley Oosterhouse 17           
     3) Siri Eva Kristiansen 18         4) Kathryn Siegel 17              
                  30.48   1:04.20 (1:04.20)   1:38.39 (1:38.39)   2:11.94 (2:11.94)
        2:41.94 (30.00)   3:15.72 (1:03.78)   3:50.29 (1:38.35)                    
            4:55.59 ( )         5:29.72 ( )         6:04.38 ( )         6:38.30 ( )
        7:09.08 (30.78)   7:43.42 (1:05.12)   8:18.37 (1:40.07)   8:53.19 (2:14.89)
  9 Parkland Aquatic Club  'A'                                  8:53.23   18  
     1) Megan Polaha 16                 2) Madison Burns 17               
     3) Caitlin Daday 16                4) Abigail Thomson 15             
                  30.82   1:04.05 (1:04.05)   1:38.33 (1:38.33)   2:11.98 (2:11.98)
        2:42.45 (30.47)   3:16.65 (1:04.67)   3:51.43 (1:39.45)   4:26.09 (2:14.11)
        4:56.34 (30.25)   5:30.83 (1:04.74)   6:06.43 (1:40.34)   6:41.32 (2:15.23)
        7:11.42 (30.10)   7:44.97 (1:03.65)   8:19.30 (1:37.98)   8:53.23 (2:11.91)
 10 Csp Tideriders  'A'                                         8:53.67   14  
     1) Sarah Finlay 14                 2) Morgan Mullenix 18             
     3) Madeleine Wall 18               4) Elizabeth Krane 17             
                  31.20   1:04.04 (1:04.04)   1:37.57 (1:37.57)   2:10.64 (2:10.64)
        2:40.93 (30.29)   3:15.03 (1:04.39)   3:50.77 (1:40.13)   4:24.27 (2:13.63)
        4:55.44 (31.17)   5:29.47 (1:05.20)   6:03.95 (1:39.68)                    
            7:08.68 ( )         7:43.65 ( )         8:19.29 ( )         8:53.67 ( )
 11 Excel Aquatics  'A'                                         8:54.28   12  
     1) Sara Menke 17                   2) Bailey Page 15                 
     3) Nancy Smith 16                  4) Margaret Pope 15               
                  31.34   1:05.35 (1:05.35)   1:40.52 (1:40.52)   2:14.51 (2:14.51)
        2:44.50 (29.99)   3:17.44 (1:02.93)   3:53.05 (1:38.54)   4:28.02 (2:13.51)
        4:58.51 (30.49)   5:32.02 (1:04.00)   6:08.11 (1:40.09)   6:43.12 (2:15.10)
        7:12.68 (29.56)   7:45.52 (1:02.40)   8:20.36 (1:37.24)   8:54.28 (2:11.16)
 12 Shawmut Aquatic Club  'A'                                   8:56.83   10  
     1) Abigail Benkert 15              2) Megan Pierce 16                
     3) Kayla Lilly 16                  4) Molly Pierce 14                
                  30.27   1:03.29 (1:03.29)   1:36.65 (1:36.65)   2:09.21 (2:09.21)
        2:39.76 (30.55)   3:13.94 (1:04.73)   3:48.94 (1:39.73)   4:23.68 (2:14.47)
        4:54.67 (30.99)   5:29.18 (1:05.50)   6:04.82 (1:41.14)   6:39.48 (2:15.80)
        7:10.32 (30.84)   7:45.27 (1:05.79)   8:21.40 (1:41.92)   8:56.83 (2:17.35)
 13 Katy Aquatic Team For Youth  'A'                            8:57.64    8  
     1) Hanna Huston 15                 2) Lindsay Morrow 17              
     3) Lindsay Shabet 15               4) Cameron McHugh 15              
                  31.32   1:04.91 (1:04.91)   1:38.18 (1:38.18)   2:11.47 (2:11.47)
        2:41.90 (30.43)   3:17.76 (1:06.29)   3:54.34 (1:42.87)   4:30.84 (2:19.37)
        5:03.09 (32.25)   5:38.75 (1:07.91)   6:14.74 (1:43.90)   6:50.05 (2:19.21)
        7:19.10 (29.05)   7:52.00 (1:01.95)   8:25.01 (1:34.96)   8:57.64 (2:07.59)
 14 RallySport Aquatic Club  'A'                                8:58.97    6  
     1) Lacey Smith 17                  2) Heather Shaver 17              
     3) Amanda Sanders 16               4) Kourtney Fosse 17              
                  30.67   1:03.72 (1:03.72)   1:36.92 (1:36.92)   2:10.95 (2:10.95)
        2:41.50 (30.55)   3:14.91 (1:03.96)   3:48.83 (1:37.88)   4:23.11 (2:12.16)
        4:54.25 (31.14)   5:29.40 (1:06.29)   6:05.40 (1:42.29)   6:41.20 (2:18.09)
        7:13.78 (32.58)   7:48.87 (1:07.67)   8:24.68 (1:43.48)   8:58.97 (2:17.77)
 15 Badger Swim Club  'A'                                       8:59.94    4  
     1) Isabel Shipman 16               2) Melissa Fulenwider 16          
     3) Beatrix Panitz 15               4) Caroline Poleway 14            
                  30.16   1:04.10 (1:04.10)   1:39.09 (1:39.09)   2:12.92 (2:12.92)
        2:42.25 (29.33)   3:15.73 (1:02.81)   3:51.92 (1:39.00)                    
            4:59.65 ( )         5:34.83 ( )         6:10.88 ( )         6:45.84 ( )
        7:15.95 (30.11)   7:49.42 (1:03.58)   8:24.91 (1:39.07)   8:59.94 (2:14.10)
 16 Manta Swim Club  'B'                                        9:01.91    2  
     1) Kennedy Meier 17                2) Angeli Rengayah 14             
     3) Tia Vanlandeghem 15             4) Jane MacDougall 15             
                  31.28   1:05.25 (1:05.25)   1:39.23 (1:39.23)   2:13.58 (2:13.58)
        2:44.26 (30.68)   3:19.92 (1:06.34)   3:56.03 (1:42.45)   4:32.52 (2:18.94)
        5:01.73 (29.21)   5:35.41 (1:02.89)   6:10.11 (1:37.59)   6:45.42 (2:12.90)
        7:16.12 (30.70)   7:51.37 (1:05.95)   8:27.05 (1:41.63)   9:01.91 (2:16.49)
 17 Suburban Seahawks Club  'A'                                 9:04.56  
     1) Valerie Yoshimura 14            2) Stephanie Jeppesen 23          
     3) Brooke Bruno 14                 4) Christina Leander 17           
                  30.75   1:04.27 (1:04.27)   1:38.81 (1:38.81)   2:12.16 (2:12.16)
        2:45.21 (33.05)   3:21.40 (1:09.24)   3:57.65 (1:45.49)   4:33.21 (2:21.05)
        5:04.81 (31.60)   5:39.69 (1:06.48)   6:15.40 (1:42.19)   6:49.89 (2:16.68)
        7:19.98 (30.09)   7:54.10 (1:04.21)   8:29.24 (1:39.35)   9:04.56 (2:14.67)
 18 Central Iowa Aquatics  'A'                                  9:11.73  
     1) Mckenna Lynch 15                2) Katharine Ross 16              
     3) Anna Bump 17                    4) Maddie Bro 17                  
                  29.53   1:02.78 (1:02.78)   1:37.28 (1:37.28)   2:11.30 (2:11.30)
        2:42.57 (31.27)   3:17.70 (1:06.40)   3:54.19 (1:42.89)   4:29.92 (2:18.62)
        5:01.40 (31.48)   5:37.26 (1:07.34)   6:16.04 (1:46.12)   6:55.11 (2:25.19)
        7:25.38 (30.27)   7:59.96 (1:04.85)   8:36.35 (1:41.24)   9:11.73 (2:16.62)
 19 Shorewood Swim Club  'A'                                    9:14.65  
     1) Genevieve Hayes 16              2) Ellen Stello 16                
     3) Rachel Munson 13                4) Kristin Malone 15              
                  31.80   1:08.38 (1:08.38)   1:46.26 (1:46.26)   2:23.22 (2:23.22)
        2:53.54 (30.32)   3:27.90 (1:04.68)   4:03.31 (1:40.09)   4:45.21 (2:21.99)
        5:10.72 (25.51)   5:47.03 (1:01.82)   6:23.85 (1:38.64)   7:00.10 (2:14.89)
        7:29.06 (28.96)   8:03.16 (1:03.06)   8:38.46 (1:38.36)   9:14.65 (2:14.55)
 20 Vipers of Albuquerque Swim Tea  'A'                         9:19.50  
     1) Jordan Sousa 15                 2) Nikola Fellows 15              
     3) Felicia Zamora 16               4) Elizabeth Rivenbark 13         
                  32.20   1:08.22 (1:08.22)   1:45.69 (1:45.69)   2:22.51 (2:22.51)
        2:52.92 (30.41)   3:26.76 (1:04.25)   4:01.47 (1:38.96)   4:35.23 (2:12.72)
        5:07.81 (32.58)   5:44.78 (1:09.55)   6:21.21 (1:45.98)   6:57.27 (2:22.04)
        7:30.13 (32.86)   8:07.67 (1:10.40)   8:45.12 (1:47.85)   9:19.50 (2:22.23)
 21 Ames Cyclone Aquatics Club  'A'                             9:19.52  
     1) Taylor Flummerfelt 17           2) Sara Bentley 15                
     3) Sydney Sorenson 15              4) Hannah Newell 15               
                  32.28   1:07.74 (1:07.74)   1:43.38 (1:43.38)   2:18.17 (2:18.17)
        2:50.29 (32.12)   3:27.74 (1:09.57)   4:05.04 (1:46.87)   4:41.26 (2:23.09)
        5:12.41 (31.15)   5:48.70 (1:07.44)   6:25.51 (1:44.25)   7:00.63 (2:19.37)
        7:33.20 (32.57)   8:09.25 (1:08.62)   8:45.02 (1:44.39)   9:19.52 (2:18.89)
 -- Iowa Flyers Swim Club  'A'                                      DNF  
     1) Ruby Martin 11                  2) Jacquelyn Hughes 16            
     3) Savannah Butler 16              4) Tereysa Lehnertz 15            
 -- Desert Storm Swimming  'A'                                      SCR  
 -- Csp Tideriders  'B'                                             SCR  
 
Women 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 University of Minnesota  'A'                                4:10.51   40  
     1) Tess Behrens 19                 2) Haley Spencer 20               
     3) Tori Simenec 19                 4) Erin Caflisch 20               
                  30.18   1:02.19 (1:02.19)     1:34.39 (32.20)   2:10.97 (1:08.78)
        2:40.10 (29.13)   3:13.80 (1:02.83)     3:40.69 (26.89)     4:10.51 (56.71)
  2 University of Minnesota  'B'                                4:17.19   34  
     1) Katie Anton 18                  2) Emma Jackson 20                
     3) Annalise Colton 20              4) Jessica Plant 18               
                  32.08   1:05.23 (1:05.23)     1:38.60 (33.37)   2:16.83 (1:11.60)
        2:45.74 (28.91)   3:19.51 (1:02.68)     3:47.08 (27.57)     4:17.19 (57.68)
  3 Princeton University Swim Team  'A'                         4:22.75   32  
     1) Elizabeth Boyce 18              2) Sarah Liang 18                 
     3) Carter Stephens 20              4) Damaris Iriondo 18             
                  31.37   1:04.10 (1:04.10)     1:39.70 (35.60)   2:20.92 (1:16.82)
        2:49.76 (28.84)   3:23.58 (1:02.66)     3:51.89 (28.31)     4:22.75 (59.17)
  4 Santa Clara Swim Club  'B'                                  4:27.22   30  
     1) Chloe Kennedy Anne Isleta 13    2) Siri Eva Kristiansen 18        
     3) Charlotte Ruby 17               4) Sandra Soe 14                  
                  32.51   1:06.96 (1:06.96)     1:42.90 (35.94)   2:22.84 (1:15.88)
        2:52.91 (30.07)   3:26.21 (1:03.37)     3:55.27 (29.06)   4:27.22 (1:01.01)
  5 Manta Swim Club  'A'                                        4:28.98   28  
     1) Kennedy Meier 17                2) Lauren Teghtsoonian 14         
     3) Chantal Vanlandeghem 17         4) Chantal Asselin 16             
                  33.36   1:08.54 (1:08.54)     1:44.51 (35.97)   2:24.95 (1:16.41)
        2:54.40 (29.45)                             3:56.85 ( )         4:28.98 ( )
  6 Suburban Seahawks Club  'A'                                 4:29.16   26  
     1) Christina Leander 17            2) Stephanie Jeppesen 23          
     3) Emily Rhodes 15                 4) Valerie Yoshimura 14           
                  32.19   1:05.97 (1:05.97)     1:42.06 (36.09)   2:23.85 (1:17.88)
        2:54.66 (30.81)   3:29.83 (1:05.98)     3:58.63 (28.80)     4:29.16 (59.33)
  7 RallySport Aquatic Club  'A'                                4:31.32   24  
     1) Amanda Sanders 16               2) Kourtney Fosse 17              
     3) Lacey Smith 17                  4) Heather Shaver 17              
                  33.67   1:09.31 (1:09.31)     1:44.16 (34.85)   2:23.70 (1:14.39)
        2:54.62 (30.92)   3:30.52 (1:06.82)     3:58.85 (28.33)   4:31.32 (1:00.80)
  8 Excel Aquatics  'A'                                         4:31.98   22  
     1) Margaret Pope 15                2) Paige Scheriger 15             
     3) Hannah Cressman 15              4) Bailey Page 15                 
                  32.83   1:08.50 (1:08.50)     1:43.51 (35.01)   2:22.94 (1:14.44)
        2:54.31 (31.37)   3:31.38 (1:08.44)     4:00.44 (29.06)   4:31.98 (1:00.60)
  9 Katy Aquatic Team For Youth  'A'                            4:32.64   18  
     1) Cameron McHugh 15               2) Lindsay Shabet 15              
     3) Hanna Huston 15                 4) Lindsay Morrow 17              
                  32.34   1:06.05 (1:06.05)     1:42.66 (36.61)   2:25.06 (1:19.01)
        2:55.61 (30.55)   3:32.45 (1:07.39)     4:00.88 (28.43)   4:32.64 (1:00.19)
 10 Parkland Aquatic Club  'A'                                  4:32.68   14  
     1) Caitlin Daday 16                2) Madison Burns 17               
     3) Megan Polaha 16                 4) Abigail Thomson 15             
                  34.47   1:10.01 (1:10.01)     1:45.24 (35.23)   2:25.49 (1:15.48)
        2:55.85 (30.36)   3:31.46 (1:05.97)     4:00.94 (29.48)   4:32.68 (1:01.22)
 11 Shawmut Aquatic Club  'A'                                   4:33.06   12  
     1) Sarah Bartholomae 15            2) Kayla Lilly 16                 
     3) Sarah Conklin 17                4) Abigail Benkert 15             
                  33.70   1:09.73 (1:09.73)     1:45.46 (35.73)   2:25.68 (1:15.95)
        2:55.63 (29.95)   3:32.33 (1:06.65)   4:33.06 (1:00.73)                    
 12 Central Iowa Aquatics  'A'                                  4:34.90   10  
     1) Maddie Bro 17                   2) Katharine Ross 16              
     3) Mckenna Lynch 15                4) Anna Bump 17                   
                  33.21   1:08.01 (1:08.01)     1:41.91 (33.90)   2:21.70 (1:13.69)
        2:52.77 (31.07)   3:30.40 (1:08.70)     4:00.43 (30.03)   4:34.90 (1:04.50)
 13 Asphalt Green Unified Aquatics  'A'                         4:35.99    8  
     1) Danielle Sims 17                2) Daniela Suarez 16              
     3) Isla Hutchinson-Maddox 16       4) Lia Neal 16                    
                  33.18   1:08.40 (1:08.40)     1:47.59 (39.19)   2:31.58 (1:23.18)
        3:02.58 (31.00)   3:37.42 (1:05.84)     4:05.48 (28.06)     4:35.99 (58.57)
 14 Desert Storm Swimming  'A'                                  4:36.69    6  
     1) Nicole Mertel 18                2) Eliana Crawford 16             
     3) Jessie Barra 18                 4) Shyla Swan 15                  
                  32.98   1:07.81 (1:07.81)     1:44.10 (36.29)   2:26.14 (1:18.33)
        2:57.65 (31.51)   3:33.95 (1:07.81)     4:03.96 (30.01)   4:36.69 (1:02.74)
 15 Csp Tideriders  'B'                                         4:37.27    4  
     1) Sarah Finlay 14                 2) Elizabeth Krane 17             
     3) Madeleine Wall 18               4) Morgan Mullenix 18             
                  34.46   1:09.43 (1:09.43)     1:45.99 (36.56)   2:27.70 (1:18.27)
        3:00.05 (32.35)   3:36.25 (1:08.55)   4:37.27 (1:01.02)                    
 16 Shorewood Swim Club  'A'                                    4:37.54    2  
     1) Genevieve Hayes 16              2) Rachel Munson 13               
     3) Ellen Stello 16                 4) Kristin Malone 15              
                  36.21   1:12.79 (1:12.79)     1:48.67 (35.88)   2:30.34 (1:17.55)
        3:01.86 (31.52)   3:38.62 (1:08.28)     4:07.19 (28.57)     4:37.54 (58.92)
 17 Santa Clara Swim Club  'A'                                  4:38.17  
     1) Catherine Ladd 15               2) Annalee Akin 16                
     3) Kathryn Siegel 17               4) Sarah Shimomura 13             
                  33.50   1:08.68 (1:08.68)     1:46.15 (37.47)   2:29.28 (1:20.60)
        3:00.82 (31.54)   3:37.87 (1:08.59)     4:06.84 (28.97)   4:38.17 (1:00.30)
 18 Ozaukee Aquatics  'A'                                       4:38.48  
     1) Jessica Short 14                2) Katherine Drabot 14            
     3) Natalie Keshemberg 13           4) Natalie Johnson 16             
                  32.85   1:08.20 (1:08.20)     1:44.36 (36.16)   2:25.10 (1:16.90)
        2:57.83 (32.73)   3:36.28 (1:11.18)     4:05.94 (29.66)   4:38.48 (1:02.20)
 19 Potomac Marlins  'A'                                        4:39.18  
     1) Natalie Obando 15               2) Laura Schwartz 17              
     3) Stephanie Clarke 17             4) Sierra Higinbotham 17          
                  33.87   1:10.44 (1:10.44)     1:46.40 (35.96)   2:27.78 (1:17.34)
        2:59.11 (31.33)   3:36.14 (1:08.36)     4:05.86 (29.72)   4:39.18 (1:03.04)
 20 Manta Swim Club  'B'                                        4:39.91  
     1) Karyl Clarete 16                2) Jane MacDougall 15             
     3) Angeli Rengayah 14              4) Tia Vanlandeghem 15            
                  33.34   1:10.25 (1:10.25)     1:47.33 (37.08)   2:30.60 (1:20.35)
        3:01.45 (30.85)   3:38.62 (1:08.02)     4:07.48 (28.86)   4:39.91 (1:01.29)
 21 Ames Cyclone Aquatics Club  'A'                             4:49.59  
     1) Hannah Newell 15                2) Sydney Sorenson 15             
     3) Sara Bentley 15                 4) Taylor Flummerfelt 17          
                  37.87   1:16.95 (1:16.95)     1:54.76 (37.81)   2:38.42 (1:21.47)
        3:11.14 (32.72)   3:49.48 (1:11.06)     4:18.67 (29.19)   4:49.59 (1:00.11)
 22 Vipers of Albuquerque Swim Tea  'A'                         4:50.79  
     1) Jordan Sousa 15                 2) Felicia Zamora 16              
     3) Nikola Fellows 15               4) Elizabeth Rivenbark 13         
                  34.47   1:11.86 (1:11.86)     1:50.27 (38.41)   2:34.60 (1:22.74)
        3:07.97 (33.37)   3:47.63 (1:13.03)     4:17.98 (30.35)   4:50.79 (1:03.16)
 -- Csp Tideriders  'A'                                             SCR  
 -- Badger Swim Club  'A'                                           SCR  
 -- Wyoming Waves  'A'                                              SCR  
 -- Iowa Flyers Swim Club  'A'                                      SCR  
 -- Shawmut Aquatic Club  'B'                                       SCR  
 -- Princeton University Swim Team  'B'                             SCR  
 
Men 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Fred Bousquet             30 AUB                    22.51      22.17   20  
  2 Brett Fraser              22 Gator Swim Club        22.90      22.41   17  
  3 Gideon Louw               24 AUB                    22.73      22.59   16  
  4 Garrett Weber-Gale        26 Longhorn Aquatic       23.00      22.88   15  
  5 Robert Savulich           24 Club Wolverine         23.11      22.97   14  
  6 Yannick Agnel             19 FRA                    23.33      23.03   13  
  7 Roberto Gomez             23 Gator Swim Club        23.26      23.15   12  
  8 Christopher Brady         23 North Baltimore        23.34      23.20   11  
B - Final
  9 Simon Burnett             28 FORD                   23.34      22.68    9  
 10 Barry Murphy              26 Club Wolverine         23.42      22.89    7  
 11 Masayuki Kishida          25 FORD                   23.39      23.13    6  
 12 Shaune Fraser             23 Gator Swim Club        23.51      23.29    5  
 13 Brian Jacobson            37 Unattached             23.59      23.42    4  
 14 Miguel Ortiz              20 Univ. Of Michiga       23.61      23.53    3  
 15 Derek Toomey              20 Minnesota              23.61      23.63    2  
 16 Martyn Forde              26 Club Wolverine         23.60      23.71    1  
C - Final
 17 Roy Burch                 25 MAC                    23.81      23.42  
 18 Sean Reilly               21 Una Hawa               23.63      23.44  
 19 Hrvoje Capan              20 Minnesota              23.66      23.49  
 20 Nathan Jobe               21 Minnesota              23.84      23.80  
 21 Guillaume Strohmeyer      25 FRA                    23.90      23.86  
 22 Nicklaus Dillinger        18 Gillette Swim Te       23.78      23.91  
 23 Ben Griggs                20 Minnesota              23.93      24.09  
 24 Craig Jordens             23 FORD                   23.88      24.14  
 
Men 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Fred Bousquet             30 AUB                               22.51  
  2 Gideon Louw               24 AUB                               22.73  
  3 Brett Fraser              22 Gator Swim Club                   22.90  
  4 Garrett Weber-Gale        26 Longhorn Aquatic                  23.00  
  5 Robert Savulich           24 Club Wolverine                    23.11  
  6 Roberto Gomez             23 Gator Swim Club                   23.26  
  7 Yannick Agnel             19 FRA                               23.33  
  8 Christopher Brady         23 North Baltimore                   23.34  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Simon Burnett             28 FORD                             J23.34  
 10 Masayuki Kishida          25 FORD                              23.39  
 11 Barry Murphy              26 Club Wolverine                    23.42  
 12 Shaune Fraser             23 Gator Swim Club                   23.51  
 13 Brian Jacobson            37 Unattached                        23.59  
 14 Martyn Forde              26 Club Wolverine                    23.60  
 15 Miguel Ortiz              20 Univ. Of Michiga                  23.61  
 15 Derek Toomey              20 Minnesota                         23.61  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Sean Reilly               21 Una Hawa                          23.63  
 18 Hrvoje Capan              20 Minnesota                         23.66  
 19 Nicklaus Dillinger        18 Gillette Swim Te                  23.78  
 19 Eugene Godsoe             23 MAC                               23.78  
 21 Roy Burch                 25 MAC                               23.81  
 22 Nathan Jobe               21 Minnesota                         23.84  
 23 Zach Bolin                21 Minnesota                         23.87  
 24 Craig Jordens             23 FORD                              23.88  
-------------------------------------------------------------------------
 25 Guillaume Strohmeyer      25 FRA                               23.90  
 26 Ben Griggs                20 Minnesota                         23.93  
-------------------------------------------------------------------------
 27 Octavian Petre            25 MONT                              24.02  
 28 Ian Hulme                 27 Club Wolverine                   J24.02  
 29 Felix Samuels             18 Minnesota                         24.07  
 29 Samuel Lameynardie        18 Team Santa Monic                  24.07  
 31 Jason Coombs              16 Blue Dolfins                      24.10  
 32 Michael Wynalda           19 Univ. Of Michiga                  24.12  
 33 Evan Gregg                20 Univ. Of Michiga                  24.13  
 34 Anthony Buhr              24 Unattached                        24.18  
 35 Roman Willets             20 Univ. Of Michiga                  24.23  
 36 Joshua Jordan             21 Rapid City Racer                  24.24  
 37 Samuel Shimomura          16 Santa Clara Swim                  24.27  
 38 Kevin Frankenfeld         22 Athens Bulldog S                  24.28  
 39 Connor Black              16 Cats Aquatic Tea                  24.31  
 40 Niklas Brinck             18 Minnesota                         24.33  
 41 Arthur Dilman             21 Fast Lane Aquati                  24.36  
 41 Adam Ritter               26 FORD                              24.36  
 43 Vladimir Sidorkin         25 UN                                24.37  
 44 Jonathan Grodecki         17 New Trier Swim C                  24.45  
 45 Ryan Feeley               19 Univ. Of Michiga                  24.48  
 46 Ian Burns                 17 Santa Clara Swim                  24.61  
 47 Conor Murphy              21 Minnesota                         24.62  
 47 Matthew Lockman           16 Virginia Gators                   24.62  
 49 Alexander Swain           16 Waukesha Express                  24.63  
 50 Matt Papenfuss            21 Minnesota                         24.68  
 50 Michael Hamann            16 Mundelein Mustan                  24.68  
 52 Bruno Ortiz               18 Univ. Of Michiga                  24.79  
 53 Christopher Chapman       24 WhiteWater Aquat                  24.80  
 54 En-wei Hu-Van Wright      17 Asphalt Green Un                  24.83  
 55 Daniel Whitcomb           17 New Trier Swim C                  24.86  
 56 Patrick Conaton           15 Badger Swim Club                  24.88  
 57 Seth Lane                 17 Fox Valley Wave                   24.89  
 58 Chad Church               18 Cats Aquatic Tea                  24.93  
 59 Lucas Kuriga              18 Waukesha Express                  24.97  
 60 Casey Sreenan             21 Univ. Of Michiga                  24.98  
 61 Kaisen Yao                17 Iowa Flyers Swim                  24.99  
 62 Samuel Skinner            17 New Trier Swim C                  25.01  
 63 Bryan Wiener              18 Mundelein Mustan                  25.05  
 64 Sean Mayfield             17 New Trier Swim C                  25.13  
 64 Austin Flager             16 Northridge Area                   25.13  
 66 Peter Grumhaus            17 Cats Aquatic Tea                  25.16  
 67 Nicholas Bessler          18 Academy Bullets                   25.17  
 68 Sean Wegerson             17 New Hope Crystal                  25.19  
 69 Thomas Peart              24 Unattached                        25.22  
 70 Timothy Martin            16 Pacesetter Aquat                  25.28  
 71 Zach Suter                16 Colorado Stars                    25.31  
 72 David Schriesheim         16 New Trier Swim C                  25.34  
 73 Nels Snyder               17 New Trier Swim C                  25.38  
 74 Andrew Eiken              18 Maverick Swim Cl                  25.44  
 74 David Brooks              21 Charger Aquatics                  25.44  
 76 Laren Tiltmann            41 Elmbrook Swim Cl                  25.45  
 77 Cooper Burrill            14 Una Scsc                          25.47  
 78 Joseph Rogan              25 Lansing Cats                      25.49  
 78 Keven Henley              17 Ywca Flying Fish                  25.49  
 80 John Dillon               23 Shawmut Aquatic                   25.51  
 81 Reed Fujan                16 Rochester Swim C                  25.60  
 82 Tanner Nimke              16 Rochester Swim C                  25.70  
 83 Ben Morseth               18 UN-SW                             25.83  
 84 Brian Ross                18 Central Iowa Aqu                  26.03  
 85 Shawn Nee                 15 Shawmut Aquatic                   26.06  
 86 Connor Schroyer           17 Westmont Swim Cl                  26.09  
 87 Jack Mangan               16 New Trier Swim C                  26.11  
 88 Daniel Duhig              18 Academy Bullets                   26.28  
 89 Justin Oates              20 Team Genesis Swi                  26.48  
 90 David Moore               20 Univ. Of Michiga                  26.85  
 91 Thomas Miazga             20 Ozaukee Aquatics                  31.56  
 -- Adam Whitener             16 Club Wolverine                      DFS  
 -- Aaron Gustafson           17 Bluefish Swim Cl                    DFS  
 -- Darian Townsend           27 FORD                                DFS  
 -- Colin Mulcahy             20 Weymouth Club Wa                    DFS  
 -- Maverick Hovey            18 Aquajets Swim Te                    DFS  
 -- Brian Stiles              17 Morris County Sw                    SCR  
 -- Joshua Quallen            16 Dayton Raiders                      SCR  
 -- Aaron Chanas-Larue        17 Manta                               SCR  
 -- Nimrod Bar-Or             22 IRNT                                SCR  
 -- Bart Steninger            25 FORD                                SCR  
 -- Sean Fletcher             20 Univ. Of Michiga                    SCR  
 -- Joseph Hale               21 Redlands Swim Te                    SCR  
 
Men 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Barry Murphy              26 Club Wolverine                    23.42  
  2 Nicklaus Dillinger        18 Gillette Swim Te                  23.78  
  3 Zach Bolin                21 Minnesota                         23.87  
  4 Ben Griggs                20 Minnesota                         23.93  
  5 Octavian Petre            25 MONT                              24.02  
  6 Felix Samuels             18 Minnesota                         24.07  
  7 Michael Wynalda           19 Univ. Of Michiga                  24.12  
  8 Evan Gregg                20 Univ. Of Michiga                  24.13  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Roman Willets             20 Univ. Of Michiga                  24.23  
 10 Kevin Frankenfeld         22 Athens Bulldog S                  24.28  
 11 Niklas Brinck             18 Minnesota                         24.33  
 12 Arthur Dilman             21 Fast Lane Aquati                  24.36  
 13 Jonathan Grodecki         17 New Trier Swim C                  24.45  
 14 Ryan Feeley               19 Univ. Of Michiga                  24.48  
 15 Ian Burns                 17 Santa Clara Swim                  24.61  
 16 Conor Murphy              21 Minnesota                         24.62  
 16 Matthew Lockman           16 Virginia Gators                   24.62  
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
 18 Bruno Ortiz               18 Univ. Of Michiga                  24.79  
 19 Daniel Whitcomb           17 New Trier Swim C                  24.86  
 20 Casey Sreenan             21 Univ. Of Michiga                  24.98  
 21 Kaisen Yao                17 Iowa Flyers Swim                  24.99  
 22 Austin Flager             16 Northridge Area                   25.13  
 23 Sean Wegerson             17 New Hope Crystal                  25.19  
 24 Cooper Burrill            14 Una Scsc                          25.47  
 
Men 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Brett Fraser              22 Gator Swim Club        48.60      48.88   20  
                  23.26       48.88 (25.62)                                        
  2 Clement Lefert            24 FRA                    49.68      49.44   17  
                  23.88       49.44 (25.56)                                        
  3 Gideon Louw               24 AUB                    49.79      49.58   16  
                  23.75       49.58 (25.83)                                        
  4 Garrett Weber-Gale        26 Longhorn Aquatic       50.12      49.93   15  
                  23.95       49.93 (25.98)                                        
  5 Darian Townsend           27 FORD                   50.17      49.95   14  
                  23.54       49.95 (26.41)                                        
  6 Robert Savulich           24 Club Wolverine         50.16      50.20   13  
                  24.06       50.20 (26.14)                                        
  7 Richard Berens            23 TROJ                   50.36      50.22   12  
                  24.45       50.22 (25.77)                                        
  8 Shaune Fraser             23 Gator Swim Club        50.39      50.55   11  
                  24.16       50.55 (26.39)                                        
B - Final
  9 Christopher Brady         23 North Baltimore        50.56      50.11    9  
                  24.17       50.11 (25.94)                                        
 10 Fred Bousquet             30 AUB                    50.41      50.29    7  
                  24.07       50.29 (26.22)                                        
 11 Simon Burnett             28 FORD                   50.47      50.33    6  
                  24.32       50.33 (26.01)                                        
 12 Roberto Gomez             23 Gator Swim Club        50.76      50.60    5  
                  24.43       50.60 (26.17)                                        
 13 Masayuki Kishida          25 FORD                   51.32      51.19    4  
                  24.38       51.19 (26.81)                                        
 14 Yannick Agnel             19 FRA                    51.17      51.57    3  
                  24.71       51.57 (26.86)                                        
 15 Adam Ritter               26 FORD                   51.61      51.61    2  
                  24.68       51.61 (26.93)                                        
 16 Eugene Godsoe             23 MAC                    51.48      51.66    1  
                  24.88       51.66 (26.78)                                        
C - Final
 17 Conor Dwyer               22 LFSC                   51.92      51.23  
                  24.86       51.23 (26.37)                                        
 18 Roman Willets             20 Univ. Of Michiga       51.71      51.54  
                  25.28       51.54 (26.26)                                        
 19 Samuel Lameynardie        18 Team Santa Monic       52.08      51.66  
                  25.14       51.66 (26.52)                                        
 19 Sean Reilly               21 Una Hawa               51.71      51.66  
                  25.06       51.66 (26.60)                                        
 21 Barry Murphy              26 Club Wolverine         52.06      52.15  
                  24.78       52.15 (27.37)                                        
 21 Hrvoje Capan              20 Minnesota              52.15      52.15  
                  25.04       52.15 (27.11)                                        
 23 Michael Vernoia           21 Minnesota              52.13      52.44  
                  25.01       52.44 (27.43)                                        
 24 Scott Dickens             27 VAND                   52.19      52.48  
                  25.29       52.48 (27.19)                                        
 
Men 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Brett Fraser              22 Gator Swim Club                   48.60  
                  23.53       48.60 (25.07)                                        
  2 Clement Lefert            24 FRA                               49.68  
                  24.06       49.68 (25.62)                                        
  3 Gideon Louw               24 AUB                               49.79  
                  24.08       49.79 (25.71)                                        
  4 Garrett Weber-Gale        26 Longhorn Aquatic                  50.12  
                  24.24       50.12 (25.88)                                        
  5 Robert Savulich           24 Club Wolverine                    50.16  
                  24.30       50.16 (25.86)                                        
  6 Darian Townsend           27 FORD                              50.17  
                  24.28       50.17 (25.89)                                        
  7 Richard Berens            23 TROJ                              50.36  
                  24.70       50.36 (25.66)                                        
  8 Shaune Fraser             23 Gator Swim Club                   50.39  
                  24.41       50.39 (25.98)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Fred Bousquet             30 AUB                               50.41  
                  23.97       50.41 (26.44)                                        
 10 Simon Burnett             28 FORD                              50.47  
                  24.65       50.47 (25.82)                                        
 11 Christopher Brady         23 North Baltimore                   50.56  
                  24.56       50.56 (26.00)                                        
 12 Roberto Gomez             23 Gator Swim Club                   50.76  
                  24.40       50.76 (26.36)                                        
 13 Yannick Agnel             19 FRA                               51.17  
                  24.75       51.17 (26.42)                                        
 14 Masayuki Kishida          25 FORD                              51.32  
                  24.45       51.32 (26.87)                                        
 15 Michael Klueh             24 Fast Swim Team                    51.44  
                  25.50       51.44 (25.94)                                        
 16 Eugene Godsoe             23 MAC                               51.48  
                  24.65       51.48 (26.83)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Adam Ritter               26 FORD                              51.61  
                  25.03       51.61 (26.58)                                        
 18 Roman Willets             20 Univ. Of Michiga                  51.71  
                  25.00       51.71 (26.71)                                        
 19 Sean Reilly               21 Una Hawa                         J51.71  
                  24.88       51.71 (26.83)                                        
 20 Conor Dwyer               22 LFSC                              51.92  
                  25.06       51.92 (26.86)                                        
 21 Barry Murphy              26 Club Wolverine                    52.06  
                  24.90       52.06 (27.16)                                        
 22 Samuel Lameynardie        18 Team Santa Monic                  52.08  
                  25.13       52.08 (26.95)                                        
 23 Michael Vernoia           21 Minnesota                         52.13  
                  25.04       52.13 (27.09)                                        
 24 Jason Coombs              16 Blue Dolfins                      52.14  
                  24.94       52.14 (27.20)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Hrvoje Capan              20 Minnesota                         52.15  
                  24.57       52.15 (27.58)                                        
 26 Scott Dickens             27 VAND                              52.19  
                  25.52       52.19 (26.67)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Martyn Forde              26 Club Wolverine                    52.21  
                  24.86       52.21 (27.35)                                        
 28 Octavian Petre            25 MONT                              52.24  
                  25.21       52.24 (27.03)                                        
 29 Miguel Ortiz              20 Univ. Of Michiga                  52.26  
                  25.36       52.26 (26.90)                                        
 30 Matt Papenfuss            21 Minnesota                         52.44  
                  25.38       52.44 (27.06)                                        
 31 Ben Griggs                20 Minnesota                         52.45  
                  25.17       52.45 (27.28)                                        
 32 Zach Bolin                21 Minnesota                         52.46  
                  25.26       52.46 (27.20)                                        
 33 Michael Wynalda           19 Univ. Of Michiga                  52.48  
                  25.26       52.48 (27.22)                                        
 34 Matthew McLean            23 Una Fast                          52.57  
                  25.91       52.57 (26.66)                                        
 35 Vladimir Sidorkin         25 UN                                52.59  
                  25.19       52.59 (27.40)                                        
 36 Nimrod Bar-Or             22 IRNT                              52.64  
                  25.37       52.64 (27.27)                                        
 37 Kyle Gornay               15 Redlands Swim Te                  52.70  
                  25.37       52.70 (27.33)                                        
 38 Ryan Feeley               19 Univ. Of Michiga                  52.76  
                  25.86       52.76 (26.90)                                        
 39 Arkady Vyatchanin         27 UN                                52.84  
                  25.71       52.84 (27.13)                                        
 40 Derek Toomey              20 Minnesota                         52.91  
                  25.48       52.91 (27.43)                                        
 41 Benedict Hesen            25 Una Gsc                           52.93  
                  25.71       52.93 (27.22)                                        
 42 Adam Whitener             16 Club Wolverine                    52.95  
                  25.50       52.95 (27.45)                                        
 43 Zhang Lin                    CHN                               52.99  
                  25.62       52.99 (27.37)                                        
 44 Justin Glanda             19 Univ. Of Michiga                  53.02  
                  25.46       53.02 (27.56)                                        
 45 Brian Jacobson            37 Unattached                        53.12  
                  25.62       53.12 (27.50)                                        
 46 Danny Brebrick            19 Minnesota                         53.17  
                  25.42       53.17 (27.75)                                        
 46 Felix Samuels             18 Minnesota                         53.17  
                  25.63       53.17 (27.54)                                        
 48 Dominik Meichtry          26 TROJ                              53.25  
                  25.31       53.25 (27.94)                                        
 49 Craig Jordens             23 FORD                              53.29  
                  25.71       53.29 (27.58)                                        
 49 Nicklaus Dillinger        18 Gillette Swim Te                  53.29  
                  25.22       53.29 (28.07)                                        
 51 Joshua Jordan             21 Rapid City Racer                  53.30  
                  25.95       53.30 (27.35)                                        
 52 Kyler Van Swol            20 Minnesota                         53.32  
                  25.19       53.32 (28.13)                                        
 53 Kevin Frankenfeld         22 Athens Bulldog S                  53.36  
                  25.78       53.36 (27.58)                                        
 54 Nathan Jobe               21 Minnesota                         53.39  
                  25.83       53.39 (27.56)                                        
 55 Bruno Ortiz               18 Univ. Of Michiga                  53.42  
                  26.18       53.42 (27.24)                                        
 56 Kevin Doak                30 Club Wolverine                    53.65  
                  25.23       53.65 (28.42)                                        
 57 Arthur Dilman             21 Fast Lane Aquati                  53.68  
                  26.01       53.68 (27.67)                                        
 58 Yuri Samuilich            20 IRNT                              53.69  
                  26.08       53.69 (27.61)                                        
 59 Scott Weltz               24 MP                                53.74  
                  26.44       53.74 (27.30)                                        
 60 Jonathan Grodecki         17 New Trier Swim C                  53.80  
                  25.57       53.80 (28.23)                                        
 61 Eric Ress                 21 Una Scsc                          53.89  
                  26.00       53.89 (27.89)                                        
 62 Nicholas Killeen          18 Ywca Flying Fish                  53.92  
                  26.16       53.92 (27.76)                                        
 63 Peter Vanderkaay          26 OLY                               53.93  
                  26.24       53.93 (27.69)                                        
 64 Michael Domagala          15 Asphalt Green Un                  53.96  
                  26.04       53.96 (27.92)                                        
 65 Guillaume Strohmeyer      25 FRA                               53.99  
                  25.23       53.99 (28.76)                                        
 66 Connor Black              16 Cats Aquatic Tea                  54.02  
                  25.55       54.02 (28.47)                                        
 67 James Clarke              23 Unat-University                   54.03  
                  25.95       54.03 (28.08)                                        
 68 Max Jaben                 25 UNTR                              54.05  
                  25.68       54.05 (28.37)                                        
 69 Matthew Lockman           16 Virginia Gators                   54.08  
                  25.74       54.08 (28.34)                                        
 70 Drew Johnson              20 Minnesota                         54.10  
                  25.81       54.10 (28.29)                                        
 71 Sebastien Rousseau        21 Una Gsc                           54.12  
                  26.04       54.12 (28.08)                                        
 72 Evan Lee-To               21 Minnesota                         54.14  
                  25.14       54.14 (29.00)                                        
 73 Jonathan Gagne            23 Pointe-Claire Sw                  54.22  
                  26.24       54.22 (27.98)                                        
 74 Zachary Diener            16 Liquid Lightning                  54.27  
                  26.13       54.27 (28.14)                                        
 75 Evan Gregg                20 Univ. Of Michiga                  54.28  
                  25.31       54.28 (28.97)                                        
 76 Adam DeJong               23 Club Wolverine                    54.29  
                  26.24       54.29 (28.05)                                        
 77 Trent Jackson             16 Iowa Flyers Swim                  54.32  
                  26.34       54.32 (27.98)                                        
 78 Samuel Shimomura          16 Santa Clara Swim                  54.34  
                  26.29       54.34 (28.05)                                        
 79 Michael Hamann            16 Mundelein Mustan                  54.38  
                  26.23       54.38 (28.15)                                        
 80 Adam Marsh                16 Spartan Swim Clu                  54.41  
                  26.19       54.41 (28.22)                                        
 81 Conor Murphy              21 Minnesota                         54.45  
                  26.06       54.45 (28.39)                                        
 82 Nathan Mueller            15 Colorado Stars                    54.48  
                  26.44       54.48 (28.04)                                        
 83 Daniel Conway             17 Blue Devil Swim                   54.59  
                  26.39       54.59 (28.20)                                        
 84 D'Voreaux Cann            19 Univ. Of Michiga                  54.68  
                  26.00       54.68 (28.68)                                        
 85 William Raynor            17 Greater Omaha Aq                  54.81  
                  26.40       54.81 (28.41)                                        
 86 Patrick Conaton           15 Badger Swim Club                  54.84  
                  25.69       54.84 (29.15)                                        
 87 Chad Church               18 Cats Aquatic Tea                  54.85  
                  26.14       54.85 (28.71)                                        
 88 Andrew Sovero             17 Eagle Swim Team                   54.88  
                  26.58       54.88 (28.30)                                        
 89 Axel Schmitter-Sanchez    19 Club Wolverine                    54.94  
                  26.39       54.94 (28.55)                                        
 90 Daniel Whitcomb           17 New Trier Swim C                  54.95  
                  26.63       54.95 (28.32)                                        
 90 Larry Formosa             21 Minnesota                         54.95  
                  26.21       54.95 (28.74)                                        
 92 Andrew Eiken              18 Maverick Swim Cl                  54.96  
                  26.31       54.96 (28.65)                                        
 93 Robert Flader                DSV                               55.02  
                  26.87       55.02 (28.15)                                        
 93 Duncan Mulleady           15 Una Sac                           55.02  
                  26.86       55.02 (28.16)                                        
 93 Reo Mukudai               15 Badger Swim Club                  55.02  
                  26.34       55.02 (28.68)                                        
 96 Ian Burns                 17 Santa Clara Swim                  55.03  
                  26.37       55.03 (28.66)                                        
 97 David Tao                 16 New Trier Swim C                  55.05  
                  26.27       55.05 (28.78)                                        
 98 Niklas Brinck             18 Minnesota                         55.11  
                  25.77       55.11 (29.34)                                        
 99 Christopher Chapman       24 WhiteWater Aquat                  55.12  
                  26.15       55.12 (28.97)                                        
100 Roy Burch                 25 MAC                               55.13  
                  25.24       55.13 (29.89)                                        
101 Andrew Novakoff           21 Univ. Of Michiga                  55.23  
                  26.75       55.23 (28.48)                                        
102 Reed Malone               16 New Trier Swim C                  55.36  
                  26.76       55.36 (28.60)                                        
103 Reed Fujan                16 Rochester Swim C                  55.39  
                  27.07       55.39 (28.32)                                        
104 Alexander Swain           16 Waukesha Express                  55.41  
                  26.05       55.41 (29.36)                                        
105 Austin Flager             16 Northridge Area                   55.44  
                  26.58       55.44 (28.86)                                        
106 Nicholas Bessler          18 Academy Bullets                   55.57  
                  26.48       55.57 (29.09)                                        
106 Corey Mills               18 Minnesota                         55.57  
                  26.43       55.57 (29.14)                                        
108 Sean Conway               17 Blue Devil Swim                   55.61  
                  26.50       55.61 (29.11)                                        
109 Austin Butt               17 Eagle Swim Team                   55.66  
                  26.67       55.66 (28.99)                                        
110 Samuel Skinner            17 New Trier Swim C                  55.67  
                  26.43       55.67 (29.24)                                        
110 Peter Lyon                18 Zionsville Swim                   55.67  
                  26.69       55.67 (28.98)                                        
112 Joseph Eiden              16 Badger Swim Club                  55.70  
                  27.24       55.70 (28.46)                                        
112 Kaisen Yao                17 Iowa Flyers Swim                  55.70  
                  26.27       55.70 (29.43)                                        
112 Jeffrey Williamson        16 Victor Swim Club                  55.70  
                  26.77       55.70 (28.93)                                        
115 Aaron Gustafson           17 Bluefish Swim Cl                  55.78  
                  26.88       55.78 (28.90)                                        
116 Brennen Berger            16 Northridge Area                   55.79  
                  27.20       55.79 (28.59)                                        
116 Cooper Burrill            14 Una Scsc                          55.79  
                  26.81       55.79 (28.98)                                        
118 Sandy Whitaker            20 Minnesota                         55.80  
                  26.43       55.80 (29.37)                                        
119 Bryan Wiener              18 Mundelein Mustan                  55.81  
                  26.22       55.81 (29.59)                                        
119 Nicholas Sundquist        16 Westbrook Seals                   55.81  
                  26.90       55.81 (28.91)                                        
121 Matthew Beach             14 Excel Aquatics                    55.84  
                  27.59       55.84 (28.25)                                        
122 Daniel Madwed             22 Univ. Of Michiga                  55.86  
                  26.22       55.86 (29.64)                                        
122 Chin Hao Chang            17 Santa Clara Swim                  55.86  
                  26.92       55.86 (28.94)                                        
124 Zachary Blankenbeker      18 Pacesetter Aquat                  55.89  
                  26.57       55.89 (29.32)                                        
125 Adam Zelehowsky           18 Lansing Cats                      55.91  
                  27.29       55.91 (28.62)                                        
125 Timothy O'Brien           18 Aquajets Swim Te                  55.91  
                  27.55       55.91 (28.36)                                        
127 Maverick Hovey            18 Aquajets Swim Te                  55.99  
                  27.00       55.99 (28.99)                                        
128 Ryan O'Malley             16 Westmont Swim Cl                  56.01  
                  26.77       56.01 (29.24)                                        
129 Thomas Peart              24 Unattached                        56.02  
                  26.75       56.02 (29.27)                                        
129 Robert Graves             17 Excel Aquatics                    56.02  
                  27.10       56.02 (28.92)                                        
129 Wyatt Yarish              16 Manta                             56.02  
                  27.07       56.02 (28.95)                                        
132 Tanner Nimke              16 Rochester Swim C                  56.06  
                  26.72       56.06 (29.34)                                        
133 Casey Sreenan             21 Univ. Of Michiga                  56.09  
                  26.23       56.09 (29.86)                                        
134 Eric Williamson           17 Manta                             56.13  
                  26.65       56.13 (29.48)                                        
135 Daniel Abbott             16 Liquid Lightning                  56.15  
                  26.59       56.15 (29.56)                                        
136 Jackson Defore            13 T2 Aquatics                       56.18  
                  26.70       56.18 (29.48)                                        
137 Joseph Loftus             16 Coeur D'Alene Ar                  56.28  
                  26.88       56.28 (29.40)                                        
138 Lukas Sloan               15 Csp Tideriders                    56.30  
                  27.09       56.30 (29.21)                                        
139 Andrew Krueger            15 Kettering South                   56.31  
                  27.52       56.31 (28.79)                                        
140 Timothy Martin            16 Pacesetter Aquat                  56.35  
                  26.97       56.35 (29.38)                                        
141 Jack Mangan               16 New Trier Swim C                  56.45  
                  26.99       56.45 (29.46)                                        
142 Michael Lanz              17 New Hope Crystal                  56.46  
                  27.22       56.46 (29.24)                                        
143 Matthew Salerno           15 Maverick Swim Cl                  56.47  
                  26.95       56.47 (29.52)                                        
144 Collin Baldacci           17 Gillette Swim Te                  56.49  
                  27.15       56.49 (29.34)                                        
145 Geoffrey Longhurst        16 RallySport Aquat                  56.52  
                  26.94       56.52 (29.58)                                        
146 Eli Bass                  17 Potomac Marlins                   56.54  
                  26.88       56.54 (29.66)                                        
147 Nels Snyder               17 New Trier Swim C                  56.56  
                  26.79       56.56 (29.77)                                        
148 Michael Rouleau           15 New Hope Crystal                  56.57  
                  27.08       56.57 (29.49)                                        
149 Logan Redondo             17 MVN                               56.58  
                  27.40       56.58 (29.18)                                        
149 Grant Stafford            16 Excel Aquatics                    56.58  
                  27.58       56.58 (29.00)                                        
151 Zach Suter                16 Colorado Stars                    56.65  
                  26.57       56.65 (30.08)                                        
151 Grant Smith               17 Ywca Flying Fish                  56.65  
                  27.72       56.65 (28.93)                                        
151 Kristopher Tillery        16 Vipers of Albuqu                  56.65  
                  27.43       56.65 (29.22)                                        
151 John Dillon               23 Shawmut Aquatic                   56.65  
                  27.11       56.65 (29.54)                                        
155 Patrick Simpkins          24 UN                                56.72  
                  26.23       56.72 (30.49)                                        
156 Mitchell Towne            17 Badger Swim Club                  56.76  
                  27.78       56.76 (28.98)                                        
157 Alec Carlson              15 Waukesha Express                  56.77  
                  27.37       56.77 (29.40)                                        
158 David Wright              16 Waukesha Express                  56.81  
                  27.21       56.81 (29.60)                                        
159 Sean Mayfield             17 New Trier Swim C                  56.88  
                  26.55       56.88 (30.33)                                        
160 Vadim Cocol               18 Santa Clara Swim                  56.97  
                  27.43       56.97 (29.54)                                        
161 Sean Wegerson             17 New Hope Crystal                  57.01  
                  27.34       57.01 (29.67)                                        
162 Jacob Molacek             15 Greater Omaha Aq                  57.13  
                  26.89       57.13 (30.24)                                        
163 Terry Peoples             17 Northridge Area                   57.17  
                  27.54       57.17 (29.63)                                        
164 Joseph Rogan              25 Lansing Cats                      57.21  
                  27.22       57.21 (29.99)                                        
165 Seth Lane                 17 Fox Valley Wave                   57.31  
                  27.26       57.31 (30.05)                                        
166 Griffith Hiss             18 Weymouth Club Wa                  57.45  
                  27.44       57.45 (30.01)                                        
167 Ben Morseth               18 UN-SW                             57.61  
                  27.38       57.61 (30.23)                                        
168 Connor Schroyer           17 Westmont Swim Cl                  57.76  
                  27.39       57.76 (30.37)                                        
169 Jonathon Thielen          16 Academy Bullets                   57.80  
                  27.32       57.80 (30.48)                                        
170 Tyler Lueck               17 Weymouth Club Wa                  57.86  
                  27.96       57.86 (29.90)                                        
171 Christopher Tri           18 Rochester Swim C                  57.89  
                  27.76       57.89 (30.13)                                        
172 Aleksander Martin         14 Central Iowa Aqu                  57.90  
                  28.04       57.90 (29.86)                                        
173 Brian Ross                18 Central Iowa Aqu                  58.03  
                  27.51       58.03 (30.52)                                        
174 Austin Bernth             16 Northridge Area                   58.07  
                  28.06       58.07 (30.01)                                        
175 Kristian Anderson         18 Iowa Flyers Swim                  58.20  
                  28.38       58.20 (29.82)                                        
176 Patrick Benight           16 Santa Clara Swim                  58.24  
                  28.03       58.24 (30.21)                                        
177 Jeffrey Nelson            17 New Hope Crystal                  58.32  
                  28.38       58.32 (29.94)                                        
178 Lucas Klinker             17 Central Iowa Aqu                  58.35  
                  27.73       58.35 (30.62)                                        
179 Keven Henley              17 Ywca Flying Fish                  58.40  
                  28.10       58.40 (30.30)                                        
180 Raymond Leiferman         17 Verona Aquatic C                  58.49  
                  27.80       58.49 (30.69)                                        
181 Patrick Franken           17 Badger Aquatics                   58.52  
                  28.79       58.52 (29.73)                                        
182 Aisara Chansakul          17 Asphalt Green Un                  58.71  
                  28.08       58.71 (30.63)                                        
183 John Cima                 17 Rochester Swim C                  59.05  
                  27.94       59.05 (31.11)                                        
184 Benjamin Chappell         18 Victor Swim Club                  59.12  
                  27.52       59.12 (31.60)                                        
185 Caleb Utesch              15 ACAC                            1:05.97  
                  31.08     1:05.97 (34.89)                                        
 -- Alexander Martin          23 Gator Swim Club                      DQ  
 -- Nikita Dolin              17 Rochester Swim C                     DQ  
 -- Hennessey Stuart          16 Colorado Stars                      DFS  
 -- Kevin Webster             22 North Baltimore                     DFS  
 -- Michael Phelps            26 North Baltimore                     DFS  
 -- Daniel Duhig              18 Academy Bullets                     DFS  
 -- Ian Hulme                 27 Club Wolverine                      DFS  
 -- Mitchell Foster           17 Aquajets Swim Te                    DFS  
 -- Nathan Suek               17 Westmont Swim Cl                     NS  
 -- Lucas Kuriga              18 Waukesha Express                     NS  
 -- Chase Kalisz              17 North Baltimore                      NS  
 -- Michael Solfelt           17 Aquajets Swim Te                     NS  
 -- Bart Steninger            25 FORD                                SCR  
 -- Parker Buckley            17 Manta                               SCR  
 -- Marco Loughran            22 Gator Swim Club                     SCR  
 -- Brian Stiles              17 Morris County Sw                    SCR  
 -- Aaron Chanas-Larue        17 Manta                               SCR  
 -- Sean Fletcher             20 Univ. Of Michiga                    SCR  
 -- Billy Walsh               16 Badger Aquatics                     SCR  
 -- Joseph Hale               21 Redlands Swim Te                    SCR  
 -- Patrick Yang              17 Badger Swim Club                    SCR  
 -- Michael Gratz             18 Aquajets Swim Te                    SCR  
 -- Samuel Mo                 17 Badger Swim Club                    SCR  
 -- William Rappaport         17 Badger Swim Club                    SCR  
 -- Andrew Cole               16 Dayton Raiders                      SCR  
 -- Sean Lehane               16 Academy Bullets                     SCR  
 -- Jakob Iotte               17 Fox Valley Wave                     SCR  
 -- Joshua Quallen            16 Dayton Raiders                      SCR  
 
Men 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Michael Phelps            26 North Baltimore      1:50.35    1:46.88   20  
                  25.36       52.43 (27.07)     1:20.03 (27.60)     1:46.88 (26.85)
  2 Yannick Agnel             19 FRA                  1:50.20    1:48.10   17  
                  25.63       53.10 (27.47)     1:20.99 (27.89)     1:48.10 (27.11)
  3 Ous Mellouli              27 TROJ                 1:50.08    1:48.26   16  
                  25.88       53.50 (27.62)     1:20.98 (27.48)     1:48.26 (27.28)
  4 Clement Lefert            24 FRA                  1:50.37    1:49.26   15  
                  25.81       53.91 (28.10)     1:21.49 (27.58)     1:49.26 (27.77)
  5 Michael Klueh             24 Fast Swim Team       1:50.13    1:49.43   14  
                  26.40       54.37 (27.97)     1:22.40 (28.03)     1:49.43 (27.03)
  6 Dominik Meichtry          26 TROJ                 1:50.27    1:49.44   13  
                  26.06       53.69 (27.63)     1:21.51 (27.82)     1:49.44 (27.93)
  7 Matthew McLean            23 Una Fast             1:50.71    1:50.04   12  
                  26.31       54.80 (28.49)     1:22.92 (28.12)     1:50.04 (27.12)
  8 Richard Berens            23 TROJ                 1:50.60    1:53.61   11  
                  25.69       53.74 (28.05)     1:23.41 (29.67)     1:53.61 (30.20)
B - Final
  9 Darian Townsend           27 FORD                 1:50.74    1:49.06    9  
                  25.79       53.67 (27.88)     1:21.39 (27.72)     1:49.06 (27.67)
 10 Mads Glaesner             23 TROJ                 1:51.05    1:50.18    7  
                  26.44       54.31 (27.87)     1:22.83 (28.52)     1:50.18 (27.35)
 11 Ryan Lochte               27 DBS                  1:51.37    1:50.30    6  
                  25.68       53.32 (27.64)     1:21.05 (27.73)     1:50.30 (29.25)
 12 Peng Wu                   24 Club Wolverine       1:50.97    1:50.69    5  
                  26.21       54.33 (28.12)     1:22.71 (28.38)     1:50.69 (27.98)
 13 Nimrod Bar-Or             22 IRNT                 1:51.45    1:51.05    4  
                  25.75       53.78 (28.03)     1:22.24 (28.46)     1:51.05 (28.81)
 14 Scott Clary               21 Fast Swim Team       1:51.42    1:51.31    3  
                  26.34       54.29 (27.95)     1:22.92 (28.63)     1:51.31 (28.39)
 15 Conor Dwyer               22 LFSC                 1:51.70    1:51.89    2  
                  26.27       54.35 (28.08)     1:23.41 (29.06)     1:51.89 (28.48)
 16 Yannick Lebherz           22 DSV                  1:51.87    1:54.95    1  
                  26.36       55.18 (28.82)     1:24.85 (29.67)     1:54.95 (30.10)
C - Final
 17 Zhang Lin                    CHN                  1:52.38    1:50.12  
                  26.23       54.04 (27.81)     1:22.31 (28.27)     1:50.12 (27.81)
 18 Adam Ritter               26 FORD                 1:53.11    1:50.86  
                  25.92       54.18 (28.26)     1:22.22 (28.04)     1:50.86 (28.64)
 19 Shaune Fraser             23 Gator Swim Club      1:52.10    1:51.83  
                  26.48       54.87 (28.39)     1:23.11 (28.24)     1:51.83 (28.72)
 20 Guillaume Strohmeyer      25 FRA                  1:52.91    1:51.96  
                  26.52       54.80 (28.28)     1:23.48 (28.68)     1:51.96 (28.48)
 21 Garrett Weber-Gale        26 Longhorn Aquatic     1:53.07    1:52.55  
                  25.79       54.49 (28.70)     1:23.68 (29.19)     1:52.55 (28.87)
 22 Adam DeJong               23 Club Wolverine       1:52.95    1:52.97  
                  26.71       55.49 (28.78)     1:24.40 (28.91)     1:52.97 (28.57)
 23 Hrvoje Capan              20 Minnesota            1:53.34    1:53.90  
                  26.83       55.74 (28.91)     1:24.72 (28.98)     1:53.90 (29.18)
 24 Ryan Feeley               19 Univ. Of Michiga     1:53.35    1:56.35  
                  26.82       56.58 (29.76)     1:26.40 (29.82)     1:56.35 (29.95)
 
Men 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ous Mellouli              27 TROJ                            1:50.08  
                  26.40       54.30 (27.90)     1:22.69 (28.39)     1:50.08 (27.39)
  2 Michael Klueh             24 Fast Swim Team                  1:50.13  
                  26.09       54.22 (28.13)     1:22.27 (28.05)     1:50.13 (27.86)
  3 Yannick Agnel             19 FRA                             1:50.20  
                  26.48       54.64 (28.16)     1:22.81 (28.17)     1:50.20 (27.39)
  4 Dominik Meichtry          26 TROJ                            1:50.27  
                  26.20       54.21 (28.01)     1:22.62 (28.41)     1:50.27 (27.65)
  5 Michael Phelps            26 North Baltimore                 1:50.35  
                  26.22       54.63 (28.41)     1:23.05 (28.42)     1:50.35 (27.30)
  6 Clement Lefert            24 FRA                             1:50.37  
                  26.06       54.18 (28.12)     1:22.63 (28.45)     1:50.37 (27.74)
  7 Richard Berens            23 TROJ                            1:50.60  
                  25.64       53.70 (28.06)     1:21.90 (28.20)     1:50.60 (28.70)
  8 Matthew McLean            23 Una Fast                        1:50.71  
                  26.46       54.72 (28.26)     1:23.45 (28.73)     1:50.71 (27.26)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Darian Townsend           27 FORD                            1:50.74  
                  26.16       54.05 (27.89)     1:22.51 (28.46)     1:50.74 (28.23)
 10 Peng Wu                   24 Club Wolverine                  1:50.97  
                  26.05       54.67 (28.62)     1:23.06 (28.39)     1:50.97 (27.91)
 11 Mads Glaesner             23 TROJ                            1:51.05  
                  26.50       54.86 (28.36)     1:23.07 (28.21)     1:51.05 (27.98)
 12 Ryan Lochte               27 DBS                             1:51.37  
                  26.40       54.52 (28.12)     1:23.34 (28.82)     1:51.37 (28.03)
 13 Scott Clary               21 Fast Swim Team                  1:51.42  
                  26.48       54.78 (28.30)     1:23.29 (28.51)     1:51.42 (28.13)
 14 Nimrod Bar-Or             22 IRNT                            1:51.45  
                  26.19       54.21 (28.02)     1:23.08 (28.87)     1:51.45 (28.37)
 15 Conor Dwyer               22 LFSC                            1:51.70  
                  26.49       54.94 (28.45)     1:23.86 (28.92)     1:51.70 (27.84)
 16 Yannick Lebherz           22 DSV                             1:51.87  
                  26.16       54.44 (28.28)     1:23.19 (28.75)     1:51.87 (28.68)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Shaune Fraser             23 Gator Swim Club                 1:52.10  
                  26.35       54.76 (28.41)     1:23.26 (28.50)     1:52.10 (28.84)
 18 Zhang Lin                    CHN                             1:52.38  
                  26.55       55.05 (28.50)     1:23.90 (28.85)     1:52.38 (28.48)
 19 Guillaume Strohmeyer      25 FRA                             1:52.91  
                  26.55       55.02 (28.47)     1:23.92 (28.90)     1:52.91 (28.99)
 20 Adam DeJong               23 Club Wolverine                  1:52.95  
                  26.83       55.70 (28.87)     1:24.70 (29.00)     1:52.95 (28.25)
 21 Garrett Weber-Gale        26 Longhorn Aquatic                1:53.07  
                  26.21       55.23 (29.02)     1:24.69 (29.46)     1:53.07 (28.38)
 22 Adam Ritter               26 FORD                            1:53.11  
                  26.50       54.99 (28.49)     1:24.11 (29.12)     1:53.11 (29.00)
 23 Hrvoje Capan              20 Minnesota                       1:53.34  
                  26.80       55.45 (28.65)     1:24.68 (29.23)     1:53.34 (28.66)
 24 Ryan Feeley               19 Univ. Of Michiga                1:53.35  
                  27.01       55.90 (28.89)     1:25.42 (29.52)     1:53.35 (27.93)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Michael Vernoia           21 Minnesota                       1:53.40  
                  26.78       55.40 (28.62)     1:24.02 (28.62)     1:53.40 (29.38)
 26 Roberto Gomez             23 Gator Swim Club                 1:53.46  
                                  53.43 ( )     1:22.83 (29.40)     1:53.46 (30.63)
-------------------------------------------------------------------------
 27 Kevin Webster             22 North Baltimore                 1:53.47  
                  27.32       56.13 (28.81)     1:25.29 (29.16)     1:53.47 (28.18)
 28 Ryutaro Kamiya            20 Univ. Of Michiga                1:53.54  
                  26.70       55.44 (28.74)     1:25.03 (29.59)     1:53.54 (28.51)
 29 Yuri Samuilich            20 IRNT                            1:53.76  
                  26.74       55.53 (28.79)     1:24.90 (29.37)     1:53.76 (28.86)
 30 Michael Wynalda           19 Univ. Of Michiga                1:54.24  
                  26.97       56.01 (29.04)     1:25.91 (29.90)     1:54.24 (28.33)
 31 Sebastien Rousseau        21 Una Gsc                         1:54.26  
                  27.09       56.05 (28.96)     1:25.16 (29.11)     1:54.26 (29.10)
 32 Roman Willets             20 Univ. Of Michiga                1:54.49  
                  27.54       56.14 (28.60)     1:25.34 (29.20)     1:54.49 (29.15)
 33 Nicholas Killeen          18 Ywca Flying Fish                1:54.60  
                  26.95       55.77 (28.82)     1:25.21 (29.44)     1:54.60 (29.39)
 33 Vladimir Sidorkin         25 UN                              1:54.60  
                  27.00       55.81 (28.81)     1:25.18 (29.37)     1:54.60 (29.42)
 35 Nicklaus Dillinger        18 Gillette Swim Te                1:54.78  
                  26.53       55.47 (28.94)     1:25.17 (29.70)     1:54.78 (29.61)
 36 Matthew Benecki           21 Minnesota                       1:54.81  
                  26.99       56.46 (29.47)     1:26.51 (30.05)     1:54.81 (28.30)
 37 Eric Ress                 21 Una Scsc                        1:54.87  
                  26.88       55.94 (29.06)     1:25.53 (29.59)     1:54.87 (29.34)
 38 Samuel Lameynardie        18 Team Santa Monic                1:54.95  
                  27.01       56.00 (28.99)     1:25.24 (29.24)     1:54.95 (29.71)
 39 Sean Ryan                 19 Univ. Of Michiga                1:54.96  
                  27.25       56.16 (28.91)     1:26.17 (30.01)     1:54.96 (28.79)
 40 Oleg Rabota               20 Fast Lane Aquati                1:55.02  
                  27.60       56.73 (29.13)     1:26.08 (29.35)     1:55.02 (28.94)
 41 Max Jaben                 25 UNTR                            1:55.11  
                  26.76       55.90 (29.14)     1:25.10 (29.20)     1:55.11 (30.01)
 42 Carl Newenhouse           18 Minnesota                       1:55.12  
                  26.61       56.23 (29.62)     1:26.04 (29.81)     1:55.12 (29.08)
 43 Clifford Goertemiller     16 Dayton Raiders                  1:55.33  
                  26.93       55.89 (28.96)     1:25.85 (29.96)     1:55.33 (29.48)
 44 James Clarke              23 Unat-University                 1:55.41  
                  26.47       55.28 (28.81)     1:24.61 (29.33)     1:55.41 (30.80)
 45 Peter Vanderkaay          26 OLY                             1:55.49  
                  27.33       56.81 (29.48)     1:26.44 (29.63)     1:55.49 (29.05)
 46 Sean Nesheim              20 Minnesota                       1:55.61  
                  27.13       55.89 (28.76)     1:25.73 (29.84)     1:55.61 (29.88)
 47 Robert Savulich           24 Club Wolverine                  1:55.64  
                                  55.53 ( )     1:25.66 (30.13)     1:55.64 (29.98)
 48 Jack Brown                24 University of Mi                1:55.76  
                  27.24       57.06 (29.82)     1:26.16 (29.10)     1:55.76 (29.60)
 49 Samuel Shimomura          16 Santa Clara Swim                1:55.82  
                  27.26       56.77 (29.51)     1:26.14 (29.37)     1:55.82 (29.68)
 50 Damien Joly               19 FRA                             1:55.83  
                  27.62       56.68 (29.06)     1:26.71 (30.03)     1:55.83 (29.12)
 51 Danny Brebrick            19 Minnesota                       1:56.03  
                  27.46       57.09 (29.63)     1:26.51 (29.42)     1:56.03 (29.52)
 52 Connor Jaeger             20 Univ. Of Michiga                1:56.10  
                  27.19       56.75 (29.56)     1:26.45 (29.70)     1:56.10 (29.65)
 53 Matt Papenfuss            21 Minnesota                       1:56.13  
                  27.08       56.09 (29.01)     1:25.97 (29.88)     1:56.13 (30.16)
 54 Daniel Jensen             20 Pointe-Claire Sw                1:56.23  
                  27.27       56.61 (29.34)     1:26.66 (30.05)     1:56.23 (29.57)
 55 Alex Wold                 24 Santa Clara Swim                1:56.66  
                  26.88       56.37 (29.49)     1:26.56 (30.19)     1:56.66 (30.10)
 56 Kevin Frankenfeld         22 Athens Bulldog S                1:56.84  
                                  56.52 ( )     1:27.04 (30.52)     1:56.84 (29.80)
 57 Zachary Diener            16 Liquid Lightning                1:57.04  
                  27.00       56.62 (29.62)     1:26.84 (30.22)     1:57.04 (30.20)
 58 Trent Jackson             16 Iowa Flyers Swim                1:57.19  
                  27.87       57.56 (29.69)     1:28.00 (30.44)     1:57.19 (29.19)
 58 Zach Bolin                21 Minnesota                       1:57.19  
                  26.86       56.08 (29.22)     1:26.55 (30.47)     1:57.19 (30.64)
 60 Arkady Vyatchanin         27 UN                              1:57.34  
                  27.17       56.33 (29.16)     1:27.09 (30.76)     1:57.34 (30.25)
 61 Reed Malone               16 New Trier Swim C                1:57.36  
                  27.47       56.99 (29.52)     1:27.19 (30.20)     1:57.36 (30.17)
 62 Michael Domagala          15 Asphalt Green Un                1:57.45  
                  27.81       58.24 (30.43)     1:28.01 (29.77)     1:57.45 (29.44)
 63 Chin Hao Chang            17 Santa Clara Swim                1:57.65  
                  28.21       58.14 (29.93)     1:27.99 (29.85)     1:57.65 (29.66)
 64 William Raynor            17 Greater Omaha Aq                1:57.66  
                  27.04       56.88 (29.84)     1:27.15 (30.27)     1:57.66 (30.51)
 65 Conor Murphy              21 Minnesota                       1:57.73  
                  27.16       57.06 (29.90)     1:27.41 (30.35)     1:57.73 (30.32)
 66 Adam Whitener             16 Club Wolverine                  1:57.78  
                  27.31       56.97 (29.66)     1:27.40 (30.43)     1:57.78 (30.38)
 67 CJ Smith                  18 Minnesota                       1:58.16  
                  27.61       57.28 (29.67)     1:27.79 (30.51)     1:58.16 (30.37)
 67 Felix Samuels             18 Minnesota                       1:58.16  
                  26.23       55.12 (28.89)     1:26.34 (31.22)     1:58.16 (31.82)
 69 Nathan Mueller            15 Colorado Stars                  1:58.27  
                  27.40       56.86 (29.46)     1:28.34 (31.48)     1:58.27 (29.93)
 69 Michael Drives            19 Badger Aquatics                 1:58.27  
                  27.57       57.87 (30.30)     1:27.90 (30.03)     1:58.27 (30.37)
 71 Matthew Lockman           16 Virginia Gators                 1:58.29  
                  27.07       56.41 (29.34)     1:27.30 (30.89)     1:58.29 (30.99)
 72 Sebastien Rouault         25 FRA                             1:58.41  
                  27.10       57.32 (30.22)     1:28.09 (30.77)     1:58.41 (30.32)
 73 Charles Lorenz            36 South West Aquat                1:58.47  
                  27.60       57.62 (30.02)     1:28.80 (31.18)     1:58.47 (29.67)
 74 Robert Flader                DSV                             1:58.67  
                  27.57       57.36 (29.79)     1:28.31 (30.95)     1:58.67 (30.36)
 75 Andrew Eiken              18 Maverick Swim Cl                1:58.79  
                  27.56       57.54 (29.98)     1:28.05 (30.51)     1:58.79 (30.74)
 76 Justin Glanda             19 Univ. Of Michiga                1:58.85  
                  27.30       57.73 (30.43)     1:28.65 (30.92)     1:58.85 (30.20)
 77 Derek Toomey              20 Minnesota                       1:58.93  
                  26.49       56.09 (29.60)     1:27.33 (31.24)     1:58.93 (31.60)
 78 Peter Lyon                18 Zionsville Swim                 1:59.12  
                  28.22       58.15 (29.93)     1:28.77 (30.62)     1:59.12 (30.35)
 79 Andrew Novakoff           21 Univ. Of Michiga                1:59.21  
                  28.47       59.02 (30.55)     1:30.64 (31.62)     1:59.21 (28.57)
 80 Joseph Arnold             24 MVN                             1:59.36  
                  28.05       58.61 (30.56)     1:29.16 (30.55)     1:59.36 (30.20)
 81 Ian Burns                 17 Santa Clara Swim                1:59.40  
                  28.16       58.40 (30.24)     1:29.30 (30.90)     1:59.40 (30.10)
 82 Daniel Conway             17 Blue Devil Swim                 1:59.42  
                  27.48       57.74 (30.26)     1:28.77 (31.03)     1:59.42 (30.65)
 83 Axel Schmitter-Sanchez    19 Club Wolverine                  1:59.44  
                  27.78       57.88 (30.10)     1:28.73 (30.85)     1:59.44 (30.71)
 84 Joseph Eiden              16 Badger Swim Club                1:59.51  
                  27.88       58.54 (30.66)     1:29.95 (31.41)     1:59.51 (29.56)
 85 Matthew Beach             14 Excel Aquatics                  1:59.58  
                  29.14       59.72 (30.58)     1:30.39 (30.67)     1:59.58 (29.19)
 86 Connor McCarroll          20 Univ. Of Michiga                1:59.76  
                                  58.13 ( )     1:29.28 (31.15)     1:59.76 (30.48)
 87 Austin Byrd               17 Eau Claire YMCA                 2:00.03  
                  28.01       58.70 (30.69)     1:29.58 (30.88)     2:00.03 (30.45)
 88 Jeffrey Williamson        16 Victor Swim Club                2:00.04  
                  27.33       58.31 (30.98)     1:29.83 (31.52)     2:00.04 (30.21)
 89 Noah Potratz              17 Waukesha Express                2:00.08  
                  28.57       59.07 (30.50)     1:29.94 (30.87)     2:00.08 (30.14)
 90 Phillippe Guertin            MONT                            2:00.09  
                  28.19       58.69 (30.50)     1:29.44 (30.75)     2:00.09 (30.65)
 91 Logan Redondo             17 MVN                             2:00.19  
                  28.68       58.77 (30.09)     1:29.96 (31.19)     2:00.19 (30.23)
 92 Alexander Martin          23 Gator Swim Club                 2:00.20  
                  28.14       58.08 (29.94)     1:28.81 (30.73)     2:00.20 (31.39)
 93 Geoffrey Longhurst        16 RallySport Aquat                2:00.21  
                  28.41       59.09 (30.68)     1:29.96 (30.87)     2:00.21 (30.25)
 94 Lucas Kuriga              18 Waukesha Express                2:00.36  
                  27.61       57.94 (30.33)     1:29.11 (31.17)     2:00.36 (31.25)
 95 Garin Marlow              18 Minnesota                       2:00.37  
                  28.12       58.89 (30.77)     1:30.44 (31.55)     2:00.37 (29.93)
 96 Maxwell Phillips          16 RallySport Aquat                2:00.42  
                  27.96       58.03 (30.07)     1:29.08 (31.05)     2:00.42 (31.34)
 96 Dane Vanderkaay           21 Univ. Of Michiga                2:00.42  
                  28.32       58.69 (30.37)     1:29.89 (31.20)     2:00.42 (30.53)
 98 Austin Flager             16 Northridge Area                 2:00.54  
                  27.93       58.39 (30.46)     1:30.13 (31.74)     2:00.54 (30.41)
 98 Michael Hamann            16 Mundelein Mustan                2:00.54  
                  28.02       58.85 (30.83)     1:29.39 (30.54)     2:00.54 (31.15)
100 Robert Graves             17 Excel Aquatics                  2:00.62  
                  27.32       57.94 (30.62)     1:28.96 (31.02)     2:00.62 (31.66)
100 Corey Mills               18 Minnesota                       2:00.62  
                  27.85       57.83 (29.98)     1:29.13 (31.30)     2:00.62 (31.49)
102 Michael Joyce             22 GPAC                            2:00.63  
                  28.50       59.11 (30.61)     1:29.93 (30.82)     2:00.63 (30.70)
103 Bryce Kananowicz          15 Una Cast                        2:00.66  
                  27.38       58.55 (31.17)     1:30.51 (31.96)     2:00.66 (30.15)
104 Jonathan Marsh            15 Verona Aquatic C                2:00.86  
                  28.11       58.51 (30.40)     1:30.41 (31.90)     2:00.86 (30.45)
105 Grant Stafford            16 Excel Aquatics                  2:00.87  
                  27.33       57.37 (30.04)     1:29.04 (31.67)     2:00.87 (31.83)
106 David Tao                 16 New Trier Swim C                2:00.94  
                  28.70       59.71 (31.01)     1:30.78 (31.07)     2:00.94 (30.16)
107 Eric Williamson           17 Manta                           2:00.95  
                  28.21       58.78 (30.57)     1:29.83 (31.05)     2:00.95 (31.12)
108 Wyatt Yarish              16 Manta                           2:01.00  
                  27.73       58.12 (30.39)     1:29.50 (31.38)     2:01.00 (31.50)
109 Grant Alef                18 Minnesota                       2:01.05  
                  27.93       58.83 (30.90)     1:30.38 (31.55)     2:01.05 (30.67)
110 Peter Grumhaus            17 Cats Aquatic Tea                2:01.06  
                  28.10       59.01 (30.91)     1:30.71 (31.70)     2:01.06 (30.35)
111 Cooper Burrill            14 Una Scsc                        2:01.20  
                  27.19       57.57 (30.38)     1:28.59 (31.02)     2:01.20 (32.61)
112 Brian Gorman              18 Minnesota                       2:01.31  
                  28.17       58.54 (30.37)     1:29.82 (31.28)     2:01.31 (31.49)
113 Brayden Seal              15 Frisco Aquatics                 2:01.32  
                  27.82       58.59 (30.77)     1:29.94 (31.35)     2:01.32 (31.38)
114 Zachary Blankenbeker      18 Pacesetter Aquat                2:01.36  
                  28.24       58.21 (29.97)     1:29.98 (31.77)     2:01.36 (31.38)
115 Nathan Jobe               21 Minnesota                       2:01.43  
                  27.15       57.42 (30.27)     1:29.18 (31.76)     2:01.43 (32.25)
116 Mitchell Towne            17 Badger Swim Club                2:01.50  
                  28.81       59.05 (30.24)     1:29.98 (30.93)     2:01.50 (31.52)
117 Adam Zelehowsky           18 Lansing Cats                    2:01.63  
                  28.63       59.61 (30.98)     1:31.04 (31.43)     2:01.63 (30.59)
118 Sean Conway               17 Blue Devil Swim                 2:01.74  
                  27.93       58.74 (30.81)     1:30.35 (31.61)     2:01.74 (31.39)
119 Sean Lehane               16 Academy Bullets                 2:01.86  
                  27.54       58.10 (30.56)     1:29.37 (31.27)     2:01.86 (32.49)
120 Connor Black              16 Cats Aquatic Tea                2:01.87  
                  27.43       58.04 (30.61)     1:30.11 (32.07)     2:01.87 (31.76)
121 Maverick Hovey            18 Aquajets Swim Te                2:01.90  
                  28.57       59.25 (30.68)     1:30.97 (31.72)     2:01.90 (30.93)
122 Jonathan Grodecki         17 New Trier Swim C                2:02.03  
                  27.45       57.15 (29.70)     1:28.85 (31.70)     2:02.03 (33.18)
123 Aidan Burns               14 Santa Clara Swim                2:02.11  
                  27.57       59.16 (31.59)     1:30.85 (31.69)     2:02.11 (31.26)
124 Benjamin Xu               17 Eagle Swim Team                 2:02.12  
                  28.59       59.04 (30.45)     1:30.26 (31.22)     2:02.12 (31.86)
125 Nicholas Bessler          18 Academy Bullets                 2:02.28  
                  27.72       58.41 (30.69)     1:29.68 (31.27)     2:02.28 (32.60)
126 Reed Fujan                16 Rochester Swim C                2:02.30  
                  29.52     1:00.64 (31.12)     1:32.00 (31.36)     2:02.30 (30.30)
127 Davis Malone              18 New Trier Swim C                2:02.32  
                  29.00       59.72 (30.72)     1:31.22 (31.50)     2:02.32 (31.10)
128 Brian Hogan               17 Badger Swim Club                2:02.36  
                  28.30       59.41 (31.11)     1:31.44 (32.03)     2:02.36 (30.92)
129 Denver Freeman            16 New Trier Swim C                2:02.54  
                  28.74       59.20 (30.46)     1:30.91 (31.71)     2:02.54 (31.63)
130 Kristopher Tillery        16 Vipers of Albuqu                2:02.73  
                  29.12     1:00.04 (30.92)     1:31.93 (31.89)     2:02.73 (30.80)
131 Andrew Krueger            15 Kettering South                 2:02.79  
                  28.26       58.99 (30.73)     1:31.31 (32.32)     2:02.79 (31.48)
132 Jimmy Rafter              19 Minnesota                       2:02.80  
                  28.40       59.56 (31.16)     1:31.48 (31.92)     2:02.80 (31.32)
133 Kevin Pollard             16 UN-SW                           2:02.95  
                  28.06       59.32 (31.26)     1:31.62 (32.30)     2:02.95 (31.33)
134 Alec Carlson              15 Waukesha Express                2:02.96  
                  27.87       58.66 (30.79)     1:31.20 (32.54)     2:02.96 (31.76)
135 Jack Mangan               16 New Trier Swim C                2:03.26  
                  29.26     1:00.55 (31.29)     1:31.00 (30.45)     2:03.26 (32.26)
136 William Rappaport         17 Badger Swim Club                2:03.39  
                  28.34       59.10 (30.76)     1:31.00 (31.90)     2:03.39 (32.39)
137 David Wright              16 Waukesha Express                2:03.76  
                  28.51     1:00.18 (31.67)     1:31.93 (31.75)     2:03.76 (31.83)
138 Samuel Skinner            17 New Trier Swim C                2:03.77  
                  28.36       59.47 (31.11)     1:31.58 (32.11)     2:03.77 (32.19)
139 Zach Ridout               17 MVN                             2:03.87  
                  29.45     1:01.02 (31.57)     1:32.88 (31.86)     2:03.87 (30.99)
140 Zach Suter                16 Colorado Stars                  2:04.00  
                  27.76       58.50 (30.74)     1:30.90 (32.40)     2:04.00 (33.10)
141 Seth Lane                 17 Fox Valley Wave                 2:04.30  
                  28.34       58.87 (30.53)     1:31.83 (32.96)     2:04.30 (32.47)
142 Aaron Gustafson           17 Bluefish Swim Cl                2:05.56  
                  27.46       58.82 (31.36)     1:32.24 (33.42)     2:05.56 (33.32)
143 Timothy O'Brien           18 Aquajets Swim Te                2:05.67  
                  30.00     1:01.61 (31.61)     1:33.82 (32.21)     2:05.67 (31.85)
144 Zach Kelch                20 Univ. Of Michiga                2:05.82  
                  28.50     1:00.42 (31.92)     1:33.85 (33.43)     2:05.82 (31.97)
145 Terry Peoples             17 Northridge Area                 2:05.93  
                  28.68     1:00.60 (31.92)     1:33.44 (32.84)     2:05.93 (32.49)
146 Christopher Tri           18 Rochester Swim C                2:05.97  
                  29.50     1:01.52 (32.02)     1:35.12 (33.60)     2:05.97 (30.85)
147 Tanner Nimke              16 Rochester Swim C                2:06.01  
                  29.05     1:01.85 (32.80)     1:35.01 (33.16)     2:06.01 (31.00)
148 Patrick Franken           17 Badger Aquatics                 2:06.21  
                  29.79     1:01.83 (32.04)     1:34.46 (32.63)     2:06.21 (31.75)
149 Lucas Klinker             17 Central Iowa Aqu                2:06.55  
                  28.90     1:00.00 (31.10)     1:33.01 (33.01)     2:06.55 (33.54)
150 Timothy Martin            16 Pacesetter Aquat                2:06.56  
                  28.54     1:00.55 (32.01)     1:33.42 (32.87)     2:06.56 (33.14)
151 Zachary Cain              17 Club Wolverine                  2:06.57  
                  27.87       59.33 (31.46)     1:33.05 (33.72)     2:06.57 (33.52)
152 Charles Barry             16 Badger Swim Club                2:07.39  
                  28.64     1:01.12 (32.48)     1:34.55 (33.43)     2:07.39 (32.84)
153 Alexander Swain           16 Waukesha Express                2:08.35  
                  28.82     1:01.33 (32.51)     1:35.62 (34.29)     2:08.35 (32.73)
154 Tyler Lueck               17 Weymouth Club Wa                2:09.47  
                  29.43     1:02.18 (32.75)     1:35.64 (33.46)     2:09.47 (33.83)
155 Raymond Leiferman         17 Verona Aquatic C                2:10.58  
                  29.61     1:02.29 (32.68)     1:36.23 (33.94)     2:10.58 (34.35)
 -- Markus Rogan              29 TROJ                                DFS  
 -- Simon Burnett             28 FORD                                DFS  
 -- Connor Green              15 Bluefish Swim Cl                    DFS  
 -- Yoelvis Pedraza           24 Una Gsc                             DFS  
 -- Chase Kalisz              17 North Baltimore                     DFS  
 -- William Harris            23 TROJ                                 NS  
 -- Joshua Quallen            16 Dayton Raiders                      SCR  
 -- Brian Stiles              17 Morris County Sw                    SCR  
 -- Ian Wheeler               19 Una Hawa                            SCR  
 -- Michael Lanz              17 New Hope Crystal                    SCR  
 -- Jakob Iotte               17 Fox Valley Wave                     SCR  
 -- Aaron Chanas-Larue        17 Manta                               SCR  
 -- Samuel Mo                 17 Badger Swim Club                    SCR  
 -- Alejandro Gomez           26 Gator Swim Club                     SCR  
 -- Brett Fraser              22 Gator Swim Club                     SCR  
 -- Arthur Dilman             21 Fast Lane Aquati                    SCR  
 -- Marco Loughran            22 Gator Swim Club                     SCR  
 -- Jonathon Ekleberry        19 Univ. Of Michiga                    SCR  
 -- Mark Dylla                23 Athens Bulldog S                    SCR  
 -- Dan Miller                18 Univ. Of Michiga                    SCR  
 
Men 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Ous Mellouli              27 TROJ                 3:55.46    3:49.60   20  
                  26.71       55.61 (28.90)     1:24.53 (28.92)     1:54.02 (29.49)
        2:23.00 (28.98)     2:52.25 (29.25)     3:21.14 (28.89)     3:49.60 (28.46)
  2 Zhang Lin                    CHN                  3:55.06    3:50.48   17  
                  27.18       56.36 (29.18)     1:26.12 (29.76)     1:55.71 (29.59)
        2:24.72 (29.01)     2:53.73 (29.01)     3:23.26 (29.53)     3:50.48 (27.22)
  3 Yannick Agnel             19 FRA                  3:54.17    3:50.52   16  
                  27.26       56.72 (29.46)     1:26.31 (29.59)     1:55.81 (29.50)
        2:25.12 (29.31)     2:53.69 (28.57)     3:22.74 (29.05)     3:50.52 (27.78)
  4 Mads Glaesner             23 TROJ                 3:54.94    3:51.51   15  
                  27.53       56.75 (29.22)     1:26.52 (29.77)     1:56.17 (29.65)
        2:25.78 (29.61)     2:54.58 (28.80)     3:23.84 (29.26)     3:51.51 (27.67)
  5 Matthew McLean            23 Una Fast             3:55.48    3:51.61   14  
                  26.81       55.87 (29.06)     1:25.18 (29.31)     1:54.24 (29.06)
        2:23.80 (29.56)     2:53.47 (29.67)     3:23.57 (30.10)     3:51.61 (28.04)
  6 Michael Klueh             24 Fast Swim Team       3:54.06    3:51.87   13  
                  27.26       56.31 (29.05)     1:26.05 (29.74)     1:55.74 (29.69)
        2:25.52 (29.78)     2:54.88 (29.36)     3:24.10 (29.22)     3:51.87 (27.77)
  7 Sean Ryan                 19 Univ. Of Michiga     3:55.22    3:56.19   12  
                  27.87       57.32 (29.45)     1:26.96 (29.64)     1:56.86 (29.90)
        2:26.49 (29.63)     2:56.54 (30.05)     3:26.67 (30.13)     3:56.19 (29.52)
  8 Matthew Benecki           21 Minnesota            3:56.12    3:59.62   11  
                  26.69       56.04 (29.35)     1:26.02 (29.98)     1:56.36 (30.34)
        2:26.82 (30.46)     2:57.91 (31.09)     3:28.80 (30.89)     3:59.62 (30.82)
B - Final
  9 Dominik Meichtry          26 TROJ                 3:59.03    3:55.21    9  
                  27.63       57.19 (29.56)     1:27.34 (30.15)     1:57.64 (30.30)
        2:28.28 (30.64)     2:57.45 (29.17)     3:26.73 (29.28)     3:55.21 (28.48)
 10 Peter Vanderkaay          26 OLY                  4:00.92    3:55.98    7  
                  27.69       57.93 (30.24)     1:28.15 (30.22)     1:58.27 (30.12)
        2:28.02 (29.75)     2:57.96 (29.94)     3:27.75 (29.79)     3:55.98 (28.23)
 11 Connor Jaeger             20 Univ. Of Michiga     3:58.08    3:56.11    6  
                  27.71       57.10 (29.39)     1:27.52 (30.42)     1:57.67 (30.15)
        2:27.95 (30.28)     2:57.86 (29.91)     3:27.92 (30.06)     3:56.11 (28.19)
 12 Sebastien Rouault         25 FRA                  4:00.98    3:57.12    5  
                  27.46       57.52 (30.06)     1:27.97 (30.45)     1:58.70 (30.73)
        2:29.02 (30.32)     2:59.21 (30.19)     3:28.86 (29.65)     3:57.12 (28.26)
 13 Ryan Lochte               27 DBS                  4:01.53    3:58.82    4  
                  26.55       56.01 (29.46)     1:26.10 (30.09)     1:56.59 (30.49)
        2:26.65 (30.06)     2:57.52 (30.87)     3:28.16 (30.64)     3:58.82 (30.66)
 14 Alejandro Gomez           26 Gator Swim Club      3:59.30    3:59.50    3  
                  27.53       57.02 (29.49)     1:27.18 (30.16)     1:57.36 (30.18)
        2:28.00 (30.64)     2:58.50 (30.50)     3:29.36 (30.86)     3:59.50 (30.14)
 15 Nimrod Bar-Or             22 IRNT                 4:01.47    3:59.78    2  
                  27.74       58.46 (30.72)     1:29.21 (30.75)     2:00.10 (30.89)
        2:30.37 (30.27)     3:00.96 (30.59)     3:31.17 (30.21)     3:59.78 (28.61)
 16 Adam DeJong               23 Club Wolverine       4:00.79    4:00.35    1  
                  27.56       57.36 (29.80)     1:27.69 (30.33)     1:58.14 (30.45)
        2:28.46 (30.32)     2:58.99 (30.53)     3:29.81 (30.82)     4:00.35 (30.54)
C - Final
 17 Conor Dwyer               22 LFSC                 4:01.78    3:58.01  
                  27.80       58.10 (30.30)     1:28.91 (30.81)     1:59.40 (30.49)
        2:29.05 (29.65)     2:58.82 (29.77)     3:28.64 (29.82)     3:58.01 (29.37)
 18 Damien Joly               19 FRA                  4:02.76    4:00.52  
                  27.75       57.30 (29.55)     1:27.56 (30.26)     1:57.74 (30.18)
        2:28.59 (30.85)     2:59.71 (31.12)     3:30.78 (31.07)     4:00.52 (29.74)
 19 James Clarke              23 Unat-University      4:02.46    4:01.29  
                  27.73       58.25 (30.52)     1:29.34 (31.09)     2:00.33 (30.99)
        2:31.12 (30.79)     3:01.65 (30.53)     3:31.75 (30.10)     4:01.29 (29.54)
 20 Kevin Webster             22 North Baltimore      4:05.21    4:02.21  
                  28.17       58.67 (30.50)     1:29.36 (30.69)     2:00.33 (30.97)
        2:31.22 (30.89)     3:02.08 (30.86)     3:32.51 (30.43)     4:02.21 (29.70)
 21 Clifford Goertemiller     16 Dayton Raiders       4:02.77    4:05.22  
                  27.79       58.24 (30.45)     1:29.28 (31.04)     2:00.47 (31.19)
        2:31.68 (31.21)     3:03.07 (31.39)     3:34.67 (31.60)     4:05.22 (30.55)
 22 Sebastien Rousseau        21 Una Gsc              4:03.99    4:05.25  
                  28.25       59.14 (30.89)     1:30.25 (31.11)     2:01.12 (30.87)
        2:32.12 (31.00)     3:03.29 (31.17)     3:34.96 (31.67)     4:05.25 (30.29)
 23 Joseph Arnold             24 MVN                  4:05.03    4:05.92  
                  28.44       59.48 (31.04)     1:31.05 (31.57)     2:02.49 (31.44)
        2:33.55 (31.06)     3:04.70 (31.15)     3:35.87 (31.17)     4:05.92 (30.05)
 24 Nicholas Killeen          18 Ywca Flying Fish     4:04.77    4:06.31  
                  27.93       58.61 (30.68)     1:29.66 (31.05)     2:00.70 (31.04)
        2:31.67 (30.97)     3:02.67 (31.00)     3:34.41 (31.74)     4:06.31 (31.90)
 
Men 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Michael Klueh             24 Fast Swim Team                  3:54.06  
                  27.44       56.73 (29.29)     1:26.57 (29.84)     1:56.45 (29.88)
        2:26.66 (30.21)     2:56.74 (30.08)     3:26.53 (29.79)     3:54.06 (27.53)
  2 Yannick Agnel             19 FRA                             3:54.17  
                                                    1:27.69 ( )     1:57.24 (29.55)
        2:27.06 (29.82)     2:56.94 (29.88)     3:27.10 (30.16)     3:54.17 (27.07)
  3 Mads Glaesner             23 TROJ                            3:54.94  
                                                    1:26.98 ( )     1:56.68 (29.70)
        2:26.94 (30.26)     2:56.80 (29.86)     3:26.27 (29.47)     3:54.94 (28.67)
  4 Zhang Lin                    CHN                             3:55.06  
                  27.04       56.41 (29.37)     1:26.29 (29.88)     1:56.56 (30.27)
        2:26.46 (29.90)     2:56.58 (30.12)     3:26.71 (30.13)     3:55.06 (28.35)
  5 Sean Ryan                 19 Univ. Of Michiga                3:55.22  
                  27.84       57.63 (29.79)     1:27.48 (29.85)     1:57.49 (30.01)
        2:27.44 (29.95)     2:57.25 (29.81)     3:26.77 (29.52)     3:55.22 (28.45)
  6 Ous Mellouli              27 TROJ                            3:55.46  
                  27.40       56.60 (29.20)     1:26.48 (29.88)     1:56.77 (30.29)
        2:26.69 (29.92)     2:56.57 (29.88)     3:26.42 (29.85)     3:55.46 (29.04)
  7 Matthew McLean            23 Una Fast                        3:55.48  
                  27.55       57.10 (29.55)     1:27.24 (30.14)     1:57.34 (30.10)
        2:27.42 (30.08)     2:57.38 (29.96)     3:27.62 (30.24)     3:55.48 (27.86)
  8 Matthew Benecki           21 Minnesota                       3:56.12  
                  26.84       55.88 (29.04)     1:25.81 (29.93)     1:55.77 (29.96)
        2:26.26 (30.49)     2:56.30 (30.04)     3:26.66 (30.36)     3:56.12 (29.46)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Connor Jaeger             20 Univ. Of Michiga                3:58.08  
                                  19.86 ( )   1:28.32 (1:08.46)     1:58.64 (30.32)
        2:28.92 (30.28)     2:58.98 (30.06)     3:29.22 (30.24)     3:58.08 (28.86)
 10 Clement Lefert            24 FRA                             3:58.49  
                  26.86       56.54 (29.68)     1:26.74 (30.20)     1:57.27 (30.53)
        2:27.99 (30.72)     2:58.65 (30.66)     3:29.21 (30.56)     3:58.49 (29.28)
 11 Dominik Meichtry          26 TROJ                            3:59.03  
                  27.91       57.39 (29.48)     1:27.46 (30.07)     1:57.69 (30.23)
        2:28.35 (30.66)     2:58.94 (30.59)     3:29.85 (30.91)     3:59.03 (29.18)
 12 Alejandro Gomez           26 Gator Swim Club                 3:59.30  
                                                    1:27.97 ( )     1:58.20 (30.23)
        2:28.56 (30.36)     2:59.06 (30.50)     3:29.47 (30.41)     3:59.30 (29.83)
 13 Adam DeJong               23 Club Wolverine                  4:00.79  
                  27.69       57.54 (29.85)     1:27.89 (30.35)     1:58.75 (30.86)
        2:29.27 (30.52)     2:59.84 (30.57)     3:30.57 (30.73)     4:00.79 (30.22)
 14 Peter Vanderkaay          26 OLY                             4:00.92  
                  28.75       59.25 (30.50)     1:30.57 (31.32)     2:01.07 (30.50)
        2:31.97 (30.90)     3:02.32 (30.35)     3:32.33 (30.01)     4:00.92 (28.59)
 15 Sebastien Rouault         25 FRA                             4:00.98  
                  28.22       59.27 (31.05)     1:30.71 (31.44)     2:01.59 (30.88)
        2:32.41 (30.82)     3:02.84 (30.43)     3:33.07 (30.23)     4:00.98 (27.91)
 16 Nimrod Bar-Or             22 IRNT                            4:01.47  
                                1:00.01 ( )     1:31.72 (31.71)     2:03.30 (31.58)
        2:33.68 (30.38)     3:03.76 (30.08)     3:33.07 (29.31)     4:01.47 (28.40)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Ryan Lochte               27 DBS                             4:01.53  
                                  58.40 ( )     1:28.89 (30.49)     1:59.73 (30.84)
        2:29.79 (30.06)     3:00.32 (30.53)     3:31.03 (30.71)     4:01.53 (30.50)
 18 Conor Dwyer               22 LFSC                            4:01.78  
                  28.30       59.44 (31.14)     1:30.60 (31.16)     2:02.09 (31.49)
        2:31.91 (29.82)     3:01.86 (29.95)     3:32.14 (30.28)     4:01.78 (29.64)
 19 James Clarke              23 Unat-University                 4:02.46  
                  27.54       57.31 (29.77)     1:28.11 (30.80)     1:58.54 (30.43)
        2:29.40 (30.86)     3:00.40 (31.00)     3:31.64 (31.24)     4:02.46 (30.82)
 20 Richard Berens            23 TROJ                            4:02.73  
                  27.53       58.72 (31.19)     1:29.20 (30.48)     2:00.46 (31.26)
        2:30.75 (30.29)     3:01.83 (31.08)     3:32.77 (30.94)     4:02.73 (29.96)
 21 Damien Joly               19 FRA                             4:02.76  
                  28.18       58.11 (29.93)     1:28.47 (30.36)     1:59.12 (30.65)
        2:29.86 (30.74)     3:01.05 (31.19)     3:32.15 (31.10)     4:02.76 (30.61)
 22 Clifford Goertemiller     16 Dayton Raiders                  4:02.77  
                  27.80       57.83 (30.03)     1:28.38 (30.55)     1:59.49 (31.11)
        2:30.55 (31.06)     3:01.61 (31.06)     3:32.61 (31.00)     4:02.77 (30.16)
 23 Sebastien Rousseau        21 Una Gsc                         4:03.99  
                  28.48       59.25 (30.77)     1:30.65 (31.40)     2:01.95 (31.30)
        2:32.77 (30.82)     3:03.68 (30.91)     3:34.63 (30.95)     4:03.99 (29.36)
 24 Yuri Samuilich            20 IRNT                            4:04.44  
                  27.90       58.17 (30.27)     1:28.70 (30.53)     1:59.47 (30.77)
        2:30.35 (30.88)     3:01.54 (31.19)     3:33.41 (31.87)     4:04.44 (31.03)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Nicholas Killeen          18 Ywca Flying Fish                4:04.77  
                  27.67       57.68 (30.01)     1:28.70 (31.02)     1:59.59 (30.89)
        2:30.52 (30.93)     3:01.94 (31.42)     3:33.36 (31.42)     4:04.77 (31.41)
 26 Joseph Arnold             24 MVN                             4:05.03  
                  28.64       59.70 (31.06)     1:31.05 (31.35)     2:02.42 (31.37)
        2:33.65 (31.23)     3:04.69 (31.04)     3:35.67 (30.98)     4:05.03 (29.36)
-------------------------------------------------------------------------
 27 Kevin Webster             22 North Baltimore                 4:05.21  
                                                    1:28.99 ( )     1:59.83 (30.84)
        2:30.93 (31.10)     3:02.64 (31.71)     3:34.13 (31.49)     4:05.21 (31.08)
 28 CJ Smith                  18 Minnesota                       4:05.33  
                  28.56       59.27 (30.71)     1:30.20 (30.93)     2:00.91 (30.71)
        2:32.17 (31.26)     3:03.36 (31.19)     3:34.81 (31.45)     4:05.33 (30.52)
 29 Max Jaben                 25 UNTR                            4:05.86  
                  28.41       58.19 (29.78)     1:29.07 (30.88)     1:59.89 (30.82)
        2:31.05 (31.16)     3:02.22 (31.17)     3:34.01 (31.79)     4:05.86 (31.85)
 30 Michael Vernoia           21 Minnesota                       4:06.09  
                  27.92       58.29 (30.37)     1:28.89 (30.60)     1:59.48 (30.59)
        2:30.40 (30.92)     3:02.16 (31.76)     3:34.46 (32.30)     4:06.09 (31.63)
 31 Ryan Feeley               19 Univ. Of Michiga                4:06.56  
                  28.26       59.01 (30.75)     1:30.55 (31.54)     2:02.74 (32.19)
        2:34.26 (31.52)     3:06.03 (31.77)     3:37.25 (31.22)     4:06.56 (29.31)
 32 Shaune Fraser             23 Gator Swim Club                 4:06.66  
                  28.55       59.26 (30.71)     1:30.68 (31.42)     2:02.17 (31.49)
        2:33.87 (31.70)     3:05.63 (31.76)     3:38.04 (32.41)     4:06.66 (28.62)
 33 Samuel Shimomura          16 Santa Clara Swim                4:06.83  
                  28.25       59.11 (30.86)     1:30.22 (31.11)     2:01.51 (31.29)
        2:32.59 (31.08)     3:04.43 (31.84)     3:35.78 (31.35)     4:06.83 (31.05)
 34 Eric Ress                 21 Una Scsc                        4:07.05  
                  28.94       59.71 (30.77)     1:30.97 (31.26)     2:02.37 (31.40)
        2:33.78 (31.41)     3:05.93 (32.15)     3:37.55 (31.62)     4:07.05 (29.50)
 35 Jordan Wilimovsky         17 Team Santa Monic                4:08.37  
                  29.31     1:00.88 (31.57)     1:32.53 (31.65)     2:04.34 (31.81)
        2:35.49 (31.15)     3:06.66 (31.17)     3:38.22 (31.56)     4:08.37 (30.15)
 36 Sean Nesheim              20 Minnesota                       4:08.67  
                  28.43       59.50 (31.07)     1:31.21 (31.71)     2:02.97 (31.76)
        2:34.87 (31.90)     3:06.58 (31.71)     3:37.95 (31.37)     4:08.67 (30.72)
 37 Phillippe Guertin            MONT                            4:08.77  
                  29.43     1:00.69 (31.26)     1:32.53 (31.84)     2:04.21 (31.68)
        2:35.44 (31.23)     3:06.96 (31.52)     3:38.85 (31.89)     4:08.77 (29.92)
 38 Oleg Rabota               20 Fast Lane Aquati                4:08.82  
                  29.24     1:00.74 (31.50)     1:32.38 (31.64)     2:04.71 (32.33)
        2:36.53 (31.82)     3:08.42 (31.89)     3:39.26 (30.84)     4:08.82 (29.56)
 39 Chin Hao Chang            17 Santa Clara Swim                4:09.03  
                  28.65       59.72 (31.07)     1:30.99 (31.27)     2:02.37 (31.38)
        2:33.99 (31.62)     3:05.72 (31.73)     3:37.48 (31.76)     4:09.03 (31.55)
 40 Nicklaus Dillinger        18 Gillette Swim Te                4:09.18  
                  28.13       59.26 (31.13)     1:31.13 (31.87)     2:03.20 (32.07)
        2:34.78 (31.58)     3:06.35 (31.57)     3:37.84 (31.49)     4:09.18 (31.34)
 41 Danny Brebrick            19 Minnesota                       4:09.29  
                  28.72       59.70 (30.98)     1:31.40 (31.70)     2:03.18 (31.78)
        2:34.86 (31.68)     3:06.63 (31.77)     3:38.45 (31.82)     4:09.29 (30.84)
 42 Michael Domagala          15 Asphalt Green Un                4:09.65  
                  28.32     1:00.48 (32.16)     1:32.48 (32.00)     2:04.85 (32.37)
        2:36.52 (31.67)     3:08.39 (31.87)     3:39.83 (31.44)     4:09.65 (29.82)
 43 Trent Jackson             16 Iowa Flyers Swim                4:10.09  
                  28.36       59.13 (30.77)     1:31.43 (32.30)     2:03.63 (32.20)
        2:35.14 (31.51)     3:07.75 (32.61)     3:40.49 (32.74)     4:10.09 (29.60)
 43 Brock Redondo             19 MVN                             4:10.09  
                  29.26     1:01.50 (32.24)     1:32.98 (31.48)     2:04.86 (31.88)
        2:36.50 (31.64)     3:08.63 (32.13)     3:40.12 (31.49)     4:10.09 (29.97)
 45 Brayden Seal              15 Frisco Aquatics                 4:10.33  
                  28.34       59.80 (31.46)     1:31.06 (31.26)     2:03.41 (32.35)
        2:34.56 (31.15)     3:07.34 (32.78)     3:39.39 (32.05)     4:10.33 (30.94)
 46 Ryutaro Kamiya            20 Univ. Of Michiga                4:10.61  
                  27.83       57.52 (29.69)     1:28.10 (30.58)     1:59.58 (31.48)
        2:31.84 (32.26)     3:05.12 (33.28)     3:38.36 (33.24)     4:10.61 (32.25)
 47 Grant Alef                18 Minnesota                       4:10.70  
                  28.21       59.70 (31.49)     1:31.24 (31.54)     2:03.17 (31.93)
        2:34.99 (31.82)     3:07.24 (32.25)     3:39.53 (32.29)     4:10.70 (31.17)
 48 Matt Papenfuss            21 Minnesota                       4:10.74  
                  28.80     1:00.47 (31.67)     1:32.96 (32.49)     2:05.91 (32.95)
        2:38.09 (32.18)     3:09.86 (31.77)     3:41.26 (31.40)     4:10.74 (29.48)
 49 Daniel Conway             17 Blue Devil Swim                 4:11.18  
                  28.58       59.56 (30.98)     1:31.31 (31.75)     2:03.31 (32.00)
        2:35.49 (32.18)     3:07.57 (32.08)     3:40.21 (32.64)     4:11.18 (30.97)
 50 Nathan Mueller            15 Colorado Stars                  4:11.42  
                  29.36     1:01.15 (31.79)     1:33.65 (32.50)     2:05.02 (31.37)
        2:37.47 (32.45)     3:09.53 (32.06)     3:41.29 (31.76)     4:11.42 (30.13)
 51 Reed Malone               16 New Trier Swim C                4:11.53  
                  28.94     1:00.03 (31.09)     1:32.09 (32.06)     2:03.93 (31.84)
        2:36.39 (32.46)     3:08.54 (32.15)     3:40.55 (32.01)     4:11.53 (30.98)
 52 Aidan Burns               14 Santa Clara Swim                4:11.92  
                  28.27       59.91 (31.64)     1:32.23 (32.32)     2:04.69 (32.46)
        2:37.60 (32.91)     3:09.53 (31.93)     3:41.60 (32.07)     4:11.92 (30.32)
 53 Logan Redondo             17 MVN                             4:12.27  
                  29.58     1:01.48 (31.90)     1:33.73 (32.25)     2:05.80 (32.07)
        2:37.76 (31.96)     3:09.72 (31.96)     3:41.59 (31.87)     4:12.27 (30.68)
 54 Robert Flader                DSV                             4:12.37  
                  28.74       59.70 (30.96)     1:31.16 (31.46)     2:02.98 (31.82)
        2:35.03 (32.05)     3:07.88 (32.85)     3:40.38 (32.50)     4:12.37 (31.99)
 55 Noah Potratz              17 Waukesha Express                4:12.79  
                  29.94     1:01.73 (31.79)     1:33.82 (32.09)     2:05.70 (31.88)
        2:37.76 (32.06)     3:09.84 (32.08)     3:42.06 (32.22)     4:12.79 (30.73)
 56 Michael Joyce             22 GPAC                            4:13.32  
                  29.65     1:01.17 (31.52)     1:33.09 (31.92)     2:04.98 (31.89)
        2:37.27 (32.29)     3:09.47 (32.20)     3:41.91 (32.44)     4:13.32 (31.41)
 57 Sammy Sherman             17 Asphalt Green Un                4:13.34  
                  30.38     1:03.05 (32.67)     1:34.50 (31.45)     2:06.12 (31.62)
        2:37.88 (31.76)     3:10.44 (32.56)     3:42.91 (32.47)     4:13.34 (30.43)
 58 Peter Lyon                18 Zionsville Swim                 4:13.38  
                  29.16     1:01.10 (31.94)     1:34.25 (33.15)     2:06.92 (32.67)
        2:38.96 (32.04)     3:10.55 (31.59)     3:42.54 (31.99)     4:13.38 (30.84)
 59 Austin Manganiello        18 Una Gsc                         4:13.46  
                  29.18     1:01.28 (32.10)     1:33.26 (31.98)     2:05.24 (31.98)
        2:37.23 (31.99)     3:10.21 (32.98)     3:42.26 (32.05)     4:13.46 (31.20)
 60 Zach Ridout               17 MVN                             4:13.52  
                  29.79     1:01.90 (32.11)     1:33.58 (31.68)     2:05.79 (32.21)
        2:37.74 (31.95)     3:10.14 (32.40)     3:42.01 (31.87)     4:13.52 (31.51)
 61 Austin Byrd               17 Eau Claire YMCA                 4:13.76  
                  28.54     1:00.36 (31.82)     1:32.54 (32.18)     2:04.88 (32.34)
        2:37.39 (32.51)     3:09.77 (32.38)     3:42.53 (32.76)     4:13.76 (31.23)
 62 Matthew Beach             14 Excel Aquatics                  4:14.07  
                  30.09     1:01.87 (31.78)     1:33.80 (31.93)     2:06.12 (32.32)
        2:38.40 (32.28)     3:10.25 (31.85)     3:43.22 (32.97)     4:14.07 (30.85)
 63 Dane Vanderkaay           21 Univ. Of Michiga                4:14.34  
                  28.34       59.56 (31.22)     1:31.34 (31.78)     2:03.76 (32.42)
        2:36.19 (32.43)     3:08.82 (32.63)     3:41.97 (33.15)     4:14.34 (32.37)
 64 Jeffrey Williamson        16 Victor Swim Club                4:14.43  
                  28.50     1:00.99 (32.49)     1:33.59 (32.60)     2:06.41 (32.82)
        2:39.03 (32.62)     3:11.62 (32.59)     3:43.70 (32.08)     4:14.43 (30.73)
 65 Brian Gorman              18 Minnesota                       4:14.46  
                  29.41     1:01.02 (31.61)     1:32.89 (31.87)     2:05.41 (32.52)
        2:37.63 (32.22)     3:09.99 (32.36)     3:42.47 (32.48)     4:14.46 (31.99)
 66 Alex Cisneros             18 Minnesota                       4:14.58  
                  28.38     1:00.18 (31.80)     1:31.98 (31.80)     2:04.54 (32.56)
        2:36.82 (32.28)     3:09.71 (32.89)     3:42.30 (32.59)     4:14.58 (32.28)
 67 Zachary Diener            16 Liquid Lightning                4:14.63  
                  28.54       59.92 (31.38)     1:32.45 (32.53)     2:05.01 (32.56)
        2:37.33 (32.32)     3:10.18 (32.85)     3:43.37 (33.19)     4:14.63 (31.26)
 68 Geoffrey Longhurst        16 RallySport Aquat                4:14.90  
                  29.63     1:01.61 (31.98)     1:33.21 (31.60)     2:05.18 (31.97)
        2:37.14 (31.96)     3:10.32 (33.18)     3:43.14 (32.82)     4:14.90 (31.76)
 69 Alexander Martin          23 Gator Swim Club                 4:14.97  
                  28.68       59.96 (31.28)     1:31.44 (31.48)     2:03.26 (31.82)
        2:35.07 (31.81)     3:07.62 (32.55)     3:41.19 (33.57)     4:14.97 (33.78)
 70 Jonathan Marsh            15 Verona Aquatic C                4:15.00  
                  29.21     1:01.65 (32.44)     1:34.29 (32.64)     2:07.58 (33.29)
        2:39.45 (31.87)     3:12.28 (32.83)     3:44.40 (32.12)     4:15.00 (30.60)
 71 Eugene Tee                17 Team Santa Monic                4:15.50  
                  28.76     1:00.46 (31.70)     1:32.01 (31.55)     2:04.85 (32.84)
        2:37.24 (32.39)     3:10.20 (32.96)     3:42.94 (32.74)     4:15.50 (32.56)
 72 Garin Marlow              18 Minnesota                       4:15.80  
                  28.67     1:00.17 (31.50)     1:32.55 (32.38)     2:05.37 (32.82)
        2:38.49 (33.12)     3:11.25 (32.76)     3:44.09 (32.84)     4:15.80 (31.71)
 73 Joseph Eiden              16 Badger Swim Club                4:15.98  
                  29.16     1:01.34 (32.18)     1:34.07 (32.73)     2:07.10 (33.03)
        2:40.17 (33.07)     3:12.71 (32.54)     3:45.45 (32.74)     4:15.98 (30.53)
 74 Bryce Kananowicz          15 Una Cast                        4:16.56  
                  29.36     1:01.21 (31.85)     1:34.22 (33.01)     2:06.69 (32.47)
        2:39.69 (33.00)     3:12.52 (32.83)     3:45.48 (32.96)     4:16.56 (31.08)
 75 Wyatt Yarish              16 Manta                           4:16.63  
                  29.42     1:01.38 (31.96)     1:33.24 (31.86)     2:05.80 (32.56)
        2:38.16 (32.36)     3:11.03 (32.87)     3:44.15 (33.12)     4:16.63 (32.48)
 76 Corey Mills               18 Minnesota                       4:16.76  
                  29.02     1:00.79 (31.77)     1:32.93 (32.14)     2:05.70 (32.77)
        2:38.35 (32.65)     3:11.53 (33.18)     3:44.40 (32.87)     4:16.76 (32.36)
 77 Andrew Eiken              18 Maverick Swim Cl                4:17.32  
                  29.27     1:00.74 (31.47)     1:33.39 (32.65)     2:06.06 (32.67)
        2:39.30 (33.24)     3:11.77 (32.47)     3:44.91 (33.14)     4:17.32 (32.41)
 78 Robert Graves             17 Excel Aquatics                  4:17.94  
                  28.30       59.13 (30.83)     1:31.91 (32.78)     2:05.11 (33.20)
        2:38.51 (33.40)     3:11.59 (33.08)     3:45.32 (33.73)     4:17.94 (32.62)
 79 Adam Zelehowsky           18 Lansing Cats                    4:18.01  
                  29.33     1:01.34 (32.01)     1:33.62 (32.28)     2:06.30 (32.68)
        2:39.24 (32.94)     3:12.41 (33.17)     3:45.53 (33.12)     4:18.01 (32.48)
 80 David Tao                 16 New Trier Swim C                4:18.20  
                  28.34       59.18 (30.84)     1:31.24 (32.06)     2:04.01 (32.77)
        2:37.39 (33.38)     3:11.56 (34.17)     3:44.98 (33.42)     4:18.20 (33.22)
 81 Austin Vacek              17 Katy Aquatic Tea                4:18.34  
                  29.16     1:00.78 (31.62)     1:33.28 (32.50)     2:06.17 (32.89)
        2:39.19 (33.02)     3:12.49 (33.30)     3:45.89 (33.40)     4:18.34 (32.45)
 82 Andrew Novakoff           21 Univ. Of Michiga                4:18.87  
                  29.85     1:02.36 (32.51)     1:35.64 (33.28)     2:09.11 (33.47)
        2:41.93 (32.82)     3:15.29 (33.36)     3:47.98 (32.69)     4:18.87 (30.89)
 83 Adam Whitener             16 Club Wolverine                  4:19.13  
                  29.31     1:01.04 (31.73)     1:34.12 (33.08)     2:07.66 (33.54)
        2:41.12 (33.46)     3:14.19 (33.07)     3:47.68 (33.49)     4:19.13 (31.45)
 84 Davis Malone              18 New Trier Swim C                4:19.29  
                  29.76     1:03.17 (33.41)     1:35.39 (32.22)     2:08.36 (32.97)
        2:40.68 (32.32)     3:14.31 (33.63)     3:47.01 (32.70)     4:19.29 (32.28)
 84 Charles Barry             16 Badger Swim Club                4:19.29  
                  29.04     1:01.03 (31.99)     1:33.63 (32.60)     2:06.59 (32.96)
        2:39.91 (33.32)     3:13.20 (33.29)     3:46.92 (33.72)     4:19.29 (32.37)
 86 Joshua Hughes             17 Iowa Flyers Swim                4:19.66  
                  28.99     1:01.85 (32.86)     1:34.67 (32.82)     2:08.07 (33.40)
        2:41.43 (33.36)     3:15.31 (33.88)     3:48.82 (33.51)     4:19.66 (30.84)
 87 Mitchell Towne            17 Badger Swim Club                4:19.77  
                                1:02.11 ( )     1:35.38 (33.27)     2:09.16 (33.78)
        2:41.53 (32.37)     3:15.35 (33.82)     3:48.31 (32.96)     4:19.77 (31.46)
 88 Connor Harrigan           16 Parkland Aquatic                4:19.91  
                  29.92     1:01.75 (31.83)     1:34.03 (32.28)     2:06.65 (32.62)
        2:39.53 (32.88)     3:12.93 (33.40)     3:46.84 (33.91)     4:19.91 (33.07)
 89 Zach Kelch                20 Univ. Of Michiga                4:19.98  
                  28.42     1:00.24 (31.82)     1:33.30 (33.06)     2:06.52 (33.22)
        2:39.97 (33.45)     3:13.63 (33.66)     3:47.76 (34.13)     4:19.98 (32.22)
 90 Connor Croan              15 Colorado Athleti                4:20.34  
                  29.30     1:01.19 (31.89)     1:34.23 (33.04)     2:07.37 (33.14)
        2:41.12 (33.75)     3:14.52 (33.40)     3:48.44 (33.92)     4:20.34 (31.90)
 91 Grant Stafford            16 Excel Aquatics                  4:20.45  
                  28.95     1:01.32 (32.37)     1:33.92 (32.60)     2:06.33 (32.41)
        2:39.19 (32.86)     3:13.01 (33.82)     3:47.45 (34.44)     4:20.45 (33.00)
 92 Brian Hogan               17 Badger Swim Club                4:20.57  
                  29.46     1:01.98 (32.52)     1:35.56 (33.58)     2:08.71 (33.15)
        2:42.04 (33.33)     3:15.59 (33.55)     3:49.04 (33.45)     4:20.57 (31.53)
 93 Samuel Skinner            17 New Trier Swim C                4:20.81  
                  30.48     1:04.01 (33.53)     1:37.26 (33.25)     2:10.77 (33.51)
        2:42.81 (32.04)     3:15.78 (32.97)     3:48.96 (33.18)     4:20.81 (31.85)
 94 Stuart Hohm               15 Springfield USA                 4:21.71  
                  28.98     1:00.79 (31.81)     1:33.48 (32.69)     2:06.77 (33.29)
        2:40.21 (33.44)     3:14.09 (33.88)     3:48.30 (34.21)     4:21.71 (33.41)
 95 Kristopher Tillery        16 Vipers of Albuqu                4:22.64  
                  29.85     1:02.43 (32.58)     1:35.78 (33.35)     2:09.62 (33.84)
        2:42.73 (33.11)     3:16.37 (33.64)     3:50.26 (33.89)     4:22.64 (32.38)
 96 Denver Freeman            16 New Trier Swim C                4:22.73  
                  30.04     1:01.88 (31.84)     1:35.41 (33.53)     2:08.50 (33.09)
        2:42.50 (34.00)     3:16.53 (34.03)     3:51.14 (34.61)     4:22.73 (31.59)
 97 Timothy Martin            16 Pacesetter Aquat                4:23.43  
                  29.84     1:02.98 (33.14)     1:37.34 (34.36)     2:11.96 (34.62)
        2:45.66 (33.70)     3:19.53 (33.87)     3:51.13 (31.60)     4:23.43 (32.30)
 98 Zachary Cain              17 Club Wolverine                  4:24.27  
                  29.83     1:03.13 (33.30)     1:36.21 (33.08)     2:09.69 (33.48)
        2:42.84 (33.15)     3:17.13 (34.29)     3:50.88 (33.75)     4:24.27 (33.39)
 99 Michael Lanz              17 New Hope Crystal                4:24.50  
                  30.56     1:04.64 (34.08)     1:38.13 (33.49)     2:12.09 (33.96)
        2:45.98 (33.89)     3:19.62 (33.64)     3:52.21 (32.59)     4:24.50 (32.29)
100 Joseph Loftus             16 Coeur D'Alene Ar                4:24.71  
                  28.59     1:00.81 (32.22)     1:33.47 (32.66)     2:06.79 (33.32)
        2:40.66 (33.87)     3:15.46 (34.80)     3:50.36 (34.90)     4:24.71 (34.35)
101 Terry Peoples             17 Northridge Area                 4:24.87  
                  29.86     1:02.57 (32.71)     1:36.07 (33.50)     2:10.34 (34.27)
        2:44.25 (33.91)     3:18.35 (34.10)     3:52.18 (33.83)     4:24.87 (32.69)
102 Caleb Meindertsma         17 Potomac Marlins                 4:25.91  
                  30.11     1:03.05 (32.94)     1:36.49 (33.44)     2:10.69 (34.20)
        2:44.58 (33.89)     3:18.69 (34.11)     3:52.86 (34.17)     4:25.91 (33.05)
103 Adam Kastigar             18 Aberdeen Swim Cl                4:26.10  
                  29.34     1:02.62 (33.28)     1:37.28 (34.66)     2:11.72 (34.44)
        2:45.40 (33.68)     3:19.16 (33.76)     3:52.93 (33.77)     4:26.10 (33.17)
104 Joseph Halson             19 Team Santa Monic                4:26.12  
                  31.46     1:04.57 (33.11)     1:38.07 (33.50)     2:11.65 (33.58)
        2:45.03 (33.38)     3:18.52 (33.49)     3:52.83 (34.31)     4:26.12 (33.29)
105 Zachary Blankenbeker      18 Pacesetter Aquat                4:26.66  
                  29.79     1:03.24 (33.45)     1:36.49 (33.25)     2:10.18 (33.69)
        2:43.22 (33.04)     3:17.68 (34.46)     3:52.21 (34.53)     4:26.66 (34.45)
106 Aleksander Martin         14 Central Iowa Aqu                4:36.98  
                  30.04     1:04.11 (34.07)     1:39.60 (35.49)     2:14.60 (35.00)
        2:50.40 (35.80)     3:25.91 (35.51)     4:01.87 (35.96)     4:36.98 (35.11)
107 Caleb Utesch              15 ACAC                            4:59.68  
                  33.36     1:10.20 (36.84)     1:48.59 (38.39)     2:26.90 (38.31)
        3:05.73 (38.83)     3:43.84 (38.11)     4:22.11 (38.27)     4:59.68 (37.57)
108 Thomas Miazga             20 Ozaukee Aquatics                5:20.72  
                  34.85     1:13.98 (39.13)     1:54.02 (40.04)     2:35.17 (41.15)
        3:16.33 (41.16)     3:58.35 (42.02)     4:39.84 (41.49)     5:20.72 (40.88)
 -- Andrew Krueger            15 Kettering South                     DFS  
 -- Martin Grodzki            20 Una Absc                             NS  
 -- Sean Lyons                16 Badger Swim Club                    SCR  
 -- Brian Stiles              17 Morris County Sw                    SCR  
 -- Chandler Lewis            15 Ozaukee Aquatics                    SCR  
 -- Yoelvis Pedraza           24 Una Gsc                             SCR  
 -- Yannick Lebherz           22 DSV                                 SCR  
 -- Aaron Chanas-Larue        17 Manta                               SCR  
 -- Ian Wheeler               19 Una Hawa                            SCR  
 -- Christopher Tri           18 Rochester Swim C                    SCR  
 -- Andrew Cole               16 Dayton Raiders                      SCR  
 -- Blake Morgan              17 Ywca Flying Fish                    SCR  
 -- Jonathon Ekleberry        19 Univ. Of Michiga                    SCR  
 
Men 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ous Mellouli              27 TROJ                          15:15.50   20  
                  28.30       59.13 (30.83)     1:29.97 (30.84)     2:00.59 (30.62)
        2:31.43 (30.84)     3:02.07 (30.64)     3:32.94 (30.87)     4:03.40 (30.46)
        4:34.32 (30.92)     5:05.08 (30.76)     5:35.92 (30.84)     6:06.60 (30.68)
        6:37.65 (31.05)     7:08.38 (30.73)     7:39.30 (30.92)     8:09.51 (30.21)
        8:40.01 (30.50)     9:10.17 (30.16)     9:41.11 (30.94)    10:11.59 (30.48)
       10:42.49 (30.90)    11:13.06 (30.57)    11:44.15 (31.09)    12:14.89 (30.74)
       12:45.89 (31.00)    13:16.26 (30.37)    13:46.90 (30.64)    14:17.52 (30.62)
       14:47.19 (29.67)    15:15.50 (28.31)                                        
  2 Michael Klueh             24 Fast Swim Team                15:17.44   17  
                  27.48       57.58 (30.10)     1:27.82 (30.24)     1:58.56 (30.74)
        2:29.04 (30.48)     2:59.87 (30.83)     3:30.47 (30.60)     4:01.65 (31.18)
        4:32.83 (31.18)     5:04.24 (31.41)     5:35.17 (30.93)     6:06.34 (31.17)
        6:37.19 (30.85)     7:08.30 (31.11)     7:39.17 (30.87)     8:09.94 (30.77)
        8:40.69 (30.75)     9:11.48 (30.79)     9:41.98 (30.50)    10:12.83 (30.85)
       10:43.41 (30.58)    11:14.41 (31.00)    11:45.19 (30.78)    12:16.20 (31.01)
       12:46.87 (30.67)    13:17.68 (30.81)    13:48.41 (30.73)    14:19.29 (30.88)
       14:48.97 (29.68)    15:17.44 (28.47)                                        
  3 Mads Glaesner             23 TROJ                          15:29.32   16  
                  27.60       57.82 (30.22)     1:28.17 (30.35)     1:58.71 (30.54)
        2:29.59 (30.88)     3:00.31 (30.72)     3:30.80 (30.49)     4:01.66 (30.86)
        4:32.74 (31.08)     5:03.53 (30.79)     5:34.43 (30.90)     6:05.08 (30.65)
        6:36.14 (31.06)     7:06.87 (30.73)     7:38.13 (31.26)     8:09.49 (31.36)
        8:40.87 (31.38)     9:12.36 (31.49)     9:43.74 (31.38)    10:15.38 (31.64)
       10:47.42 (32.04)    11:18.88 (31.46)    11:50.69 (31.81)    12:22.56 (31.87)
       12:54.30 (31.74)    13:25.72 (31.42)    13:57.48 (31.76)    14:29.06 (31.58)
       14:59.99 (30.93)    15:29.32 (29.33)                                        
  4 Ryan Feeley               19 Univ. Of Michiga              15:36.65   15  
                  28.43     1:00.02 (31.59)     1:31.56 (31.54)     2:03.12 (31.56)
        2:34.56 (31.44)     3:06.55 (31.99)     3:38.26 (31.71)     4:09.66 (31.40)
        4:40.85 (31.19)     5:12.25 (31.40)     5:43.54 (31.29)     6:14.85 (31.31)
        6:46.05 (31.20)     7:17.28 (31.23)     7:48.63 (31.35)     8:19.92 (31.29)
        8:51.18 (31.26)     9:22.35 (31.17)     9:53.56 (31.21)    10:25.34 (31.78)
       10:56.68 (31.34)    11:27.65 (30.97)    11:59.08 (31.43)    12:30.54 (31.46)
       13:02.72 (32.18)    13:33.56 (30.84)    14:05.24 (31.68)    14:36.75 (31.51)
       15:08.06 (31.31)    15:36.65 (28.59)                                        
  5 Damien Joly               19 FRA                           15:39.83   14  
                  28.70       59.52 (30.82)     1:30.55 (31.03)     2:01.39 (30.84)
        2:32.37 (30.98)     3:03.31 (30.94)     3:34.36 (31.05)     4:05.48 (31.12)
        4:36.65 (31.17)     5:07.98 (31.33)     5:39.45 (31.47)     6:10.62 (31.17)
        6:42.04 (31.42)     7:13.43 (31.39)     7:45.08 (31.65)     8:16.54 (31.46)
        8:48.10 (31.56)     9:19.49 (31.39)     9:51.25 (31.76)    10:22.78 (31.53)
       10:54.48 (31.70)    11:26.10 (31.62)    11:58.06 (31.96)    12:29.98 (31.92)
       13:02.04 (32.06)    13:33.85 (31.81)    14:05.95 (32.10)    14:37.90 (31.95)
       15:09.61 (31.71)    15:39.83 (30.22)                                        
  6 Sean Ryan                 19 Univ. Of Michiga              15:45.51   13  
                  28.67       59.48 (30.81)     1:22.96 (23.48)     2:02.61 (39.65)
        2:34.25 (31.64)     3:05.91 (31.66)     3:37.59 (31.68)     4:09.12 (31.53)
        4:41.12 (32.00)     5:12.62 (31.50)     5:43.99 (31.37)     6:15.41 (31.42)
        6:47.03 (31.62)     7:18.83 (31.80)     7:50.35 (31.52)     8:21.68 (31.33)
        8:53.17 (31.49)     9:24.95 (31.78)     9:56.32 (31.37)    10:27.76 (31.44)
       10:59.65 (31.89)    11:31.18 (31.53)    12:02.83 (31.65)    12:34.49 (31.66)
       13:06.30 (31.81)    13:38.23 (31.93)    14:10.34 (32.11)    14:42.37 (32.03)
       15:14.48 (32.11)    15:45.51 (31.03)                                        
  7 Alejandro Gomez           26 Gator Swim Club               15:46.10   12  
                  28.82       59.51 (30.69)     1:30.57 (31.06)     2:01.37 (30.80)
        2:32.47 (31.10)     3:03.43 (30.96)     3:34.53 (31.10)     4:05.45 (30.92)
        4:36.65 (31.20)     5:07.85 (31.20)     5:39.27 (31.42)     6:10.73 (31.46)
        6:42.40 (31.67)     7:13.96 (31.56)     7:45.60 (31.64)     8:17.24 (31.64)
        8:49.12 (31.88)     9:20.82 (31.70)     9:53.08 (32.26)    10:24.87 (31.79)
       10:57.14 (32.27)    11:29.11 (31.97)    12:01.59 (32.48)    12:33.57 (31.98)
       13:05.85 (32.28)    13:38.04 (32.19)    14:10.40 (32.36)    14:42.57 (32.17)
       15:15.00 (32.43)    15:46.10 (31.10)                                        
  8 CJ Smith                  18 Minnesota                     15:50.38   11  
                  29.47     1:01.09 (31.62)     1:32.64 (31.55)     2:04.93 (32.29)
        2:36.87 (31.94)     3:08.75 (31.88)     3:40.59 (31.84)     4:13.12 (32.53)
        4:45.20 (32.08)     5:17.39 (32.19)     5:48.87 (31.48)     6:20.89 (32.02)
        6:52.66 (31.77)     7:24.99 (32.33)     7:56.75 (31.76)     8:28.44 (31.69)
        9:00.22 (31.78)     9:31.92 (31.70)    10:03.42 (31.50)    10:35.29 (31.87)
       11:06.80 (31.51)    11:38.13 (31.33)    12:09.51 (31.38)    12:41.13 (31.62)
       13:13.10 (31.97)    13:44.76 (31.66)    14:16.65 (31.89)    14:48.08 (31.43)
       15:19.96 (31.88)    15:50.38 (30.42)                                        
  9 Peter Vanderkaay          26 OLY                           15:52.63    9  
                  29.12     1:00.67 (31.55)     1:32.88 (32.21)     2:05.06 (32.18)
        2:37.69 (32.63)     3:09.73 (32.04)     3:42.22 (32.49)     4:14.39 (32.17)
        4:46.63 (32.24)     5:19.23 (32.60)     5:51.57 (32.34)     6:23.45 (31.88)
        6:55.51 (32.06)     7:27.92 (32.41)     8:00.05 (32.13)     8:32.08 (32.03)
        9:04.68 (32.60)     9:36.31 (31.63)    10:08.33 (32.02)    10:39.62 (31.29)
       11:11.87 (32.25)    11:43.18 (31.31)    12:14.92 (31.74)    12:46.35 (31.43)
       13:17.86 (31.51)    13:49.16 (31.30)    14:21.04 (31.88)    14:51.78 (30.74)
       15:22.90 (31.12)    15:52.63 (29.73)                                        
 10 Clifford Goertemiller     16 Dayton Raiders                16:01.50    7  
                  28.67       59.50 (30.83)     1:30.86 (31.36)     2:02.04 (31.18)
        2:33.23 (31.19)     3:04.61 (31.38)     3:36.25 (31.64)     4:07.88 (31.63)
        4:39.52 (31.64)     5:11.22 (31.70)     5:43.28 (32.06)     6:15.38 (32.10)
        6:47.53 (32.15)     7:19.99 (32.46)     7:52.41 (32.42)     8:24.89 (32.48)
        8:57.14 (32.25)     9:29.78 (32.64)    10:02.56 (32.78)    10:35.45 (32.89)
       11:08.04 (32.59)    11:40.72 (32.68)    12:13.48 (32.76)    12:46.54 (33.06)
       13:19.05 (32.51)    13:51.89 (32.84)    14:24.53 (32.64)    14:57.32 (32.79)
       15:29.65 (32.33)    16:01.50 (31.85)                                        
 11 Joseph Arnold             24 MVN                           16:02.94    6  
                  29.37     1:02.27 (32.90)     1:27.78 (25.51)     2:08.10 (40.32)
        2:40.55 (32.45)     3:13.71 (33.16)     3:46.14 (32.43)     4:18.67 (32.53)
        4:50.62 (31.95)     5:22.98 (32.36)     5:54.81 (31.83)     6:27.37 (32.56)
        6:59.22 (31.85)     7:31.62 (32.40)     8:03.49 (31.87)     8:35.80 (32.31)
        9:07.68 (31.88)     9:40.03 (32.35)    10:11.80 (31.77)    10:44.12 (32.32)
       11:15.91 (31.79)    11:48.11 (32.20)    12:19.67 (31.56)    12:51.86 (32.19)
       13:23.59 (31.73)    13:55.61 (32.02)    14:27.75 (32.14)    14:59.86 (32.11)
       15:26.95 (27.09)    16:02.94 (35.99)                                        
 12 Matthew Benecki           21 Minnesota                     16:05.39    5  
                                  59.42 ( )                             2:02.77 ( )
        2:35.29 (32.52)     3:07.11 (31.82)     3:40.46 (33.35)     4:12.22 (31.76)
        4:45.04 (32.82)     5:17.06 (32.02)                             6:20.71 ( )
                                7:25.75 ( )                             8:30.88 ( )
                                9:36.21 ( )                            10:41.54 ( )
                               11:46.28 ( )                            12:51.05 ( )
       13:23.97 (32.92)    13:55.87 (31.90)    14:29.09 (33.22)    15:01.38 (32.29)
       15:34.10 (32.72)    16:05.39 (31.29)                                        
 13 Sebastien Rouault         25 FRA                           16:10.02    4  
                  28.81       59.86 (31.05)     1:31.60 (31.74)     2:04.23 (32.63)
        2:37.01 (32.78)     3:09.80 (32.79)     3:42.47 (32.67)     4:14.85 (32.38)
        4:47.19 (32.34)     5:19.69 (32.50)     5:52.43 (32.74)     6:24.28 (31.85)
        6:56.96 (32.68)     7:29.09 (32.13)     8:01.49 (32.40)     8:33.34 (31.85)
        9:06.23 (32.89)     9:38.45 (32.22)    10:08.84 (30.39)    10:43.27 (34.43)
       11:16.07 (32.80)    11:48.40 (32.33)    12:21.05 (32.65)    12:53.35 (32.30)
       13:26.45 (33.10)    13:58.97 (32.52)    14:32.10 (33.13)    15:04.51 (32.41)
       15:37.77 (33.26)    16:10.02 (32.25)                                        
 14 Alex Cisneros             18 Minnesota                     16:13.10    3  
                  29.10     1:01.22 (32.12)     1:33.52 (32.30)     2:05.99 (32.47)
        2:38.21 (32.22)     3:10.58 (32.37)     3:42.92 (32.34)     4:15.41 (32.49)
        4:47.92 (32.51)     5:20.69 (32.77)     5:52.87 (32.18)     6:25.72 (32.85)
        6:58.21 (32.49)     7:31.00 (32.79)     8:03.39 (32.39)     8:36.04 (32.65)
        9:08.36 (32.32)     9:41.25 (32.89)    10:13.76 (32.51)    10:46.50 (32.74)
       11:18.98 (32.48)    11:52.20 (33.22)    12:25.15 (32.95)    12:58.40 (33.25)
       13:31.37 (32.97)    14:04.07 (32.70)    14:37.07 (33.00)    15:09.99 (32.92)
       15:42.70 (32.71)    16:13.10 (30.40)                                        
 15 Phillippe Guertin            MONT                          16:15.17    2  
                  29.78     1:01.44 (31.66)     1:33.94 (32.50)     2:06.20 (32.26)
        2:38.79 (32.59)     3:11.42 (32.63)     3:43.96 (32.54)     4:16.48 (32.52)
        4:49.06 (32.58)     5:21.65 (32.59)     5:54.24 (32.59)     6:26.96 (32.72)
        6:59.53 (32.57)     7:32.30 (32.77)     8:05.05 (32.75)     8:37.61 (32.56)
        9:10.40 (32.79)     9:43.19 (32.79)    10:16.13 (32.94)    10:48.98 (32.85)
       11:21.55 (32.57)    11:54.49 (32.94)    12:27.69 (33.20)    13:00.44 (32.75)
       13:33.55 (33.11)    14:06.50 (32.95)    14:39.34 (32.84)    15:12.18 (32.84)
       15:45.09 (32.91)    16:15.17 (30.08)                                        
 16 Andy Lau                  16 Team Santa Monic              16:19.21    1  
                  30.45     1:03.37 (32.92)     1:36.87 (33.50)     2:09.53 (32.66)
        2:42.61 (33.08)     3:15.40 (32.79)     3:48.77 (33.37)     4:21.14 (32.37)
        4:54.15 (33.01)     5:26.47 (32.32)     5:59.37 (32.90)     6:32.02 (32.65)
        7:04.93 (32.91)     7:37.77 (32.84)     8:10.93 (33.16)     8:43.62 (32.69)
        9:16.98 (33.36)     9:49.64 (32.66)    10:22.90 (33.26)    10:55.53 (32.63)
       11:28.61 (33.08)    12:00.93 (32.32)    12:34.00 (33.07)    13:06.64 (32.64)
       13:39.74 (33.10)    14:12.10 (32.36)    14:44.69 (32.59)    15:16.42 (31.73)
       15:48.58 (32.16)    16:19.21 (30.63)                                        
 17 Samuel Shimomura          16 Santa Clara Swim              16:24.27  
                  28.51       59.85 (31.34)     1:31.94 (32.09)     2:03.72 (31.78)
        2:36.25 (32.53)     3:08.18 (31.93)     3:41.02 (32.84)     4:12.86 (31.84)
        4:45.42 (32.56)     5:17.72 (32.30)     5:50.26 (32.54)     6:22.59 (32.33)
        6:55.99 (33.40)     7:29.00 (33.01)     8:02.19 (33.19)     8:35.28 (33.09)
        9:08.77 (33.49)     9:41.85 (33.08)    10:15.44 (33.59)    10:48.83 (33.39)
       11:22.48 (33.65)    11:55.53 (33.05)    12:29.24 (33.71)    13:02.74 (33.50)
       13:36.41 (33.67)    14:09.85 (33.44)    14:43.85 (34.00)    15:17.66 (33.81)
       15:51.86 (34.20)    16:24.27 (32.41)                                        
 18 Brock Redondo             19 MVN                           16:24.28  
                  30.77     1:04.02 (33.25)     1:37.88 (33.86)     2:11.28 (33.40)
        2:44.88 (33.60)     3:17.74 (32.86)     3:50.97 (33.23)     4:23.81 (32.84)
        4:57.02 (33.21)     5:29.77 (32.75)     6:02.82 (33.05)     6:35.29 (32.47)
        7:08.12 (32.83)     7:40.42 (32.30)     8:13.26 (32.84)     8:45.73 (32.47)
        9:18.86 (33.13)     9:51.29 (32.43)    10:24.41 (33.12)    10:56.90 (32.49)
       11:29.65 (32.75)    12:01.67 (32.02)    12:34.86 (33.19)    13:07.29 (32.43)
       13:40.83 (33.54)    14:13.41 (32.58)    14:46.79 (33.38)    15:19.95 (33.16)
       15:53.47 (33.52)    16:24.28 (30.81)                                        
 19 Aidan Burns               14 Santa Clara Swim              16:31.69  
                  29.70     1:02.93 (33.23)     1:36.29 (33.36)     2:09.90 (33.61)
        2:43.01 (33.11)     3:16.36 (33.35)     3:49.82 (33.46)     4:23.13 (33.31)
        4:56.82 (33.69)     5:30.07 (33.25)     6:03.36 (33.29)     6:36.48 (33.12)
        7:09.72 (33.24)     7:42.79 (33.07)     8:16.05 (33.26)     8:48.98 (32.93)
        9:21.80 (32.82)     9:55.02 (33.22)    10:27.66 (32.64)    11:00.78 (33.12)
       11:33.64 (32.86)    12:06.96 (33.32)    12:39.73 (32.77)    13:13.05 (33.32)
       13:46.49 (33.44)    14:19.85 (33.36)    14:52.96 (33.11)    15:26.44 (33.48)
       15:59.85 (33.41)    16:31.69 (31.84)                                        
 20 Nathan Mueller            15 Colorado Stars                16:34.01  
                  29.20     1:02.14 (32.94)     1:35.62 (33.48)     2:09.93 (34.31)
        2:42.76 (32.83)     3:16.98 (34.22)     3:50.42 (33.44)     4:24.25 (33.83)
        4:57.77 (33.52)     5:31.96 (34.19)     6:05.71 (33.75)     6:39.48 (33.77)
        7:11.33 (31.85)     7:46.05 (34.72)     8:19.63 (33.58)     8:52.85 (33.22)
        9:25.53 (32.68)     9:59.05 (33.52)    10:32.10 (33.05)    11:05.10 (33.00)
       11:38.36 (33.26)    12:11.90 (33.54)    12:45.25 (33.35)    13:18.60 (33.35)
       13:51.31 (32.71)    14:24.56 (33.25)    14:56.04 (31.48)    15:30.66 (34.62)
       16:02.48 (31.82)    16:34.01 (31.53)                                        
 21 Brayden Seal              15 Frisco Aquatics               16:38.13  
                  28.91     1:01.25 (32.34)     1:33.81 (32.56)     2:07.10 (33.29)
        2:39.69 (32.59)     3:13.08 (33.39)     3:45.78 (32.70)     4:19.74 (33.96)
        4:52.91 (33.17)     5:26.12 (33.21)     5:58.77 (32.65)     6:32.31 (33.54)
        7:05.88 (33.57)     7:39.95 (34.07)     8:13.20 (33.25)     8:47.14 (33.94)
        9:20.43 (33.29)     9:54.00 (33.57)    10:27.42 (33.42)    11:01.03 (33.61)
       11:33.67 (32.64)    12:07.52 (33.85)    12:41.66 (34.14)    13:15.36 (33.70)
       13:49.14 (33.78)    14:23.14 (34.00)    14:57.27 (34.13)    15:31.42 (34.15)
       16:04.67 (33.25)    16:38.13 (33.46)                                        
 22 Sean Nesheim              20 Minnesota                     16:38.24  
                  29.11     1:01.01 (31.90)     1:33.55 (32.54)     2:06.19 (32.64)
        2:39.18 (32.99)     3:12.08 (32.90)     3:40.89 (28.81)     4:18.48 (37.59)
        4:51.98 (33.50)     5:25.16 (33.18)     5:58.84 (33.68)     6:32.37 (33.53)
        7:05.68 (33.31)     7:39.00 (33.32)     8:12.56 (33.56)     8:46.03 (33.47)
        9:19.70 (33.67)     9:53.14 (33.44)    10:26.87 (33.73)    11:00.06 (33.19)
       11:33.68 (33.62)    12:07.35 (33.67)    12:41.64 (34.29)    13:15.63 (33.99)
       13:49.86 (34.23)    14:23.73 (33.87)    14:56.01 (32.28)    15:31.65 (35.64)
       16:05.45 (33.80)    16:38.24 (32.79)                                        
 23 Logan Redondo             17 MVN                           16:40.12  
                  30.82     1:03.72 (32.90)     1:37.00 (33.28)     2:10.56 (33.56)
        2:44.11 (33.55)     3:17.71 (33.60)     3:51.02 (33.31)     4:24.62 (33.60)
        4:58.00 (33.38)     5:31.51 (33.51)     6:04.84 (33.33)     6:38.25 (33.41)
        7:11.64 (33.39)     7:44.99 (33.35)     8:18.51 (33.52)     8:51.78 (33.27)
        9:25.02 (33.24)     9:58.60 (33.58)    10:31.92 (33.32)    11:05.59 (33.67)
       11:39.02 (33.43)    12:12.66 (33.64)    12:46.15 (33.49)    13:19.75 (33.60)
       13:52.81 (33.06)    14:26.82 (34.01)    15:00.37 (33.55)    15:34.24 (33.87)
       16:07.36 (33.12)    16:40.12 (32.76)                                        
 24 Zach Ridout               17 MVN                           16:41.47  
                  30.83     1:04.26 (33.43)     1:37.50 (33.24)     2:11.21 (33.71)
        2:44.56 (33.35)     3:18.66 (34.10)     3:51.91 (33.25)     4:25.67 (33.76)
        4:59.05 (33.38)     5:32.86 (33.81)     6:06.20 (33.34)     6:39.97 (33.77)
        7:13.46 (33.49)     7:47.45 (33.99)     8:20.82 (33.37)     8:54.56 (33.74)
        9:27.89 (33.33)    10:01.62 (33.73)    10:34.79 (33.17)    11:08.68 (33.89)
       11:42.04 (33.36)    12:15.67 (33.63)    12:48.74 (33.07)    13:22.38 (33.64)
       13:55.44 (33.06)    14:29.08 (33.64)    15:02.21 (33.13)    15:35.77 (33.56)
       16:08.87 (33.10)    16:41.47 (32.60)                                        
 25 Austin Vacek              17 Katy Aquatic Tea              16:43.96  
                  29.01     1:00.65 (31.64)     1:33.47 (32.82)     2:06.04 (32.57)
        2:39.11 (33.07)     3:11.76 (32.65)     3:44.83 (33.07)     4:17.68 (32.85)
        4:51.04 (33.36)     5:24.38 (33.34)     5:58.37 (33.99)     6:31.84 (33.47)
        7:05.83 (33.99)     7:39.37 (33.54)     8:14.11 (34.74)     8:47.93 (33.82)
        9:22.35 (34.42)     9:57.14 (34.79)    10:31.80 (34.66)    11:05.54 (33.74)
       11:40.37 (34.83)    12:13.90 (33.53)    12:48.24 (34.34)    13:22.01 (33.77)
       13:56.45 (34.44)    14:29.88 (33.43)    15:04.29 (34.41)    15:37.89 (33.60)
       16:11.84 (33.95)    16:43.96 (32.12)                                        
 26 Brian Gorman              18 Minnesota                     16:45.81  
                  30.25     1:02.91 (32.66)     1:35.81 (32.90)     2:09.06 (33.25)
        2:42.35 (33.29)     3:15.69 (33.34)     3:48.93 (33.24)     4:22.22 (33.29)
        4:55.59 (33.37)     5:29.19 (33.60)     6:02.66 (33.47)     6:36.23 (33.57)
        7:09.82 (33.59)     7:43.54 (33.72)     8:17.15 (33.61)     8:50.90 (33.75)
        9:24.76 (33.86)     9:58.53 (33.77)    10:32.43 (33.90)    11:06.47 (34.04)
       11:40.38 (33.91)    12:14.58 (34.20)    12:48.57 (33.99)    13:22.78 (34.21)
       13:56.85 (34.07)    14:31.23 (34.38)    15:05.78 (34.55)    15:40.26 (34.48)
       16:14.01 (33.75)    16:45.81 (31.80)                                        
 27 Reed Malone               16 New Trier Swim C              16:49.38  
                  28.49     1:00.10 (31.61)     1:33.12 (33.02)     2:06.40 (33.28)
        2:39.48 (33.08)     3:12.88 (33.40)     3:46.39 (33.51)     4:20.41 (34.02)
        4:54.35 (33.94)     5:28.22 (33.87)     6:02.54 (34.32)     6:36.89 (34.35)
        7:11.18 (34.29)     7:45.91 (34.73)     8:20.10 (34.19)     8:54.54 (34.44)
        9:29.09 (34.55)    10:02.91 (33.82)    10:36.87 (33.96)    11:11.07 (34.20)
       11:45.27 (34.20)    12:19.36 (34.09)    12:53.59 (34.23)    13:27.89 (34.30)
       14:01.78 (33.89)    14:35.80 (34.02)    15:09.69 (33.89)    15:43.54 (33.85)
       16:17.18 (33.64)    16:49.38 (32.20)                                        
 28 Dane Vanderkaay           21 Univ. Of Michiga              16:50.71  
                  30.68     1:03.97 (33.29)     1:36.90 (32.93)     2:10.19 (33.29)
        2:43.29 (33.10)     3:16.68 (33.39)     3:49.96 (33.28)     4:23.47 (33.51)
        4:56.91 (33.44)     5:30.74 (33.83)     6:04.43 (33.69)     6:38.70 (34.27)
        7:12.65 (33.95)     7:46.88 (34.23)     8:21.14 (34.26)     8:55.52 (34.38)
        9:29.51 (33.99)    10:03.74 (34.23)    10:38.11 (34.37)    11:12.27 (34.16)
       11:46.21 (33.94)    12:20.36 (34.15)    12:54.17 (33.81)    13:28.61 (34.44)
       14:02.92 (34.31)    14:37.27 (34.35)    15:11.49 (34.22)    15:45.61 (34.12)
       16:19.22 (33.61)    16:50.71 (31.49)                                        
 29 Robert Flader                DSV                           16:54.82  
                  29.30     1:00.77 (31.47)     1:33.27 (32.50)     2:06.41 (33.14)
        2:39.74 (33.33)     3:13.40 (33.66)     3:47.24 (33.84)     4:21.08 (33.84)
        4:54.91 (33.83)     5:28.95 (34.04)     6:03.31 (34.36)     6:37.51 (34.20)
        7:12.33 (34.82)     7:47.00 (34.67)     8:21.84 (34.84)     8:56.39 (34.55)
        9:31.04 (34.65)    10:05.70 (34.66)    10:40.37 (34.67)    11:14.78 (34.41)
       11:49.63 (34.85)    12:23.79 (34.16)    12:58.25 (34.46)    13:32.84 (34.59)
       14:07.43 (34.59)    14:41.42 (33.99)    15:14.89 (33.47)    15:48.94 (34.05)
       16:23.10 (34.16)    16:54.82 (31.72)                                        
 30 Joseph Eiden              16 Badger Swim Club              16:55.52  
                  29.34     1:02.35 (33.01)     1:37.03 (34.68)     2:11.22 (34.19)
        2:45.10 (33.88)     3:18.71 (33.61)     3:53.12 (34.41)     4:27.16 (34.04)
        5:01.02 (33.86)     5:35.31 (34.29)     6:09.57 (34.26)     6:43.42 (33.85)
        7:17.56 (34.14)     7:51.54 (33.98)     8:25.32 (33.78)     8:59.30 (33.98)
        9:33.10 (33.80)    10:07.80 (34.70)    10:42.35 (34.55)    11:16.88 (34.53)
       11:51.21 (34.33)    12:25.63 (34.42)    12:59.56 (33.93)    13:33.97 (34.41)
       14:08.21 (34.24)    14:42.82 (34.61)    15:16.40 (33.58)    15:50.71 (34.31)
       16:24.02 (33.31)    16:55.52 (31.50)                                        
 31 Wyatt Yarish              16 Manta                         16:56.32  
                  29.43     1:01.55 (32.12)     1:34.16 (32.61)     2:07.38 (33.22)
        2:41.01 (33.63)     3:14.67 (33.66)     3:48.34 (33.67)     4:22.24 (33.90)
        4:56.47 (34.23)     5:30.81 (34.34)     6:05.19 (34.38)     6:39.62 (34.43)
        7:14.39 (34.77)     7:48.94 (34.55)     8:23.59 (34.65)     8:58.23 (34.64)
        9:32.83 (34.60)    10:07.12 (34.29)    10:41.60 (34.48)    11:15.67 (34.07)
       11:50.05 (34.38)    12:24.59 (34.54)    12:59.03 (34.44)    13:33.40 (34.37)
       14:07.32 (33.92)    14:41.51 (34.19)    15:16.10 (34.59)    15:50.25 (34.15)
       16:23.75 (33.50)    16:56.32 (32.57)                                        
 32 Stuart Hohm               15 Springfield USA               16:56.94  
                  29.58     1:02.44 (32.86)     1:36.21 (33.77)     2:10.06 (33.85)
        2:43.45 (33.39)     3:16.97 (33.52)     3:50.26 (33.29)     4:24.08 (33.82)
        4:57.80 (33.72)     5:31.90 (34.10)     6:05.65 (33.75)     6:39.72 (34.07)
        7:13.19 (33.47)     7:47.11 (33.92)     8:21.19 (34.08)     8:55.15 (33.96)
        9:29.08 (33.93)    10:03.81 (34.73)    10:38.66 (34.85)    11:13.15 (34.49)
       11:47.08 (33.93)    12:21.44 (34.36)    12:55.50 (34.06)    13:30.27 (34.77)
       14:04.60 (34.33)    14:39.72 (35.12)    15:14.19 (34.47)    15:49.38 (35.19)
       16:23.91 (34.53)    16:56.94 (33.03)                                        
 33 Sammy Sherman             17 Asphalt Green Un              16:57.12  
                  31.24     1:04.67 (33.43)     1:37.78 (33.11)     2:10.99 (33.21)
        2:44.70 (33.71)     3:18.04 (33.34)     3:52.00 (33.96)     4:25.35 (33.35)
        4:59.11 (33.76)     5:32.75 (33.64)     6:06.64 (33.89)     6:40.38 (33.74)
        7:14.37 (33.99)     7:48.29 (33.92)     8:22.63 (34.34)     8:56.60 (33.97)
        9:30.90 (34.30)    10:04.79 (33.89)    10:39.12 (34.33)    11:13.41 (34.29)
       11:48.14 (34.73)    12:22.59 (34.45)    12:57.48 (34.89)    13:31.85 (34.37)
       14:06.38 (34.53)    14:40.89 (34.51)    15:15.49 (34.60)    15:49.86 (34.37)
       16:24.16 (34.30)    16:57.12 (32.96)                                        
 34 Chin Hao Chang            17 Santa Clara Swim              16:58.26  
                  29.88     1:02.65 (32.77)     1:36.27 (33.62)     2:10.36 (34.09)
        2:44.26 (33.90)     3:18.10 (33.84)     3:51.90 (33.80)     4:25.98 (34.08)
        4:59.99 (34.01)     5:34.37 (34.38)     6:08.12 (33.75)     6:42.45 (34.33)
        7:16.75 (34.30)     7:51.08 (34.33)     8:25.42 (34.34)     8:59.87 (34.45)
        9:33.98 (34.11)    10:08.73 (34.75)    10:43.21 (34.48)    11:17.64 (34.43)
       11:51.70 (34.06)    12:26.47 (34.77)    13:01.16 (34.69)    13:35.98 (34.82)
       14:10.70 (34.72)    14:45.63 (34.93)    15:19.69 (34.06)    15:53.49 (33.80)
       16:26.36 (32.87)    16:58.26 (31.90)                                        
 35 Blake Morgan              17 Ywca Flying Fish              16:59.38  
                  30.23     1:03.55 (33.32)     1:37.38 (33.83)     2:11.74 (34.36)
        2:45.82 (34.08)     3:19.60 (33.78)     3:53.71 (34.11)     4:27.96 (34.25)
        5:02.30 (34.34)     5:36.61 (34.31)     6:11.68 (35.07)     6:46.12 (34.44)
        7:20.98 (34.86)     7:55.28 (34.30)     8:29.90 (34.62)     9:04.27 (34.37)
        9:38.87 (34.60)    10:12.87 (34.00)    10:47.56 (34.69)    11:22.03 (34.47)
       11:56.56 (34.53)    12:30.87 (34.31)    13:04.97 (34.10)    13:39.24 (34.27)
       14:13.79 (34.55)    14:47.81 (34.02)    15:21.28 (33.47)    15:54.70 (33.42)
       16:28.71 (34.01)    16:59.38 (30.67)                                        
 36 Davis Malone              18 New Trier Swim C              17:00.78  
                  30.32     1:03.37 (33.05)     1:37.38 (34.01)     2:11.19 (33.81)
        2:45.24 (34.05)     3:19.04 (33.80)     3:53.59 (34.55)     4:27.84 (34.25)
        5:02.68 (34.84)     5:37.00 (34.32)     6:10.96 (33.96)     6:44.60 (33.64)
        7:19.07 (34.47)     7:53.73 (34.66)     8:27.92 (34.19)     9:02.22 (34.30)
        9:36.57 (34.35)    10:10.62 (34.05)    10:44.93 (34.31)    11:19.35 (34.42)
       11:53.24 (33.89)    12:27.26 (34.02)    13:01.88 (34.62)    13:36.12 (34.24)
       14:10.97 (34.85)    14:45.77 (34.80)    15:20.43 (34.66)    15:54.81 (34.38)
       16:28.44 (33.63)    17:00.78 (32.34)                                        
 37 Garin Marlow              18 Minnesota                     17:01.30  
                  29.88     1:02.26 (32.38)     1:35.53 (33.27)     2:08.60 (33.07)
        2:42.24 (33.64)     3:15.67 (33.43)     3:49.64 (33.97)     4:23.27 (33.63)
        4:57.42 (34.15)     5:31.09 (33.67)     6:05.35 (34.26)     6:39.32 (33.97)
        7:13.67 (34.35)     7:48.07 (34.40)     8:22.63 (34.56)     8:56.96 (34.33)
        9:31.69 (34.73)    10:05.75 (34.06)    10:40.65 (34.90)    11:14.96 (34.31)
       11:49.70 (34.74)    12:24.21 (34.51)    12:59.32 (35.11)    13:34.00 (34.68)
       14:09.57 (35.57)    14:44.48 (34.91)    15:19.48 (35.00)    15:53.96 (34.48)
       16:28.33 (34.37)    17:01.30 (32.97)                                        
 38 Arthur Conover            16 Unattached                    17:03.85  
                  26.74     1:02.88 (36.14)     1:32.96 (30.08)     2:09.49 (36.53)
        2:38.40 (28.91)     3:17.02 (38.62)     3:50.93 (33.91)     4:24.61 (33.68)
        4:58.87 (34.26)     5:33.49 (34.62)     6:07.63 (34.14)     6:41.73 (34.10)
        7:15.95 (34.22)     7:50.55 (34.60)     8:21.16 (30.61)     8:59.90 (38.74)
        9:28.82 (28.92)    10:08.82 (40.00)    10:43.50 (34.68)    11:18.38 (34.88)
       11:52.89 (34.51)    12:28.09 (35.20)    12:58.36 (30.27)    13:37.36 (39.00)
       14:12.09 (34.73)    14:47.20 (35.11)    15:21.65 (34.45)    15:56.42 (34.77)
       16:26.01 (29.59)    17:03.85 (37.84)                                        
 39 Robert Dickson            14 Shockwaves Aquat              17:04.62  
                  30.57     1:03.41 (32.84)     1:36.65 (33.24)     2:10.18 (33.53)
        2:43.96 (33.78)     3:17.90 (33.94)     3:52.01 (34.11)     4:26.29 (34.28)
        5:00.34 (34.05)     5:34.52 (34.18)     6:08.87 (34.35)     6:43.36 (34.49)
        7:17.38 (34.02)     7:51.96 (34.58)     8:26.48 (34.52)     9:00.99 (34.51)
        9:35.27 (34.28)    10:09.75 (34.48)    10:44.32 (34.57)    11:18.89 (34.57)
       11:53.40 (34.51)    12:28.17 (34.77)    13:02.80 (34.63)    13:37.43 (34.63)
       14:12.09 (34.66)    14:46.71 (34.62)    15:21.78 (35.07)    15:56.27 (34.49)
       16:30.94 (34.67)    17:04.62 (33.68)                                        
 40 Connor Harrigan           16 Parkland Aquatic              17:06.21  
                  31.24     1:05.08 (33.84)     1:39.28 (34.20)     2:13.03 (33.75)
        2:47.75 (34.72)     3:21.11 (33.36)     3:55.18 (34.07)     4:29.07 (33.89)
        5:03.58 (34.51)     5:37.73 (34.15)     6:11.93 (34.20)     6:46.59 (34.66)
        7:21.55 (34.96)     7:55.69 (34.14)     8:30.44 (34.75)     9:04.39 (33.95)
        9:39.07 (34.68)    10:13.65 (34.58)    10:48.13 (34.48)    11:22.95 (34.82)
       11:57.57 (34.62)    12:31.65 (34.08)    13:06.17 (34.52)    13:40.58 (34.41)
                               14:50.11 ( )                            15:58.84 ( )
       16:33.05 (34.21)    17:06.21 (33.16)                                        
 41 Charles Barry             16 Badger Swim Club              17:06.83  
                  29.98     1:02.78 (32.80)     1:36.37 (33.59)     2:10.13 (33.76)
        2:43.58 (33.45)     3:17.23 (33.65)     3:50.79 (33.56)     4:24.77 (33.98)
        4:58.61 (33.84)     5:32.63 (34.02)     6:06.32 (33.69)     6:40.02 (33.70)
        7:14.29 (34.27)     7:48.55 (34.26)     8:23.01 (34.46)     8:57.07 (34.06)
        9:31.46 (34.39)    10:06.13 (34.67)    10:40.98 (34.85)    11:15.85 (34.87)
       11:50.65 (34.80)    12:25.78 (35.13)    13:01.15 (35.37)    13:36.42 (35.27)
       14:11.25 (34.83)    14:46.77 (35.52)    15:22.21 (35.44)    15:57.90 (35.69)
       16:33.55 (35.65)    17:06.83 (33.28)                                        
 42 Zach Kelch                20 Univ. Of Michiga              17:12.50  
                  30.27     1:04.09 (33.82)     1:38.19 (34.10)     2:12.55 (34.36)
        2:46.65 (34.10)     3:20.89 (34.24)     3:55.70 (34.81)     4:29.94 (34.24)
        5:05.67 (35.73)     5:40.35 (34.68)     6:15.62 (35.27)     6:51.10 (35.48)
        7:25.61 (34.51)     7:59.85 (34.24)     8:35.10 (35.25)     9:09.70 (34.60)
        9:44.87 (35.17)    10:19.18 (34.31)    10:54.46 (35.28)    11:28.87 (34.41)
       12:03.94 (35.07)    12:38.46 (34.52)    13:13.64 (35.18)    13:48.07 (34.43)
       14:22.67 (34.60)    14:57.11 (34.44)    15:31.43 (34.32)    16:05.49 (34.06)
       16:40.19 (34.70)    17:12.50 (32.31)                                        
 43 Richard Smith             16 Shawmut Aquatic               17:16.10  
                  26.58     1:03.94 (37.36)     1:37.62 (33.68)     2:11.76 (34.14)
        2:46.22 (34.46)     3:20.49 (34.27)     3:54.63 (34.14)     4:29.08 (34.45)
        5:03.41 (34.33)     5:37.94 (34.53)     6:12.78 (34.84)     6:47.53 (34.75)
        7:16.84 (29.31)     7:57.20 (40.36)     8:32.13 (34.93)     9:07.48 (35.35)
        9:42.08 (34.60)    10:17.39 (35.31)    10:52.50 (35.11)    11:27.75 (35.25)
       12:02.76 (35.01)    12:37.96 (35.20)    13:12.98 (35.02)    13:48.30 (35.32)
       14:23.39 (35.09)    14:58.40 (35.01)    15:33.08 (34.68)    16:08.44 (35.36)
       16:42.84 (34.40)    17:16.10 (33.26)                                        
 44 Joshua Hughes             17 Iowa Flyers Swim              17:18.55  
                  31.00     1:05.22 (34.22)     1:34.90 (29.68)     2:11.99 (37.09)
        2:45.92 (33.93)     3:20.33 (34.41)     3:52.02 (31.69)     4:29.11 (37.09)
        5:00.62 (31.51)     5:38.28 (37.66)     6:12.16 (33.88)     6:47.46 (35.30)
        7:19.43 (31.97)     7:57.54 (38.11)     8:32.28 (34.74)     9:07.63 (35.35)
        9:42.46 (34.83)    10:18.06 (35.60)    10:53.21 (35.15)    11:28.87 (35.66)
       12:04.10 (35.23)    12:39.76 (35.66)    13:14.92 (35.16)    13:50.27 (35.35)
       14:25.48 (35.21)    15:00.89 (35.41)    15:36.19 (35.30)    16:11.23 (35.04)
       16:45.81 (34.58)    17:18.55 (32.74)                                        
 45 Adam Zelehowsky           18 Lansing Cats                  17:23.29  
                  30.72     1:03.95 (33.23)     1:37.98 (34.03)     2:12.79 (34.81)
        2:47.73 (34.94)     3:22.64 (34.91)     3:57.68 (35.04)     4:32.74 (35.06)
        5:07.73 (34.99)     5:42.76 (35.03)     6:18.01 (35.25)     6:53.10 (35.09)
        7:28.39 (35.29)     8:03.78 (35.39)     8:39.05 (35.27)     9:14.18 (35.13)
        9:49.29 (35.11)    10:24.78 (35.49)    10:59.92 (35.14)    11:35.11 (35.19)
       12:10.26 (35.15)    12:45.64 (35.38)    13:20.81 (35.17)    13:56.24 (35.43)
       14:30.97 (34.73)    15:06.03 (35.06)    15:40.83 (34.80)    16:15.80 (34.97)
       16:49.24 (33.44)    17:23.29 (34.05)                                        
 46 Noah Potratz              17 Waukesha Express              17:23.74  
                  29.72     1:02.62 (32.90)     1:35.56 (32.94)     2:09.01 (33.45)
        2:42.44 (33.43)     3:16.63 (34.19)     3:50.21 (33.58)     4:24.01 (33.80)
        4:57.80 (33.79)     5:31.66 (33.86)     6:05.75 (34.09)     6:39.86 (34.11)
        7:13.15 (33.29)     7:47.75 (34.60)     8:23.14 (35.39)     8:58.45 (35.31)
        9:30.58 (32.13)    10:09.30 (38.72)    10:40.78 (31.48)    11:20.78 (40.00)
       11:53.99 (33.21)    12:32.57 (38.58)    13:08.78 (36.21)    13:45.14 (36.36)
       14:22.20 (37.06)    14:58.16 (35.96)    15:35.04 (36.88)    16:10.99 (35.95)
       16:48.00 (37.01)    17:23.74 (35.74)                                        
 47 Michael Rouleau           15 New Hope Crystal              17:30.94  
                  31.05     1:05.79 (34.74)     1:40.29 (34.50)     2:14.64 (34.35)
        2:49.07 (34.43)     3:23.99 (34.92)     3:59.16 (35.17)     4:34.58 (35.42)
        5:09.85 (35.27)     5:45.71 (35.86)     6:20.68 (34.97)     6:56.20 (35.52)
        7:31.74 (35.54)     8:07.32 (35.58)     8:42.93 (35.61)     9:18.31 (35.38)
        9:53.66 (35.35)    10:29.16 (35.50)    11:04.55 (35.39)    11:40.69 (36.14)
       12:15.94 (35.25)    12:51.32 (35.38)    13:26.73 (35.41)    14:02.05 (35.32)
       14:37.06 (35.01)    15:12.67 (35.61)    15:47.95 (35.28)    16:23.09 (35.14)
       16:57.59 (34.50)    17:30.94 (33.35)                                        
 48 Adam Kastigar             18 Aberdeen Swim Cl              17:42.10  
                  30.33     1:03.60 (33.27)     1:37.64 (34.04)     2:12.32 (34.68)
        2:47.74 (35.42)     3:22.49 (34.75)     3:58.72 (36.23)     4:34.35 (35.63)
        5:11.00 (36.65)     5:46.32 (35.32)     6:22.93 (36.61)     6:58.71 (35.78)
        7:34.36 (35.65)     8:10.42 (36.06)     8:46.86 (36.44)     9:23.43 (36.57)
        9:58.45 (35.02)    10:35.03 (36.58)    11:10.97 (35.94)    11:46.61 (35.64)
       12:22.42 (35.81)    12:58.88 (36.46)    13:34.92 (36.04)    14:10.57 (35.65)
       14:47.07 (36.50)    15:23.15 (36.08)    15:59.18 (36.03)    16:33.89 (34.71)
       17:09.80 (35.91)    17:42.10 (32.30)                                        
 49 Joseph Halson             19 Team Santa Monic              17:43.79  
                  31.94     1:06.71 (34.77)     1:41.46 (34.75)     2:16.26 (34.80)
        2:51.74 (35.48)     3:26.56 (34.82)     4:02.01 (35.45)     4:37.05 (35.04)
        5:12.37 (35.32)     5:47.22 (34.85)     6:22.19 (34.97)     6:57.58 (35.39)
        7:33.22 (35.64)     8:08.99 (35.77)     8:44.84 (35.85)     9:20.55 (35.71)
        9:56.94 (36.39)    10:32.74 (35.80)    11:08.61 (35.87)    11:44.94 (36.33)
       12:20.65 (35.71)    12:56.24 (35.59)    13:32.08 (35.84)    14:08.06 (35.98)
       14:44.03 (35.97)    15:20.35 (36.32)    15:56.54 (36.19)    16:32.44 (35.90)
       17:08.37 (35.93)    17:43.79 (35.42)                                        
 50 Alex Mathson              17 Verona Aquatic C              17:59.11  
                  30.92     1:04.51 (33.59)     1:39.71 (35.20)     2:14.98 (35.27)
        2:50.91 (35.93)     3:26.60 (35.69)     4:02.74 (36.14)     4:38.29 (35.55)
        5:14.98 (36.69)     5:51.10 (36.12)     6:28.01 (36.91)     7:03.65 (35.64)
        7:25.29 (21.64)     8:16.70 (51.41)     8:53.47 (36.77)     9:29.73 (36.26)
       10:06.68 (36.95)    10:43.27 (36.59)    11:20.07 (36.80)    11:56.84 (36.77)
       12:33.76 (36.92)    13:09.57 (35.81)    13:46.72 (37.15)    14:23.07 (36.35)
       14:59.74 (36.67)    15:35.86 (36.12)    16:09.47 (33.61)    16:48.63 (39.16)
       17:24.22 (35.59)    17:59.11 (34.89)                                        
 51 Paul Stockett             16 Suburban Seahawk              18:20.88  
                  31.52     1:06.29 (34.77)     1:42.92 (36.63)     2:20.29 (37.37)
        2:57.53 (37.24)     3:34.51 (36.98)     4:02.45 (27.94)     4:49.47 (47.02)
        5:26.77 (37.30)     6:04.18 (37.41)     6:41.17 (36.99)     7:18.56 (37.39)
        7:56.04 (37.48)     8:33.47 (37.43)     9:10.95 (37.48)     9:47.82 (36.87)
       10:25.18 (37.36)    11:01.92 (36.74)    11:39.39 (37.47)    12:15.72 (36.33)
       12:52.76 (37.04)    13:29.04 (36.28)    14:05.47 (36.43)    14:41.46 (35.99)
       15:18.01 (36.55)    15:54.29 (36.28)    16:31.15 (36.86)    17:07.84 (36.69)
       17:44.93 (37.09)    18:20.88 (35.95)                                        
 -- Zachary Cain              17 Club Wolverine                      DQ  
 -- Oleg Rabota               20 Fast Lane Aquati                    DQ  
 -- Jordan Wilimovsky         17 Team Santa Monic                   DFS  
 -- Bryce Kananowicz          15 Una Cast                           DFS  
 -- Brian Hogan               17 Badger Swim Club                   DFS  
 -- Peter Grumhaus            17 Cats Aquatic Tea                   DFS  
 -- Chandler Lewis            15 Ozaukee Aquatics                   SCR  
 -- Caleb Meindertsma         17 Potomac Marlins                    SCR  
 -- Ian Wheeler               19 Una Hawa                           SCR  
 -- Terry Peoples             17 Northridge Area                    SCR  
 -- James Moseley             17 Excel Aquatics                     SCR  
 -- Timothy Martin            16 Pacesetter Aquat                   SCR  
 -- Sean Lyons                16 Badger Swim Club                   SCR  
 -- Jonathon Ekleberry        19 Univ. Of Michiga                   SCR  
 -- Yoelvis Pedraza           24 Una Gsc                            SCR  
 -- Robert Graves             17 Excel Aquatics                     SCR  
 -- Martin Grodzki            20 Una Absc                           SCR  
 
Men 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Michael Phelps            26 North Baltimore        55.97      53.71   20  
                  26.72       53.71 (26.99)                                        
  2 David Plummer             26 MTKA                   55.42      53.87   17  
                  26.61       53.87 (27.26)                                        
  3 Eugene Godsoe             23 MAC                    56.08      55.58   16  
                  27.26       55.58 (28.32)                                        
  4 Ryan Lochte               27 DBS                    56.27      55.80   15  
                  27.20       55.80 (28.60)                                        
  5 Arkady Vyatchanin         27 UN                     56.59      55.88   14  
                  27.23       55.88 (28.65)                                        
  6 Nimrod Bar-Or             22 IRNT                   56.90      55.91   13  
                  27.50       55.91 (28.41)                                        
  7 Scott Clary               21 Fast Swim Team         56.10      56.07   12  
                  27.50       56.07 (28.57)                                        
  8 Benedict Hesen            25 Una Gsc                56.85      56.71   11  
                  27.30       56.71 (29.41)                                        
B - Final
  9 Christian Diener          18 DSV                    57.26      55.95    9  
                  27.55       55.95 (28.40)                                        
 10 Darian Townsend           27 FORD                   57.41      56.26    7  
                  27.10       56.26 (29.16)                                        
 11 Shaune Fraser             23 Gator Swim Club        57.45      56.99    6  
                  28.06       56.99 (28.93)                                        
 12 Eric Ress                 21 Una Scsc               57.83      57.62    5  
                  28.27       57.62 (29.35)                                        
 13 Yuri Samuilich            20 IRNT                   57.96      57.77    4  
                  28.46       57.77 (29.31)                                        
 14 Charles Francis           23 MONT                   58.13      57.79    3  
                  28.40       57.79 (29.39)                                        
 15 Carl Newenhouse           18 Minnesota              57.99      57.93    2  
                  28.22       57.93 (29.71)                                        
 16 Jacob Molacek             15 Greater Omaha Aq       58.22    1:00.23    1  
                  28.35     1:00.23 (31.88)                                        
C - Final
 17 Adam Ritter               26 FORD                   58.42      57.98  
                  28.15       57.98 (29.83)                                        
 18 Mitchell Foster           17 Aquajets Swim Te       58.87      58.33  
                  28.49       58.33 (29.84)                                        
 19 Zach Bolin                21 Minnesota              58.75      58.40  
                  27.99       58.40 (30.41)                                        
 20 Kevin Doak                30 Club Wolverine         58.55      58.64  
                  27.72       58.64 (30.92)                                        
 21 William Raynor            17 Greater Omaha Aq       58.45      58.88  
                  28.66       58.88 (30.22)                                        
 22 En-wei Hu-Van Wright      17 Asphalt Green Un       59.12      59.05  
                  28.91       59.05 (30.14)                                        
 23 Masayuki Kishida          25 FORD                   58.94      59.13  
                  28.32       59.13 (30.81)                                        
 24 Russell Payne             25 Santa Clara Swim       59.07    1:00.11  
                  29.52     1:00.11 (30.59)                                        
 
Men 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 David Plummer             26 MTKA                              55.42  
                  27.15       55.42 (28.27)                                        
  2 Michael Phelps            26 North Baltimore                   55.97  
                  28.05       55.97 (27.92)                                        
  3 Eugene Godsoe             23 MAC                               56.08  
                  28.17       56.08 (27.91)                                        
  4 Scott Clary               21 Fast Swim Team                    56.10  
                  27.71       56.10 (28.39)                                        
  5 Ryan Lochte               27 DBS                               56.27  
                  28.80       56.27 (27.47)                                        
  6 Arkady Vyatchanin         27 UN                                56.59  
                  28.13       56.59 (28.46)                                        
  7 Benedict Hesen            25 Una Gsc                           56.85  
                  27.51       56.85 (29.34)                                        
  8 Nimrod Bar-Or             22 IRNT                              56.90  
                  28.24       56.90 (28.66)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Christian Diener          18 DSV                               57.26  
                  27.67       57.26 (29.59)                                        
 10 Darian Townsend           27 FORD                              57.41  
                  27.50       57.41 (29.91)                                        
 11 Shaune Fraser             23 Gator Swim Club                   57.45  
                  28.34       57.45 (29.11)                                        
 12 Eric Ress                 21 Una Scsc                          57.83  
                  27.88       57.83 (29.95)                                        
 13 Yuri Samuilich            20 IRNT                              57.96  
                  28.19       57.96 (29.77)                                        
 14 Carl Newenhouse           18 Minnesota                         57.99  
                  28.03       57.99 (29.96)                                        
 15 Charles Francis           23 MONT                              58.13  
                  28.51       58.13 (29.62)                                        
 16 Brett Fraser              22 Gator Swim Club                   58.18  
                  28.52       58.18 (29.66)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Jacob Molacek             15 Greater Omaha Aq                  58.22  
                  28.02       58.22 (30.20)                                        
 18 Adam Ritter               26 FORD                              58.42  
                  28.32       58.42 (30.10)                                        
 19 William Raynor            17 Greater Omaha Aq                  58.45  
                  28.45       58.45 (30.00)                                        
 20 Kevin Doak                30 Club Wolverine                    58.55  
                  27.71       58.55 (30.84)                                        
 21 Zach Bolin                21 Minnesota                         58.75  
                  28.40       58.75 (30.35)                                        
 22 Mitchell Foster           17 Aquajets Swim Te                  58.87  
                  28.44       58.87 (30.43)                                        
 23 Masayuki Kishida          25 FORD                              58.94  
                  28.57       58.94 (30.37)                                        
 24 Russell Payne             25 Santa Clara Swim                  59.07  
                  28.74       59.07 (30.33)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 En-wei Hu-Van Wright      17 Asphalt Green Un                  59.12  
                  29.09       59.12 (30.03)                                        
 26 Austin Byrd               17 Eau Claire YMCA                   59.13  
                  28.57       59.13 (30.56)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Grant Alef                18 Minnesota                         59.28  
                  28.65       59.28 (30.63)                                        
 28 Aaron Gustafson           17 Bluefish Swim Cl                  59.32  
                  28.81       59.32 (30.51)                                        
 29 Connor Green              15 Bluefish Swim Cl                  59.33  
                  29.04       59.33 (30.29)                                        
 30 Jesse Stipek              23 Unattached                        59.36  
                  29.28       59.36 (30.08)                                        
 31 Bryce Kananowicz          15 Una Cast                          59.46  
                  28.79       59.46 (30.67)                                        
 32 Cannon Clifton            17 Magnolia Aquatic                  59.47  
                  28.50       59.47 (30.97)                                        
 32 Sean Lehane               16 Academy Bullets                   59.47  
                  29.07       59.47 (30.40)                                        
 34 Joshua Jordan             21 Rapid City Racer                  59.51  
                  29.36       59.51 (30.15)                                        
 35 Ryutaro Kamiya            20 Univ. Of Michiga                  59.58  
                  28.72       59.58 (30.86)                                        
 36 Benjamin Xu               17 Eagle Swim Team                   59.65  
                  28.83       59.65 (30.82)                                        
 37 Daniel Jensen             20 Pointe-Claire Sw                  59.66  
                  28.58       59.66 (31.08)                                        
 38 Shawn Nee                 15 Shawmut Aquatic                   59.70  
                  29.34       59.70 (30.36)                                        
 38 Larry Formosa             21 Minnesota                         59.70  
                  29.20       59.70 (30.50)                                        
 40 Hennessey Stuart          16 Colorado Stars                    59.73  
                  28.89       59.73 (30.84)                                        
 41 Andre Wilt                18 Minnesota                         59.99  
                  28.64       59.99 (31.35)                                        
 42 Connor McCarroll          20 Univ. Of Michiga                1:00.01  
                  28.71     1:00.01 (31.30)                                        
 43 Andrew Hartbarger         18 Minnesota                       1:00.15  
                  29.34     1:00.15 (30.81)                                        
 44 Michael Hamann            16 Mundelein Mustan                1:00.16  
                  29.26     1:00.16 (30.90)                                        
 45 Jack Mangan               16 New Trier Swim C                1:00.18  
                  28.55     1:00.18 (31.63)                                        
 46 Christopher Johnson       18 Minnesota                       1:00.23  
                  29.26     1:00.23 (30.97)                                        
 47 Jonathan Grodecki         17 New Trier Swim C                1:00.31  
                  30.01     1:00.31 (30.30)                                        
 48 Adam Marsh                16 Spartan Swim Clu                1:00.42  
                  29.57     1:00.42 (30.85)                                        
 49 Ravi Sun                  17 Arkansas Dolphin                1:00.67  
                  29.48     1:00.67 (31.19)                                        
 50 William Rappaport         17 Badger Swim Club                1:00.89  
                  29.83     1:00.89 (31.06)                                        
 51 Collin Baldacci           17 Gillette Swim Te                1:00.99  
                  29.32     1:00.99 (31.67)                                        
 52 Aidan Burns               14 Santa Clara Swim                1:01.15  
                  29.86     1:01.15 (31.29)                                        
 52 Patrick Conaton           15 Badger Swim Club                1:01.15  
                  30.06     1:01.15 (31.09)                                        
 54 Joseph Loftus             16 Coeur D'Alene Ar                1:01.21  
                  29.87     1:01.21 (31.34)                                        
 55 Matthew Conway            16 Blue Devil Swim                 1:01.22  
                  30.15     1:01.22 (31.07)                                        
 56 Seth Lane                 17 Fox Valley Wave                 1:01.23  
                  29.82     1:01.23 (31.41)                                        
 57 Henry Homans              17 Charger Aquatics                1:01.25  
                  29.75     1:01.25 (31.50)                                        
 58 Jimmy Rafter              19 Minnesota                       1:01.34  
                  29.16     1:01.34 (32.18)                                        
 59 Samuel Hiller             17 Maverick Swim Cl                1:01.38  
                  29.35     1:01.38 (32.03)                                        
 60 Kyle Gornay               15 Redlands Swim Te                1:01.49  
                  29.58     1:01.49 (31.91)                                        
 60 Austin Flager             16 Northridge Area                 1:01.49  
                  29.76     1:01.49 (31.73)                                        
 62 Niklas Brinck             18 Minnesota                       1:01.67  
                  30.22     1:01.67 (31.45)                                        
 63 Adam Enoch                18 Eagle Swim Team                 1:01.77  
                  30.53     1:01.77 (31.24)                                        
 64 Jan Konarzewski           23 Univ. Of Michiga                1:01.78  
                  29.35     1:01.78 (32.43)                                        
 65 Peter Conzola             15 Parkland Aquatic                1:01.83  
                  30.28     1:01.83 (31.55)                                        
 66 D'Voreaux Cann            19 Univ. Of Michiga                1:01.93  
                  29.99     1:01.93 (31.94)                                        
 67 Duncan Mulleady           15 Una Sac                         1:02.00  
                  30.29     1:02.00 (31.71)                                        
 68 John Dillon               23 Shawmut Aquatic                 1:02.23  
                  30.62     1:02.23 (31.61)                                        
 69 Peter Grumhaus            17 Cats Aquatic Tea                1:02.26  
                  30.85     1:02.26 (31.41)                                        
 70 Alec Carlson              15 Waukesha Express                1:02.36  
                  30.24     1:02.36 (32.12)                                        
 71 Ian Burns                 17 Santa Clara Swim                1:02.40  
                  30.47     1:02.40 (31.93)                                        
 72 Sandy Whitaker            20 Minnesota                       1:02.58  
                  29.86     1:02.58 (32.72)                                        
 73 Justin Hastings           19 Wyoming Waves                   1:02.61  
                  29.93     1:02.61 (32.68)                                        
 74 Stephen Topping           18 Virginia Gators                 1:02.62  
                  30.16     1:02.62 (32.46)                                        
 75 Alen Dervisevic           16 Asphalt Green Un                1:02.77  
                  30.35     1:02.77 (32.42)                                        
 76 Patrick Benight           16 Santa Clara Swim                1:02.84  
                  30.29     1:02.84 (32.55)                                        
 77 Ian Walker                17 Vipers of Albuqu                1:02.89  
                  30.65     1:02.89 (32.24)                                        
 78 Jackson Defore            13 T2 Aquatics                     1:02.94  
                  30.26     1:02.94 (32.68)                                        
 79 Mark McGlaughlin          14 Iowa Flyers Swim                1:03.05  
                  30.52     1:03.05 (32.53)                                        
 80 Michael Stein             18 Greater Omaha Aq                1:03.08  
                  29.96     1:03.08 (33.12)                                        
 81 Jonathon Thielen          16 Academy Bullets                 1:03.14  
                  30.73     1:03.14 (32.41)                                        
 82 Connor Black              16 Cats Aquatic Tea                1:03.15  
                  30.92     1:03.15 (32.23)                                        
 83 Nicholas Bessler          18 Academy Bullets                 1:03.16  
                  30.99     1:03.16 (32.17)                                        
 84 Alexander Snarski         16 Cats Aquatic Tea                1:03.36  
                  30.05     1:03.36 (33.31)                                        
 85 Andrew Novakoff           21 Univ. Of Michiga                1:03.38  
                  32.24     1:03.38 (31.14)                                        
 86 Stephen Klein             15 Charger Aquatics                1:03.39  
                  30.26     1:03.39 (33.13)                                        
 87 Nathaniel Ramsay          15 Una WW                          1:03.46  
                  31.47     1:03.46 (31.99)                                        
 88 Cooper Burrill            14 Una Scsc                        1:03.56  
                  31.61     1:03.56 (31.95)                                        
 89 James Riegger             17 Club Wolverine                  1:03.58  
                  30.59     1:03.58 (32.99)                                        
 90 Austin Vacek              17 Katy Aquatic Tea                1:03.59  
                  30.84     1:03.59 (32.75)                                        
 91 Tyler Phelps              17 UN-SW                           1:03.63  
                  30.80     1:03.63 (32.83)                                        
 92 Bryan Wiener              18 Mundelein Mustan                1:03.65  
                  31.10     1:03.65 (32.55)                                        
 93 Kristopher Tillery        16 Vipers of Albuqu                1:03.72  
                  30.97     1:03.72 (32.75)                                        
 94 Keven Henley              17 Ywca Flying Fish                1:03.83  
                  30.93     1:03.83 (32.90)                                        
 95 Shane Cano                17 Academy Bullets                 1:03.93  
                  31.00     1:03.93 (32.93)                                        
 96 Mun Hon Lee               18 Team Santa Monic                1:04.03  
                  30.73     1:04.03 (33.30)                                        
 97 Austin Bernth             16 Northridge Area                 1:04.06  
                  31.00     1:04.06 (33.06)                                        
 98 Michael Rouleau           15 New Hope Crystal                1:04.07  
                  31.30     1:04.07 (32.77)                                        
 99 Zachary Cain              17 Club Wolverine                  1:04.20  
                  30.83     1:04.20 (33.37)                                        
100 Maverick Hovey            18 Aquajets Swim Te                1:04.27  
                  31.35     1:04.27 (32.92)                                        
101 Arthur Watson             17 Excel Aquatics                  1:04.29  
                  31.55     1:04.29 (32.74)                                        
102 Garrett Suter             14 Colorado Stars                  1:04.30  
                  31.25     1:04.30 (33.05)                                        
103 Nicholas Sundquist        16 Westbrook Seals                 1:04.31  
                  30.85     1:04.31 (33.46)                                        
104 Lucas Klinker             17 Central Iowa Aqu                1:04.32  
                  30.80     1:04.32 (33.52)                                        
105 Ronan Corgel              15 Lansing Cats                    1:04.39  
                  31.54     1:04.39 (32.85)                                        
106 Cody Hartman              16 Colorado Athleti                1:04.45  
                  31.71     1:04.45 (32.74)                                        
107 Benjamin Chappell         18 Victor Swim Club                1:04.55  
                  31.30     1:04.55 (33.25)                                        
108 Ryan O'Malley             16 Westmont Swim Cl                1:04.72  
                  31.18     1:04.72 (33.54)                                        
109 Zachery Renk              18 Team Pittsburgh                 1:04.76  
                  31.78     1:04.76 (32.98)                                        
110 Jacob Klinker             17 Central Iowa Aqu                1:04.87  
                  31.73     1:04.87 (33.14)                                        
111 Richard Smith             16 Shawmut Aquatic                 1:05.02  
                  31.62     1:05.02 (33.40)                                        
112 Brian Hogan               17 Badger Swim Club                1:05.03  
                  31.92     1:05.03 (33.11)                                        
113 Christopher Carlstrom     15 Aquajets Swim Te                1:05.05  
                  31.62     1:05.05 (33.43)                                        
114 Ben Morseth               18 UN-SW                           1:05.19  
                  32.13     1:05.19 (33.06)                                        
115 Zachary Kent              17 Excel Aquatics                  1:05.22  
                  31.25     1:05.22 (33.97)                                        
116 Lucas Kuriga              18 Waukesha Express                1:05.34  
                  31.96     1:05.34 (33.38)                                        
117 Michael Lemay             14 New Trier Swim C                1:05.41  
                  31.91     1:05.41 (33.50)                                        
118 Sean Wegerson             17 New Hope Crystal                1:05.42  
                  32.67     1:05.42 (32.75)                                        
119 Daniel Whitcomb           17 New Trier Swim C                1:05.53  
                  31.19     1:05.53 (34.34)                                        
120 Joseph Halson             19 Team Santa Monic                1:05.59  
                  31.86     1:05.59 (33.73)                                        
121 Preston Vesely            14 Verona Aquatic C                1:05.73  
                  31.12     1:05.73 (34.61)                                        
122 Austin Butt               17 Eagle Swim Team                 1:05.88  
                  31.23     1:05.88 (34.65)                                        
123 Jeremy Temprano           16 Badger Aquatics                 1:06.00  
                  31.86     1:06.00 (34.14)                                        
124 Reed Fujan                16 Rochester Swim C                1:06.05  
                  32.57     1:06.05 (33.48)                                        
125 Drew Weibel               17 RallySport Aquat                1:06.30  
                  31.26     1:06.30 (35.04)                                        
126 Austin Taylor             17 Eagle Swim Team                 1:06.45  
                  32.59     1:06.45 (33.86)                                        
127 Aidan Jebbia              17 Verona Aquatic C                1:06.48  
                  32.08     1:06.48 (34.40)                                        
128 Sebastian Harvey          16 RallySport Aquat                1:06.49  
                  32.29     1:06.49 (34.20)                                        
129 Peter McDonald            18 Weymouth Club Wa                1:06.53  
                  32.69     1:06.53 (33.84)                                        
130 Mitchell Towne            17 Badger Swim Club                1:06.84  
                  32.65     1:06.84 (34.19)                                        
131 Zachary McClernon         17 Academy Bullets                 1:07.10  
                  32.56     1:07.10 (34.54)                                        
132 Caleb Utesch              15 ACAC                            1:13.10  
                  35.34     1:13.10 (37.76)                                        
133 Thomas Miazga             20 Ozaukee Aquatics                1:15.73  
                  36.72     1:15.73 (39.01)                                        
 -- Andy Lau                  16 Team Santa Monic                    DFS  
 -- Eugene Tee                17 Team Santa Monic                    DFS  
 -- Scott Weltz               24 MP                                  DFS  
 -- Jack Brown                24 University of Mi                    DFS  
 -- Brett Mackenzie           17 Dayton Raiders                      DFS  
 -- Simon Burnett             28 FORD                                DFS  
 -- Patrick Simpkins          24 UN                                  DFS  
 -- Charles Barry             16 Badger Swim Club                    DFS  
 -- Nathan Mueller            15 Colorado Stars                      DFS  
 -- Declan Kennon             14 Badger Swim Club                    SCR  
 -- Jeffrey Williamson        16 Victor Swim Club                    SCR  
 -- Bryan O'Connor            23 FORD                                SCR  
 -- Mark Dylla                23 Athens Bulldog S                    SCR  
 -- Sean Fletcher             20 Univ. Of Michiga                    SCR  
 -- Joshua Quallen            16 Dayton Raiders                      SCR  
 -- Brian Stiles              17 Morris County Sw                    SCR  
 -- Nikita Dolin              17 Rochester Swim C                    SCR  
 -- Marco Loughran            22 Gator Swim Club                     SCR  
 -- Samuel Mo                 17 Badger Swim Club                    SCR  
 -- Daniel Mo                 16 Badger Swim Club                    SCR  
 -- Patrick Mulcare           15 Dayton Raiders                      SCR  
 -- Matthew Heise             19 Lansing Cats                        SCR  
 -- Grant Stafford            16 Excel Aquatics                      SCR  
 
Men 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Scott Clary               21 Fast Swim Team       2:02.35    1:58.39   20  
                  28.05       57.47 (29.42)     1:27.66 (30.19)     1:58.39 (30.73)
  2 Christian Diener          18 DSV                  2:02.63    2:00.76   17  
                  28.31       58.85 (30.54)     1:30.49 (31.64)     2:00.76 (30.27)
  3 Nimrod Bar-Or             22 IRNT                 2:02.05    2:00.78   16  
                  28.40       58.49 (30.09)     1:29.82 (31.33)     2:00.78 (30.96)
  4 Arkady Vyatchanin         27 UN                   2:03.85    2:01.33   15  
                  28.22       58.32 (30.10)     1:29.50 (31.18)     2:01.33 (31.83)
  5 Carl Newenhouse           18 Minnesota            2:04.43    2:04.66   14  
                  29.57     1:01.07 (31.50)     1:33.26 (32.19)     2:04.66 (31.40)
  6 Yuri Samuilich            20 IRNT                 2:07.06    2:04.83   13  
                  29.42     1:00.90 (31.48)     1:32.81 (31.91)     2:04.83 (32.02)
  7 Eric Ress                 21 Una Scsc             2:05.22    2:05.99   12  
                  29.43     1:01.48 (32.05)     1:33.25 (31.77)     2:05.99 (32.74)
  8 Ryutaro Kamiya            20 Univ. Of Michiga     2:07.08    2:07.19   11  
                  29.98     1:02.57 (32.59)     1:35.49 (32.92)     2:07.19 (31.70)
B - Final
  9 Connor Green              15 Bluefish Swim Cl     2:07.17    2:05.00    9  
                  30.05     1:01.32 (31.27)     1:33.60 (32.28)     2:05.00 (31.40)
 10 Grant Alef                18 Minnesota            2:08.35    2:06.10    7  
                  30.21     1:01.37 (31.16)     1:33.89 (32.52)     2:06.10 (32.21)
 11 Daniel Jensen             20 Pointe-Claire Sw     2:08.66    2:07.18    6  
                  29.48     1:01.60 (32.12)     1:34.36 (32.76)     2:07.18 (32.82)
 12 Jesse Stipek              23 Unattached           2:08.80    2:07.61    5  
                  30.12     1:02.34 (32.22)     1:34.90 (32.56)     2:07.61 (32.71)
 13 Charles Francis           23 MONT                 2:08.43    2:07.81    4  
                  29.37     1:01.46 (32.09)     1:34.49 (33.03)     2:07.81 (33.32)
 14 Benedict Hesen            25 Una Gsc              2:08.65    2:07.84    3  
                  29.43     1:00.76 (31.33)     1:33.67 (32.91)     2:07.84 (34.17)
 15 Hennessey Stuart          16 Colorado Stars       2:08.04    2:08.16    2  
                  29.84     1:01.78 (31.94)     1:35.09 (33.31)     2:08.16 (33.07)
 16 Andre Wilt                18 Minnesota            2:08.78    2:12.08    1  
                  30.31     1:03.22 (32.91)     1:37.45 (34.23)     2:12.08 (34.63)
C - Final
 17 En-wei Hu-Van Wright      17 Asphalt Green Un     2:09.43    2:07.39  
                  30.21     1:02.23 (32.02)     1:35.20 (32.97)     2:07.39 (32.19)
 18 Mitchell Foster           17 Aquajets Swim Te     2:09.56    2:08.77  
                  29.82     1:02.46 (32.64)     1:36.09 (33.63)     2:08.77 (32.68)
 19 Chase Kalisz              17 North Baltimore      2:10.58    2:09.50  
                  30.81     1:04.08 (33.27)     1:37.35 (33.27)     2:09.50 (32.15)
 20 Peter Grumhaus            17 Cats Aquatic Tea     2:10.82    2:10.23  
                  30.30     1:03.43 (33.13)     1:36.97 (33.54)     2:10.23 (33.26)
 21 Jan Konarzewski           23 Univ. Of Michiga     2:10.92    2:10.67  
                  30.24     1:03.74 (33.50)     1:38.21 (34.47)     2:10.67 (32.46)
 22 Bryce Kananowicz          15 Una Cast             2:12.18    2:11.25  
                  29.56     1:02.24 (32.68)     1:36.69 (34.45)     2:11.25 (34.56)
 23 Connor McCarroll          20 Univ. Of Michiga     2:09.93    2:11.69  
                  30.70     1:04.27 (33.57)     1:37.97 (33.70)     2:11.69 (33.72)
 24 Austin Byrd               17 Eau Claire YMCA      2:09.68    2:12.00  
                  31.10     1:04.65 (33.55)     1:39.19 (34.54)     2:12.00 (32.81)
 
Men 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ryan Lochte               27 DBS                             2:00.49  
                  28.16       58.18 (30.02)     1:29.36 (31.18)     2:00.49 (31.13)
  2 Nimrod Bar-Or             22 IRNT                            2:02.05  
                  28.74       58.74 (30.00)     1:30.55 (31.81)     2:02.05 (31.50)
  3 Scott Clary               21 Fast Swim Team                  2:02.35  
                  29.07       59.57 (30.50)     1:31.22 (31.65)     2:02.35 (31.13)
  4 Christian Diener          18 DSV                             2:02.63  
                  28.93     1:00.31 (31.38)     1:31.72 (31.41)     2:02.63 (30.91)
  5 Arkady Vyatchanin         27 UN                              2:03.85  
                  30.28     1:01.69 (31.41)     1:33.18 (31.49)     2:03.85 (30.67)
  6 Carl Newenhouse           18 Minnesota                       2:04.43  
                  29.49     1:00.48 (30.99)     1:32.62 (32.14)     2:04.43 (31.81)
  7 Eric Ress                 21 Una Scsc                        2:05.22  
                  30.25     1:01.32 (31.07)     1:33.33 (32.01)     2:05.22 (31.89)
  8 Yuri Samuilich            20 IRNT                            2:07.06  
                  30.84     1:03.25 (32.41)     1:35.46 (32.21)     2:07.06 (31.60)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ryutaro Kamiya            20 Univ. Of Michiga                2:07.08  
                  30.21     1:02.31 (32.10)     1:34.96 (32.65)     2:07.08 (32.12)
 10 Connor Green              15 Bluefish Swim Cl                2:07.17  
                  30.11     1:01.87 (31.76)     1:34.51 (32.64)     2:07.17 (32.66)
 11 Hennessey Stuart          16 Colorado Stars                  2:08.04  
                  30.01     1:01.87 (31.86)     1:34.77 (32.90)     2:08.04 (33.27)
 12 Sean Lehane               16 Academy Bullets                 2:08.29  
                  30.02     1:02.61 (32.59)     1:36.03 (33.42)     2:08.29 (32.26)
 13 Grant Alef                18 Minnesota                       2:08.35  
                  30.61     1:03.22 (32.61)     1:36.13 (32.91)     2:08.35 (32.22)
 14 Charles Francis           23 MONT                            2:08.43  
                  29.19     1:01.53 (32.34)     1:34.72 (33.19)     2:08.43 (33.71)
 15 Benedict Hesen            25 Una Gsc                         2:08.65  
                  29.25     1:01.23 (31.98)     1:34.40 (33.17)     2:08.65 (34.25)
 16 Daniel Jensen             20 Pointe-Claire Sw                2:08.66  
                  30.68     1:02.77 (32.09)     1:35.66 (32.89)     2:08.66 (33.00)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Andre Wilt                18 Minnesota                       2:08.78  
                  30.41     1:02.96 (32.55)     1:35.95 (32.99)     2:08.78 (32.83)
 18 Jesse Stipek              23 Unattached                      2:08.80  
                  30.54     1:03.25 (32.71)     1:36.00 (32.75)     2:08.80 (32.80)
 19 Jacob Molacek             15 Greater Omaha Aq                2:09.21  
                  29.68     1:02.22 (32.54)     1:36.86 (34.64)     2:09.21 (32.35)
 20 En-wei Hu-Van Wright      17 Asphalt Green Un                2:09.43  
                  30.35     1:02.76 (32.41)     1:36.71 (33.95)     2:09.43 (32.72)
 21 Mitchell Foster           17 Aquajets Swim Te                2:09.56  
                  29.35     1:01.77 (32.42)     1:35.91 (34.14)     2:09.56 (33.65)
 22 Austin Byrd               17 Eau Claire YMCA                 2:09.68  
                  29.98     1:02.96 (32.98)     1:36.54 (33.58)     2:09.68 (33.14)
 23 Connor McCarroll          20 Univ. Of Michiga                2:09.93  
                  30.20     1:03.19 (32.99)     1:36.16 (32.97)     2:09.93 (33.77)
 24 Chase Kalisz              17 North Baltimore                 2:10.58  
                  31.38     1:05.03 (33.65)     1:38.27 (33.24)     2:10.58 (32.31)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Matthew Conway            16 Blue Devil Swim                 2:10.70  
                  30.26     1:02.56 (32.30)     1:36.53 (33.97)     2:10.70 (34.17)
 26 Peter Grumhaus            17 Cats Aquatic Tea                2:10.82  
                  31.04     1:04.06 (33.02)     1:37.80 (33.74)     2:10.82 (33.02)
-------------------------------------------------------------------------
 27 Jan Konarzewski           23 Univ. Of Michiga                2:10.92  
                  30.50     1:04.04 (33.54)     1:38.43 (34.39)     2:10.92 (32.49)
 28 Alex Wold                 24 Santa Clara Swim                2:11.26  
                  30.95     1:03.52 (32.57)     1:37.99 (34.47)     2:11.26 (33.27)
 29 William Raynor            17 Greater Omaha Aq                2:11.45  
                  29.80     1:02.71 (32.91)     1:36.63 (33.92)     2:11.45 (34.82)
 30 Adam Enoch                18 Eagle Swim Team                 2:11.48  
                  31.28     1:04.25 (32.97)     1:38.45 (34.20)     2:11.48 (33.03)
 31 Cannon Clifton            17 Magnolia Aquatic                2:11.51  
                  30.66     1:03.80 (33.14)     1:36.93 (33.13)     2:11.51 (34.58)
 31 Shawn Nee                 15 Shawmut Aquatic                 2:11.51  
                  31.13     1:04.18 (33.05)     1:38.26 (34.08)     2:11.51 (33.25)
 33 Benjamin Xu               17 Eagle Swim Team                 2:11.85  
                  30.83     1:02.91 (32.08)     1:37.20 (34.29)     2:11.85 (34.65)
 34 Michael Hamann            16 Mundelein Mustan                2:11.93  
                  30.63     1:03.62 (32.99)     1:37.86 (34.24)     2:11.93 (34.07)
 35 Bryce Kananowicz          15 Una Cast                        2:12.18  
                  29.63     1:02.49 (32.86)     1:37.17 (34.68)     2:12.18 (35.01)
 35 Aidan Burns               14 Santa Clara Swim                2:12.18  
                  31.26     1:04.86 (33.60)     1:39.25 (34.39)     2:12.18 (32.93)
 37 Ravi Sun                  17 Arkansas Dolphin                2:12.34  
                  31.31     1:04.00 (32.69)     1:37.94 (33.94)     2:12.34 (34.40)
 38 Christopher Johnson       18 Minnesota                       2:12.43  
                  31.39     1:04.57 (33.18)     1:38.99 (34.42)     2:12.43 (33.44)
 39 Daniel Conway             17 Blue Devil Swim                 2:12.95  
                  30.79     1:04.19 (33.40)     1:38.89 (34.70)     2:12.95 (34.06)
 40 Henry Homans              17 Charger Aquatics                2:12.96  
                  32.60     1:05.17 (32.57)     1:39.05 (33.88)     2:12.96 (33.91)
 41 Andrew Hartbarger         18 Minnesota                       2:13.16  
                  31.38     1:05.22 (33.84)     1:39.32 (34.10)     2:13.16 (33.84)
 42 Garin Marlow              18 Minnesota                       2:13.27  
                  32.10     1:05.82 (33.72)     1:40.04 (34.22)     2:13.27 (33.23)
 43 Duncan Mulleady           15 Una Sac                         2:13.30  
                  31.70     1:05.69 (33.99)     1:39.95 (34.26)     2:13.30 (33.35)
 44 Seth Lane                 17 Fox Valley Wave                 2:13.44  
                  30.97     1:03.92 (32.95)     1:38.42 (34.50)     2:13.44 (35.02)
 45 Joseph Loftus             16 Coeur D'Alene Ar                2:13.56  
                  30.91     1:05.17 (34.26)     1:39.61 (34.44)     2:13.56 (33.95)
 45 Samuel Hiller             17 Maverick Swim Cl                2:13.56  
                  30.89     1:04.00 (33.11)     1:39.02 (35.02)     2:13.56 (34.54)
 47 Kyle Gornay               15 Redlands Swim Te                2:13.63  
                  30.32     1:03.33 (33.01)     1:38.01 (34.68)     2:13.63 (35.62)
 47 Michael Joyce             22 GPAC                            2:13.63  
                  31.39     1:05.87 (34.48)     1:39.69 (33.82)     2:13.63 (33.94)
 49 Russell Payne             25 Santa Clara Swim                2:13.71  
                  31.38     1:04.62 (33.24)     1:38.66 (34.04)     2:13.71 (35.05)
 50 Adam Marsh                16 Spartan Swim Clu                2:13.95  
                  30.97     1:05.84 (34.87)     1:40.18 (34.34)     2:13.95 (33.77)
 51 Austin Vacek              17 Katy Aquatic Tea                2:14.44  
                  31.63     1:05.01 (33.38)     1:40.26 (35.25)     2:14.44 (34.18)
 52 Jonathan Marsh            15 Verona Aquatic C                2:14.97  
                  32.09     1:06.18 (34.09)     1:41.00 (34.82)     2:14.97 (33.97)
 53 Austin Phillips           15 Colorado Stars                  2:15.24  
                  31.00     1:05.17 (34.17)     1:40.92 (35.75)     2:15.24 (34.32)
 54 Mun Hon Lee               18 Team Santa Monic                2:15.28  
                  32.64     1:06.46 (33.82)     1:40.59 (34.13)     2:15.28 (34.69)
 55 Alec Carlson              15 Waukesha Express                2:15.48  
                  32.23     1:06.79 (34.56)     1:41.75 (34.96)     2:15.48 (33.73)
 56 Michael Rouleau           15 New Hope Crystal                2:15.95  
                  32.06     1:06.19 (34.13)     1:41.47 (35.28)     2:15.95 (34.48)
 57 Austin Manganiello        18 Una Gsc                         2:16.16  
                  31.95     1:06.39 (34.44)     1:41.43 (35.04)     2:16.16 (34.73)
 58 Tyler Phelps              17 UN-SW                           2:16.17  
                  31.65     1:05.58 (33.93)     1:40.62 (35.04)     2:16.17 (35.55)
 59 Charles Barry             16 Badger Swim Club                2:16.19  
                  32.06     1:06.04 (33.98)     1:41.29 (35.25)     2:16.19 (34.90)
 60 Jonathan Grodecki         17 New Trier Swim C                2:16.21  
                  31.91     1:07.50 (35.59)     1:44.19 (36.69)     2:16.21 (32.02)
 61 Brett Mackenzie           17 Dayton Raiders                  2:16.61  
                  32.25     1:06.70 (34.45)     1:41.80 (35.10)     2:16.61 (34.81)
 62 Austin Flager             16 Northridge Area                 2:16.95  
                  32.02     1:07.06 (35.04)     1:42.25 (35.19)     2:16.95 (34.70)
 63 Brian Hogan               17 Badger Swim Club                2:17.07  
                  32.14     1:06.57 (34.43)     1:42.14 (35.57)     2:17.07 (34.93)
 64 Aaron Gustafson           17 Bluefish Swim Cl                2:17.09  
                  31.22     1:05.85 (34.63)     1:41.30 (35.45)     2:17.09 (35.79)
 65 Collin Baldacci           17 Gillette Swim Te                2:17.30  
                  32.47     1:07.83 (35.36)     1:42.71 (34.88)     2:17.30 (34.59)
 66 James Riegger             17 Club Wolverine                  2:17.47  
                  32.13     1:07.24 (35.11)     1:42.85 (35.61)     2:17.47 (34.62)
 67 Mitchell Towne            17 Badger Swim Club                2:17.49  
                  33.11     1:08.10 (34.99)     1:42.81 (34.71)     2:17.49 (34.68)
 68 Jack Mangan               16 New Trier Swim C                2:17.80  
                  32.09     1:06.74 (34.65)     1:42.19 (35.45)     2:17.80 (35.61)
 69 Keven Henley              17 Ywca Flying Fish                2:18.01  
                  32.43     1:06.30 (33.87)     1:42.30 (36.00)     2:18.01 (35.71)
 70 Cooper Burrill            14 Una Scsc                        2:18.06  
                  31.81     1:07.06 (35.25)     1:42.67 (35.61)     2:18.06 (35.39)
 71 Adam Whitener             16 Club Wolverine                  2:18.28  
                  31.84     1:07.32 (35.48)     1:43.68 (36.36)     2:18.28 (34.60)
 72 William Rappaport         17 Badger Swim Club                2:18.29  
                  31.86     1:05.59 (33.73)     1:42.01 (36.42)     2:18.29 (36.28)
 72 Ronan Corgel              15 Lansing Cats                    2:18.29  
                  32.56     1:07.80 (35.24)     1:43.18 (35.38)     2:18.29 (35.11)
 74 Stephen Klein             15 Charger Aquatics                2:18.31  
                  31.98     1:06.69 (34.71)     1:42.73 (36.04)     2:18.31 (35.58)
 75 Kristopher Tillery        16 Vipers of Albuqu                2:18.78  
                  33.10     1:08.02 (34.92)     1:43.27 (35.25)     2:18.78 (35.51)
 76 Cody Hartman              16 Colorado Athleti                2:19.11  
                  32.29     1:06.93 (34.64)     1:42.50 (35.57)     2:19.11 (36.61)
 77 Carson Kuzawa             16 Katy Aquatic Tea                2:19.20  
                  32.56     1:07.57 (35.01)     1:43.23 (35.66)     2:19.20 (35.97)
 78 Adam Zelehowsky           18 Lansing Cats                    2:19.32  
                  33.24     1:07.88 (34.64)     1:44.05 (36.17)     2:19.32 (35.27)
 79 Austin Bernth             16 Northridge Area                 2:19.41  
                  32.24     1:07.92 (35.68)     1:43.62 (35.70)     2:19.41 (35.79)
 80 John Dillon               23 Shawmut Aquatic                 2:19.42  
                  32.69     1:08.26 (35.57)     1:45.06 (36.80)     2:19.42 (34.36)
 81 Richard Smith             16 Shawmut Aquatic                 2:19.53  
                  32.51     1:07.88 (35.37)     1:43.96 (36.08)     2:19.53 (35.57)
 82 Stephen Topping           18 Virginia Gators                 2:19.66  
                  32.91     1:08.11 (35.20)     1:44.51 (36.40)     2:19.66 (35.15)
 83 Nathaniel Ramsay          15 Una WW                          2:19.73  
                  32.17     1:06.66 (34.49)     1:42.71 (36.05)     2:19.73 (37.02)
 84 Zach Ridout               17 MVN                             2:19.85  
                  33.96     1:09.74 (35.78)     1:44.91 (35.17)     2:19.85 (34.94)
 85 Michael Lemay             14 New Trier Swim C                2:19.86  
                  33.45     1:08.94 (35.49)     1:45.34 (36.40)     2:19.86 (34.52)
 86 Michael Stein             18 Greater Omaha Aq                2:20.04  
                  31.94     1:07.72 (35.78)     1:44.19 (36.47)     2:20.04 (35.85)
 87 Garrett Suter             14 Colorado Stars                  2:20.42  
                  32.19     1:07.67 (35.48)     1:44.68 (37.01)     2:20.42 (35.74)
 88 Ben Morseth               18 UN-SW                           2:20.48  
                  32.44     1:07.51 (35.07)     1:43.88 (36.37)     2:20.48 (36.60)
 89 Alen Dervisevic           16 Asphalt Green Un                2:20.52  
                  32.06     1:07.19 (35.13)     1:44.02 (36.83)     2:20.52 (36.50)
 90 Jimmy Rafter              19 Minnesota                       2:20.61  
                  32.20     1:07.92 (35.72)     1:44.39 (36.47)     2:20.61 (36.22)
 91 Jeffrey Williamson        16 Victor Swim Club                2:20.80  
                  32.80     1:09.05 (36.25)     1:45.51 (36.46)     2:20.80 (35.29)
 92 Patrick Benight           16 Santa Clara Swim                2:21.06  
                  32.87     1:08.49 (35.62)     1:45.31 (36.82)     2:21.06 (35.75)
 93 Ian Walker                17 Vipers of Albuqu                2:21.17  
                  33.10     1:09.38 (36.28)     1:45.27 (35.89)     2:21.17 (35.90)
 94 Lucas Klinker             17 Central Iowa Aqu                2:21.25  
                  32.88     1:08.16 (35.28)     1:44.79 (36.63)     2:21.25 (36.46)
 95 Jonathon Thielen          16 Academy Bullets                 2:21.88  
                  32.55     1:08.10 (35.55)     1:45.90 (37.80)     2:21.88 (35.98)
 96 Shane Cano                17 Academy Bullets                 2:22.39  
                  34.10     1:10.05 (35.95)     1:47.19 (37.14)     2:22.39 (35.20)
 97 Trevor Manz               17 Eau Claire YMCA                 2:22.42  
                  34.07     1:10.16 (36.09)     1:47.02 (36.86)     2:22.42 (35.40)
 98 Peter Conzola             15 Parkland Aquatic                2:22.44  
                  32.81     1:08.47 (35.66)     1:45.85 (37.38)     2:22.44 (36.59)
 99 Alexander Snarski         16 Cats Aquatic Tea                2:22.45  
                  33.11     1:10.05 (36.94)     1:46.77 (36.72)     2:22.45 (35.68)
100 Austin Taylor             17 Eagle Swim Team                 2:23.18  
                  33.14     1:09.12 (35.98)     1:45.94 (36.82)     2:23.18 (37.24)
101 Aidan Jebbia              17 Verona Aquatic C                2:23.35  
                  33.65     1:10.81 (37.16)     1:47.21 (36.40)     2:23.35 (36.14)
102 Joseph Halson             19 Team Santa Monic                2:23.45  
                  33.05     1:08.82 (35.77)     1:46.17 (37.35)     2:23.45 (37.28)
103 Jacob Klinker             17 Central Iowa Aqu                2:23.83  
                  32.71     1:08.69 (35.98)     1:46.77 (38.08)     2:23.83 (37.06)
104 Grant Stafford            16 Excel Aquatics                  2:23.97  
                  33.52     1:09.32 (35.80)     1:46.95 (37.63)     2:23.97 (37.02)
105 Sean Wegerson             17 New Hope Crystal                2:25.21  
                  33.15     1:09.07 (35.92)     1:47.26 (38.19)     2:25.21 (37.95)
106 Aleksander Martin         14 Central Iowa Aqu                2:25.90  
                  34.25     1:10.82 (36.57)     1:49.16 (38.34)     2:25.90 (36.74)
107 Peter McDonald            18 Weymouth Club Wa                2:26.01  
                  33.66     1:10.35 (36.69)     1:47.86 (37.51)     2:26.01 (38.15)
108 Sebastian Harvey          16 RallySport Aquat                2:26.06  
                  33.41     1:09.86 (36.45)     1:48.23 (38.37)     2:26.06 (37.83)
109 Zachary Kent              17 Excel Aquatics                  2:26.72  
                  33.23     1:10.80 (37.57)     1:48.05 (37.25)     2:26.72 (38.67)
110 Zachary McClernon         17 Academy Bullets                 2:27.55  
                  34.52     1:11.51 (36.99)     1:49.72 (38.21)     2:27.55 (37.83)
111 Patrick Franken           17 Badger Aquatics                 2:27.81  
                  35.16     1:12.75 (37.59)     1:50.63 (37.88)     2:27.81 (37.18)
112 Jeremy Temprano           16 Badger Aquatics                 2:28.09  
                  33.79     1:10.98 (37.19)     1:50.48 (39.50)     2:28.09 (37.61)
113 Bryce Peters              17 Westmont Swim Cl                2:30.11  
                  32.77     1:11.19 (38.42)     1:50.79 (39.60)     2:30.11 (39.32)
114 Caleb Utesch              15 ACAC                            2:37.52  
                  36.52     1:16.63 (40.11)     1:58.21 (41.58)     2:37.52 (39.31)
 -- Connor Croan              15 Colorado Athleti                    DFS  
 -- Eugene Godsoe             23 MAC                                 DFS  
 -- Jordan Wilimovsky         17 Team Santa Monic                    DFS  
 -- Justin Hastings           19 Wyoming Waves                       DFS  
 -- Eugene Tee                17 Team Santa Monic                    DFS  
 -- Jack Brown                24 University of Mi                    DFS  
 -- Sandy Whitaker            20 Minnesota                           DFS  
 -- Yannick Lebherz           22 DSV                                  NS  
 -- Oleg Rabota               20 Fast Lane Aquati                     NS  
 -- Thomas Miazga             20 Ozaukee Aquatics                     NS  
 -- Zachary Cain              17 Club Wolverine                       NS  
 -- Chandler Lewis            15 Ozaukee Aquatics                     NS  
 -- Nikita Dolin              17 Rochester Swim C                     NS  
 -- Joshua Quallen            16 Dayton Raiders                      SCR  
 -- Damien Joly               19 FRA                                 SCR  
 -- Samuel Mo                 17 Badger Swim Club                    SCR  
 -- Patrick Mulcare           15 Dayton Raiders                      SCR  
 -- Markus Rogan              29 TROJ                                SCR  
 -- Andrew Cole               16 Dayton Raiders                      SCR  
 -- Bryan O'Connor            23 FORD                                SCR  
 -- Declan Kennon             14 Badger Swim Club                    SCR  
 -- Benjamin Gebauer          18 Fast Lane Aquati                    SCR  
 -- Marco Loughran            22 Gator Swim Club                     SCR  
 -- Richard Mannix            15 Badger Swim Club                    SCR  
 -- Daniel Mo                 16 Badger Swim Club                    SCR  
 -- Zack Parkin               15 Badger Aquatics                     SCR  
 
Men 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Brendan Hansen            30 Longhorn Aquatic     1:01.53    1:01.13   20  
                  28.82     1:01.13 (32.31)                                        
  2 Christopher Burckle       23 FORD                 1:02.22    1:01.86   17  
                  29.51     1:01.86 (32.35)                                        
  3 Michael Alexandrov        26 UN                   1:02.62    1:01.87   16  
                  29.23     1:01.87 (32.64)                                        
  4 Joshua Hall               20 Minnesota            1:02.51    1:02.23   15  
                  29.63     1:02.23 (32.60)                                        
  5 Neil Versfeld             26 Athens Bulldog S     1:02.48    1:02.27   14  
                  29.24     1:02.27 (33.03)                                        
  6 Vladislav Polyavok        27 South Florida Aq     1:02.63    1:02.40   13  
                  29.03     1:02.40 (33.37)                                        
  7 Richard Funk              18 Univ. Of Michiga     1:02.84    1:02.83   12  
                  29.35     1:02.83 (33.48)                                        
  8 Scott Dickens             27 VAND                 1:02.82    1:03.03   11  
                  29.46     1:03.03 (33.57)                                        
B - Final
  9 David Mercado             24 Nuevo Leon           1:03.22    1:03.04    9  
                  29.73     1:03.04 (33.31)                                        
 10 Scott Weltz               24 MP                   1:03.95    1:03.07    7  
                  30.19     1:03.07 (32.88)                                        
 11 Adam Ritter               26 FORD                 1:04.57    1:03.52    6  
                  29.88     1:03.52 (33.64)                                        
 12 Barry Murphy              26 Club Wolverine       1:03.25    1:03.58    5  
                  29.29     1:03.58 (34.29)                                        
 13 Valeriy Dymo              26 UKR                  1:03.41    1:03.76    4  
                  30.40     1:03.76 (33.36)                                        
 14 Keisuke Yagi              25 Unattached           1:04.14    1:04.05    3  
                  29.91     1:04.05 (34.14)                                        
 15 Glenn Moses               31 Una Fast             1:03.84    1:04.06    2  
                  29.91     1:04.06 (34.15)                                        
 16 Jowan Qupty               21 IRNT                 1:04.57    1:04.09    1  
                  30.64     1:04.09 (33.45)                                        
C - Final
 17 Chase Kalisz              17 North Baltimore      1:05.72    1:04.57  
                  31.23     1:04.57 (33.34)                                        
 18 Jared Anderson            21 Minnesota            1:05.17    1:05.19  
                  30.89     1:05.19 (34.30)                                        
 19 Azad Al-Barazi            23 TROJ                 1:04.68    1:05.28  
                  30.66     1:05.28 (34.62)                                        
 20 Benedict Hesen            25 Una Gsc              1:05.76    1:05.44  
                  30.68     1:05.44 (34.76)                                        
 21 Kyle Duckitt              21 Univ. Of Michiga     1:05.71    1:05.65  
                  30.55     1:05.65 (35.10)                                        
 22 David Brooks              21 Charger Aquatics     1:05.79    1:06.88  
                  29.89     1:06.88 (36.99)                                        
 23 Russell Payne             25 Santa Clara Swim     1:06.40    1:07.69  
                  31.19     1:07.69 (36.50)                                        
 24 David Diaz                19 Asphalt Green Un     1:06.84    1:08.85  
                  31.82     1:08.85 (37.03)                                        
 
Men 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Brendan Hansen            30 Longhorn Aquatic                1:01.53  
                  29.15     1:01.53 (32.38)                                        
  2 Christopher Burckle       23 FORD                            1:02.22  
                  29.51     1:02.22 (32.71)                                        
  3 Neil Versfeld             26 Athens Bulldog S                1:02.48  
                  29.45     1:02.48 (33.03)                                        
  4 Joshua Hall               20 Minnesota                       1:02.51  
                  29.91     1:02.51 (32.60)                                        
  5 Michael Alexandrov        26 UN                              1:02.62  
                  30.00     1:02.62 (32.62)                                        
  6 Vladislav Polyavok        27 South Florida Aq                1:02.63  
                  30.01     1:02.63 (32.62)                                        
  7 Scott Dickens             27 VAND                            1:02.82  
                  29.63     1:02.82 (33.19)                                        
  8 Richard Funk              18 Univ. Of Michiga                1:02.84  
                  29.51     1:02.84 (33.33)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 David Mercado             24 Nuevo Leon                      1:03.22  
                  29.31     1:03.22 (33.91)                                        
 10 Barry Murphy              26 Club Wolverine                  1:03.25  
                  29.48     1:03.25 (33.77)                                        
 11 Valeriy Dymo              26 UKR                             1:03.41  
                  29.95     1:03.41 (33.46)                                        
 12 Glenn Moses               31 Una Fast                        1:03.84  
                  30.27     1:03.84 (33.57)                                        
 13 Scott Weltz               24 MP                              1:03.95  
                  30.68     1:03.95 (33.27)                                        
 14 Keisuke Yagi              25 Unattached                      1:04.14  
                  30.36     1:04.14 (33.78)                                        
 15 Jowan Qupty               21 IRNT                            1:04.57  
                  31.07     1:04.57 (33.50)                                        
 15 Adam Ritter               26 FORD                            1:04.57  
                  30.61     1:04.57 (33.96)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Azad Al-Barazi            23 TROJ                            1:04.68  
                  29.99     1:04.68 (34.69)                                        
 18 Jared Anderson            21 Minnesota                       1:05.17  
                  30.05     1:05.17 (35.12)                                        
 19 Kyle Duckitt              21 Univ. Of Michiga                1:05.71  
                  30.89     1:05.71 (34.82)                                        
 20 Chase Kalisz              17 North Baltimore                 1:05.72  
                  31.59     1:05.72 (34.13)                                        
 21 Benedict Hesen            25 Una Gsc                         1:05.76  
                  30.77     1:05.76 (34.99)                                        
 22 David Brooks              21 Charger Aquatics                1:05.79  
                  30.31     1:05.79 (35.48)                                        
 23 Russell Payne             25 Santa Clara Swim                1:06.40  
                  30.98     1:06.40 (35.42)                                        
 24 David Diaz                19 Asphalt Green Un                1:06.84  
                  31.63     1:06.84 (35.21)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Max Cartwright            18 Minnesota                       1:06.87  
                  31.75     1:06.87 (35.12)                                        
 26 Casey Sreenan             21 Univ. Of Michiga                1:06.99  
                  30.68     1:06.99 (36.31)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Blair Bish                14 Arkansas Dolphin                1:07.03  
                  31.84     1:07.03 (35.19)                                        
 28 Hans Roser                22 Lansing Cats                    1:07.16  
                  31.97     1:07.16 (35.19)                                        
 29 Jacob Molacek             15 Greater Omaha Aq                1:07.28  
                  31.50     1:07.28 (35.78)                                        
 30 Conor Dwyer               22 LFSC                            1:07.39  
                  32.09     1:07.39 (35.30)                                        
 31 Andrew Sovero             17 Eagle Swim Team                 1:07.46  
                  32.10     1:07.46 (35.36)                                        
 32 David Friesch             19 Minnesota                       1:07.54  
                  31.55     1:07.54 (35.99)                                        
 33 Evan Lee-To               21 Minnesota                       1:07.92  
                  31.54     1:07.92 (36.38)                                        
 34 Nathanael Vallerand       19 MONT                            1:08.13  
                  31.45     1:08.13 (36.68)                                        
 35 Garrett Larson            18 Minnesota                       1:08.18  
                  32.02     1:08.18 (36.16)                                        
 36 Chad Church               18 Cats Aquatic Tea                1:08.32  
                  31.73     1:08.32 (36.59)                                        
 37 Brian Jacobson            37 Unattached                      1:08.34  
                  32.30     1:08.34 (36.04)                                        
 38 Kyle Whitaker             20 Univ. Of Michiga                1:08.35  
                  31.22     1:08.35 (37.13)                                        
 39 Grant Smith               17 Ywca Flying Fish                1:08.50  
                  31.91     1:08.50 (36.59)                                        
 40 Christopher Brunson       31 Elmbrook Swim Cl                1:08.53  
                  31.94     1:08.53 (36.59)                                        
 41 Brennen Berger            16 Northridge Area                 1:08.65  
                  32.56     1:08.65 (36.09)                                        
 42 Alexander Penrice         16 Greater Omaha Aq                1:09.35  
 43 Cejih Yung                26 WhiteWater Aquat                1:09.38  
                  31.97     1:09.38 (37.41)                                        
 44 Christian Mellos          17 Pointe Aquatics                 1:09.40  
                  32.70     1:09.40 (36.70)                                        
 45 Anthony Buhr              24 Unattached                      1:09.49  
                  32.59     1:09.49 (36.90)                                        
 46 John Mattern              16 Colorado Stars                  1:09.59  
                  32.12     1:09.59 (37.47)                                        
 47 Michael Drives            19 Badger Aquatics                 1:09.62  
                  33.28     1:09.62 (36.34)                                        
 48 Jacob Melville            17 Waukesha Express                1:09.66  
                  32.17     1:09.66 (37.49)                                        
 49 Conner Finnigan           16 Warren Aquatic C                1:09.72  
                  31.88     1:09.72 (37.84)                                        
 50 Edward Mapel              16 Westmont Swim Cl                1:09.80  
                  33.10     1:09.80 (36.70)                                        
 51 Rin Isobe                 18 Minnesota                       1:09.86  
                  32.75     1:09.86 (37.11)                                        
 52 Kaisen Yao                17 Iowa Flyers Swim                1:10.05  
                  32.40     1:10.05 (37.65)                                        
 53 Jackson Strobel           15 Colorado Stars                  1:10.08  
                  33.11     1:10.08 (36.97)                                        
 54 David Tao                 16 New Trier Swim C                1:10.22  
                  33.28     1:10.22 (36.94)                                        
 54 Nikolaus Balmer           16 Vipers of Albuqu                1:10.22  
                  33.41     1:10.22 (36.81)                                        
 56 Geoffrey Rappleyea        17 Gillette Swim Te                1:10.34  
                  33.31     1:10.34 (37.03)                                        
 57 Szymon Day                16 Una Goal                        1:10.41  
                  33.07     1:10.41 (37.34)                                        
 58 Matthew Anderson          15 Iowa Flyers Swim                1:10.49  
                  33.36     1:10.49 (37.13)                                        
 59 Adam Oxner                19 Univ. Of Michiga                1:10.66  
                  33.12     1:10.66 (37.54)                                        
 60 Brayden Seal              15 Frisco Aquatics                 1:10.78  
                  33.45     1:10.78 (37.33)                                        
 61 Trevor Manz               17 Eau Claire YMCA                 1:10.81  
                  33.39     1:10.81 (37.42)                                        
 62 Tyler Phelps              17 UN-SW                           1:10.85  
                  34.16     1:10.85 (36.69)                                        
 63 Austin Taylor             17 Eagle Swim Team                 1:10.91  
                  33.41     1:10.91 (37.50)                                        
 64 Bruno Ortiz               18 Univ. Of Michiga                1:10.98  
                  33.75     1:10.98 (37.23)                                        
 65 Jay Tomasiewicz           18 Shorewood Swim C                1:11.02  
                  33.02     1:11.02 (38.00)                                        
 66 Kyle Aerne                16 Cats Aquatic Tea                1:11.03  
                  32.68     1:11.03 (38.35)                                        
 67 Ayrton Kasemets           15 Mundelein Mustan                1:11.05  
                  33.58     1:11.05 (37.47)                                        
 68 Paul Stockett             16 Suburban Seahawk                1:11.07  
                  33.21     1:11.07 (37.86)                                        
 69 Connor Green              15 Bluefish Swim Cl                1:11.10  
                  33.59     1:11.10 (37.51)                                        
 70 Soren Dickens             15 Oakdale Aquatics                1:11.22  
                  33.67     1:11.22 (37.55)                                        
 71 Blake Morgan              17 Ywca Flying Fish                1:11.72  
                  33.45     1:11.72 (38.27)                                        
 72 Ross Rybakowicz           15 Waukesha Express                1:11.96  
                  33.52     1:11.96 (38.44)                                        
 73 Stephan Koenigsberger     17 Asphalt Green Un                1:12.05  
                  33.68     1:12.05 (38.37)                                        
 73 Stephen Jellenc           16 UN-SW                           1:12.05  
                  34.95     1:12.05 (37.10)                                        
 75 Patrick Benight           16 Santa Clara Swim                1:12.07  
                  34.35     1:12.07 (37.72)                                        
 76 David Moore               20 Univ. Of Michiga                1:12.10  
                  32.49     1:12.10 (39.61)                                        
 76 Matthew Salerno           15 Maverick Swim Cl                1:12.10  
                  33.77     1:12.10 (38.33)                                        
 78 Steven Holiday            18 Colorado Athleti                1:12.11  
                  32.97     1:12.11 (39.14)                                        
 79 Christopher Klein         16 Club Wolverine                  1:12.13  
                  33.81     1:12.13 (38.32)                                        
 80 Aaron Gustafson           17 Bluefish Swim Cl                1:12.21  
                  33.94     1:12.21 (38.27)                                        
 81 Joshua Zimmt              16 Bluefish Swim Cl                1:12.26  
                  33.64     1:12.26 (38.62)                                        
 82 William Krueger           17 Kettering South                 1:12.37  
                  34.12     1:12.37 (38.25)                                        
 83 Aisara Chansakul          17 Asphalt Green Un                1:12.45  
                  34.52     1:12.45 (37.93)                                        
 84 Ben Morseth               18 UN-SW                           1:12.51  
                  33.69     1:12.51 (38.82)                                        
 85 Dan Gilbertson            17 Fox Valley Wave                 1:12.54  
                  33.26     1:12.54 (39.28)                                        
 86 William Rappaport         17 Badger Swim Club                1:12.60  
                  33.64     1:12.60 (38.96)                                        
 87 John Lagasse              17 Shawmut Aquatic                 1:12.64  
                  33.63     1:12.64 (39.01)                                        
 88 Chin Hao Chang            17 Santa Clara Swim                1:12.65  
                  34.27     1:12.65 (38.38)                                        
 89 Carson Miller             15 Iowa Flyers Swim                1:12.81  
                  32.80     1:12.81 (40.01)                                        
 90 Matthew Lockman           16 Virginia Gators                 1:12.91  
                  34.20     1:12.91 (38.71)                                        
 91 Connor Croan              15 Colorado Athleti                1:13.13  
                  34.02     1:13.13 (39.11)                                        
 92 Harris Nagle              16 Parkland Aquatic                1:13.36  
                  34.42     1:13.36 (38.94)                                        
 93 Jeremy Temprano           16 Badger Aquatics                 1:13.45  
                  33.80     1:13.45 (39.65)                                        
 94 Michael Lagieski          16 Fox Valley Wave                 1:13.68  
                  33.96     1:13.68 (39.72)                                        
 95 David Bowersox            15 Gillette Swim Te                1:13.70  
                  33.71     1:13.70 (39.99)                                        
 96 Chris Wills               14 Badger Aquatics                 1:13.91  
                  35.04     1:13.91 (38.87)                                        
 97 Conner Fear               16 Westmont Swim Cl                1:13.94  
                  33.75     1:13.94 (40.19)                                        
 98 Daniel Duhig              18 Academy Bullets                 1:14.15  
                  34.13     1:14.15 (40.02)                                        
 99 August Bress              17 Laramie Swim Clu                1:14.49  
                  34.37     1:14.49 (40.12)                                        
100 Justin Hastings           19 Wyoming Waves                   1:14.62  
                  34.54     1:14.62 (40.08)                                        
101 Austin Butt               17 Eagle Swim Team                 1:14.66  
                  34.61     1:14.66 (40.05)                                        
102 David Healy               17 Academy Bullets                 1:15.82  
                  35.14     1:15.82 (40.68)                                        
103 Adam Kastigar             18 Aberdeen Swim Cl                1:16.42  
                  35.25     1:16.42 (41.17)                                        
104 Zachary Bennett           18 Academy Bullets                 1:17.13  
                  35.91     1:17.13 (41.22)                                        
105 David Schriesheim         16 New Trier Swim C                1:18.09  
                  34.40     1:18.09 (43.69)                                        
106 Nels Snyder               17 New Trier Swim C                1:19.06  
                  36.41     1:19.06 (42.65)                                        
 -- Max Tremain               16 Badger Swim Club                     DQ  
                  32.99          DQ (37.12)                                        
 -- Thomas Shane              17 UN-SW                                DQ  
                  34.46          DQ (38.96)                                        
 -- John Criste               22 TROJ                                 NS  
 -- Bart Steninger            25 FORD                                 NS  
 -- Aleksander Martin         14 Central Iowa Aqu                    SCR  
 -- Patrick Mulcare           15 Dayton Raiders                      SCR  
 -- Jakob Iotte               17 Fox Valley Wave                     SCR  
 -- Samuel Mo                 17 Badger Swim Club                    SCR  
 -- Andrew Williamson         15 Virginia Gators                     SCR  
 -- Mark Gangloff             29 NYAC                                SCR  
 -- Ethan Browne              15 Excel Aquatics                      SCR  
 
Men 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Christopher Burckle       23 FORD                 2:15.70    2:14.42   20  
                  30.25     1:04.06 (33.81)     1:38.96 (34.90)     2:14.42 (35.46)
  2 Brendan Hansen            30 Longhorn Aquatic     2:15.55    2:14.82   17  
                  30.15     1:03.76 (33.61)     1:39.32 (35.56)     2:14.82 (35.50)
  3 Jack Brown                24 University of Mi     2:16.24    2:15.57   16  
                  30.73     1:04.46 (33.73)     1:39.57 (35.11)     2:15.57 (36.00)
  4 Vladislav Polyavok        27 South Florida Aq     2:17.76    2:15.84   15  
                  30.64     1:05.05 (34.41)     1:40.05 (35.00)     2:15.84 (35.79)
  5 Neil Versfeld             26 Athens Bulldog S     2:18.56    2:16.05   14  
                  29.86     1:04.89 (35.03)     1:39.62 (34.73)     2:16.05 (36.43)
  6 Joshua Hall               20 Minnesota            2:18.74    2:17.71   13  
                  30.63     1:06.30 (35.67)     1:41.45 (35.15)     2:17.71 (36.26)
  7 Scott Dickens             27 VAND                 2:18.64    2:19.10   12  
                  31.09     1:05.72 (34.63)     1:41.43 (35.71)     2:19.10 (37.67)
 -- Scott Weltz               24 MP                   2:18.28         DQ  
                  30.71     1:05.23 (34.52)     1:40.60 (35.37)          DQ (35.10)
B - Final
  9 Chase Kalisz              17 North Baltimore      2:18.99    2:16.36    9  
                  31.69     1:06.49 (34.80)     1:41.74 (35.25)     2:16.36 (34.62)
 10 Richard Funk              18 Univ. Of Michiga     2:19.75    2:17.91    7  
                  31.38     1:06.61 (35.23)     1:42.13 (35.52)     2:17.91 (35.78)
 11 Michael Alexandrov        26 UN                   2:21.27    2:18.24    6  
                  30.52     1:05.62 (35.10)     1:41.86 (36.24)     2:18.24 (36.38)
 12 Valeriy Dymo              26 UKR                  2:20.09    2:18.37    5  
                  31.68     1:06.74 (35.06)     1:42.80 (36.06)     2:18.37 (35.57)
 13 Jowan Qupty               21 IRNT                 2:20.26    2:20.42    4  
                  32.34     1:07.94 (35.60)     1:43.59 (35.65)     2:20.42 (36.83)
 14 Kyle Duckitt              21 Univ. Of Michiga     2:21.12    2:20.63    3  
                  32.46     1:08.61 (36.15)     1:44.52 (35.91)     2:20.63 (36.11)
 15 Keisuke Yagi              25 Unattached           2:22.20    2:20.80    2  
                  31.84     1:07.96 (36.12)     1:44.17 (36.21)     2:20.80 (36.63)
 16 David Mercado             24 Nuevo Leon           2:22.30    2:21.55    1  
                  30.52     1:06.19 (35.67)     1:42.94 (36.75)     2:21.55 (38.61)
C - Final
 17 Glenn Moses               31 Una Fast             2:25.77    2:21.32  
                  32.34     1:07.91 (35.57)     1:44.54 (36.63)     2:21.32 (36.78)
 18 Nathanael Vallerand       19 MONT                 2:26.74    2:23.72  
                  32.63     1:09.97 (37.34)     1:46.91 (36.94)     2:23.72 (36.81)
 19 Hans Roser                22 Lansing Cats         2:25.99    2:25.25  
                  33.11     1:09.26 (36.15)     1:46.95 (37.69)     2:25.25 (38.30)
 20 Russell Payne             25 Santa Clara Swim     2:26.28    2:26.32  
                  33.16     1:10.74 (37.58)     1:48.12 (37.38)     2:26.32 (38.20)
 21 Max Cartwright            18 Minnesota            2:26.42    2:26.95  
                  33.29     1:10.11 (36.82)     1:48.56 (38.45)     2:26.95 (38.39)
 22 Michael Drives            19 Badger Aquatics      2:27.09    2:27.90  
                  33.70     1:11.24 (37.54)     1:49.80 (38.56)     2:27.90 (38.10)
 23 Andrew Sovero             17 Eagle Swim Team      2:27.12    2:29.71  
                  32.90     1:09.90 (37.00)     1:48.81 (38.91)     2:29.71 (40.90)
 -- Jared Anderson            21 Minnesota            2:25.67         DQ  
                  32.43     1:09.13 (36.70)     1:46.96 (37.83)          DQ (37.13)
 
Men 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Brendan Hansen            30 Longhorn Aquatic                2:15.55  
                  30.36     1:04.36 (34.00)     1:39.30 (34.94)     2:15.55 (36.25)
  2 Christopher Burckle       23 FORD                            2:15.70  
                  31.06     1:05.40 (34.34)     1:41.08 (35.68)     2:15.70 (34.62)
  3 Jack Brown                24 University of Mi                2:16.24  
                  31.36     1:05.71 (34.35)     1:40.72 (35.01)     2:16.24 (35.52)
  4 Vladislav Polyavok        27 South Florida Aq                2:17.76  
                  31.04     1:06.01 (34.97)     1:42.00 (35.99)     2:17.76 (35.76)
  5 Scott Weltz               24 MP                              2:18.28  
                  31.09     1:06.40 (35.31)     1:41.88 (35.48)     2:18.28 (36.40)
  6 Neil Versfeld             26 Athens Bulldog S                2:18.56  
                  31.70     1:07.81 (36.11)     1:43.98 (36.17)     2:18.56 (34.58)
  7 Scott Dickens             27 VAND                            2:18.64  
                  31.34     1:06.81 (35.47)     1:42.64 (35.83)     2:18.64 (36.00)
  8 Joshua Hall               20 Minnesota                       2:18.74  
                  31.89     1:08.17 (36.28)     1:44.30 (36.13)     2:18.74 (34.44)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Chase Kalisz              17 North Baltimore                 2:18.99  
                  32.20     1:07.93 (35.73)     1:43.44 (35.51)     2:18.99 (35.55)
 10 Richard Funk              18 Univ. Of Michiga                2:19.75  
                  31.80     1:07.52 (35.72)     1:44.05 (36.53)     2:19.75 (35.70)
 11 Valeriy Dymo              26 UKR                             2:20.09  
                  32.29     1:07.61 (35.32)     1:43.79 (36.18)     2:20.09 (36.30)
 12 Jowan Qupty               21 IRNT                            2:20.26  
                  32.13     1:06.94 (34.81)     1:43.30 (36.36)     2:20.26 (36.96)
 13 Kyle Duckitt              21 Univ. Of Michiga                2:21.12  
                  32.79     1:08.64 (35.85)     1:44.98 (36.34)     2:21.12 (36.14)
 14 Michael Alexandrov        26 UN                              2:21.27  
                  31.41     1:06.78 (35.37)     1:43.95 (37.17)     2:21.27 (37.32)
 15 Keisuke Yagi              25 Unattached                      2:22.20  
                  31.92     1:08.41 (36.49)     1:45.38 (36.97)     2:22.20 (36.82)
 16 David Mercado             24 Nuevo Leon                      2:22.30  
                  31.54     1:07.23 (35.69)     1:44.81 (37.58)     2:22.30 (37.49)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Jared Anderson            21 Minnesota                       2:25.67  
                  32.71     1:09.85 (37.14)     1:48.10 (38.25)     2:25.67 (37.57)
 18 Glenn Moses               31 Una Fast                        2:25.77  
                  30.91     1:07.27 (36.36)     1:45.82 (38.55)     2:25.77 (39.95)
 19 Hans Roser                22 Lansing Cats                    2:25.99  
                  32.68     1:09.53 (36.85)     1:47.01 (37.48)     2:25.99 (38.98)
 20 Russell Payne             25 Santa Clara Swim                2:26.28  
                  32.68     1:10.01 (37.33)     1:47.99 (37.98)     2:26.28 (38.29)
 21 Max Cartwright            18 Minnesota                       2:26.42  
                                1:10.00 ( )     1:48.01 (38.01)     2:26.42 (38.41)
 22 Nathanael Vallerand       19 MONT                            2:26.74  
                  32.25     1:07.82 (35.57)     1:46.56 (38.74)     2:26.74 (40.18)
 23 Michael Drives            19 Badger Aquatics                 2:27.09  
                  33.28     1:10.52 (37.24)     1:48.70 (38.18)     2:27.09 (38.39)
 24 Andrew Sovero             17 Eagle Swim Team                 2:27.12  
                  33.64     1:10.39 (36.75)     1:48.45 (38.06)     2:27.12 (38.67)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Jason Coombs              16 Blue Dolfins                    2:27.43  
                  32.54     1:09.67 (37.13)     1:48.70 (39.03)     2:27.43 (38.73)
 26 Azad Al-Barazi            23 TROJ                           J2:27.43  
                  32.55     1:09.33 (36.78)     1:47.48 (38.15)     2:27.43 (39.95)
-------------------------------------------------------------------------
 27 Blake Morgan              17 Ywca Flying Fish                2:27.99  
                  34.15     1:11.43 (37.28)     1:49.97 (38.54)     2:27.99 (38.02)
 28 Grant Smith               17 Ywca Flying Fish                2:28.73  
                  34.08     1:12.43 (38.35)     1:50.27 (37.84)     2:28.73 (38.46)
 29 Jacob Molacek             15 Greater Omaha Aq                2:28.75  
                  32.32     1:10.39 (38.07)     1:49.41 (39.02)     2:28.75 (39.34)
 30 Garrett Larson            18 Minnesota                       2:29.63  
                  33.19     1:10.57 (37.38)     1:50.05 (39.48)     2:29.63 (39.58)
 31 David Brooks              21 Charger Aquatics                2:30.03  
                  33.17     1:12.08 (38.91)     1:52.31 (40.23)     2:30.03 (37.72)
 32 Blair Bish                14 Arkansas Dolphin                2:30.17  
                  33.68     1:12.27 (38.59)     1:51.66 (39.39)     2:30.17 (38.51)
 33 Brennen Berger            16 Northridge Area                 2:30.34  
                  34.78     1:12.95 (38.17)     1:51.53 (38.58)     2:30.34 (38.81)
 34 Jackson Strobel           15 Colorado Stars                  2:30.40  
                  33.32     1:11.12 (37.80)     1:50.36 (39.24)     2:30.40 (40.04)
 35 David Diaz                19 Asphalt Green Un                2:30.71  
                  33.21     1:11.47 (38.26)     1:50.77 (39.30)     2:30.71 (39.94)
 36 Brett Mackenzie           17 Dayton Raiders                  2:30.90  
                  33.87     1:12.72 (38.85)     1:51.88 (39.16)     2:30.90 (39.02)
 37 Andrew Knaak              21 Minnesota                       2:31.31  
                  33.43     1:11.38 (37.95)     1:51.13 (39.75)     2:31.31 (40.18)
 38 Paul Stockett             16 Suburban Seahawk                2:31.91  
                  35.19     1:14.25 (39.06)     1:53.25 (39.00)     2:31.91 (38.66)
 39 Alexander Penrice         16 Greater Omaha Aq                2:32.11  
                  34.04     1:12.01 (37.97)     1:51.71 (39.70)     2:32.11 (40.40)
 40 Nikolaus Balmer           16 Vipers of Albuqu                2:32.26  
                  34.77     1:12.69 (37.92)     1:52.67 (39.98)     2:32.26 (39.59)
 41 Christian Mellos          17 Pointe Aquatics                 2:32.64  
                  35.11     1:13.45 (38.34)     1:52.91 (39.46)     2:32.64 (39.73)
 42 Jacob Melville            17 Waukesha Express                2:32.71  
                  34.69     1:13.19 (38.50)     1:53.11 (39.92)     2:32.71 (39.60)
 43 Max Tremain               16 Badger Swim Club                2:33.01  
                  33.82     1:11.93 (38.11)     1:51.65 (39.72)     2:33.01 (41.36)
 44 David Friesch             19 Minnesota                       2:33.16  
                  34.64     1:13.71 (39.07)     1:53.47 (39.76)     2:33.16 (39.69)
 45 Rin Isobe                 18 Minnesota                       2:33.55  
                  34.52     1:12.25 (37.73)     1:52.24 (39.99)     2:33.55 (41.31)
 46 Christopher Klein         16 Club Wolverine                  2:33.87  
                  34.71     1:13.70 (38.99)     1:53.46 (39.76)     2:33.87 (40.41)
 47 Brayden Seal              15 Frisco Aquatics                 2:33.98  
                  34.14     1:13.03 (38.89)     1:52.58 (39.55)     2:33.98 (41.40)
 48 Evan Lee-To               21 Minnesota                       2:34.13  
                  33.24     1:11.16 (37.92)     1:52.61 (41.45)     2:34.13 (41.52)
 49 Trevor Manz               17 Eau Claire YMCA                 2:34.40  
                  34.74     1:13.52 (38.78)     1:54.16 (40.64)     2:34.40 (40.24)
 50 Edward Mapel              16 Westmont Swim Cl                2:34.49  
                  33.97     1:15.06 (41.09)     1:54.31 (39.25)     2:34.49 (40.18)
 51 Austin Taylor             17 Eagle Swim Team                 2:34.89  
                  35.15     1:13.39 (38.24)     1:54.31 (40.92)     2:34.89 (40.58)
 52 Stephen Jellenc           16 UN-SW                           2:35.43  
                  36.82     1:15.99 (39.17)     1:56.01 (40.02)     2:35.43 (39.42)
 53 Szymon Day                16 Una Goal                        2:35.96  
                  35.00     1:14.04 (39.04)     1:54.94 (40.90)     2:35.96 (41.02)
 54 Tyler Phelps              17 UN-SW                           2:36.02  
                  35.21     1:15.02 (39.81)     1:54.93 (39.91)     2:36.02 (41.09)
 55 Joshua Zimmt              16 Bluefish Swim Cl                2:36.23  
                  35.81     1:15.82 (40.01)     1:55.63 (39.81)     2:36.23 (40.60)
 56 Connor Croan              15 Colorado Athleti                2:36.32  
                  35.19     1:14.21 (39.02)     1:55.59 (41.38)     2:36.32 (40.73)
 57 Aisara Chansakul          17 Asphalt Green Un                2:36.63  
                  35.75     1:15.70 (39.95)     1:56.39 (40.69)     2:36.63 (40.24)
 58 Rei Isobe                 16 RallySport Aquat                2:36.68  
                  36.46     1:16.53 (40.07)     1:57.10 (40.57)     2:36.68 (39.58)
 59 Ayrton Kasemets           15 Mundelein Mustan                2:36.80  
                  34.93     1:14.96 (40.03)     1:56.19 (41.23)     2:36.80 (40.61)
 60 Cejih Yung                26 WhiteWater Aquat                2:36.83  
                  34.34     1:13.41 (39.07)     1:54.12 (40.71)     2:36.83 (42.71)
 61 Soren Dickens             15 Oakdale Aquatics                2:37.18  
                  35.19     1:14.25 (39.06)     1:55.89 (41.64)     2:37.18 (41.29)
 62 Joshua Hughes             17 Iowa Flyers Swim                2:37.39  
                  36.41     1:16.55 (40.14)     1:57.63 (41.08)     2:37.39 (39.76)
 63 William Krueger           17 Kettering South                 2:37.63  
                  34.61     1:14.52 (39.91)     1:55.75 (41.23)     2:37.63 (41.88)
 64 Carson Miller             15 Iowa Flyers Swim                2:37.72  
                  34.33     1:14.59 (40.26)     1:55.82 (41.23)     2:37.72 (41.90)
 65 Chris Wills               14 Badger Aquatics                 2:38.23  
                  36.12     1:16.43 (40.31)     1:57.30 (40.87)     2:38.23 (40.93)
 66 Chad Church               18 Cats Aquatic Tea                2:38.24  
                  35.47     1:16.08 (40.61)     1:59.32 (43.24)     2:38.24 (38.92)
 67 Stephan Koenigsberger     17 Asphalt Green Un                2:38.25  
                  35.99     1:15.92 (39.93)     1:57.29 (41.37)     2:38.25 (40.96)
 68 Cole Kuzawa               16 Katy Aquatic Tea                2:38.27  
                  35.60     1:15.89 (40.29)     1:56.73 (40.84)     2:38.27 (41.54)
 69 Matthew Anderson          15 Iowa Flyers Swim                2:38.28  
                  34.65     1:16.33 (41.68)     1:58.08 (41.75)     2:38.28 (40.20)
 70 Ethan Browne              15 Excel Aquatics                  2:38.46  
                  35.81     1:15.46 (39.65)     1:56.30 (40.84)     2:38.46 (42.16)
 71 Bryce Kananowicz          15 Una Cast                        2:38.47  
                  35.27     1:16.71 (41.44)     1:58.81 (42.10)     2:38.47 (39.66)
 72 Ross Rybakowicz           15 Waukesha Express                2:38.67  
                  35.03     1:15.37 (40.34)     1:57.39 (42.02)     2:38.67 (41.28)
 73 Conner Finnigan           16 Warren Aquatic C                2:38.71  
                  35.49     1:16.04 (40.55)     1:58.38 (42.34)     2:38.71 (40.33)
 74 Jonathan Stoller          16 Northridge Area                 2:38.89  
                  35.39     1:15.42 (40.03)     1:56.93 (41.51)     2:38.89 (41.96)
 75 John Grant                17 Seacoast Swimmin                2:39.28  
                  36.06     1:16.60 (40.54)     1:58.21 (41.61)     2:39.28 (41.07)
 76 John Mattern              16 Colorado Stars                  2:39.37  
                  34.98     1:16.02 (41.04)     1:57.44 (41.42)     2:39.37 (41.93)
 77 David Tao                 16 New Trier Swim C                2:39.42  
                  35.60     1:15.98 (40.38)     1:57.25 (41.27)     2:39.42 (42.17)
 78 Kyle Aerne                16 Cats Aquatic Tea                2:39.53  
                  35.39     1:16.27 (40.88)     1:58.36 (42.09)     2:39.53 (41.17)
 79 Samuel Santich            18 Colorado Athleti                2:40.61  
                  35.51     1:16.64 (41.13)     1:59.24 (42.60)     2:40.61 (41.37)
 80 Adam Oxner                19 Univ. Of Michiga                2:40.65  
                  35.74     1:16.87 (41.13)     1:59.40 (42.53)     2:40.65 (41.25)
 81 Geoffrey Rappleyea        17 Gillette Swim Te                2:40.76  
                  35.75     1:16.51 (40.76)     1:58.91 (42.40)     2:40.76 (41.85)
 82 Bryce Peters              17 Westmont Swim Cl                2:40.79  
                  35.25     1:15.62 (40.37)     1:58.65 (43.03)     2:40.79 (42.14)
 83 Thomas Shane              17 UN-SW                           2:41.00  
                  35.58     1:15.83 (40.25)     1:58.32 (42.49)     2:41.00 (42.68)
 84 Daniel Duhig              18 Academy Bullets                 2:41.47  
                  36.12     1:16.97 (40.85)     1:57.84 (40.87)     2:41.47 (43.63)
 85 Jacob Hassel              18 Seacoast Swimmin                2:42.28  
                  36.01     1:18.03 (42.02)     1:59.84 (41.81)     2:42.28 (42.44)
 86 David Moore               20 Univ. Of Michiga                2:42.45  
                  35.59     1:17.63 (42.04)     2:00.05 (42.42)     2:42.45 (42.40)
 87 Ben Morseth               18 UN-SW                           2:42.50  
                  36.54     1:17.69 (41.15)     2:00.49 (42.80)     2:42.50 (42.01)
 88 Harris Nagle              16 Parkland Aquatic                2:42.79  
                  36.53     1:17.69 (41.16)     1:59.41 (41.72)     2:42.79 (43.38)
 89 Matthew Weiser            15 New Trier Swim C                2:42.87  
                  36.05     1:16.88 (40.83)     1:59.65 (42.77)     2:42.87 (43.22)
 90 Michael Lagieski          16 Fox Valley Wave                 2:43.62  
                  36.23     1:17.40 (41.17)     2:00.62 (43.22)     2:43.62 (43.00)
 91 Ilie Tomac                17 Shawmut Aquatic                 2:43.78  
                  36.37     1:17.30 (40.93)     2:00.18 (42.88)     2:43.78 (43.60)
 92 Adam Kastigar             18 Aberdeen Swim Cl                2:43.85  
                  36.52     1:19.55 (43.03)     2:01.66 (42.11)     2:43.85 (42.19)
 93 August Bress              17 Laramie Swim Clu                2:44.36  
                  36.38     1:16.71 (40.33)     1:59.85 (43.14)     2:44.36 (44.51)
 94 David Bowersox            15 Gillette Swim Te                2:44.55  
                  35.00     1:16.14 (41.14)     1:59.80 (43.66)     2:44.55 (44.75)
 95 Chin Hao Chang            17 Santa Clara Swim                2:44.72  
                  37.23     1:18.49 (41.26)     2:01.64 (43.15)     2:44.72 (43.08)
 -- Nathaniel Ramsay          15 Una WW                              DFS  
 -- Aaron Gustafson           17 Bluefish Swim Cl                    DFS  
 -- William Rappaport         17 Badger Swim Club                    DFS  
 -- Daniel Conway             17 Blue Devil Swim                     DFS  
 -- Connor Green              15 Bluefish Swim Cl                    DFS  
 -- Andrew Williamson         15 Virginia Gators                      NS  
 -- Mark Gangloff             29 NYAC                                SCR  
 -- Jakob Iotte               17 Fox Valley Wave                     SCR  
 -- John Criste               22 TROJ                                SCR  
 -- Patrick Mulcare           15 Dayton Raiders                      SCR  
 -- Henry Smith               16 Shorewood Swim C                    SCR  
 -- Geoffrey Longhurst        16 RallySport Aquat                    SCR  
 -- Nicholas Staver           14 Bettendorf-Pleas                    SCR  
 -- Samuel Mo                 17 Badger Swim Club                    SCR  
 -- Bart Steninger            25 FORD                                SCR  
 
Men 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Michael Phelps            26 North Baltimore        53.88      52.26   20  
                  24.94       52.26 (27.32)                                        
  2 Brett Fraser              22 Gator Swim Club        53.73      53.26   17  
                  24.44       53.26 (28.82)                                        
  3 Masayuki Kishida          25 FORD                   53.65      53.44   16  
                  24.93       53.44 (28.51)                                        
  4 Christopher Brady         23 North Baltimore        54.17      53.56   15  
                  25.12       53.56 (28.44)                                        
  5 Clement Lefert            24 FRA                    54.44      53.62   14  
                  25.33       53.62 (28.29)                                        
  6 Kyler Van Swol            20 Minnesota              54.02      53.91   13  
                  24.90       53.91 (29.01)                                        
  7 Eugene Godsoe             23 MAC                    54.38      54.01   12  
                  25.25       54.01 (28.76)                                        
  8 Ryan Lochte               27 DBS                    54.85      54.49   11  
                  25.58       54.49 (28.91)                                        
B - Final
  9 Nimrod Bar-Or             22 IRNT                   55.26      53.99    9  
                  25.72       53.99 (28.27)                                        
 10 Shaune Fraser             23 Gator Swim Club        55.12      54.61    7  
                  25.93       54.61 (28.68)                                        
 11 Luca Mazzurana            22 Unat-University        54.91      54.63    6  
                  25.58       54.63 (29.05)                                        
 12 Richard Berens            23 TROJ                   55.33      55.41    5  
                  25.79       55.41 (29.62)                                        
 13 Sean Reilly               21 Una Hawa               55.43      55.50    4  
                  25.46       55.50 (30.04)                                        
 14 Christian Diener          18 DSV                    55.85      55.51    3  
                  26.26       55.51 (29.25)                                        
 15 Michael Domagala          15 Asphalt Green Un       55.61      55.94    2  
                  26.02       55.94 (29.92)                                        
 16 Daniel Madwed             22 Univ. Of Michiga       55.35      56.46    1  
                  26.55       56.46 (29.91)                                        
C - Final
 17 Fred Bousquet             30 AUB                    55.90      55.16  
                  25.75       55.16 (29.41)                                        
 18 Benedict Hesen            25 Una Gsc                56.31      55.84  
                  26.18       55.84 (29.66)                                        
 19 Ian Hulme                 27 Club Wolverine         56.17      56.08  
                  25.92       56.08 (30.16)                                        
 20 Kevin Doak                30 Club Wolverine         56.39      56.31  
                  25.33       56.31 (30.98)                                        
 21 Kyle Gornay               15 Redlands Swim Te       56.32      56.45  
                  25.96       56.45 (30.49)                                        
 22 Craig Jordens             23 FORD                   56.45      56.87  
                  26.15       56.87 (30.72)                                        
 23 John Dillon               23 Shawmut Aquatic        56.75      56.93  
                  27.01       56.93 (29.92)                                        
 24 Sebastien Rousseau        21 Una Gsc                56.47      57.45  
                  26.80       57.45 (30.65)                                        
 
Men 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Masayuki Kishida          25 FORD                              53.65  
                  25.17       53.65 (28.48)                                        
  2 Brett Fraser              22 Gator Swim Club                   53.73  
                  24.91       53.73 (28.82)                                        
  3 Michael Phelps            26 North Baltimore                   53.88  
                  26.01       53.88 (27.87)                                        
  4 Kyler Van Swol            20 Minnesota                         54.02  
                  25.07       54.02 (28.95)                                        
  5 Christopher Brady         23 North Baltimore                   54.17  
                  25.52       54.17 (28.65)                                        
  6 Eugene Godsoe             23 MAC                               54.38  
                  25.76       54.38 (28.62)                                        
  7 Clement Lefert            24 FRA                               54.44  
                  25.57       54.44 (28.87)                                        
  8 Ryan Lochte               27 DBS                               54.85  
                  26.07       54.85 (28.78)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Luca Mazzurana            22 Unat-University                   54.91  
                  25.51       54.91 (29.40)                                        
 10 Shaune Fraser             23 Gator Swim Club                   55.12  
                  26.36       55.12 (28.76)                                        
 11 Nimrod Bar-Or             22 IRNT                              55.26  
                  26.04       55.26 (29.22)                                        
 12 Richard Berens            23 TROJ                              55.33  
                  26.40       55.33 (28.93)                                        
 13 Daniel Madwed             22 Univ. Of Michiga                  55.35  
                  26.13       55.35 (29.22)                                        
 14 Sean Reilly               21 Una Hawa                          55.43  
                  25.51       55.43 (29.92)                                        
 15 Michael Domagala          15 Asphalt Green Un                  55.61  
                  25.64       55.61 (29.97)                                        
 16 Christian Diener          18 DSV                               55.85  
                  26.00       55.85 (29.85)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Fred Bousquet             30 AUB                               55.90  
                  25.57       55.90 (30.33)                                        
 18 Ian Hulme                 27 Club Wolverine                    56.17  
                  25.85       56.17 (30.32)                                        
 19 Benedict Hesen            25 Una Gsc                           56.31  
                  26.29       56.31 (30.02)                                        
 20 Kyle Gornay               15 Redlands Swim Te                  56.32  
                  25.92       56.32 (30.40)                                        
 21 Kevin Doak                30 Club Wolverine                    56.39  
                  25.41       56.39 (30.98)                                        
 22 Craig Jordens             23 FORD                              56.45  
                  26.30       56.45 (30.15)                                        
 23 Sebastien Rousseau        21 Una Gsc                           56.47  
                  26.59       56.47 (29.88)                                        
 24 John Dillon               23 Shawmut Aquatic                   56.75  
                  26.60       56.75 (30.15)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Patrick Simpkins          24 UN                                57.07  
                  26.79       57.07 (30.28)                                        
 26 Christopher Chapman       24 WhiteWater Aquat                  57.21  
                  26.91       57.21 (30.30)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Matthew Conway            16 Blue Devil Swim                   57.28  
                  26.91       57.28 (30.37)                                        
 28 Russell Payne             25 Santa Clara Swim                  57.36  
                  27.04       57.36 (30.32)                                        
 29 Cannon Clifton            17 Magnolia Aquatic                  57.37  
                  26.38       57.37 (30.99)                                        
 30 Larry Formosa             21 Minnesota                         57.43  
                  26.36       57.43 (31.07)                                        
 31 Drew Johnson              20 Minnesota                         57.52  
                  26.26       57.52 (31.26)                                        
 32 Arkady Vyatchanin         27 UN                                57.62  
                  27.38       57.62 (30.24)                                        
 33 Scott Weltz               24 MP                                57.83  
                  27.16       57.83 (30.67)                                        
 34 Maverick Hovey            18 Aquajets Swim Te                  58.01  
                  27.13       58.01 (30.88)                                        
 35 Alex Wold                 24 Santa Clara Swim                  58.10  
                  27.60       58.10 (30.50)                                        
 36 Nicklaus Dillinger        18 Gillette Swim Te                  58.19  
                  27.78       58.19 (30.41)                                        
 37 Mitchell Foster           17 Aquajets Swim Te                  58.20  
                  27.39       58.20 (30.81)                                        
 38 Joshua Jordan             21 Rapid City Racer                  58.21  
                  27.04       58.21 (31.17)                                        
 39 Connor Black              16 Cats Aquatic Tea                  58.36  
                  26.54       58.36 (31.82)                                        
 40 En-wei Hu-Van Wright      17 Asphalt Green Un                  58.39  
                  27.87       58.39 (30.52)                                        
 41 Peter Lyon                18 Zionsville Swim                   58.42  
                  27.28       58.42 (31.14)                                        
 42 Kevin Frankenfeld         22 Athens Bulldog S                  58.45  
                  26.79       58.45 (31.66)                                        
 43 Sandy Whitaker            20 Minnesota                         58.49  
                  26.83       58.49 (31.66)                                        
 43 Peter Grumhaus            17 Cats Aquatic Tea                  58.49  
                  27.32       58.49 (31.17)                                        
 45 Miguel Ortiz              20 Univ. Of Michiga                  58.51  
                  26.56       58.51 (31.95)                                        
 46 D'Voreaux Cann            19 Univ. Of Michiga                  58.54  
                  27.26       58.54 (31.28)                                        
 47 Nathan Mueller            15 Colorado Stars                    58.55  
                  27.85       58.55 (30.70)                                        
 48 Joseph Loftus             16 Coeur D'Alene Ar                  58.65  
                  27.46       58.65 (31.19)                                        
 49 Austin Flager             16 Northridge Area                   58.70  
                  27.57       58.70 (31.13)                                        
 50 Eric Ress                 21 Una Scsc                          58.83  
                  27.43       58.83 (31.40)                                        
 51 Michael Hamann            16 Mundelein Mustan                  58.84  
                  27.73       58.84 (31.11)                                        
 52 Aaron Gustafson           17 Bluefish Swim Cl                  58.87  
                  27.79       58.87 (31.08)                                        
 52 Christopher Johnson       18 Minnesota                         58.87  
                  27.78       58.87 (31.09)                                        
 54 Nicholas Bessler          18 Academy Bullets                   58.88  
                  27.35       58.88 (31.53)                                        
 55 Sean Lehane               16 Academy Bullets                   58.92  
                  27.33       58.92 (31.59)                                        
 56 Andre Wilt                18 Minnesota                         58.93  
                  27.16       58.93 (31.77)                                        
 57 Austin Manganiello        18 Una Gsc                           58.94  
                  27.93       58.94 (31.01)                                        
 58 Reed Malone               16 New Trier Swim C                  58.98  
                  27.91       58.98 (31.07)                                        
 59 John Wojciechowski        19 Univ. Of Michiga                  59.03  
                  27.06       59.03 (31.97)                                        
 60 Ben Griggs                20 Minnesota                         59.20  
                  27.43       59.20 (31.77)                                        
 61 Jonathan Marsh            15 Verona Aquatic C                  59.21  
                  27.81       59.21 (31.40)                                        
 61 Ian Burns                 17 Santa Clara Swim                  59.21  
                  27.68       59.21 (31.53)                                        
 63 Kevin Pollard             16 UN-SW                             59.27  
                  27.45       59.27 (31.82)                                        
 64 Kyle Ujiiye               16 Mundelein Mustan                  59.29  
                  28.69       59.29 (30.60)                                        
 65 Benjamin Xu               17 Eagle Swim Team                   59.36  
                  27.99       59.36 (31.37)                                        
 66 Austin Byrd               17 Eau Claire YMCA                   59.39  
                  27.70       59.39 (31.69)                                        
 67 Charles Francis           23 MONT                              59.50  
                  27.30       59.50 (32.20)                                        
 68 Jonathan Gagne            23 Pointe-Claire Sw                  59.52  
                  27.22       59.52 (32.30)                                        
 69 Andrew Sovero             17 Eagle Swim Team                   59.58  
                  28.22       59.58 (31.36)                                        
 70 David Plummer             26 MTKA                              59.62  
                  27.87       59.62 (31.75)                                        
 71 Matthew Beach             14 Excel Aquatics                    59.65  
                  28.80       59.65 (30.85)                                        
 72 Jan Konarzewski           23 Univ. Of Michiga                  59.66  
                  27.45       59.66 (32.21)                                        
 72 Axel Schmitter-Sanchez    19 Club Wolverine                    59.66  
                  27.94       59.66 (31.72)                                        
 74 Zachary McClernon         17 Academy Bullets                   59.69  
                  27.88       59.69 (31.81)                                        
 75 Justin Glanda             19 Univ. Of Michiga                  59.79  
                  28.01       59.79 (31.78)                                        
 76 Alexander Snarski         16 Cats Aquatic Tea                  59.87  
                  27.45       59.87 (32.42)                                        
 76 Jeffrey Williamson        16 Victor Swim Club                  59.87  
                  28.16       59.87 (31.71)                                        
 78 Andrew Krueger            15 Kettering South                   59.90  
                  28.62       59.90 (31.28)                                        
 79 Bryce Kananowicz          15 Una Cast                          59.94  
                  27.26       59.94 (32.68)                                        
 80 Sean Mayfield             17 New Trier Swim C                  59.99  
                  28.34       59.99 (31.65)                                        
 81 Shawn Nee                 15 Shawmut Aquatic                 1:00.02  
                  28.23     1:00.02 (31.79)                                        
 82 Niklas Brinck             18 Minnesota                       1:00.15  
                  27.87     1:00.15 (32.28)                                        
 83 Stephen Klein             15 Charger Aquatics                1:00.27  
                  27.83     1:00.27 (32.44)                                        
 84 Reed Fujan                16 Rochester Swim C                1:00.28  
                  28.66     1:00.28 (31.62)                                        
 85 Thomas Peart              24 Unattached                      1:00.39  
                  28.26     1:00.39 (32.13)                                        
 86 Evan Gregg                20 Univ. Of Michiga                1:00.42  
                  26.24     1:00.42 (34.18)                                        
 87 Jacob Hassel              18 Seacoast Swimmin                1:00.72  
                  28.71     1:00.72 (32.01)                                        
 88 Samuel Shimomura          16 Santa Clara Swim                1:00.80  
                  28.36     1:00.80 (32.44)                                        
 89 Lucas Kuriga              18 Waukesha Express                1:00.92  
                  27.90     1:00.92 (33.02)                                        
 90 David Tao                 16 New Trier Swim C                1:01.33  
                  28.16     1:01.33 (33.17)                                        
 91 Samuel Skinner            17 New Trier Swim C                1:01.42  
                  28.64     1:01.42 (32.78)                                        
 92 Wyatt Yarish              16 Manta                           1:01.54  
                  28.63     1:01.54 (32.91)                                        
 93 Zachary Blankenbeker      18 Pacesetter Aquat                1:01.73  
                  28.37     1:01.73 (33.36)                                        
 94 Eric Vaughn               23 Mako Swim Team                  1:01.75  
                  27.69     1:01.75 (34.06)                                        
 95 Ian Walker                17 Vipers of Albuqu                1:01.76  
                  29.30     1:01.76 (32.46)                                        
 96 Aisara Chansakul          17 Asphalt Green Un                1:02.14  
                  29.18     1:02.14 (32.96)                                        
 97 Logan Redondo             17 MVN                             1:02.51  
                  29.70     1:02.51 (32.81)                                        
 98 Alexander Swain           16 Waukesha Express                1:02.73  
                  28.58     1:02.73 (34.15)                                        
 99 Drew Weibel               17 RallySport Aquat                1:02.84  
                  28.39     1:02.84 (34.45)                                        
100 Raymond Leiferman         17 Verona Aquatic C                1:03.67  
                  29.25     1:03.67 (34.42)                                        
101 Benjamin Chappell         18 Victor Swim Club                1:04.91  
                  29.70     1:04.91 (35.21)                                        
102 Caleb Utesch              15 ACAC                            1:10.86  
                  31.73     1:10.86 (39.13)                                        
103 Thomas Miazga             20 Ozaukee Aquatics                1:20.07  
                  36.45     1:20.07 (43.62)                                        
 -- Michael Solfelt           17 Aquajets Swim Te                    DFS  
 -- Scott Clary               21 Fast Swim Team                      DFS  
 -- Christopher Burckle       23 FORD                                DFS  
 -- Brett Mackenzie           17 Dayton Raiders                      DFS  
 -- Nicholas Killeen          18 Ywca Flying Fish                    DFS  
 -- Daniel Conway             17 Blue Devil Swim                     DFS  
 -- Joseph Hale               21 Redlands Swim Te                     NS  
 -- Bryan O'Connor            23 FORD                                 NS  
 -- Roberto Gomez             23 Gator Swim Club                     SCR  
 -- Andrew Eiken              18 Maverick Swim Cl                    SCR  
 -- Andrew Cole               16 Dayton Raiders                      SCR  
 -- Matthew Heise             19 Lansing Cats                        SCR  
 -- Samuel Mo                 17 Badger Swim Club                    SCR  
 -- Aaron Chanas-Larue        17 Manta                               SCR  
 -- Evan Eklund               18 North Suburban A                    SCR  
 -- Patrick Yang              17 Badger Swim Club                    SCR  
 -- Michael Lanz              17 New Hope Crystal                    SCR  
 -- Sean Fletcher             20 Univ. Of Michiga                    SCR  
 -- Mark Dylla                23 Athens Bulldog S                    SCR  
 -- Sean Wegerson             17 New Hope Crystal                    SCR  
 -- Joshua Quallen            16 Dayton Raiders                      SCR  
 -- Marco Loughran            22 Gator Swim Club                     SCR  
 -- Jeremy Raisky             18 Univ. Of Michiga                    SCR  
 
Men 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Michael Phelps            26 North Baltimore      2:01.83    1:56.12   20  
                  25.90       55.62 (29.72)     1:26.07 (30.45)     1:56.12 (30.05)
  2 Peng Wu                   24 Club Wolverine       2:02.16    1:57.67   17  
                  26.71       56.84 (30.13)     1:27.71 (30.87)     1:57.67 (29.96)
  3 Scott Clary               21 Fast Swim Team       2:01.75    1:59.63   16  
                  26.75       56.41 (29.66)     1:27.50 (31.09)     1:59.63 (32.13)
  4 Luca Mazzurana            22 Unat-University      2:02.37    2:01.78   15  
                  26.31       56.89 (30.58)     1:28.63 (31.74)     2:01.78 (33.15)
  5 Sebastien Rousseau        21 Una Gsc              2:02.51    2:03.50   14  
                  27.78       58.96 (31.18)     1:31.26 (32.30)     2:03.50 (32.24)
  6 Matthew Conway            16 Blue Devil Swim      2:03.87    2:04.56   13  
                  26.81       58.20 (31.39)     1:30.62 (32.42)     2:04.56 (33.94)
  7 Kyler Van Swol            20 Minnesota            2:04.37    2:05.05   12  
                  27.31       58.93 (31.62)     1:31.82 (32.89)     2:05.05 (33.23)
  8 Daniel Madwed             22 Univ. Of Michiga     2:05.16    2:05.16   11  
                  26.97       58.99 (32.02)     1:31.90 (32.91)     2:05.16 (33.26)
B - Final
  9 Chase Kalisz              17 North Baltimore      2:07.95    2:01.09    9  
                  27.76       58.79 (31.03)     1:29.77 (30.98)     2:01.09 (31.32)
 10 Ryan Feeley               19 Univ. Of Michiga     2:06.35    2:04.68    7  
                  28.44     1:00.82 (32.38)     1:33.97 (33.15)     2:04.68 (30.71)
 11 Alex Cisneros             18 Minnesota            2:06.86    2:05.05    6  
                  28.11       59.75 (31.64)     1:32.68 (32.93)     2:05.05 (32.37)
 12 Connor Jaeger             20 Univ. Of Michiga     2:06.93    2:06.11    5  
                  28.67     1:00.77 (32.10)     1:34.09 (33.32)     2:06.11 (32.02)
 13 Brandon Hatanaka          18 Minnesota            2:05.50    2:06.33    4  
                  29.01     1:00.89 (31.88)     1:33.56 (32.67)     2:06.33 (32.77)
 14 Kyle Whitaker             20 Univ. Of Michiga     2:07.13    2:06.69    3  
                  27.82     1:00.24 (32.42)     1:33.78 (33.54)     2:06.69 (32.91)
 15 Conor Dwyer               22 LFSC                 2:08.27    2:06.79    2  
                  28.29     1:01.60 (33.31)     1:34.20 (32.60)     2:06.79 (32.59)
 16 Jonathan Marsh            15 Verona Aquatic C     2:07.75    2:07.38    1  
                  28.41     1:01.53 (33.12)     1:34.23 (32.70)     2:07.38 (33.15)
C - Final
 17 Patrick Simpkins          24 UN                   2:09.52    2:08.02  
                  27.28       59.48 (32.20)     1:33.25 (33.77)     2:08.02 (34.77)
 18 Andy Lau                  16 Team Santa Monic     2:11.16    2:09.24  
                  29.19     1:02.94 (33.75)     1:35.99 (33.05)     2:09.24 (33.25)
 19 Drew Johnson              20 Minnesota            2:11.39    2:10.70  
                  28.59     1:00.94 (32.35)     1:33.73 (32.79)     2:10.70 (36.97)
 20 Charles Barry             16 Badger Swim Club     2:11.31    2:11.24  
                  29.35     1:02.98 (33.63)     1:37.22 (34.24)     2:11.24 (34.02)
 21 Peter Lyon                18 Zionsville Swim      2:10.40    2:11.25  
                  28.67     1:01.65 (32.98)     1:36.02 (34.37)     2:11.25 (35.23)
 22 Michael Domagala          15 Asphalt Green Un     2:09.68    2:11.43  
                  27.99     1:00.57 (32.58)     1:35.37 (34.80)     2:11.43 (36.06)
 23 Andrew Krueger            15 Kettering South      2:10.72    2:13.86  
                  29.67     1:03.53 (33.86)     1:39.10 (35.57)     2:13.86 (34.76)
 -- Andrew Hartbarger         18 Minnesota            2:08.65         DQ  
                  28.76     1:00.76 (32.00)     1:34.18 (33.42)          DQ (32.81)
 
Men 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Scott Clary               21 Fast Swim Team                  2:01.75  
                  27.40       58.40 (31.00)     1:30.39 (31.99)     2:01.75 (31.36)
  2 Michael Phelps            26 North Baltimore                 2:01.83  
                  27.82       58.60 (30.78)     1:30.33 (31.73)     2:01.83 (31.50)
  3 Peng Wu                   24 Club Wolverine                  2:02.16  
                  27.43       58.45 (31.02)     1:30.35 (31.90)     2:02.16 (31.81)
  4 Luca Mazzurana            22 Unat-University                 2:02.37  
                  27.09       58.61 (31.52)     1:30.50 (31.89)     2:02.37 (31.87)
  5 Sebastien Rousseau        21 Una Gsc                         2:02.51  
                  27.66       59.12 (31.46)     1:30.85 (31.73)     2:02.51 (31.66)
  6 Matthew Conway            16 Blue Devil Swim                 2:03.87  
                  27.32       58.12 (30.80)     1:30.79 (32.67)     2:03.87 (33.08)
  7 Kyler Van Swol            20 Minnesota                       2:04.37  
                  26.91       58.33 (31.42)     1:31.21 (32.88)     2:04.37 (33.16)
  8 Daniel Madwed             22 Univ. Of Michiga                2:05.16  
                  27.77       59.55 (31.78)     1:32.63 (33.08)     2:05.16 (32.53)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Brandon Hatanaka          18 Minnesota                       2:05.50  
                  28.23     1:00.10 (31.87)     1:32.06 (31.96)     2:05.50 (33.44)
 10 Ryan Feeley               19 Univ. Of Michiga                2:06.35  
                  29.01     1:01.78 (32.77)     1:35.74 (33.96)     2:06.35 (30.61)
 11 Alex Cisneros             18 Minnesota                       2:06.86  
                  28.31     1:00.37 (32.06)     1:33.70 (33.33)     2:06.86 (33.16)
 12 Connor Jaeger             20 Univ. Of Michiga                2:06.93  
                  28.24     1:00.97 (32.73)     1:33.87 (32.90)     2:06.93 (33.06)
 13 Kyle Whitaker             20 Univ. Of Michiga                2:07.13  
                  28.21     1:00.18 (31.97)     1:33.69 (33.51)     2:07.13 (33.44)
 14 Jonathan Marsh            15 Verona Aquatic C                2:07.75  
                  28.09     1:00.39 (32.30)     1:33.37 (32.98)     2:07.75 (34.38)
 15 Chase Kalisz              17 North Baltimore                 2:07.95  
                  28.59     1:01.00 (32.41)     1:34.41 (33.41)     2:07.95 (33.54)
 16 Conor Dwyer               22 LFSC                            2:08.27  
                  28.49     1:00.50 (32.01)     1:34.49 (33.99)     2:08.27 (33.78)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Andrew Hartbarger         18 Minnesota                       2:08.65  
                  28.83     1:01.31 (32.48)     1:35.11 (33.80)     2:08.65 (33.54)
 18 Patrick Simpkins          24 UN                              2:09.52  
                  29.20     1:02.03 (32.83)     1:36.54 (34.51)     2:09.52 (32.98)
 19 Michael Domagala          15 Asphalt Green Un                2:09.68  
                  28.90     1:01.75 (32.85)     1:35.32 (33.57)     2:09.68 (34.36)
 20 Peter Lyon                18 Zionsville Swim                 2:10.40  
                  29.26     1:02.12 (32.86)     1:35.97 (33.85)     2:10.40 (34.43)
 21 Andrew Krueger            15 Kettering South                 2:10.72  
                  29.60     1:01.83 (32.23)     1:36.18 (34.35)     2:10.72 (34.54)
 22 Andy Lau                  16 Team Santa Monic                2:11.16  
                  30.53     1:04.42 (33.89)     1:37.94 (33.52)     2:11.16 (33.22)
 23 Charles Barry             16 Badger Swim Club                2:11.31  
                  29.05     1:02.43 (33.38)     1:36.57 (34.14)     2:11.31 (34.74)
 24 Drew Johnson              20 Minnesota                       2:11.39  
                  29.04     1:02.56 (33.52)     1:36.81 (34.25)     2:11.39 (34.58)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Brett Mackenzie           17 Dayton Raiders                  2:11.52  
                  29.59     1:03.61 (34.02)     1:38.31 (34.70)     2:11.52 (33.21)
 26 Joseph Loftus             16 Coeur D'Alene Ar                2:11.58  
                  28.75     1:01.68 (32.93)     1:36.36 (34.68)     2:11.58 (35.22)
-------------------------------------------------------------------------
 27 Jonathan Gagne            23 Pointe-Claire Sw                2:11.89  
                  28.73     1:01.52 (32.79)     1:35.98 (34.46)     2:11.89 (35.91)
 28 Kevin Pollard             16 UN-SW                           2:12.27  
                  29.56     1:02.65 (33.09)     1:37.59 (34.94)     2:12.27 (34.68)
 29 Larry Formosa             21 Minnesota                       2:12.57  
                  28.60     1:02.72 (34.12)     1:37.30 (34.58)     2:12.57 (35.27)
 30 Brock Redondo             19 MVN                             2:12.72  
                  29.48     1:03.06 (33.58)     1:37.83 (34.77)     2:12.72 (34.89)
 31 Connor Green              15 Bluefish Swim Cl                2:12.73  
                  29.38     1:02.29 (32.91)     1:37.66 (35.37)     2:12.73 (35.07)
 31 Phillippe Guertin            MONT                            2:12.73  
                  29.87     1:03.40 (33.53)     1:37.97 (34.57)     2:12.73 (34.76)
 33 John Dillon               23 Shawmut Aquatic                 2:12.80  
                  28.95     1:03.23 (34.28)     1:38.33 (35.10)     2:12.80 (34.47)
 34 Reed Malone               16 New Trier Swim C                2:13.01  
                  29.75     1:03.37 (33.62)     1:38.60 (35.23)     2:13.01 (34.41)
 35 Austin Manganiello        18 Una Gsc                         2:13.20  
                  29.53     1:03.67 (34.14)     1:38.21 (34.54)     2:13.20 (34.99)
 36 Michael Joyce             22 GPAC                            2:13.30  
                  29.67     1:03.55 (33.88)     1:38.11 (34.56)     2:13.30 (35.19)
 37 Jacob Hassel              18 Seacoast Swimmin                2:13.44  
                  29.69     1:04.02 (34.33)     1:39.20 (35.18)     2:13.44 (34.24)
 38 Mun Hon Lee               18 Team Santa Monic                2:13.66  
                  29.78     1:03.03 (33.25)     1:38.05 (35.02)     2:13.66 (35.61)
 39 Kyle Ujiiye               16 Mundelein Mustan                2:13.92  
                  29.57     1:02.80 (33.23)     1:37.98 (35.18)     2:13.92 (35.94)
 40 Axel Schmitter-Sanchez    19 Club Wolverine                  2:14.47  
                  28.96     1:02.98 (34.02)     1:38.00 (35.02)     2:14.47 (36.47)
 41 Denver Freeman            16 New Trier Swim C                2:14.58  
                  30.02     1:03.70 (33.68)     1:38.45 (34.75)     2:14.58 (36.13)
 42 Matthew Beach             14 Excel Aquatics                  2:14.81  
                  29.80     1:04.28 (34.48)     1:39.22 (34.94)     2:14.81 (35.59)
 43 Wyatt Yarish              16 Manta                           2:14.86  
                  29.95     1:03.65 (33.70)     1:38.68 (35.03)     2:14.86 (36.18)
 44 Logan Redondo             17 MVN                             2:14.95  
                  30.80     1:05.60 (34.80)     1:40.51 (34.91)     2:14.95 (34.44)
 45 William Rappaport         17 Badger Swim Club                2:15.13  
                  29.04     1:02.37 (33.33)     1:38.66 (36.29)     2:15.13 (36.47)
 46 D'Voreaux Cann            19 Univ. Of Michiga                2:15.30  
                  28.84     1:03.37 (34.53)     1:39.94 (36.57)     2:15.30 (35.36)
 47 Maverick Hovey            18 Aquajets Swim Te                2:15.61  
                  29.08     1:02.93 (33.85)     1:38.18 (35.25)     2:15.61 (37.43)
 48 Stephen Klein             15 Charger Aquatics                2:15.79  
                  29.88     1:04.76 (34.88)     1:40.05 (35.29)     2:15.79 (35.74)
 49 Reed Fujan                16 Rochester Swim C                2:16.03  
                  29.94     1:04.54 (34.60)     1:40.20 (35.66)     2:16.03 (35.83)
 50 Grant Stafford            16 Excel Aquatics                  2:16.09  
                  29.49     1:03.32 (33.83)     1:39.78 (36.46)     2:16.09 (36.31)
 51 Michael Lanz              17 New Hope Crystal                2:16.19  
                  30.50     1:05.23 (34.73)     1:40.94 (35.71)     2:16.19 (35.25)
 52 Zachary Blankenbeker      18 Pacesetter Aquat                2:16.30  
                  28.67     1:02.40 (33.73)     1:38.54 (36.14)     2:16.30 (37.76)
 53 Joseph Eiden              16 Badger Swim Club                2:16.44  
                  30.48     1:06.31 (35.83)     1:42.23 (35.92)     2:16.44 (34.21)
 54 Jay Tomasiewicz           18 Shorewood Swim C                2:17.55  
                  30.46     1:04.68 (34.22)     1:40.91 (36.23)     2:17.55 (36.64)
 55 Jeffrey Williamson        16 Victor Swim Club                2:17.74  
                  31.12     1:06.98 (35.86)     1:43.69 (36.71)     2:17.74 (34.05)
 56 Peter McDonald            18 Weymouth Club Wa                2:19.06  
                  30.93     1:05.11 (34.18)     1:42.05 (36.94)     2:19.06 (37.01)
 57 Geoffrey Longhurst        16 RallySport Aquat                2:19.34  
                  30.76     1:05.14 (34.38)     1:41.51 (36.37)     2:19.34 (37.83)
 58 Connor Croan              15 Colorado Athleti                2:19.47  
                  30.22     1:05.06 (34.84)     1:42.60 (37.54)     2:19.47 (36.87)
 59 Michael Seifert           16 Csp Tideriders                  2:20.29  
                  31.38     1:07.00 (35.62)     1:43.23 (36.23)     2:20.29 (37.06)
 60 Zachary McClernon         17 Academy Bullets                 2:20.87  
                  29.37     1:04.26 (34.89)     1:41.69 (37.43)     2:20.87 (39.18)
 61 Benjamin Xu               17 Eagle Swim Team                 2:21.76  
                  30.78     1:05.84 (35.06)     1:42.96 (37.12)     2:21.76 (38.80)
 62 Caleb Meindertsma         17 Potomac Marlins                 2:21.91  
                  30.93     1:07.33 (36.40)     1:45.00 (37.67)     2:21.91 (36.91)
 63 Adam Kastigar             18 Aberdeen Swim Cl                2:23.43  
                                1:07.30 ( )     1:45.42 (38.12)     2:23.43 (38.01)
 64 Mitchell Towne            17 Badger Swim Club                2:23.47  
                  30.81     1:07.41 (36.60)     1:45.19 (37.78)     2:23.47 (38.28)
 65 Patrick Franken           17 Badger Aquatics                 2:25.17  
                  31.21     1:07.70 (36.49)     1:45.94 (38.24)     2:25.17 (39.23)
 66 Raymond Leiferman         17 Verona Aquatic C                2:26.67  
                  30.13     1:07.00 (36.87)     1:45.46 (38.46)     2:26.67 (41.21)
 67 Aisara Chansakul          17 Asphalt Green Un                2:26.93  
                  31.46     1:08.46 (37.00)     1:48.28 (39.82)     2:26.93 (38.65)
 -- Daniel Conway             17 Blue Devil Swim                      DQ  
                  28.36     1:00.87 (32.51)     1:34.69 (33.82)          DQ (34.63)
 -- Clifford Goertemiller     16 Dayton Raiders                      DFS  
 -- Andrew Sovero             17 Eagle Swim Team                     DFS  
 -- Nathan Mueller            15 Colorado Stars                      DFS  
 -- John Wojciechowski        19 Univ. Of Michiga                    DFS  
 -- Benjamin Gebauer          18 Fast Lane Aquati                    SCR  
 -- Nicholas Killeen          18 Ywca Flying Fish                    SCR  
 -- Clement Lefert            24 FRA                                 SCR  
 -- Daniel Mo                 16 Badger Swim Club                    SCR  
 -- Samuel Mo                 17 Badger Swim Club                    SCR  
 -- Nimrod Bar-Or             22 IRNT                                SCR  
 -- Patrick Yang              17 Badger Swim Club                    SCR  
 -- Eric Wang                 15 Badger Swim Club                    SCR  
 -- Matthew McLean            23 Una Fast                            SCR  
 -- Mitchell Foster           17 Aquajets Swim Te                    SCR  
 -- Mark Dylla                23 Athens Bulldog S                    SCR  
 -- Austin Flager             16 Northridge Area                     SCR  
 -- Kevin Lin                 16 Asphalt Green Un                    SCR  
 -- Matthew Heise             19 Lansing Cats                        SCR  
 -- Andrew Cole               16 Dayton Raiders                      SCR  
 -- Blake Morgan              17 Ywca Flying Fish                    SCR  
 -- Christopher Burckle       23 FORD                                SCR  
 -- Joshua Quallen            16 Dayton Raiders                      SCR  
 
Men 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Michael Phelps            26 North Baltimore      2:02.23    1:57.58   20  
                  25.42       54.80 (29.38)     1:29.07 (34.27)     1:57.58 (28.51)
  2 Darian Townsend           27 FORD                 2:02.98    2:01.55   17  
                  25.76       55.84 (30.08)     1:32.50 (36.66)     2:01.55 (29.05)
  3 Peng Wu                   24 Club Wolverine       2:04.87    2:01.97   16  
                  26.01       57.16 (31.15)     1:33.09 (35.93)     2:01.97 (28.88)
  4 Christopher Burckle       23 FORD                 2:04.72    2:03.58   15  
                  27.30       58.85 (31.55)     1:34.25 (35.40)     2:03.58 (29.33)
  5 Kevin Webster             22 North Baltimore      2:06.29    2:03.80   14  
                  26.86       58.43 (31.57)     1:33.59 (35.16)     2:03.80 (30.21)
  6 Chase Kalisz              17 North Baltimore      2:06.50    2:04.19   13  
                  27.19       58.84 (31.65)     1:34.36 (35.52)     2:04.19 (29.83)
  7 Conor Dwyer               22 LFSC                 2:05.57    2:04.60   12  
                  27.05       58.94 (31.89)     1:36.22 (37.28)     2:04.60 (28.38)
  8 Jack Brown                24 University of Mi     2:05.74    2:06.57   11  
                  27.12       59.97 (32.85)     1:35.41 (35.44)     2:06.57 (31.16)
B - Final
  9 Luca Mazzurana            22 Unat-University      2:07.64    2:03.89    9  
                  26.15       57.48 (31.33)     1:33.97 (36.49)     2:03.89 (29.92)
 10 Adam Ritter               26 FORD                 2:07.27    2:05.67    7  
                  26.59       58.13 (31.54)     1:34.94 (36.81)     2:05.67 (30.73)
 11 Yannick Agnel             19 FRA                  2:08.39    2:06.35    6  
                  26.72     1:00.08 (33.36)     1:37.97 (37.89)     2:06.35 (28.38)
 12 Sebastien Rousseau        21 Una Gsc              2:07.88    2:07.92    5  
                  26.93       59.30 (32.37)     1:37.55 (38.25)     2:07.92 (30.37)
 13 Alex Wold                 24 Santa Clara Swim     2:08.17    2:07.95    4  
                  27.20       59.93 (32.73)     1:38.04 (38.11)     2:07.95 (29.91)
 14 Eugene Tee                17 Team Santa Monic     2:07.86    2:08.08    3  
                  28.92     1:02.12 (33.20)     1:38.76 (36.64)     2:08.08 (29.32)
 15 Kyler Van Swol            20 Minnesota            2:08.35    2:09.91    2  
                  25.73       59.55 (33.82)     1:38.54 (38.99)     2:09.91 (31.37)
 16 Michael Alexandrov        26 UN                   2:08.05    2:10.80    1  
                  28.11     1:03.14 (35.03)     1:39.85 (36.71)     2:10.80 (30.95)
C - Final
 17 Benedict Hesen            25 Una Gsc              2:09.68    2:06.74  
                  26.66       58.78 (32.12)     1:36.61 (37.83)     2:06.74 (30.13)
 18 Kyle Whitaker             20 Univ. Of Michiga     2:09.16    2:07.91  
                  27.48     1:01.47 (33.99)     1:38.46 (36.99)     2:07.91 (29.45)
 19 Russell Payne             25 Santa Clara Swim     2:10.04    2:09.23  
                  26.20       57.42 (31.22)     1:35.92 (38.50)     2:09.23 (33.31)
 20 Andrew Hartbarger         18 Minnesota            2:11.35    2:09.45  
                  28.17     1:00.17 (32.00)     1:38.83 (38.66)     2:09.45 (30.62)
 21 Guillaume Strohmeyer      25 FRA                  2:09.52    2:10.66  
                  26.92     1:00.54 (33.62)     1:40.26 (39.72)     2:10.66 (30.40)
 22 En-wei Hu-Van Wright      17 Asphalt Green Un     2:12.55    2:11.09  
                  28.91     1:01.75 (32.84)     1:41.47 (39.72)     2:11.09 (29.62)
 23 John Wojciechowski        19 Univ. Of Michiga     2:12.65    2:13.06  
                  27.74     1:02.46 (34.72)     1:42.69 (40.23)     2:13.06 (30.37)
 24 Austin Byrd               17 Eau Claire YMCA      2:12.35    2:13.12  
                  27.15     1:01.98 (34.83)     1:42.10 (40.12)     2:13.12 (31.02)
 
Men 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Michael Phelps            26 North Baltimore                 2:02.23  
                  26.29       56.73 (30.44)     1:32.23 (35.50)     2:02.23 (30.00)
  2 Darian Townsend           27 FORD                            2:02.98  
                  26.00       56.76 (30.76)     1:33.32 (36.56)     2:02.98 (29.66)
  3 Ryan Lochte               27 DBS                             2:04.15  
                  26.97       57.89 (30.92)     1:34.38 (36.49)     2:04.15 (29.77)
  4 Christopher Burckle       23 FORD                            2:04.72  
                  27.22       59.75 (32.53)     1:34.76 (35.01)     2:04.72 (29.96)
  5 Peng Wu                   24 Club Wolverine                  2:04.87  
                  26.71       57.84 (31.13)     1:35.56 (37.72)     2:04.87 (29.31)
  5 Scott Clary               21 Fast Swim Team                  2:04.87  
                  26.93       57.75 (30.82)     1:35.24 (37.49)     2:04.87 (29.63)
  7 Conor Dwyer               22 LFSC                            2:05.57  
                  27.36       59.08 (31.72)     1:36.40 (37.32)     2:05.57 (29.17)
  8 Jack Brown                24 University of Mi                2:05.74  
                  27.40       59.42 (32.02)     1:35.21 (35.79)     2:05.74 (30.53)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kevin Webster             22 North Baltimore                 2:06.29  
                  27.76     1:00.83 (33.07)     1:36.67 (35.84)     2:06.29 (29.62)
 10 Chase Kalisz              17 North Baltimore                 2:06.50  
                  27.50     1:01.12 (33.62)     1:36.71 (35.59)     2:06.50 (29.79)
 11 Adam Ritter               26 FORD                            2:07.27  
                  27.09     1:00.58 (33.49)     1:37.32 (36.74)     2:07.27 (29.95)
 12 Luca Mazzurana            22 Unat-University                 2:07.64  
                  27.33       58.72 (31.39)     1:36.75 (38.03)     2:07.64 (30.89)
 13 Scott Weltz               24 MP                              2:07.80  
                  26.98     1:00.58 (33.60)     1:36.18 (35.60)     2:07.80 (31.62)
 14 Eugene Tee                17 Team Santa Monic                2:07.86  
                  29.12     1:02.22 (33.10)     1:38.73 (36.51)     2:07.86 (29.13)
 15 Sebastien Rousseau        21 Una Gsc                         2:07.88  
                  27.18       59.22 (32.04)     1:38.06 (38.84)     2:07.88 (29.82)
 16 Michael Alexandrov        26 UN                              2:08.05  
                  28.12     1:02.74 (34.62)     1:38.52 (35.78)     2:08.05 (29.53)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Alex Wold                 24 Santa Clara Swim                2:08.17  
                  27.43       59.98 (32.55)     1:38.63 (38.65)     2:08.17 (29.54)
 18 Kyler Van Swol            20 Minnesota                       2:08.35  
                  26.19       59.62 (33.43)     1:38.34 (38.72)     2:08.35 (30.01)
 19 Yannick Agnel             19 FRA                             2:08.39  
                  27.58     1:02.70 (35.12)     1:40.48 (37.78)     2:08.39 (27.91)
 20 Kyle Whitaker             20 Univ. Of Michiga                2:09.16  
                  27.14   2:09.16 (1:42.02)                                        
 21 Guillaume Strohmeyer      25 FRA                             2:09.52  
                  27.45     1:00.74 (33.29)     1:39.66 (38.92)     2:09.52 (29.86)
 22 Benedict Hesen            25 Una Gsc                         2:09.68  
                  26.87       59.44 (32.57)     1:37.72 (38.28)     2:09.68 (31.96)
 23 Russell Payne             25 Santa Clara Swim                2:10.04  
                  27.49     1:00.82 (33.33)     1:38.28 (37.46)     2:10.04 (31.76)
 24 Jason Coombs              16 Blue Dolfins                    2:10.12  
                  26.92     1:00.21 (33.29)     1:39.26 (39.05)     2:10.12 (30.86)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Andrew Hartbarger         18 Minnesota                       2:11.35  
                  28.42     1:01.04 (32.62)     1:40.52 (39.48)     2:11.35 (30.83)
 26 Daniel Conway             17 Blue Devil Swim                 2:11.75  
                  27.56     1:00.84 (33.28)     1:40.99 (40.15)     2:11.75 (30.76)
-------------------------------------------------------------------------
 27 Daniel Jensen             20 Pointe-Claire Sw                2:12.14  
                  28.43     1:02.62 (34.19)     1:41.23 (38.61)     2:12.14 (30.91)
 28 Arthur Dilman             21 Fast Lane Aquati                2:12.30  
                  29.27     1:03.05 (33.78)     1:41.86 (38.81)     2:12.30 (30.44)
 29 Austin Byrd               17 Eau Claire YMCA                 2:12.35  
                  27.40     1:02.22 (34.82)     1:42.31 (40.09)     2:12.35 (30.04)
 30 En-wei Hu-Van Wright      17 Asphalt Green Un                2:12.55  
                  28.74     1:02.31 (33.57)     1:42.77 (40.46)     2:12.55 (29.78)
 31 Michael Hamann            16 Mundelein Mustan                2:12.62  
                  28.00     1:02.82 (34.82)     1:41.92 (39.10)     2:12.62 (30.70)
 32 John Wojciechowski        19 Univ. Of Michiga                2:12.65  
                  27.46     1:02.02 (34.56)     1:41.80 (39.78)     2:12.65 (30.85)
 33 Valeriy Dymo              26 UKR                             2:12.68  
                  28.14     1:05.66 (37.52)     1:41.65 (35.99)     2:12.68 (31.03)
 33 Shawn Nee                 15 Shawmut Aquatic                 2:12.68  
                  28.66     1:00.86 (32.20)     1:41.89 (41.03)     2:12.68 (30.79)
 35 Andy Lau                  16 Team Santa Monic                2:12.79  
                  28.91     1:03.20 (34.29)     1:42.57 (39.37)     2:12.79 (30.22)
 36 Peter Vanderkaay          26 OLY                             2:12.85  
                  28.26     1:03.90 (35.64)     1:42.27 (38.37)     2:12.85 (30.58)
 37 Andrew Knaak              21 Minnesota                       2:12.98  
                  28.92     1:03.63 (34.71)     1:41.73 (38.10)     2:12.98 (31.25)
 38 Brett Mackenzie           17 Dayton Raiders                  2:13.63  
                  28.88     1:03.54 (34.66)     1:42.38 (38.84)     2:13.63 (31.25)
 39 Connor Green              15 Bluefish Swim Cl                2:13.64  
                  29.42     1:01.80 (32.38)     1:41.98 (40.18)     2:13.64 (31.66)
 40 Christian Diener          18 DSV                             2:13.65  
                  27.53     1:00.19 (32.66)     1:39.81 (39.62)     2:13.65 (33.84)
 41 Aaron Gustafson           17 Bluefish Swim Cl                2:13.80  
                  28.43     1:00.68 (32.25)     1:41.90 (41.22)     2:13.80 (31.90)
 42 Michael Drives            19 Badger Aquatics                 2:13.86  
                  28.38     1:04.12 (35.74)     1:42.14 (38.02)     2:13.86 (31.72)
 43 Michael Joyce             22 GPAC                            2:14.05  
                  28.78     1:01.75 (32.97)     1:42.07 (40.32)     2:14.05 (31.98)
 44 Peter Lyon                18 Zionsville Swim                 2:14.06  
                  28.04     1:00.99 (32.95)     1:43.06 (42.07)     2:14.06 (31.00)
 45 Benjamin Xu               17 Eagle Swim Team                 2:14.29  
                  29.05     1:01.81 (32.76)     1:42.97 (41.16)     2:14.29 (31.32)
 46 Adam Whitener             16 Club Wolverine                  2:14.31  
                  28.32     1:04.25 (35.93)     1:44.35 (40.10)     2:14.31 (29.96)
 47 Grant Smith               17 Ywca Flying Fish                2:14.33  
                  29.62     1:03.83 (34.21)     1:42.97 (39.14)     2:14.33 (31.36)
 48 Christopher Johnson       18 Minnesota                       2:14.40  
                  28.85     1:02.13 (33.28)     1:43.88 (41.75)     2:14.40 (30.52)
 49 William Rappaport         17 Badger Swim Club                2:14.49  
                  28.41     1:01.69 (33.28)     1:42.14 (40.45)     2:14.49 (32.35)
 50 Andrew Sovero             17 Eagle Swim Team                 2:14.74  
                  28.27     1:03.24 (34.97)     1:43.16 (39.92)     2:14.74 (31.58)
 51 Jowan Qupty               21 IRNT                            2:14.87  
                  28.62     1:04.93 (36.31)     1:42.09 (37.16)     2:14.87 (32.78)
 52 Ian Burns                 17 Santa Clara Swim                2:14.97  
                  28.63     1:03.25 (34.62)     1:44.23 (40.98)     2:14.97 (30.74)
 53 Sean Lehane               16 Academy Bullets                 2:15.00  
                  28.49     1:00.28 (31.79)     1:43.53 (43.25)     2:15.00 (31.47)
 54 Richard Funk              18 Univ. Of Michiga                2:15.06  
                  28.47     1:04.85 (36.38)     1:42.79 (37.94)     2:15.06 (32.27)
 55 Bryce Kananowicz          15 Una Cast                        2:15.21  
                  28.16     1:00.38 (32.22)     1:42.84 (42.46)     2:15.21 (32.37)
 56 Michael Domagala          15 Asphalt Green Un                2:15.44  
                  27.62     1:01.51 (33.89)     1:43.72 (42.21)     2:15.44 (31.72)
 57 Garrett Larson            18 Minnesota                       2:15.49  
                  29.34     1:03.27 (33.93)     1:43.11 (39.84)     2:15.49 (32.38)
 58 Nicholas Killeen          18 Ywca Flying Fish                2:16.03  
                  27.98     1:02.98 (35.00)     1:46.20 (43.22)     2:16.03 (29.83)
 59 David Friesch             19 Minnesota                       2:16.06  
                  29.82     1:05.14 (35.32)     1:44.33 (39.19)     2:16.06 (31.73)
 60 Nicholas Bessler          18 Academy Bullets                 2:16.15  
                  28.65     1:02.76 (34.11)     1:44.47 (41.71)     2:16.15 (31.68)
 61 Joseph Loftus             16 Coeur D'Alene Ar                2:16.48  
                  29.07     1:04.20 (35.13)     1:45.76 (41.56)     2:16.48 (30.72)
 62 Trevor Manz               17 Eau Claire YMCA                 2:16.76  
                  29.50     1:06.32 (36.82)     1:44.86 (38.54)     2:16.76 (31.90)
 63 Brennen Berger            16 Northridge Area                 2:16.96  
                  29.57     1:05.65 (36.08)     1:45.18 (39.53)     2:16.96 (31.78)
 64 Tyler Phelps              17 UN-SW                           2:17.13  
                  29.87     1:03.48 (33.61)     1:43.12 (39.64)     2:17.13 (34.01)
 65 Max Cartwright            18 Minnesota                       2:17.26  
                  28.94     1:04.12 (35.18)     1:44.42 (40.30)     2:17.26 (32.84)
 66 Joshua Hall               20 Minnesota                       2:17.51  
                  30.23     1:09.75 (39.52)     1:45.32 (35.57)     2:17.51 (32.19)
 67 Connor Black              16 Cats Aquatic Tea                2:17.59  
                  27.79     1:03.63 (35.84)     1:45.44 (41.81)     2:17.59 (32.15)
 68 Christopher Klein         16 Club Wolverine                  2:17.62  
                  29.05     1:05.07 (36.02)     1:45.83 (40.76)     2:17.62 (31.79)
 69 Daniel Madwed             22 Univ. Of Michiga                2:17.71  
                  28.27     1:03.49 (35.22)     1:45.23 (41.74)     2:17.71 (32.48)
 70 Reed Fujan                16 Rochester Swim C                2:17.77  
                  29.09     1:05.38 (36.29)     1:46.71 (41.33)     2:17.77 (31.06)
 71 Nathanael Vallerand       19 MONT                            2:17.80  
                  30.05     1:06.86 (36.81)     1:44.64 (37.78)     2:17.80 (33.16)
 72 Ravi Sun                  17 Arkansas Dolphin                2:17.98  
                  29.85     1:04.29 (34.44)     1:45.50 (41.21)     2:17.98 (32.48)
 73 Kyle Duckitt              21 Univ. Of Michiga                2:18.01  
                  29.71     1:07.37 (37.66)     1:45.10 (37.73)     2:18.01 (32.91)
 74 Maverick Hovey            18 Aquajets Swim Te                2:18.06  
                  27.69     1:02.85 (35.16)     1:46.07 (43.22)     2:18.06 (31.99)
 75 Hans Roser                22 Lansing Cats                    2:18.08  
                  29.43     1:07.62 (38.19)     1:44.98 (37.36)     2:18.08 (33.10)
 76 Mun Hon Lee               18 Team Santa Monic                2:18.13  
                  29.01     1:02.39 (33.38)     1:45.56 (43.17)     2:18.13 (32.57)
 76 Jeffrey Williamson        16 Victor Swim Club                2:18.13  
                  29.25     1:05.16 (35.91)     1:47.45 (42.29)     2:18.13 (30.68)
 78 Samuel Shimomura          16 Santa Clara Swim                2:18.75  
                  28.93     1:04.95 (36.02)     1:48.37 (43.42)     2:18.75 (30.38)
 79 Stephen Klein             15 Charger Aquatics                2:19.14  
                  28.89     1:02.83 (33.94)     1:45.41 (42.58)     2:19.14 (33.73)
 80 Adam Kastigar             18 Aberdeen Swim Cl                2:19.35  
                  29.30     1:05.83 (36.53)     1:47.66 (41.83)     2:19.35 (31.69)
 81 Austin Taylor             17 Eagle Swim Team                 2:19.38  
                  29.43     1:04.91 (35.48)     1:46.30 (41.39)     2:19.38 (33.08)
 82 Patrick Franken           17 Badger Aquatics                 2:19.61  
                  30.22     1:06.42 (36.20)     1:46.33 (39.91)     2:19.61 (33.28)
 83 Chin Hao Chang            17 Santa Clara Swim                2:19.69  
                  29.52     1:06.32 (36.80)     1:48.04 (41.72)     2:19.69 (31.65)
 84 Connor Croan              15 Colorado Athleti                2:20.22  
                  29.89     1:05.96 (36.07)     1:47.12 (41.16)     2:20.22 (33.10)
 84 Aisara Chansakul          17 Asphalt Green Un                2:20.22  
                  28.98     1:05.69 (36.71)     1:47.96 (42.27)     2:20.22 (32.26)
 84 David Tao                 16 New Trier Swim C                2:20.22  
                  28.89     1:05.34 (36.45)     1:46.64 (41.30)     2:20.22 (33.58)
 87 Rin Isobe                 18 Minnesota                       2:20.62  
                  29.87     1:08.04 (38.17)     1:47.21 (39.17)     2:20.62 (33.41)
 88 Ian Walker                17 Vipers of Albuqu                2:20.65  
                  29.43     1:04.72 (35.29)     1:47.85 (43.13)     2:20.65 (32.80)
 89 Aleksander Martin         14 Central Iowa Aqu                2:21.14  
                  30.03     1:05.40 (35.37)     1:48.07 (42.67)     2:21.14 (33.07)
 89 Max Tremain               16 Badger Swim Club                2:21.14  
                  29.19     1:07.05 (37.86)     1:47.08 (40.03)     2:21.14 (34.06)
 91 Adam Enoch                18 Eagle Swim Team                 2:21.26  
                  30.97     1:05.93 (34.96)     1:48.95 (43.02)     2:21.26 (32.31)
 92 Paul Stockett             16 Suburban Seahawk                2:21.82  
                  30.20     1:07.62 (37.42)     1:47.61 (39.99)     2:21.82 (34.21)
 93 Blair Bish                14 Arkansas Dolphin                2:22.25  
                  30.08     1:07.70 (37.62)     1:47.09 (39.39)     2:22.25 (35.16)
 94 Collin Baldacci           17 Gillette Swim Te                2:22.39  
                  29.67     1:04.43 (34.76)     1:47.32 (42.89)     2:22.39 (35.07)
 95 Patrick Benight           16 Santa Clara Swim                2:22.58  
                  31.08     1:07.65 (36.57)     1:50.10 (42.45)     2:22.58 (32.48)
 96 David Moore               20 Univ. Of Michiga                2:22.90  
                  28.80     1:07.23 (38.43)     1:48.65 (41.42)     2:22.90 (34.25)
 97 Michael Lanz              17 New Hope Crystal                2:23.06  
                  28.76     1:07.44 (38.68)     1:49.88 (42.44)     2:23.06 (33.18)
 98 Jacob Melville            17 Waukesha Express                2:23.73  
                  30.40     1:08.26 (37.86)     1:49.88 (41.62)     2:23.73 (33.85)
 99 Austin Bernth             16 Northridge Area                 2:24.63  
                  30.76     1:06.89 (36.13)     1:51.02 (44.13)     2:24.63 (33.61)
100 Harris Nagle              16 Parkland Aquatic                2:27.99  
                  31.20     1:10.01 (38.81)     1:53.60 (43.59)     2:27.99 (34.39)
101 Daniel Duhig              18 Academy Bullets                 2:28.53  
                  30.41     1:10.39 (39.98)     1:54.17 (43.78)     2:28.53 (34.36)
102 Thomas Miazga             20 Ozaukee Aquatics                3:01.13  
                  38.10     1:22.07 (43.97)     2:19.84 (57.77)     3:01.13 (41.29)
 -- Jared Anderson            21 Minnesota                            DQ  
                  29.77     1:08.14 (38.37)     1:44.74 (36.60)          DQ (33.50)
 -- Brandon Hatanaka          18 Minnesota                            DQ  
                  28.31     1:02.36 (34.05)     1:40.37 (38.01)          DQ (31.05)
 -- Brian Hogan               17 Badger Swim Club                    DFS  
 -- Hennessey Stuart          16 Colorado Stars                      DFS  
 -- Mitchell Foster           17 Aquajets Swim Te                    DFS  
 -- Reed Malone               16 New Trier Swim C                    DFS  
 -- Jonathan Grodecki         17 New Trier Swim C                    DFS  
 -- Sebastien Rouault         25 FRA                                  NS  
 -- Nikita Dolin              17 Rochester Swim C                     NS  
 -- Yannick Lebherz           22 DSV                                  NS  
 -- Alexander Martin          23 Gator Swim Club                      NS  
 -- Clement Lefert            24 FRA                                 SCR  
 -- John Criste               22 TROJ                                SCR  
 -- Mark Gangloff             29 NYAC                                SCR  
 -- Markus Rogan              29 TROJ                                SCR  
 -- William Harris            23 TROJ                                SCR  
 -- Samuel Mo                 17 Badger Swim Club                    SCR  
 -- Daniel Mo                 16 Badger Swim Club                    SCR  
 -- Joshua Quallen            16 Dayton Raiders                      SCR  
 -- Patrick Mulcare           15 Dayton Raiders                      SCR  
 -- Jakob Iotte               17 Fox Valley Wave                     SCR  
 -- Nimrod Bar-Or             22 IRNT                                SCR  
 -- Charles Barry             16 Badger Swim Club                    SCR  
 -- Bryan O'Connor            23 FORD                                SCR  
 -- Mark Dylla                23 Athens Bulldog S                    SCR  
 -- Bart Steninger            25 FORD                                SCR  
 -- Michael Gratz             18 Aquajets Swim Te                    SCR  
 -- Van Donkersgoed           18 Aquajets Swim Te                    SCR  
 -- Nicklaus Dillinger        18 Gillette Swim Te                    SCR  
 
Men 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Chase Kalisz              17 North Baltimore      4:25.77    4:21.13   20  
                  28.40     1:00.77 (32.37)     1:35.42 (34.65)     2:09.53 (34.11)
        2:45.16 (35.63)     3:20.99 (35.83)     3:51.35 (30.36)     4:21.13 (29.78)
  2 Conor Dwyer               22 LFSC                 4:32.83    4:23.34   17  
                  28.13     1:00.50 (32.37)     1:34.37 (33.87)     2:07.07 (32.70)
        2:45.44 (38.37)     3:23.41 (37.97)     3:54.34 (30.93)     4:23.34 (29.00)
  3 Jack Brown                24 University of Mi     4:26.64    4:24.29   16  
                  27.97     1:00.64 (32.67)     1:35.65 (35.01)     2:09.68 (34.03)
        2:46.21 (36.53)     3:22.40 (36.19)     3:53.50 (31.10)     4:24.29 (30.79)
  4 Kevin Webster             22 North Baltimore      4:27.43    4:25.47   15  
                  28.56     1:00.57 (32.01)     1:35.26 (34.69)     2:08.78 (33.52)
        2:45.61 (36.83)     3:23.53 (37.92)     3:54.94 (31.41)     4:25.47 (30.53)
  5 Sebastien Rousseau        21 Una Gsc              4:29.92    4:26.95   14  
                  27.97       59.42 (31.45)     1:33.98 (34.56)     2:07.45 (33.47)
        2:46.60 (39.15)     3:26.00 (39.40)     3:57.82 (31.82)     4:26.95 (29.13)
  6 Yannick Lebherz           22 DSV                  4:26.59    4:28.06   13  
                  27.61       59.71 (32.10)     1:33.66 (33.95)     2:06.54 (32.88)
        2:45.58 (39.04)     3:24.76 (39.18)     3:56.90 (32.14)     4:28.06 (31.16)
  7 Eugene Tee                17 Team Santa Monic     4:30.74    4:31.85   12  
                  30.02     1:04.32 (34.30)     1:40.14 (35.82)     2:13.68 (33.54)
        2:52.51 (38.83)     3:30.64 (38.13)     4:01.93 (31.29)     4:31.85 (29.92)
  8 Connor Green              15 Bluefish Swim Cl     4:33.47    4:36.21   11  
                  29.06     1:02.13 (33.07)     1:35.65 (33.52)     2:09.63 (33.98)
        2:48.57 (38.94)     3:30.34 (41.77)     4:02.96 (32.62)     4:36.21 (33.25)
B - Final
  9 Ous Mellouli              27 TROJ                 4:33.48    4:20.31    9  
                  28.05       59.30 (31.25)     1:33.28 (33.98)     2:05.96 (32.68)
        2:43.78 (37.82)     3:20.19 (36.41)     3:51.53 (31.34)     4:20.31 (28.78)
 10 Peter Vanderkaay          26 OLY                  4:35.23    4:30.93    7  
                  28.31     1:00.61 (32.30)     1:37.42 (36.81)     2:11.89 (34.47)
        2:50.32 (38.43)     3:29.30 (38.98)     4:00.95 (31.65)     4:30.93 (29.98)
 11 Alex Cisneros             18 Minnesota            4:34.95    4:32.23    6  
                  28.07     1:00.23 (32.16)     1:36.45 (36.22)     2:11.17 (34.72)
        2:50.68 (39.51)     3:30.82 (40.14)     4:02.59 (31.77)     4:32.23 (29.64)
 12 Russell Payne             25 Santa Clara Swim     4:35.74    4:34.08    5  
                  27.83     1:00.77 (32.94)     1:36.47 (35.70)     2:11.68 (35.21)
        2:49.91 (38.23)     3:28.61 (38.70)     4:01.40 (32.79)     4:34.08 (32.68)
 13 Alex Wold                 24 Santa Clara Swim     4:37.65    4:35.12    4  
                  28.33     1:00.70 (32.37)     1:36.68 (35.98)     2:12.09 (35.41)
        2:52.05 (39.96)     3:32.81 (40.76)     4:04.42 (31.61)     4:35.12 (30.70)
 14 Jordan Wilimovsky         17 Team Santa Monic     4:37.77    4:37.13    3  
                  29.65     1:03.25 (33.60)     1:38.52 (35.27)     2:11.85 (33.33)
        2:52.56 (40.71)     3:33.60 (41.04)     4:06.17 (32.57)     4:37.13 (30.96)
 15 En-wei Hu-Van Wright      17 Asphalt Green Un     4:38.48    4:38.28    2  
                  28.82     1:02.06 (33.24)     1:37.33 (35.27)     2:12.99 (35.66)
        2:53.64 (40.65)     3:34.43 (40.79)     4:06.92 (32.49)     4:38.28 (31.36)
 16 Brett Mackenzie           17 Dayton Raiders       4:37.40    4:38.31    1  
                  28.69     1:02.24 (33.55)     1:38.70 (36.46)     2:14.20 (35.50)
        2:54.08 (39.88)     3:33.63 (39.55)     4:06.53 (32.90)     4:38.31 (31.78)
C - Final
 17 Brandon Hatanaka          18 Minnesota            4:40.84    4:33.04  
                  29.23     1:00.89 (31.66)     1:37.64 (36.75)     2:13.17 (35.53)
        2:50.97 (37.80)     3:29.71 (38.74)     4:01.36 (31.65)     4:33.04 (31.68)
 18 Andrew Hartbarger         18 Minnesota            4:39.09    4:35.16  
                  28.94     1:01.53 (32.59)     1:37.81 (36.28)     2:12.95 (35.14)
        2:52.71 (39.76)     3:31.93 (39.22)     4:04.83 (32.90)     4:35.16 (30.33)
 19 Andy Lau                  16 Team Santa Monic     4:39.97    4:36.50  
                  29.66     1:03.11 (33.45)     1:39.41 (36.30)     2:14.51 (35.10)
        2:54.61 (40.10)     3:34.26 (39.65)     4:06.23 (31.97)     4:36.50 (30.27)
 20 Brock Redondo             19 MVN                  4:43.35    4:36.83  
                  29.30     1:01.98 (32.68)     1:38.25 (36.27)     2:12.99 (34.74)
        2:54.20 (41.21)     3:34.77 (40.57)     4:06.77 (32.00)     4:36.83 (30.06)
 21 Michael Joyce             22 GPAC                 4:40.82    4:37.32  
                  29.70     1:03.56 (33.86)     1:39.25 (35.69)     2:13.90 (34.65)
        2:54.19 (40.29)     3:34.71 (40.52)     4:06.64 (31.93)     4:37.32 (30.68)
 22 Daniel Conway             17 Blue Devil Swim      4:40.43    4:38.44  
                  28.19     1:00.67 (32.48)     1:36.88 (36.21)     2:12.22 (35.34)
        2:53.19 (40.97)     3:34.47 (41.28)     4:07.18 (32.71)     4:38.44 (31.26)
 23 Michael Drives            19 Badger Aquatics      4:41.89    4:42.58  
                  29.10     1:03.93 (34.83)     1:42.13 (38.20)     2:20.23 (38.10)
        2:59.19 (38.96)     3:39.03 (39.84)     4:11.37 (32.34)     4:42.58 (31.21)
 24 Bryce Kananowicz          15 Una Cast             4:43.87    4:50.39  
                  28.97     1:03.13 (34.16)     1:39.33 (36.20)     2:15.80 (36.47)
        2:58.41 (42.61)     3:43.13 (44.72)     4:16.70 (33.57)     4:50.39 (33.69)
 
Men 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Chase Kalisz              17 North Baltimore                 4:25.77  
                  29.01     1:01.42 (32.41)     1:36.95 (35.53)     2:11.21 (34.26)
        2:47.91 (36.70)     3:24.59 (36.68)     3:55.73 (31.14)     4:25.77 (30.04)
  2 Yannick Lebherz           22 DSV                             4:26.59  
                  27.55       59.34 (31.79)     1:33.09 (33.75)     2:05.94 (32.85)
        2:45.07 (39.13)     3:23.51 (38.44)     3:55.47 (31.96)     4:26.59 (31.12)
  3 Jack Brown                24 University of Mi                4:26.64  
                  28.50     1:01.75 (33.25)     1:36.74 (34.99)     2:10.64 (33.90)
        2:46.60 (35.96)     3:23.35 (36.75)     3:55.04 (31.69)     4:26.64 (31.60)
  4 Kevin Webster             22 North Baltimore                 4:27.43  
                  28.94     1:00.55 (31.61)     1:36.29 (35.74)     2:10.61 (34.32)
        2:48.53 (37.92)     3:25.91 (37.38)     3:57.33 (31.42)     4:27.43 (30.10)
  5 Sebastien Rousseau        21 Una Gsc                         4:29.92  
                  28.20     1:00.12 (31.92)     1:35.35 (35.23)     2:09.01 (33.66)
        2:48.07 (39.06)     3:27.43 (39.36)     3:59.94 (32.51)     4:29.92 (29.98)
  6 Eugene Tee                17 Team Santa Monic                4:30.74  
                  30.13     1:03.95 (33.82)     1:39.16 (35.21)     2:12.33 (33.17)
        2:51.48 (39.15)     3:29.74 (38.26)     4:00.98 (31.24)     4:30.74 (29.76)
  7 Conor Dwyer               22 LFSC                            4:32.83  
                  28.90     1:01.49 (32.59)     1:36.81 (35.32)     2:10.28 (33.47)
        2:49.75 (39.47)     3:29.03 (39.28)     4:02.34 (33.31)     4:32.83 (30.49)
  8 Connor Green              15 Bluefish Swim Cl                4:33.47  
                  28.71     1:02.16 (33.45)     1:35.69 (33.53)     2:09.25 (33.56)
        2:48.49 (39.24)     3:29.89 (41.40)     4:01.94 (32.05)     4:33.47 (31.53)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ous Mellouli              27 TROJ                            4:33.48  
                  29.30     1:02.05 (32.75)     1:37.53 (35.48)     2:11.91 (34.38)
        2:51.47 (39.56)     3:31.81 (40.34)     4:04.57 (32.76)     4:33.48 (28.91)
 10 Alex Cisneros             18 Minnesota                       4:34.95  
                  28.32     1:00.71 (32.39)     1:37.08 (36.37)     2:12.17 (35.09)
        2:52.08 (39.91)     3:32.68 (40.60)     4:04.23 (31.55)     4:34.95 (30.72)
 11 Peter Vanderkaay          26 OLY                             4:35.23  
                  29.94     1:03.32 (33.38)     1:41.23 (37.91)     2:16.76 (35.53)
        2:55.51 (38.75)     3:34.24 (38.73)     4:05.68 (31.44)     4:35.23 (29.55)
 12 Russell Payne             25 Santa Clara Swim                4:35.74  
                  28.55     1:01.37 (32.82)     1:37.28 (35.91)     2:11.88 (34.60)
        2:51.12 (39.24)     3:30.51 (39.39)     4:03.42 (32.91)     4:35.74 (32.32)
 13 Brett Mackenzie           17 Dayton Raiders                  4:37.40  
                  29.02     1:02.79 (33.77)     1:39.70 (36.91)     2:14.88 (35.18)
        2:53.90 (39.02)     3:33.34 (39.44)     4:06.54 (33.20)     4:37.40 (30.86)
 14 Alex Wold                 24 Santa Clara Swim                4:37.65  
                  28.64     1:00.94 (32.30)     1:37.18 (36.24)     2:12.32 (35.14)
        2:52.96 (40.64)     3:33.38 (40.42)     4:06.07 (32.69)     4:37.65 (31.58)
 15 Jordan Wilimovsky         17 Team Santa Monic                4:37.77  
                  29.76     1:03.17 (33.41)     1:38.11 (34.94)     2:11.64 (33.53)
        2:52.55 (40.91)     3:34.53 (41.98)     4:07.16 (32.63)     4:37.77 (30.61)
 16 En-wei Hu-Van Wright      17 Asphalt Green Un                4:38.48  
                  29.42     1:02.80 (33.38)     1:38.12 (35.32)     2:13.45 (35.33)
        2:53.84 (40.39)     3:34.59 (40.75)     4:06.75 (32.16)     4:38.48 (31.73)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Andrew Hartbarger         18 Minnesota                       4:39.09  
                  29.26     1:02.24 (32.98)     1:37.95 (35.71)     2:13.22 (35.27)
        2:53.73 (40.51)     3:34.26 (40.53)     4:07.37 (33.11)     4:39.09 (31.72)
 18 Andy Lau                  16 Team Santa Monic                4:39.97  
                  29.64     1:03.62 (33.98)     1:39.63 (36.01)     2:14.48 (34.85)
        2:55.45 (40.97)     3:37.19 (41.74)     4:09.27 (32.08)     4:39.97 (30.70)
 19 Daniel Conway             17 Blue Devil Swim                 4:40.43  
                  28.42     1:00.89 (32.47)     1:36.27 (35.38)     2:11.51 (35.24)
        2:53.34 (41.83)     3:35.40 (42.06)     4:08.76 (33.36)     4:40.43 (31.67)
 20 Michael Joyce             22 GPAC                            4:40.82  
                  29.58     1:03.44 (33.86)     1:39.49 (36.05)     2:14.29 (34.80)
        2:55.96 (41.67)     3:36.58 (40.62)     4:09.70 (33.12)     4:40.82 (31.12)
 21 Brandon Hatanaka          18 Minnesota                       4:40.84  
                  28.34     1:00.85 (32.51)     1:36.48 (35.63)     2:12.62 (36.14)
        2:51.80 (39.18)     3:33.35 (41.55)     4:07.38 (34.03)     4:40.84 (33.46)
 22 Jason Coombs              16 Blue Dolfins                    4:41.74  
                                1:02.75 ( )                             2:15.24 ( )
                                3:37.83 ( )   4:41.74 (1:03.91)                    
 23 Michael Drives            19 Badger Aquatics                 4:41.89  
                  29.23     1:03.79 (34.56)     1:42.62 (38.83)     2:20.50 (37.88)
        2:59.46 (38.96)     3:38.83 (39.37)     4:10.64 (31.81)     4:41.89 (31.25)
 24 Brock Redondo             19 MVN                             4:43.35  
                  29.01     1:02.73 (33.72)     1:38.45 (35.72)     2:13.67 (35.22)
        2:54.86 (41.19)     3:37.06 (42.20)     4:10.86 (33.80)     4:43.35 (32.49)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Bryce Kananowicz          15 Una Cast                        4:43.87  
                  27.83     1:00.71 (32.88)     1:36.53 (35.82)     2:11.99 (35.46)
        2:55.48 (43.49)     3:39.15 (43.67)     4:12.34 (33.19)     4:43.87 (31.53)
 26 Jacob Molacek             15 Greater Omaha Aq                4:44.13  
                  29.09     1:03.52 (34.43)     1:38.73 (35.21)     2:14.05 (35.32)
        2:55.20 (41.15)     3:37.01 (41.81)     4:11.30 (34.29)     4:44.13 (32.83)
-------------------------------------------------------------------------
 27 Alexander Martin          23 Gator Swim Club                 4:44.21  
                  29.10     1:02.80 (33.70)     1:40.62 (37.82)     2:17.03 (36.41)
        2:58.61 (41.58)     3:40.82 (42.21)     4:13.67 (32.85)     4:44.21 (30.54)
 28 Andrew Knaak              21 Minnesota                       4:44.28  
                  29.27     1:03.24 (33.97)     1:40.66 (37.42)     2:16.98 (36.32)
        2:56.49 (39.51)     3:37.61 (41.12)     4:11.18 (33.57)     4:44.28 (33.10)
 29 Brian Gorman              18 Minnesota                       4:44.73  
                  29.75     1:04.39 (34.64)     1:40.60 (36.21)     2:16.14 (35.54)
        2:57.21 (41.07)     3:38.99 (41.78)     4:12.76 (33.77)     4:44.73 (31.97)
 30 Charles Barry             16 Badger Swim Club                4:44.82  
                  28.91     1:02.20 (33.29)     1:38.26 (36.06)     2:13.42 (35.16)
        2:56.18 (42.76)     3:39.72 (43.54)     4:13.36 (33.64)     4:44.82 (31.46)
 31 Austin Vacek              17 Katy Aquatic Tea                4:45.28  
                  29.37     1:04.00 (34.63)     1:40.15 (36.15)     2:15.09 (34.94)
        2:56.91 (41.82)     3:39.34 (42.43)     4:12.74 (33.40)     4:45.28 (32.54)
 32 Grant Smith               17 Ywca Flying Fish                4:45.39  
                  31.19     1:06.89 (35.70)     1:44.31 (37.42)     2:20.34 (36.03)
        3:00.84 (40.50)     3:41.20 (40.36)     4:14.05 (32.85)     4:45.39 (31.34)
 33 Max Cartwright            18 Minnesota                       4:45.94  
                  30.03     1:04.52 (34.49)     1:41.46 (36.94)     2:18.60 (37.14)
        2:57.49 (38.89)     3:39.22 (41.73)     4:13.41 (34.19)     4:45.94 (32.53)
 34 Shawn Nee                 15 Shawmut Aquatic                 4:46.24  
                  29.93     1:03.03 (33.10)     1:38.96 (35.93)     2:14.31 (35.35)
        2:55.80 (41.49)     3:38.45 (42.65)     4:13.21 (34.76)     4:46.24 (33.03)
 35 Blake Morgan              17 Ywca Flying Fish                4:46.28  
                  29.95     1:04.30 (34.35)     1:41.78 (37.48)     2:18.85 (37.07)
        2:59.08 (40.23)     3:39.09 (40.01)     4:13.35 (34.26)     4:46.28 (32.93)
 36 Jeffrey Williamson        16 Victor Swim Club                4:46.43  
                  29.07     1:03.26 (34.19)     1:40.13 (36.87)     2:16.03 (35.90)
        2:59.17 (43.14)     3:42.21 (43.04)     4:15.53 (33.32)     4:46.43 (30.90)
 37 Austin Manganiello        18 Una Gsc                         4:47.38  
                  30.05     1:04.04 (33.99)     1:40.97 (36.93)     2:16.22 (35.25)
        3:00.31 (44.09)     3:43.99 (43.68)     4:16.88 (32.89)     4:47.38 (30.50)
 38 Matthew Conway            16 Blue Devil Swim                 4:48.02  
                  27.70       59.23 (31.53)     1:36.86 (37.63)     2:12.77 (35.91)
        2:56.82 (44.05)     3:42.25 (45.43)     4:16.13 (33.88)     4:48.02 (31.89)
 39 Joseph Loftus             16 Coeur D'Alene Ar                4:48.22  
                  27.95     1:00.88 (32.93)     1:37.16 (36.28)     2:13.65 (36.49)
        2:56.31 (42.66)     3:39.98 (43.67)     4:14.52 (34.54)     4:48.22 (33.70)
 40 Mun Hon Lee               18 Team Santa Monic                4:48.83  
                  29.75     1:04.05 (34.30)     1:38.97 (34.92)     2:13.83 (34.86)
        2:56.64 (42.81)     3:41.59 (44.95)     4:15.59 (34.00)     4:48.83 (33.24)
 41 Aidan Burns               14 Santa Clara Swim                4:49.14  
                  31.23     1:05.69 (34.46)     1:43.22 (37.53)     2:18.35 (35.13)
        3:00.97 (42.62)     3:43.51 (42.54)     4:17.41 (33.90)     4:49.14 (31.73)
 42 Garrett Larson            18 Minnesota                       4:49.39  
                  30.31     1:04.98 (34.67)     1:43.53 (38.55)     2:20.71 (37.18)
        3:00.86 (40.15)     3:41.97 (41.11)     4:16.91 (34.94)     4:49.39 (32.48)
 43 Sean Lehane               16 Academy Bullets                 4:50.87  
                  29.51     1:04.75 (35.24)     1:40.18 (35.43)     2:14.49 (34.31)
        2:59.63 (45.14)     3:43.71 (44.08)     4:17.80 (34.09)     4:50.87 (33.07)
 44 Max Tremain               16 Badger Swim Club                4:51.71  
                  30.12     1:05.36 (35.24)     1:44.79 (39.43)     2:22.85 (38.06)
        3:02.61 (39.76)     3:43.13 (40.52)     4:18.15 (35.02)     4:51.71 (33.56)
 45 Ian Burns                 17 Santa Clara Swim                4:52.94  
                  28.86     1:01.93 (33.07)     1:39.00 (37.07)     2:14.93 (35.93)
        2:59.28 (44.35)     3:46.46 (47.18)     4:19.80 (33.34)     4:52.94 (33.14)
 46 Robert Graves             17 Excel Aquatics                  4:53.31  
                  31.51     1:07.38 (35.87)     1:46.10 (38.72)     2:23.95 (37.85)
        3:05.94 (41.99)     3:48.76 (42.82)     4:21.98 (33.22)     4:53.31 (31.33)
 47 Richard Smith             16 Shawmut Aquatic                 4:53.75  
                  29.38     1:03.50 (34.12)     1:40.73 (37.23)     2:17.60 (36.87)
        3:00.97 (43.37)     3:45.10 (44.13)     4:20.14 (35.04)     4:53.75 (33.61)
 48 Joshua Hughes             17 Iowa Flyers Swim                4:53.80  
                  31.35     1:08.90 (37.55)     1:48.58 (39.68)     2:27.81 (39.23)
        3:08.72 (40.91)     3:49.72 (41.00)     4:22.56 (32.84)     4:53.80 (31.24)
 49 William Rappaport         17 Badger Swim Club                4:53.82  
                  29.40     1:04.03 (34.63)     1:40.87 (36.84)     2:17.45 (36.58)
        3:00.83 (43.38)     3:45.30 (44.47)     4:20.49 (35.19)     4:53.82 (33.33)
 50 Garin Marlow              18 Minnesota                       4:54.04  
                  29.04     1:02.39 (33.35)     1:38.78 (36.39)     2:15.58 (36.80)
        3:03.20 (47.62)     3:50.03 (46.83)     4:22.94 (32.91)     4:54.04 (31.10)
 51 Nicholas Bessler          18 Academy Bullets                 4:54.05  
                  30.27     1:05.84 (35.57)     1:43.83 (37.99)     2:20.76 (36.93)
        3:04.65 (43.89)     3:47.40 (42.75)     4:20.70 (33.30)     4:54.05 (33.35)
 52 Stephen Klein             15 Charger Aquatics                4:54.10  
                  29.78     1:04.09 (34.31)     1:41.04 (36.95)     2:17.57 (36.53)
        3:01.67 (44.10)     3:46.18 (44.51)     4:21.39 (35.21)     4:54.10 (32.71)
 53 Duncan Mulleady           15 Una Sac                         4:54.27  
                  29.48     1:03.52 (34.04)     1:42.06 (38.54)     2:19.28 (37.22)
        3:01.99 (42.71)     3:46.64 (44.65)     4:21.09 (34.45)     4:54.27 (33.18)
 54 Adam Kastigar             18 Aberdeen Swim Cl                4:54.61  
                  29.72     1:05.00 (35.28)     1:43.89 (38.89)     2:20.71 (36.82)
        3:03.11 (42.40)     3:45.93 (42.82)     4:20.45 (34.52)     4:54.61 (34.16)
 55 Tyler Phelps              17 UN-SW                           4:54.75  
                                  17.24 ( )       31.20 (13.96)     1:06.53 (35.33)
        1:44.03 (37.50)     2:20.23 (36.20)     3:03.57 (43.34)   4:54.75 (1:51.18)
 56 Trevor Manz               17 Eau Claire YMCA                 4:54.78  
                  31.26     1:07.02 (35.76)     1:46.45 (39.43)     2:24.49 (38.04)
        3:05.23 (40.74)     3:46.20 (40.97)     4:21.74 (35.54)     4:54.78 (33.04)
 57 Connor Croan              15 Colorado Athleti                4:55.27  
                  29.81     1:04.89 (35.08)     1:42.91 (38.02)     2:20.43 (37.52)
        3:03.01 (42.58)     3:46.42 (43.41)     4:21.10 (34.68)     4:55.27 (34.17)
 58 Blair Bish                14 Arkansas Dolphin                4:55.63  
                  29.82     1:06.39 (36.57)     1:45.24 (38.85)     2:24.27 (39.03)
        3:03.84 (39.57)     3:44.75 (40.91)     4:20.49 (35.74)     4:55.63 (35.14)
 58 Jacob Hassel              18 Seacoast Swimmin                4:55.63  
                                1:05.31 ( )                             2:24.85 ( )
                                3:51.15 ( )   4:55.63 (1:04.48)                    
 60 Ross Rybakowicz           15 Waukesha Express                4:55.85  
                  31.08     1:07.63 (36.55)     1:47.23 (39.60)     2:24.93 (37.70)
        3:06.64 (41.71)     3:48.74 (42.10)     4:22.82 (34.08)     4:55.85 (33.03)
 61 Mitchell Towne            17 Badger Swim Club                4:56.24  
                  29.90     1:04.15 (34.25)     1:42.15 (38.00)     2:19.12 (36.97)
        3:05.51 (46.39)     3:51.27 (45.76)     4:24.37 (33.10)     4:56.24 (31.87)
 62 Lukas Sloan               15 Csp Tideriders                  4:56.44  
                  30.04     1:05.53 (35.49)     1:44.62 (39.09)     2:23.29 (38.67)
        3:06.38 (43.09)     3:49.60 (43.22)     4:23.92 (34.32)     4:56.44 (32.52)
 63 Christopher Klein         16 Club Wolverine                  4:56.81  
                  31.30     1:08.65 (37.35)     1:48.41 (39.76)     2:26.55 (38.14)
        3:09.63 (43.08)     3:51.27 (41.64)     4:25.88 (34.61)     4:56.81 (30.93)
 64 Michael Rouleau           15 New Hope Crystal                4:57.71  
                  30.20     1:05.49 (35.29)     1:43.28 (37.79)     2:20.12 (36.84)
        3:05.16 (45.04)     3:50.59 (45.43)     4:24.46 (33.87)     4:57.71 (33.25)
 65 Austin Taylor             17 Eagle Swim Team                 4:57.88  
                  31.49     1:06.77 (35.28)     1:45.25 (38.48)     2:22.47 (37.22)
        3:05.30 (42.83)     3:47.54 (42.24)     4:22.95 (35.41)     4:57.88 (34.93)
 66 Bryce Peters              17 Westmont Swim Cl                4:58.00  
                                1:03.61 ( )                             2:21.64 ( )
                                3:49.65 ( )   4:58.00 (1:08.35)                    
 67 Eli Bass                  17 Potomac Marlins                 4:58.30  
                                1:06.28 ( )                             2:21.56 ( )
                                3:48.14 ( )   4:58.30 (1:10.16)                    
 68 Terry Peoples             17 Northridge Area                 4:58.31  
                  29.67     1:04.33 (34.66)     1:42.69 (38.36)     2:19.81 (37.12)
        3:04.23 (44.42)     3:49.65 (45.42)     4:24.58 (34.93)     4:58.31 (33.73)
 69 Nathaniel Ramsay          15 Una WW                          4:59.05  
                                  15.19 ( )       31.64 (16.45)     1:08.19 (36.55)
        1:46.19 (38.00)     2:22.85 (36.66)     3:06.62 (43.77)   4:59.05 (1:52.43)
 70 Cole Kuzawa               16 Katy Aquatic Tea                4:59.29  
                  30.50     1:05.96 (35.46)     1:44.23 (38.27)     2:22.51 (38.28)
        3:05.22 (42.71)     3:49.81 (44.59)     4:24.12 (34.31)     4:59.29 (35.17)
 71 Zach Ridout               17 MVN                             4:59.33  
                  32.45     1:09.16 (36.71)     1:47.09 (37.93)     2:23.73 (36.64)
        3:07.50 (43.77)     3:51.11 (43.61)     4:25.44 (34.33)     4:59.33 (33.89)
 72 Carson Kuzawa             16 Katy Aquatic Tea                4:59.62  
                  30.78     1:06.60 (35.82)     1:44.96 (38.36)     2:23.24 (38.28)
        3:07.25 (44.01)     3:51.53 (44.28)     4:25.87 (34.34)     4:59.62 (33.75)
 73 Paul Stockett             16 Suburban Seahawk                4:59.94  
                  31.35     1:07.69 (36.34)     1:47.35 (39.66)     2:26.55 (39.20)
        3:07.60 (41.05)     3:49.36 (41.76)     4:25.41 (36.05)     4:59.94 (34.53)
 74 Hans Roser                22 Lansing Cats                    4:59.99  
                  31.35     1:07.29 (35.94)     1:48.03 (40.74)     2:27.23 (39.20)
        3:07.34 (40.11)     3:48.05 (40.71)     4:24.22 (36.17)     4:59.99 (35.77)
 75 Joseph Halson             19 Team Santa Monic                5:00.78  
                  30.93     1:06.34 (35.41)     1:41.95 (35.61)     2:17.65 (35.70)
        3:03.87 (46.22)     3:52.55 (48.68)     4:26.73 (34.18)     5:00.78 (34.05)
 76 Peter McDonald            18 Weymouth Club Wa                5:01.34  
                  30.62     1:05.00 (34.38)     1:44.88 (39.88)     2:23.78 (38.90)
        3:07.67 (43.89)     3:52.50 (44.83)     4:27.15 (34.65)     5:01.34 (34.19)
 77 Adam Zelehowsky           18 Lansing Cats                    5:01.43  
                  31.42     1:07.61 (36.19)     1:46.68 (39.07)     2:24.03 (37.35)
        3:09.93 (45.90)     3:55.05 (45.12)     4:28.89 (33.84)     5:01.43 (32.54)
 78 Aisara Chansakul          17 Asphalt Green Un                5:01.70  
                  30.14     1:05.86 (35.72)     1:46.09 (40.23)     2:26.67 (40.58)
        3:09.41 (42.74)     3:52.51 (43.10)     4:28.04 (35.53)     5:01.70 (33.66)
 79 Caleb Meindertsma         17 Potomac Marlins                 5:01.89  
                  31.57     1:07.13 (35.56)     1:47.48 (40.35)     2:26.28 (38.80)
        3:10.15 (43.87)     3:53.86 (43.71)     4:28.31 (34.45)     5:01.89 (33.58)
 80 Adam Enoch                18 Eagle Swim Team                 5:02.80  
                  31.73     1:08.28 (36.55)     1:45.57 (37.29)     2:22.44 (36.87)
        3:07.78 (45.34)     3:52.22 (44.44)     4:28.30 (36.08)     5:02.80 (34.50)
 81 Patrick Franken           17 Badger Aquatics                 5:03.24  
                  30.71     1:05.85 (35.14)     1:45.19 (39.34)     2:23.50 (38.31)
        3:07.55 (44.05)     3:51.74 (44.19)     4:28.27 (36.53)     5:03.24 (34.97)
 82 Ian Walker                17 Vipers of Albuqu                5:05.02  
                  31.14     1:05.96 (34.82)     1:45.47 (39.51)     2:24.21 (38.74)
        3:08.40 (44.19)     3:53.89 (45.49)     4:30.68 (36.79)     5:05.02 (34.34)
 83 Michael Lemay             14 New Trier Swim C                5:09.36  
                  31.47     1:06.94 (35.47)     1:44.16 (37.22)     2:21.43 (37.27)
        3:10.35 (48.92)     3:59.72 (49.37)     4:34.79 (35.07)     5:09.36 (34.57)
 84 Daniel Duhig              18 Academy Bullets                 5:16.60  
                                1:08.02 ( )                             2:32.99 ( )
                                4:03.97 ( )   5:16.60 (1:12.63)                    
 85 Raymond Leiferman         17 Verona Aquatic C                5:17.85  
                  31.47     1:09.04 (37.57)     1:51.80 (42.76)     2:32.50 (40.70)
        3:19.49 (46.99)     4:06.42 (46.93)     4:42.51 (36.09)     5:17.85 (35.34)
 -- Kyle Whitaker             20 Univ. Of Michiga                     DQ  
                  29.07     1:02.31 (33.24)     1:39.55 (37.24)     2:15.63 (36.08)
        2:56.84 (41.21)     3:38.67 (41.83)     4:12.09 (33.42)          DQ (31.27)
 -- Dane Vanderkaay           21 Univ. Of Michiga                    DFS  
 -- Clifford Goertemiller     16 Dayton Raiders                      DFS  
 -- William Harris            23 TROJ                                 NS  
 -- Patrick Mulcare           15 Dayton Raiders                      SCR  
 -- Joshua Quallen            16 Dayton Raiders                      SCR  
 -- Grant Stafford            16 Excel Aquatics                      SCR  
 -- Reo Mukudai               15 Badger Swim Club                    SCR  
 -- Ravi Sun                  17 Arkansas Dolphin                    SCR  
 -- Sean Lyons                16 Badger Swim Club                    SCR  
 -- Brian Hogan               17 Badger Swim Club                    SCR  
 -- Noah Potratz              17 Waukesha Express                    SCR  
 -- Adam Whitener             16 Club Wolverine                      SCR  
 -- Matthew Heise             19 Lansing Cats                        SCR  
 -- Benjamin Gebauer          18 Fast Lane Aquati                    SCR  
 -- Samuel Mo                 17 Badger Swim Club                    SCR  
 
Men 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 University of Minnesota  'A'                                3:26.59   40  
     1) Kyler Van Swol 20               2) Zach Bolin 21                  
     3) Hrvoje Capan 20                 4) Derek Toomey 20                
                  25.06       52.38 (52.38)     1:16.41 (24.03)     1:43.95 (51.57)
        2:08.48 (24.53)     2:34.96 (51.01)     2:59.20 (24.24)     3:26.59 (51.63)
  2 Univ. Of Michigan Swim Team  'A'                            3:26.87   34  
     1) Daniel Madwed 22                2) Michael Wynalda 19             
     3) Roman Willets 20                4) Miguel Ortiz 20                
                  25.61       52.29 (52.29)     1:17.29 (25.00)     1:44.10 (51.81)
        2:08.71 (24.61)     2:35.33 (51.23)     3:00.07 (24.74)     3:26.87 (51.54)
  3 French Federation  'A'                                      3:29.12   32  
     1) Guillaume Strohmeyer 25         2) Sebastien Rouault 25           
     3) Clement Lefert 24               4) Yannick Agnel 19               
                  24.59       51.77 (51.77)     1:18.01 (26.24)     1:46.88 (55.11)
        2:10.98 (24.10)     2:37.57 (50.69)     3:01.97 (24.40)     3:29.12 (51.55)
  4 University of Minnesota  'B'                                3:29.38   30  
     1) Michael Vernoia 21              2) Felix Samuels 18               
     3) Carl Newenhouse 18              4) Ben Griggs 20                  
                  25.07       52.21 (52.21)     1:17.32 (25.11)     1:44.62 (52.41)
                                                    3:01.83 ( )         3:29.38 ( )
  5 Univ. Of Michigan Swim Team  'B'                            3:30.04   28  
     1) Ryutaro Kamiya 20               2) Ryan Feeley 19                 
     3) Kyle Whitaker 20                4) Bruno Ortiz 18                 
                  25.18       51.85 (51.85)     1:17.21 (25.36)     1:44.28 (52.43)
        2:09.24 (24.96)     2:37.23 (52.95)     3:02.50 (25.27)     3:30.04 (52.81)
  6 New Trier Swim Club  'A'                                    3:35.24   26  
     1) Daniel Whitcomb 17              2) Jack Mangan 16                 
     3) Reed Malone 16                  4) Jonathan Grodecki 17           
                  26.03       54.76 (54.76)     1:20.10 (25.34)     1:48.68 (53.92)
        2:14.52 (25.84)     2:42.47 (53.79)     3:07.54 (25.07)     3:35.24 (52.77)
  7 New Trier Swim Club  'B'                                    3:38.35   24  
     1) David Tao 16                    2) Nels Snyder 17                 
     3) Sean Mayfield 17                4) Samuel Skinner 17              
                  25.65       54.35 (54.35)     1:20.05 (25.70)     1:49.31 (54.96)
        2:14.73 (25.42)     2:44.21 (54.90)     3:09.49 (25.28)     3:38.35 (54.14)
  8 Santa Clara Swim Club  'A'                                  3:38.64   22  
     1) Samuel Shimomura 16             2) Ian Burns 17                   
     3) Russell Payne 25                4) Vadim Cocol 18                 
                  25.63       53.26 (53.26)     1:18.90 (25.64)     1:46.78 (53.52)
        2:13.39 (26.61)     2:41.82 (55.04)     3:08.77 (26.95)     3:38.64 (56.82)
  9 Iowa Flyers Swim Club  'A'                                  3:39.74   18  
     1) Trent Jackson 16                2) Kaisen Yao 17                  
     3) Mark McGlaughlin 14             4) Joshua Hughes 17               
                  25.92       53.05 (53.05)     1:19.18 (26.13)     1:48.45 (55.40)
        2:14.87 (26.42)     2:44.10 (55.65)     3:10.66 (26.56)     3:39.74 (55.64)
 10 Cats Aquatic Team  'A'                                      3:40.74   14  
     1) Peter Grumhaus 17               2) Kyle Aerne 16                  
     3) Chad Church 18                  4) Connor Black 16                
                  26.50       55.07 (55.07)     1:22.02 (26.95)     1:51.66 (56.59)
        2:18.19 (26.53)     2:46.89 (55.23)     3:12.36 (25.47)     3:40.74 (53.85)
 11 Mundelein Mustang Swim Club  'A'                            3:40.95   12  
     1) Michael Hamann 16               2) Ayrton Kasemets 15             
     3) Kyle Ujiiye 16                  4) Bryan Wiener 18                
                  26.01       54.03 (54.03)     1:21.32 (27.29)     1:51.89 (57.86)
        2:17.98 (26.09)     2:47.36 (55.47)     3:12.40 (25.04)     3:40.95 (53.59)
 12 Colorado Stars  'A'                                         3:41.32   10  
     1) Nathan Mueller 15               2) Garrett Suter 14               
     3) Zach Suter 16                   4) Hennessey Stuart 16            
                  26.41       54.91 (54.91)     1:21.36 (26.45)     1:51.35 (56.44)
        2:16.78 (25.43)     2:46.62 (55.27)     3:41.32 (54.70)                    
 13 Asphalt Green Unified Aquatics  'A'                         3:41.67    8  
     1) Alen Dervisevic 16              2) En-wei Hu-Van Wright 17        
     3) Aisara Chansakul 17             4) Michael Domagala 15            
                  26.91       57.39 (57.39)     1:23.34 (25.95)     1:51.22 (53.83)
        2:18.99 (27.77)     2:49.26 (58.04)     3:14.08 (24.82)     3:41.67 (52.41)
 14 Badger Swim Club  'A'                                       3:41.73    6  
     1) Patrick Conaton 15              2) Mitchell Towne 17              
     3) Brian Hogan 17                  4) Joseph Eiden 16                
                  26.01       55.39 (55.39)     1:22.27 (26.88)     1:51.01 (55.62)
        2:17.99 (26.98)     2:46.83 (55.82)     3:13.38 (26.55)     3:41.73 (54.90)
 15 Aquajets Swim Team  'A'                                     3:41.79    4  
     1) Michael Solfelt 17              2) Mitchell Foster 17             
     3) Timothy O'Brien 18              4) Maverick Hovey 18              
                  28.19       57.43 (57.43)     1:23.54 (26.11)     1:52.17 (54.74)
        2:18.43 (26.26)     2:47.40 (55.23)     3:13.15 (25.75)     3:41.79 (54.39)
 16 Academy Bullets Swim Club  'A'                              3:41.86    2  
     1) Sean Lehane 16                  2) Nicholas Bessler 18            
     3) Daniel Duhig 18                 4) Jonathon Thielen 16            
                  26.50       54.92 (54.92)     1:20.46 (25.54)     1:48.94 (54.02)
        2:15.03 (26.09)     2:46.06 (57.12)     3:12.17 (26.11)     3:41.86 (55.80)
 17 RallySport Aquatic Club  'A'                                3:43.19  
     1) Maxwell Phillips 16             2) Geoffrey Longhurst 16          
     3) Drew Weibel 17                  4) Sebastian Harvey 16            
                  26.46       55.18 (55.18)     1:21.38 (26.20)     1:50.28 (55.10)
        2:17.23 (26.95)     2:46.93 (56.65)     3:13.85 (26.92)     3:43.19 (56.26)
 18 Waukesha Express Swim Team  'A'                             3:43.72  
     1) Alec Carlson 15                 2) Alexander Swain 16             
     3) David Wright 16                 4) Lucas Kuriga 18                
                  26.44       55.65 (55.65)     1:21.90 (26.25)     1:51.63 (55.98)
        2:18.81 (27.18)     2:48.61 (56.98)     3:14.25 (25.64)     3:43.72 (55.11)
 19 Shawmut Aquatic Club  'A'                                   3:44.46  
     1) John Lagasse 17                 2) John Dillon 23                 
     3) Richard Smith 16                4) Shawn Nee 15                   
                  27.21       58.09 (58.09)     1:24.11 (26.02)     1:52.50 (54.41)
        2:19.42 (26.92)     2:49.53 (57.03)     3:15.62 (26.09)     3:44.46 (54.93)
 20 Northridge Area Swimming Assoc  'A'                         3:44.63  
     1) Terry Peoples 17                2) Austin Flager 16               
     3) Jonathan Stoller 16             4) Brennen Berger 16              
                  27.55       57.37 (57.37)     1:23.26 (25.89)     1:51.70 (54.33)
        2:19.18 (27.48)     2:49.40 (57.70)     3:15.74 (26.34)     3:44.63 (55.23)
 21 Badger Aquatics Club  'A'                                   3:44.82  
     1) Michael Drives 19               2) Patrick Franken 17             
     3) Jeremy Temprano 16              4) Chris Wills 14                 
                  26.43       54.95 (54.95)     1:21.51 (26.56)     1:50.66 (55.71)
        2:16.72 (26.06)     2:47.29 (56.63)     3:14.86 (27.57)     3:44.82 (57.53)
 22 Gillette Swim Team  'A'                                     3:44.99  
     1) David Bowersox 15               2) Collin Baldacci 17             
     3) Geoffrey Rappleyea 17           4) Nicklaus Dillinger 18          
                  27.47       57.58 (57.58)     1:23.81 (26.23)     1:53.45 (55.87)
        2:21.56 (28.11)     2:53.29 (59.84)     3:44.99 (51.70)                    
 23 Excel Aquatics  'A'                                         3:45.68  
     1) Grant Stafford 16               2) Robert Graves 17               
     3) Matthew Beach 14                4) Arthur Watson 17               
                  27.04       56.95 (56.95)     1:23.58 (26.63)     1:52.69 (55.74)
        2:20.27 (27.58)     2:48.21 (55.52)     3:15.06 (26.85)     3:45.68 (57.47)
 24 Lansing Cats  'A'                                           3:50.07  
     1) Ronan Corgel 15                 2) Hans Roser 22                  
     3) Joseph Rogan 25                 4) Adam Zelehowsky 18             
                  28.69       59.80 (59.80)     1:27.91 (28.11)     1:59.00 (59.20)
        2:25.86 (26.86)     2:55.49 (56.49)     3:21.83 (26.34)     3:50.07 (54.58)
 25 Westmont Swim Club  'A'                                     3:51.30  
     1) Bryce Peters 17                 2) Connor Schroyer 17             
     3) Ryan O'Malley 16                4) Mark Smith 17                  
                  27.17       57.64 (57.64)     1:24.32 (26.68)     1:55.62 (57.98)
        2:22.90 (27.28)     2:52.26 (56.64)     3:19.94 (27.68)     3:51.30 (59.04)
 26 Pacesetter Aquatics  'A'                                    3:52.83  
     1) Ty Arthur 18                    2) Timothy Martin 16              
     3) Austin Smith 17                 4) Zachary Griffis 16             
                  28.38       59.79 (59.79)     1:25.82 (26.03)     1:55.01 (55.22)
        2:22.59 (27.58)     2:53.21 (58.20)     3:21.34 (28.13)     3:52.83 (59.62)
 27 Academy Bullets Swim Club  'B'                              3:58.05  
     1) Zachary McClernon 17            2) Shane Cano 17                  
     3) Zachary Bennett 18              4) David Healy 17                 
                  26.73       56.63 (56.63)     1:23.57 (26.94)     1:54.14 (57.51)
        2:22.65 (28.51)   2:55.29 (1:01.15)     3:24.42 (29.13)   3:58.05 (1:02.76)
 28 Westmont Swim Club  'B'                                     4:06.74  
     1) Brendan Wiebel 15               2) Conner Fear 16                 
     3) Edward Mapel 16                 4) Craig Smith 14                 
                  28.49       59.63 (59.63)     1:27.98 (28.35)     1:59.49 (59.86)
        2:28.69 (29.20)   3:02.28 (1:02.79)     3:32.03 (29.75)   4:06.74 (1:04.46)
 -- Southern Waters Aquatic Team  'A'                                NS  
     3) Stephen Jellenc 16              4)                                
 -- Colorado Athletic Club  'A'                                      NS  
     1) Connor Croan 15                 2) Cody Hartman 16                
     3) Samuel Santich 18               4) Steven Holiday 18              
 -- Manta Swim Club  'A'                                            SCR  
     1) Wyatt Yarish 16                 2) Parker Buckley 17              
     3) Eric Williamson 17              4) Aaron Chanas-Larue 17          
 -- Central Iowa Aquatics  'A'                                      SCR  
 -- New Hope Crystal Plymouth Swim  'A'                             SCR  
 -- Fox Valley Wave Swim Team Inc  'A'                              SCR  
 -- Ozaukee Aquatics  'A'                                           SCR  
 
Men 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 French Federation  'A'                                      7:27.92   40  
     1) Clement Lefert 24               2) Guillaume Strohmeyer 25        
     3) Sebastien Rouault 25            4) Yannick Agnel 19               
                  25.47       52.90 (52.90)   1:21.42 (1:21.42)   1:49.55 (1:49.55)
        2:15.16 (25.61)     2:43.05 (53.50)   3:11.67 (1:22.12)   3:40.40 (1:50.85)
        4:07.25 (26.85)     4:36.70 (56.30)   5:07.68 (1:27.28)   5:37.36 (1:56.96)
        6:02.40 (25.04)     6:31.12 (53.76)   6:59.93 (1:22.57)   7:27.92 (1:50.56)
  2 Univ. Of Michigan Swim Team  'A'                            7:33.19   34  
     1) Ryutaro Kamiya 20               2) Michael Wynalda 19             
     3) Roman Willets 20                4) Daniel Madwed 22               
                  25.81       54.23 (54.23)   1:23.78 (1:23.78)   1:52.88 (1:52.88)
        2:17.82 (24.94)     2:46.44 (53.56)   3:16.42 (1:23.54)   3:45.36 (1:52.48)
        4:11.58 (26.22)     4:40.56 (55.20)   5:09.68 (1:24.32)   5:38.83 (1:53.47)
                            6:32.86 (54.03)   7:02.24 (1:23.41)   7:33.19 (1:54.36)
  3 University of Minnesota  'A'                                7:41.02   32  
     1) Hrvoje Capan 20                 2) Matthew Benecki 21             
     3) Kyler Van Swol 20               4) Michael Vernoia 21             
                  26.75       55.55 (55.55)   1:26.38 (1:26.38)   1:57.37 (1:57.37)
        2:22.82 (25.45)     2:52.03 (54.66)   3:22.07 (1:24.70)   3:51.60 (1:54.23)
        4:18.36 (26.76)     4:48.04 (56.44)   5:18.17 (1:26.57)   5:48.06 (1:56.46)
        6:13.86 (25.80)     6:42.42 (54.36)   7:11.48 (1:23.42)   7:41.02 (1:52.96)
  4 University of Minnesota  'B'                                7:41.36   30  
     1) Danny Brebrick 19               2) Carl Newenhouse 18             
     3) Drew Johnson 20                 4) Matt Papenfuss 21              
                  26.62       55.60 (55.60)   1:25.02 (1:25.02)   1:55.07 (1:55.07)
        2:21.18 (26.11)     2:50.73 (55.66)   3:21.01 (1:25.94)   3:50.34 (1:55.27)
        4:17.40 (27.06)     4:48.37 (58.03)   5:18.68 (1:28.34)   5:48.58 (1:58.24)
        6:15.17 (26.59)     6:43.83 (55.25)   7:12.90 (1:24.32)   7:41.36 (1:52.78)
  5 Santa Clara Swim Club  'A'                                  7:54.08   28  
     1) Chin Hao Chang 17               2) Samuel Shimomura 16            
     3) Russell Payne 25                4) Aidan Burns 14                 
                  27.63       57.20 (57.20)   1:28.17 (1:28.17)                    
            2:25.51 ( )         2:54.59 ( )         3:25.32 ( )         3:55.75 ( )
        4:22.25 (26.50)     4:51.50 (55.75)   5:22.66 (1:26.91)   5:53.65 (1:57.90)
        6:21.04 (27.39)     6:52.75 (59.10)   7:24.73 (1:31.08)   7:54.08 (2:00.43)
  6 New Trier Swim Club  'A'                                    7:54.10   26  
     1) Reed Malone 16                  2) David Tao 16                   
     3) Samuel Skinner 17               4) Jonathan Grodecki 17           
                  27.22       56.59 (56.59)   1:27.27 (1:27.27)   1:57.62 (1:57.62)
        2:25.09 (27.47)     2:55.01 (57.39)   3:26.06 (1:28.44)                    
                                4:54.01 ( )         5:25.55 ( )         5:55.93 ( )
        6:23.12 (27.19)     6:53.66 (57.73)   7:25.42 (1:29.49)   7:54.10 (1:58.17)
  7 Badger Swim Club  'A'                                       8:05.64   24  
     1) Joseph Eiden 16                 2) Mitchell Towne 17              
     3) Charles Barry 16                4) Brian Hogan 17                 
                  28.09       59.03 (59.03)   1:30.11 (1:30.11)   1:59.38 (1:59.38)
        2:27.63 (28.25)     2:58.54 (59.16)                                        
                                4:59.43 ( )         5:31.71 ( )         6:03.55 ( )
        6:30.75 (27.20)     7:01.55 (58.00)   7:33.74 (1:30.19)   8:05.64 (2:02.09)
  8 Mission Viejo Nadadores  'A'                                8:09.12   22  
     1) Joseph Arnold 24                2) Brock Redondo 19               
     3) Logan Redondo 17                4) Zach Ridout 17                 
                  28.05       59.06 (59.06)   1:31.22 (1:31.22)   2:02.54 (2:02.54)
        2:29.75 (27.21)     2:59.56 (57.02)   3:30.93 (1:28.39)   4:01.75 (1:59.21)
        4:30.38 (28.63)     5:01.68 (59.93)   5:33.67 (1:31.92)   6:04.69 (2:02.94)
        6:33.39 (28.70)   7:04.95 (1:00.26)   7:37.28 (1:32.59)   8:09.12 (2:04.43)
  9 Waukesha Express Swim Team  'A'                             8:11.46   18  
     1) Alec Carlson 15                 2) Noah Potratz 17                
     3) David Wright 16                 4) Lucas Kuriga 18                
                  28.25       59.17 (59.17)   1:31.26 (1:31.26)   2:02.65 (2:02.65)
        2:31.05 (28.40)     3:01.73 (59.08)   3:33.57 (1:30.92)   4:04.74 (2:02.09)
        4:33.70 (28.96)   5:06.05 (1:01.31)   5:38.55 (1:33.81)   6:09.67 (2:04.93)
        6:36.89 (27.22)     7:07.80 (58.13)   7:38.99 (1:29.32)   8:11.46 (2:01.79)
 10 Northridge Area Swimming Assoc  'A'                         8:12.54   14  
     1) Austin Flager 16                2) Terry Peoples 17               
     3) Austin Bernth 16                4) Brennen Berger 16              
                  28.41       58.60 (58.60)   1:30.38 (1:30.38)   2:01.63 (2:01.63)
        2:29.10 (27.47)     3:00.56 (58.93)   3:32.98 (1:31.35)   4:05.25 (2:03.62)
        4:33.62 (28.37)   5:05.34 (1:00.09)   5:37.92 (1:32.67)   6:10.79 (2:05.54)
        6:38.74 (27.95)     7:09.24 (58.45)   7:41.29 (1:30.50)   8:12.54 (2:01.75)
 11 Cats Aquatic Team  'A'                                      8:13.80   12  
     1) Connor Black 16                 2) Peter Grumhaus 17              
     3) Chad Church 18                  4) Kyle Aerne 16                  
                  26.32       55.84 (55.84)                                        
                                2:57.19 ( )         3:28.19 ( )         3:58.51 ( )
        4:27.28 (28.77)   4:58.80 (1:00.29)   5:32.12 (1:33.61)   6:04.48 (2:05.97)
        6:33.17 (28.69)   7:05.84 (1:01.36)   7:40.17 (1:35.69)   8:13.80 (2:09.32)
 12 Iowa Flyers Swim Club  'A'                                  8:14.05   10  
     1) Trent Jackson 16                2) Mark McGlaughlin 14            
     3) Matthew Anderson 15             4) Joshua Hughes 17               
                  27.35       56.31 (56.31)   1:26.72 (1:26.72)   1:56.36 (1:56.36)
        2:25.21 (28.85)   2:57.99 (1:01.63)   3:31.85 (1:35.49)   4:03.50 (2:07.14)
        4:31.65 (28.15)   5:04.34 (1:00.84)   5:38.33 (1:34.83)   6:11.10 (2:07.60)
        6:38.91 (27.81)     7:10.30 (59.20)   7:42.83 (1:31.73)   8:14.05 (2:02.95)
 13 New Trier Swim Club  'B'                                    8:14.20    8  
     1) Denver Freeman 16               2) Davis Malone 18                
     3) Michael Lemay 14                4) Jack Mangan 16                 
                  28.72       59.29 (59.29)   1:30.70 (1:30.70)   2:01.77 (2:01.77)
        2:30.03 (28.26)     3:01.22 (59.45)   3:32.99 (1:31.22)   4:05.27 (2:03.50)
        4:33.99 (28.72)   5:06.30 (1:01.03)   5:39.12 (1:33.85)   6:11.48 (2:06.21)
                          7:11.70 (1:00.22)   7:42.62 (1:31.14)   8:14.20 (2:02.72)
 14 Colorado Stars  'A'                                         8:15.53    6  
     1) Hennessey Stuart 16             2) Nathan Mueller 15              
     3) Zach Suter 16                   4) Austin Phillips 15             
                  28.96   1:00.12 (1:00.12)   1:32.46 (1:32.46)   2:04.08 (2:04.08)
        2:31.69 (27.61)     3:02.49 (58.41)   3:33.62 (1:29.54)   4:04.92 (2:00.84)
        4:33.01 (28.09)     5:04.64 (59.72)   5:36.91 (1:31.99)   6:10.74 (2:05.82)
        6:38.71 (27.97)     7:09.89 (59.15)   7:42.82 (1:32.08)   8:15.53 (2:04.79)
 15 Academy Bullets Swim Club  'A'                              8:16.88    4  
     1) Nicholas Bessler 18             2) Sean Lehane 16                 
     3) Jonathon Thielen 16             4) Zachary McClernon 17           
                  28.00       58.57 (58.57)   1:29.72 (1:29.72)   2:02.27 (2:02.27)
        2:28.37 (26.10)     2:58.17 (55.90)   3:29.76 (1:27.49)   4:01.55 (1:59.28)
        4:28.67 (27.12)     5:00.97 (59.42)   5:34.91 (1:33.36)   6:08.71 (2:07.16)
        6:37.37 (28.66)   7:09.54 (1:00.83)   7:43.11 (1:34.40)   8:16.88 (2:08.17)
 16 Excel Aquatics  'A'                                         8:18.04    2  
     1) Robert Graves 17                2) Matthew Beach 14               
     3) Ethan Browne 15                 4) Grant Stafford 16              
                  27.73       58.80 (58.80)   1:30.54 (1:30.54)   2:02.23 (2:02.23)
                          3:02.23 (1:00.00)   3:33.56 (1:31.33)   4:04.03 (2:01.80)
        4:33.32 (29.29)   5:05.32 (1:01.29)   5:39.50 (1:35.47)   6:14.00 (2:09.97)
        6:41.17 (27.17)     7:13.19 (59.19)   7:46.00 (1:32.00)   8:18.04 (2:04.04)
 17 Badger Aquatics Club  'A'                                   8:24.05  
     1) Michael Drives 19               2) Patrick Franken 17             
     3) Jeremy Temprano 16              4) Chris Wills 14                 
                  27.81       58.32 (58.32)   1:29.31 (1:29.31)   1:59.00 (1:59.00)
        2:26.88 (27.88)     2:58.45 (59.45)   3:31.41 (1:32.41)   4:03.74 (2:04.74)
        4:32.34 (28.60)   5:05.64 (1:01.90)   5:40.92 (1:37.18)   6:15.52 (2:11.78)
        6:44.65 (29.13)   7:16.98 (1:01.46)   7:50.89 (1:35.37)   8:24.05 (2:08.53)
 18 Gillette Swim Team  'A'                                     8:24.89  
     1) Collin Baldacci 17              2) David Bowersox 15              
     3) Geoffrey Rappleyea 17           4) Nicklaus Dillinger 18          
                  28.43   1:00.22 (1:00.22)   1:32.63 (1:32.63)   2:04.46 (2:04.46)
        2:32.56 (28.10)   3:05.11 (1:00.65)   3:39.37 (1:34.91)   4:13.30 (2:08.84)
        4:43.48 (30.18)   5:17.35 (1:04.05)   5:52.77 (1:39.47)                    
                                7:24.25 ( )         7:55.13 ( )         8:24.89 ( )
 19 New Hope Crystal Plymouth Swim  'A'                         8:28.45  
     1) Michael Rouleau 15              2) Sean Wegerson 17               
     3) Michael Wegerson 17             4) Michael Lanz 17                
                  28.39   1:00.31 (1:00.31)   1:32.39 (1:32.39)   2:04.13 (2:04.13)
        2:32.88 (28.75)   3:05.47 (1:01.34)   3:39.71 (1:35.58)   4:13.80 (2:09.67)
        4:44.04 (30.24)   5:18.12 (1:04.32)   5:53.10 (1:39.30)   6:26.58 (2:12.78)
        6:55.57 (28.99)   7:27.68 (1:01.10)   7:58.78 (1:32.20)   8:28.45 (2:01.87)
 20 Mundelein Mustang Swim Club  'A'                            8:29.26  
     1) Michael Hamann 16               2) Ayrton Kasemets 15             
     3) Kyle Ujiiye 16                  4) Bryan Wiener 18                
                  27.42       57.11 (57.11)   1:29.14 (1:29.14)   2:00.07 (2:00.07)
        2:28.79 (28.72)   3:01.24 (1:01.17)   3:35.27 (1:35.20)   4:09.37 (2:09.30)
        4:38.84 (29.47)   5:11.21 (1:01.84)   5:44.51 (1:35.14)   6:18.19 (2:08.82)
        6:46.66 (28.47)   7:19.21 (1:01.02)   7:54.29 (1:36.10)   8:29.26 (2:11.07)
 21 Pacesetter Aquatics  'A'                                    8:34.51  
     1) Zachary Blankenbeker 18         2) John Davis 18                  
     3) Austin Smith 17                 4) Zachary Daily 16               
                  30.12   1:00.43 (1:00.43)   1:30.98 (1:30.98)   2:01.42 (2:01.42)
        2:31.08 (29.66)   3:04.27 (1:02.85)   3:38.41 (1:36.99)   4:11.83 (2:10.41)
        4:41.11 (29.28)   5:14.08 (1:02.25)   5:48.98 (1:37.15)   6:23.24 (2:11.41)
        6:52.65 (29.41)   7:25.74 (1:02.50)   8:01.15 (1:37.91)   8:34.51 (2:11.27)
 22 Lansing Cats  'A'                                           8:34.80  
     1) Ronan Corgel 15                 2) Hans Roser 22                  
     3) Joseph Rogan 25                 4) Adam Zelehowsky 18             
                  29.53   1:02.38 (1:02.38)   1:35.57 (1:35.57)   2:08.78 (2:08.78)
        2:38.14 (29.36)   3:11.49 (1:02.71)   3:46.01 (1:37.23)   4:20.66 (2:11.88)
        4:48.83 (28.17)   5:22.43 (1:01.77)   5:57.72 (1:37.06)   6:33.50 (2:12.84)
        7:01.35 (27.85)     7:32.36 (58.86)   8:03.89 (1:30.39)   8:34.80 (2:01.30)
 23 Central Iowa Aquatics  'A'                                  8:34.92  
     1) Lucas Klinker 17                2) Jacob Klinker 17               
     3) Aleksander Martin 14            4) Brian Ross 18                  
                  29.16   1:01.03 (1:01.03)   1:34.43 (1:34.43)   2:07.59 (2:07.59)
        2:36.36 (28.77)   3:09.10 (1:01.51)   3:43.78 (1:36.19)   4:18.25 (2:10.66)
        4:47.33 (29.08)   5:20.98 (1:02.73)   5:55.70 (1:37.45)   6:26.45 (2:08.20)
        6:55.57 (29.12)   7:28.30 (1:01.85)   8:02.01 (1:35.56)   8:34.92 (2:08.47)
 24 Westmont Swim Club  'A'                                     8:35.87  
     1) Brendan Wiebel 15               2) Ryan O'Malley 16               
     3) Connor Schroyer 17              4) Bryce Peters 17                
                  29.74   1:01.67 (1:01.67)   1:34.45 (1:34.45)   2:09.07 (2:09.07)
                            2:28.75 (19.68)   3:44.91 (1:35.84)   4:18.77 (2:09.70)
        4:47.09 (28.32)   5:20.42 (1:01.65)   5:55.36 (1:36.59)   6:30.99 (2:12.22)
        6:58.67 (27.68)     7:30.50 (59.51)   8:03.45 (1:32.46)   8:35.87 (2:04.88)
 25 RallySport Aquatic Club  'A'                                8:35.97  
     1) Maxwell Phillips 16             2) Geoffrey Longhurst 16          
     3) Drew Weibel 17                  4) Sebastian Harvey 16            
                  27.43       56.83 (56.83)   1:27.88 (1:27.88)   1:59.03 (1:59.03)
        2:26.90 (27.87)     2:58.32 (59.29)   3:32.17 (1:33.14)   4:06.86 (2:07.83)
        4:35.11 (28.25)   5:07.09 (1:00.23)   5:41.64 (1:34.78)   6:14.63 (2:07.77)
        6:45.93 (31.30)   7:21.12 (1:06.49)   7:58.91 (1:44.28)   8:35.97 (2:21.34)
 26 Colorado Athletic Club  'A'                                 8:45.23  
     1) Connor Croan 15                 2) Samuel Santich 18              
     3) Steven Holiday 18               4) Cody Hartman 16                
                  28.21   1:00.26 (1:00.26)   1:34.09 (1:34.09)   2:07.08 (2:07.08)
        2:36.75 (29.67)   3:10.56 (1:03.48)   3:46.68 (1:39.60)   4:20.44 (2:13.36)
        4:49.65 (29.21)   5:23.20 (1:02.76)   5:59.26 (1:38.82)   6:33.14 (2:12.70)
        7:02.00 (28.86)   7:34.62 (1:01.48)   8:09.77 (1:36.63)   8:45.23 (2:12.09)
 27 Academy Bullets Swim Club  'B'                              9:04.07  
     1) Daniel Duhig 18                 2) Shane Cano 17                  
     3) Zachary Bennett 18              4) David Healy 17                 
                  30.06   1:01.81 (1:01.81)   1:35.07 (1:35.07)   2:10.11 (2:10.11)
        2:37.63 (27.52)     3:09.94 (59.83)   3:44.75 (1:34.64)   4:19.58 (2:09.47)
        4:49.26 (29.68)   5:24.04 (1:04.46)   6:01.89 (1:42.31)   6:38.08 (2:18.50)
                            7:00.40 (22.32)   8:23.81 (1:45.73)   9:04.07 (2:25.99)
 28 Westmont Swim Club  'B'                                     9:08.95  
     1) Mark Smith 17                   2) Conner Fear 16                 
     3) Edward Mapel 16                 4) Craig Smith 14                 
                  29.51   1:02.73 (1:02.73)   1:38.25 (1:38.25)   2:13.24 (2:13.24)
        2:42.94 (29.70)   3:16.74 (1:03.50)   3:53.01 (1:39.77)   4:29.21 (2:15.97)
        4:59.56 (30.35)   5:34.72 (1:05.51)   6:12.35 (1:43.14)   6:47.93 (2:18.72)
        7:18.48 (30.55)   7:54.05 (1:06.12)   8:31.89 (1:43.96)   9:08.95 (2:21.02)
 -- Team Santa Monica  'A'                                           DQ  
     1) Samuel Lameynardie 18           2) Eugene Tee 17                  
     3) Mun Hon Lee 18                  4) Joseph Halson 19               
                  26.46       55.13 (55.13)   1:24.02 (1:24.02)   1:53.63 (1:53.63)
        2:20.83 (27.20)     2:50.80 (57.17)   3:20.76 (1:27.13)   3:50.10 (1:56.47)
        4:17.54 (27.44)     4:47.21 (57.11)   5:17.73 (1:27.63)   5:47.83 (1:57.73)
        6:15.57 (27.74)   6:47.85 (1:00.02)   7:21.28 (1:33.45)        DQ (2:07.28)
 -- Shawmut Aquatic Club  'A'                                        NS  
     1) Shawn Nee 15                    2) John Dillon 23                 
     3) Richard Smith 16                4) John Lagasse 17                
 -- Asphalt Green Unified Aquatics  'A'                             SCR  
 -- Manta Swim Club  'A'                                            SCR  
     1) Wyatt Yarish 16                 2) Parker Buckley 17              
     3) Eric Williamson 17              4) Aaron Chanas-Larue 17          
 -- Ozaukee Aquatics  'A'                                           SCR  
 -- Univ. Of Michigan Swim Team  'B'                                SCR  
 
Men 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 University of Minnesota  'B'                                3:47.10   40  
     1) Zach Bolin 21                   2) Jared Anderson 21              
     3) Kyler Van Swol 20               4) Derek Toomey 20                
                  28.21       58.48 (58.48)     1:28.14 (29.66)   2:02.05 (1:03.57)
        2:26.86 (24.81)     2:55.41 (53.36)     3:19.78 (24.37)     3:47.10 (51.69)
  2 University of Minnesota  'A'                                3:48.94   34  
     1) Carl Newenhouse 18              2) Joshua Hall 20                 
     3) Larry Formosa 21                4) Michael Vernoia 21             
                  28.52       58.33 (58.33)     1:28.08 (29.75)   2:00.64 (1:02.31)
        2:26.75 (26.11)     2:57.30 (56.66)     3:21.83 (24.53)     3:48.94 (51.64)
  3 Univ. Of Michigan Swim Team  'A'                            3:50.68   32  
     1) Ryutaro Kamiya 20               2) Richard Funk 18                
     3) Daniel Madwed 22                4) Roman Willets 20               
                  29.34       59.64 (59.64)     1:28.54 (28.90)   2:01.65 (1:02.01)
        2:28.37 (26.72)     2:59.52 (57.87)     3:24.14 (24.62)     3:50.68 (51.16)
  4 Univ. Of Michigan Swim Team  'B'                            3:54.10   30  
     1) Miguel Ortiz 20                 2) Kyle Duckitt 21                
     3) John Wojciechowski 19           4) Michael Wynalda 19             
                  29.51       59.25 (59.25)     1:29.51 (30.26)   2:04.15 (1:04.90)
        2:30.10 (25.95)     3:00.56 (56.41)     3:25.97 (25.41)     3:54.10 (53.54)
  5 Aquajets Swim Team  'A'                                     4:01.00   28  
     1) Mitchell Foster 17              2) Van Donkersgoed 18             
     3) Maverick Hovey 18               4) Timothy O'Brien 18             
                  28.58       59.07 (59.07)     1:31.38 (32.31)   2:07.29 (1:08.22)
        2:34.41 (27.12)     3:05.78 (58.49)     3:31.69 (25.91)     4:01.00 (55.22)
  6 Colorado Stars  'A'                                         4:02.40   26  
     1) Hennessey Stuart 16             2) John Mattern 16                
     3) Nathan Mueller 15               4) Zach Suter 16                  
                  29.13       59.67 (59.67)     1:31.11 (31.44)   2:09.10 (1:09.43)
        2:36.25 (27.15)     3:07.17 (58.07)     3:32.84 (25.67)     4:02.40 (55.23)
  7 Cats Aquatic Team  'A'                                      4:03.52   24  
     1) Peter Grumhaus 17               2) Chad Church 18                 
     3) Alexander Snarski 16            4) Connor Black 16                
                  30.27   1:01.54 (1:01.54)     1:33.17 (31.63)   2:09.48 (1:07.94)
        2:37.08 (27.60)   3:09.97 (1:00.49)     3:34.65 (24.68)     4:03.52 (53.55)
  8 Asphalt Green Unified Aquatics  'A'                         4:04.54   22  
     1) Alen Dervisevic 16              2) David Diaz 19                  
     3) Michael Domagala 15             4) En-wei Hu-Van Wright 17        
                  29.88   1:03.18 (1:03.18)     1:35.18 (32.00)   2:11.83 (1:08.65)
        2:38.22 (26.39)     3:09.96 (58.13)     4:04.54 (54.58)                    
  9 Mundelein Mustang Swim Club  'A'                            4:04.57   18  
     1) Michael Hamann 16               2) Ayrton Kasemets 15             
     3) Kyle Ujiiye 16                  4) Bryan Wiener 18                
                  30.01   1:01.05 (1:01.05)     1:33.67 (32.62)   2:12.14 (1:11.09)
        2:39.06 (26.92)     3:10.72 (58.58)     3:35.58 (24.86)     4:04.57 (53.85)
 10 Gillette Swim Team  'A'                                     4:06.75   14  
     1) Collin Baldacci 17              2) Geoffrey Rappleyea 17          
     3) Nicklaus Dillinger 18           4) David Bowersox 15              
                  29.65   1:00.90 (1:00.90)     1:32.75 (31.85)   2:09.98 (1:09.08)
        2:37.06 (27.08)   3:21.07 (1:11.09)     3:36.12 (15.05)     4:06.75 (45.68)
 11 New Trier Swim Club  'A'                                    4:07.53   12  
     1) Jack Mangan 16                  2) David Tao 16                   
     3) Reed Malone 16                  4) Jonathan Grodecki 17           
                  29.23   1:00.77 (1:00.77)     1:33.99 (33.22)   2:13.95 (1:13.18)
        2:40.92 (26.97)     3:13.15 (59.20)     3:38.90 (25.75)     4:07.53 (54.38)
 12 Northridge Area Swimming Assoc  'A'                         4:07.86   10  
     1) Austin Bernth 16                2) Brennen Berger 16              
     3) Austin Flager 16                4) Terry Peoples 17               
                  30.89   1:03.74 (1:03.74)     1:36.28 (32.54)   2:12.46 (1:08.72)
        2:39.56 (27.10)     3:11.47 (59.01)     3:38.28 (26.81)     4:07.86 (56.39)
 13 Greater Omaha Aquatics  'A'                                 4:08.48    8  
     1) William Raynor 17               2) Alexander Penrice 16           
     3) Jacob Molacek 15                4) Michael Stein 18               
                  29.43   1:00.24 (1:00.24)     1:32.93 (32.69)   2:10.07 (1:09.83)
                          3:11.35 (1:01.28)     3:38.40 (27.05)     4:08.48 (57.13)
 14 Academy Bullets Swim Club  'A'                              4:09.87    6  
     1) Sean Lehane 16                  2) Daniel Duhig 18                
     3) Nicholas Bessler 18             4) Jonathon Thielen 16            
                  29.28       59.81 (59.81)                         1:18.55 (18.74)
      2:42.01 (1:23.46)   3:13.84 (1:55.29)     3:39.74 (25.90)     4:09.87 (56.03)
 15 Shawmut Aquatic Club  'A'                                   4:11.38    4  
     1) Shawn Nee 15                    2) Ilie Tomac 17                  
     3) John Dillon 23                  4) John Lagasse 17                
                  29.73   1:00.92 (1:00.92)     1:36.40 (35.48)   2:16.98 (1:16.06)
        2:43.85 (26.87)     3:14.42 (57.44)     3:40.98 (26.56)     4:11.38 (56.96)
 16 Santa Clara Swim Club  'A'                                  4:12.41    2  
     1) Aidan Burns 14                  2) Patrick Benight 16             
     3) Ian Burns 17                    4) Vadim Cocol 18                 
                  30.41   1:01.96 (1:01.96)     1:36.06 (34.10)   2:15.36 (1:13.40)
        2:43.25 (27.89)   3:15.63 (1:00.27)     3:42.69 (27.06)     4:12.41 (56.78)
 17 Westmont Swim Club  'A'                                     4:13.10  
     1) Ryan O'Malley 16                2) Edward Mapel 16                
     3) Bryce Peters 17                 4) Connor Schroyer 17             
                  30.58   1:03.92 (1:03.92)     1:36.23 (32.31)   2:13.21 (1:09.29)
        2:41.78 (28.57)   3:15.54 (1:02.33)     4:13.10 (57.56)                    
 18 Iowa Flyers Swim Club  'A'                                  4:13.20  
     1) Mark McGlaughlin 14             2) Kaisen Yao 17                  
     3) Kristian Anderson 18            4) Trent Jackson 16               
                  31.53   1:05.52 (1:05.52)     1:38.09 (32.57)   2:16.76 (1:11.24)
        2:45.80 (29.04)   3:19.81 (1:03.05)     3:45.24 (25.43)     4:13.20 (53.39)
 19 Excel Aquatics  'A'                                         4:13.55  
     1) Arthur Watson 17                2) Ethan Browne 15                
     3) Matthew Beach 14                4) Grant Stafford 16              
                  31.29   1:04.62 (1:04.62)     1:38.42 (33.80)   2:17.53 (1:12.91)
        2:45.31 (27.78)     3:17.42 (59.89)     3:44.17 (26.75)     4:13.55 (56.13)
 20 Waukesha Express Swim Team  'A'                             4:16.32  
     1) Alec Carlson 15                 2) Jacob Melville 17              
     3) David Wright 16                 4) Alexander Swain 16             
                  30.45   1:03.13 (1:03.13)     1:36.53 (33.40)   2:16.21 (1:13.08)
        2:45.86 (29.65)   3:20.26 (1:04.05)     3:46.06 (25.80)     4:16.32 (56.06)
 21 New Trier Swim Club  'B'                                    4:16.43  
     1) Samuel Skinner 17               2) Matthew Weiser 15              
     3) Sean Mayfield 17                4) Daniel Whitcomb 17             
                  30.68   1:04.86 (1:04.86)     1:39.07 (34.21)   2:20.10 (1:15.24)
        2:48.34 (28.24)   3:21.18 (1:01.08)     3:46.91 (25.73)     4:16.43 (55.25)
 22 RallySport Aquatic Club  'A'                                4:17.30  
     1) Maxwell Phillips 16             2) Rei Isobe 16                   
     3) Drew Weibel 17                  4) Geoffrey Longhurst 16          
                  31.85   1:04.45 (1:04.45)     1:38.87 (34.42)   2:18.53 (1:14.08)
        2:46.49 (27.96)   3:20.91 (1:02.38)     3:47.39 (26.48)     4:17.30 (56.39)
 23 Pacesetter Aquatics  'A'                                    4:19.18  
     1) Evan Shive 15                   2) Lucas Hennegan 17              
     3) Zachary Blankenbeker 18         4) Timothy Martin 16              
                  32.72   1:06.11 (1:06.11)     1:41.56 (35.45)   2:22.54 (1:16.43)
        2:50.75 (28.21)   3:23.85 (1:01.31)     3:49.90 (26.05)     4:19.18 (55.33)
 24 Badger Aquatics Club  'A'                                   4:19.77  
     1) Jeremy Temprano 16              2) Michael Drives 19              
     3) Zack Parkin 15                  4) Chris Wills 14                 
                  31.11   1:05.99 (1:05.99)     1:39.99 (34.00)   2:17.53 (1:11.54)
        2:46.51 (28.98)   3:21.44 (1:03.91)     3:49.29 (27.85)     4:19.77 (58.33)
 25 New Hope Crystal Plymouth Swim  'A'                         4:19.78  
     1) Michael Rouleau 15              2) Michael Lanz 17                
     3) Jeffrey Nelson 17               4) Sean Wegerson 17               
                  30.62   1:03.38 (1:03.38)     1:38.18 (34.80)   2:19.29 (1:15.91)
        2:47.99 (28.70)   3:23.09 (1:03.80)     3:49.96 (26.87)     4:19.78 (56.69)
 26 Academy Bullets Swim Club  'B'                              4:20.66  
     1) Shane Cano 17                   2) David Healy 17                 
     3) Zachary McClernon 17            4) Zachary Bennett 18             
                  30.50   1:04.27 (1:04.27)     1:39.07 (34.80)   2:20.27 (1:16.00)
        2:47.59 (27.32)   3:20.74 (1:00.47)     3:48.90 (28.16)     4:20.66 (59.92)
 27 Westmont Swim Club  'B'                                     4:22.25  
     1) Craig Smith 14                  2) Conner Fear 16                 
     3) Mark Smith 17                   4) Brendan Wiebel 15              
                  32.75   1:06.55 (1:06.55)     1:39.92 (33.37)   2:19.88 (1:13.33)
        2:48.80 (28.92)   3:23.30 (1:03.42)     3:51.40 (28.10)     4:22.25 (58.95)
 28 Central Iowa Aquatics  'A'                                  4:22.81  
     1) Lucas Klinker 17                2) Aleksander Martin 14           
     3) Brian Ross 18                   4) Jacob Klinker 17               
                  30.60   1:03.89 (1:03.89)     1:39.50 (35.61)   2:19.70 (1:15.81)
        2:49.45 (29.75)   3:25.68 (1:05.98)     3:52.54 (26.86)     4:22.81 (57.13)
 29 Colorado Athletic Club  'A'                                 4:23.80  
     1) Cody Hartman 16                 2) Samuel Santich 18              
     3) Connor Croan 15                 4) Steven Holiday 18              
                  31.81   1:05.50 (1:05.50)     1:40.11 (34.61)   2:21.09 (1:15.59)
        2:50.69 (29.60)   3:24.63 (1:03.54)     3:52.02 (27.39)     4:23.80 (59.17)
 -- Lansing Cats  'A'                                                DQ  
     1) Ronan Corgel 15                 2) Hans Roser 22                  
     3) Joseph Rogan 25                 4) Adam Zelehowsky 18             
                  31.50   1:04.56 (1:04.56)     1:35.72 (31.16)   2:11.84 (1:07.28)
        2:40.44 (28.60)   3:15.28 (1:03.44)     3:41.67 (26.39)          DQ (55.04)
 -- Manta Swim Club  'A'                                            SCR  
     1) Aaron Chanas-Larue 17           2) Eric Williamson 17             
     3) Wyatt Yarish 16                 4) Parker Buckley 17              
 -- Badger Swim Club  'A'                                           SCR  
 -- Fox Valley Wave Swim Team Inc  'A'                              SCR  
 -- Southern Waters Aquatic Team  'A'                               SCR  
 
Mixed 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Caleb Utesch              15 ACAC                           1:03.17  
                  30.42     1:03.17 (32.75)                                        
  2 Mallory Weggemann         22 BDOG                           1:09.69  
 -- Thomas Miazga             20 Ozaukee Aquatics                   SCR  
 
Mixed 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Caleb Utesch              15 ACAC                           1:11.55  
                  34.17     1:11.55 (37.38)                                        
  2 Thomas Miazga             20 Ozaukee Aquatics               1:16.00  
                  36.57     1:16.00 (39.43)                                        
  3 Mallory Weggemann         22 BDOG                           1:23.62  
                  40.23     1:23.62 (43.39)                                        
 
Mixed 100 LC Meter Butterfly Multi Disability
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Caleb Utesch              15 ACAC                           1:08.22  
                  32.00     1:08.22 (36.22)                                        
  2 Mallory Weggemann         22 BDOG                           1:17.58  
                  34.82     1:17.58 (42.76)                                        
  3 Thomas Miazga             20 Ozaukee Aquatics               1:20.43  
                  36.84     1:20.43 (43.59)